Foto: Daniel Chetroni/SHUTTERSTOCK

To nevēlētos piedzīvot neviens autovadītājs – aizdedzies auto. Ko darīt? 6

Indulis Burka, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“To bezjēdzīgo brīvdienu 1. maijā sen bija laiks izbeigt.” Sociālo tīklu lietotāju viedokļi par 1.maiju kā oficiālu brīvdienu
Kāpēc ar gadiem pieaug svars? Kaloriju skaitīšana nepalīdzēs, lūk, kas tev jādara
Norvēģijā ir pilsēta, kuras iedzīvotājiem jau vairāk nekā 70 gadus ir aizliegts nomirt. Nežēlīgs liktenis sagaida tos, kuri saslimuši 30
Lasīt citas ziņas

Tas ir viens no bīstamākajiem brīžiem, ko nevēlētos piedzīvot neviens autovadītājs. Kā pareizi rīkoties šādā situācijā?

Bīstama aina rodas negaidīti

Kāds mans radinieks piedzīvoja situāciju, kad viņa vadītās automašīnas salonā pēkšņi ieplūda deguma smaka un no motortelpas parādījās dūmi. Vīrietis nekavējoties apturēja transportlīdzekli, paņēma ugunsdzēsības aparātu, pavēra motora pārsegu un aizdegšanās vietā izpūta ierīces saturu, savaldot liesmas. Tad atvēra pārsegu pilnībā, atvienoja akumulatora masas klemmi. Taču ugunsdzēsības aparāta satura nebija pietiekami. Ar lāpstu, kas bija viņa rīcībā, no ceļmalas iegrāba pāris pamatīgu porciju smilšu, un izdevās liesmas noslāpēt. Turpat grāvī bija neliela tērcīte, viņš izraka nelielu bedrīti, kur sakrājās ūdens, un ar to viņš atdzesēja sakarsušo metālu un vēl gruzdošos elektroinstalācijas vadus. Nelaime tika novērsta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Laimīgo iznākumu sekmēja vairākas nianses – aizdegšanās tika laikus pamanīta un nebija pārāk strauja. Bija pieejami nepieciešamie līdzekļi: derīgs ugunsdzēsības aparāts, lāpsta, trauks ūdenim un arī ūdens turpat grāvī. Taču tā diemžēl palaimējas tikai retajam.

UZZIŅA

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas apkopotā informācija liecina, ka šogad ugunsdzēsēji glābēji jau dzēsuši vairāk nekā 350 ugunsgrēku transportlīdzekļos un tajos cietuši deviņi, bet bojā gājuši trīs cilvēki. Pērn dzēsti 600, bet 2018. gadā 622 transportlīdzekļi. Katrs gadījums ir atšķirīgs – no pāris kvadrātcentimetru gruzdēšanas vados līdz atklātai liesmai visā auto.

Kāpēc sākas ugunsgrēks

Apkopojot datus, ugunsdzēsēji secinājuši, ka biežākie cēloņi, kāpēc aizdegas auto, ir problēmas tā elektronikā, rezultātā rodas īssavienojums. Šādu situāciju izraisa nodilusi izolācija, sakusuši vadi, jo ar maksimālu noslodzi ilgstoši darbināta apkures sistēma. Ugunsgrēka cēlonis var būt arī nekvalitatīvi veikts transportlīdzekļa remonts, neuzmanīga apiešanās ar uguni, piemēram, smēķēšana auto salonā, ļaunprātīga dedzināšana.

Kā rīkoties

Pārvietojoties ar transportlīdzekli un sajūtot deguma smaku vai pamanot dūmus, jārīkojas šādi.

1. Nekavējoties jāapstājas un jāizslēdz transportlīdzekļa aizdedze.

2. Nevilcinoties jāizkāpj ārā, aizverot logus un durvis, lai auto salonā ieplūstošais skābeklis neveicinātu degšanu.

3. Jāzvana uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu tālruņa numuru 112 un jāizstāsta, kas un kur noticis.

4. Ja ir pārliecība par savām iemaņām un nepastāv apdraudējums veselībai un dzīvībai (piemēram, liesmas degvielas tvertnes tuvumā vai liesmas pārņēmušas jau visu automašīnu), var sākt dzēšanu ar ugunsdzēsības aparātu.

5. Vispirms paņem ugunsdzēsības aparātu (tam jābūt viegli pieejamā vietā) un tikai tad lēnām atbloķē motora pārsegu. Ja salonā jau redzama atklāta liesma, durvis nedrīkst atvērt, lai neveicinātu degšanu.

Reklāma
Reklāma

6. Lēnām, nedaudz paverot motora pārsegu, var sākt dzēšanu.

7. Neatrodoties labi pārredzamā vietā vai nespējot nosaukt precīzu adresi, jānorīko kāds, vai arī pašam jāsagaida ugunsdzēsēji glābēji, lai viņi iespējami ātrāk ierastos notikuma vietā.

Ugunsdzēsēji jāsagaida jebkurā situācijā, arī ja izdevies pašu spēkiem nodzēst liesmas.

Kādu ugunsdzēsības aparātu izvēlēties

Foto: Vichy Deal/SHUTTERSTOCK

Ceļu satiksmes noteikumi nosaka: transportlīdzekļi jānodrošina ar ugunsdzēsības aparātiem, piemēram, vieglās automašīnas jānodrošina ar tādiem, kuru dzēstspēja ir 5A 21B vai augstāka. Reizi gadā īpašniekam vizuāli jāapskata ugunsdzēsības aparāts, savukārt pēc ražotāja noteiktā garantijas termiņa beigām nepieciešama profesionāla tā apkope.

Ugunsdzēsības aparāti ar dzēstspējas klasi 5A 21B nopērkami, sākot no 10 eiro. Ierīces ar augstāku dzēšanas klasi – 8A 34B C – maksās dažus eiro vairāk. Pirms iegādājas konkrētu ierīci, pie pārdevēja jāpārliecinās, vai tā lietojama neapsildāmās vietās un automašīnā. Ierīce, kurā ir kilograms pulvera, nepārtraukti darbosies vien sešas sekundes. Ja tajā ir divi kilogrami pulvera, strūkla nepārtraukti plūdīs deviņas sekundes, savukārt ierīce ar četriem kilogramiem pulvera radīs 15 sekundes ilgu strūklu. Jo lielāka ierīce un tajā vairāk pulvera, jo lielāks tās svars un augstāka cena, toties ievērojami ilgāks nepārtrauktas darbības laiks, līdz ar to iespēja noslāpēt liesmas.

SVARĪGI

• Gadās, ka, dzēšot savu spēkratu pašiem, cilvēki gūst apdegumus un citas traumas. Tāpēc, pirms sāk dzēst liesmas, jāizvērtē iespējamais apdraudējums.

• Spēcīgā karstuma un liesmu ietekmē var sprāgt auto riepas un degvielas tvertne, savukārt, atverot motora pārsegu, durvis vai logus, straujš skābekļa pieplūdums ugunij var veicināt degšanu un vairākkārt palielināt liesmu apjomu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.