Foto: Shutterstock

Aizaudzis skaistais dārza dīķis – kā to iztīrīt? 6

Indulis Burka, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

Reklāma
Reklāma
“Kamēr var cirpt, ir jācērp!” Sabiedrību šokē cenu atšķirības starp “Depo” un “Maxima”
TV24
Advokāts: Medīs darījumus virs 750 eiro, bet tikmēr valsts zaudējumos noraksta 600 miljonus? Šeit ir nesakritība!
Veselam
Kā atbrīvoties no riebīgās “riepiņas” uz vēdera. Nosaukti 5 galvenie noslēpumi 31
Lasīt citas ziņas

“Mums ir neliels dīķis, kurā dzīvo gan zivis, gan ūdensputni. Ūdens virspusē redzamas tādas kā zaļas peldošas gļotas. Kā atbrīvoties no dūņām dīķī?” – jautā Inta Zemgalē.

Konsultēja zivju audzētavas “Purviņi” īpašnieks Ojārs Daubers.

Kaļķi un mehāniska tīrīšana

CITI ŠOBRĪD LASA

Nelielās ūdenstilpēs, kurās nav būtiskas caurteces, vasarā strauji savairojas un zied aļģes. Tās var apkarot, ūdeni kaļķojot un dezinficējot. Jārīkojas šādi: jāiegādājas celtniecībai domātie nedzēstie kaļķi (ķīmiskā formula – CaO). Tie vispirms jāizšķīdina ūdenī. Berot ūdenī, tvertne stipri uzkarsīs. Kad reakcija beigusies, iegūto putriņu izkliedē dīķī. Hektāru lielam dīķim nepieciešams 200 kilogramu nedzēsto kaļķu.

Pēc dažām dienām ūdens dīķī kļūs dzidrs un aļģes aizies bojā. Jāņem vērā, ka karstā laikā šo procedūru jau pēc divām nedēļām vajadzēs atkārtot. Nedzēstie celtniecībai domātie kaļķi maksā aptuveni 0,90 eiro kilogramā.

Dīķa attīrīšanai nederēs ne lauksaimniecībai domātie kaļķi, ne dolomītmilti – gan vieni, gan otri nav pietiekami koncentrēti.

Stāvokli dīķī var uzlabot, arī ierīkojot spēcīgu aeratoru. Tas ūdenim liks būt kustībā un bagātinās ar skābekli.

Vienīgais patiešām praktiskais veids, kā dīķi atbrīvot no dūņām, – to iztīrīt mehāniski, nolaižot ūdeni un dūņas aizvācot ar lieljaudas tehniku (ekskavatoru). Zivīm, kuras mīt dīķī, uz tīrīšanas laiku jāatrod jauna mājvieta, tās kādam nododot uzglabāt. Pēc tīrīšanas un dīķa uzpildīšanas zivis ielaiž atpakaļ.

Pastāv arī iespēja izmantot speciālas sūcējierīces – dīķiem un baseiniem domātus putekļsūcējus, taču tās var dūņās izveidot bedres, nevis tās pilnībā izsūkt. Pēc tam dīķi nolaist būs daudz sarežģītāk. Ierīces vairāk paredzētas dīķiem ar gultni no mākslīgiem materiāliem, nevis dabīgu gultni. Tās piemērotas nelielām, salīdzinoši seklām ūdenstilpēm.

Ar tām var savākt ūdens virspusē peldošās aļģu daļas, taču ūdens aizaugšanas problēma tā netiks atrisināta, jo ūdens sastāvs nemainīsies un arī tā regulāra apmaiņa un bagātināšanas ar skābekli nenotiks. Lai arī ierīces ir aprīkotas ar sietiem, pastāv risks, ka tajās tiks iesūktas sīkās zivtiņas. Šādu ierīču cena interneta veikalos – sākot no 130 eiro.

Reklāma
Reklāma

Augājs jāpļauj regulāri

Savukārt vienīgā iespēja neļaut dīķim strauji aizaugt ir pārāk bagātīgo augāju regulāri pļaut. Jācenšas augus nopļaut pēc iespējas tuvāk ūdenstilpes dibenam. Mazākos dīķos var izmantot niedru pļaujmašīnas, kas darbināmas no laivas. Šādas ierīces maksā, sākot no nepilniem 2000 eiro. Ir modeļi, kurus darbina ar elektromotoru, un ir modeļi, kurus darbina iekšdedzes dzinējs.

Ja niedres un citus ūdensaugus nopļauj vairākas reizes, to veģetācija apstājas, un augi sāk iznīkt.

Piemēram, jūlijā vien augājs dīķī būtu jāpļauj divas reizes. Nav nepieciešams pilnībā izvākt no ūdens visus nopļautos augus – pietiks, ja izvāks lielumu.

Ja dīķis nav liels un speciālās ierīces iegāde ir par dārgu, var izmantot vienkāršāku variantu – kārts galā piestiprināt smagu ķēdi, iebraukt dīķī ar laivu un, mēģinot augus uztīt uz ķēdes, tos izraustīt. Kad vējš izrautos augus piepūtīs pie krasta, tos ar grābekli izvelk. Tas ir smags darbs un atmaksāsies vien nelielā dīķītī.

Niedru un skalbju augšanu pļaujot var tikai ierobežot. Pilnībā no tām atbrīvoties nav iespējams. Savukārt elodeju audzes ar pļaušanu grūti apkarot. Šie augi veido savdabīgu paklāju grunts tuvumā un tikai atsevišķās vietās sasniedz ūdens virsu. Šajā situācijā efektīvākais veids ir augāja izraustīšana.

Palīdz arī zivis

Augāju var samazināt ar zivju palīdzību, pavasarī dīķī ielaižot balto amūru vai platpieru mazuļus. Platpierim labāk garšo mīkstie, baltajam amūram – cietie ūdensaugi. Taču elodeja negaršo nevienai no šīm sugām…

Gan baltais amūrs, gan platpieris labi sadzīvo ar citām zivīm un, piemēram, apēdot zāli, spēj radīt labvēlīgākus dzīves apstākļus karpām. Turklāt abas zivis ir lietojamas pārtikā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.