Nacionālā botāniskā dārza direktors Andrejs Svilāns izrāda plašo oranžēriju jeb, kā to dēvē darbinieki, stikla kalnu. Viņš ir pārliecināts: “Oranžērija iegūs pavisam citu izskatu pēc vairākiem gadiem, kad augi saaugs. Tad būs īsta džungļu sajūta.”
Nacionālā botāniskā dārza direktors Andrejs Svilāns izrāda plašo oranžēriju jeb, kā to dēvē darbinieki, stikla kalnu. Viņš ir pārliecināts: “Oranžērija iegūs pavisam citu izskatu pēc vairākiem gadiem, kad augi saaugs. Tad būs īsta džungļu sajūta.”
Foto – Vita Daukste

Andrejs Svilāns: “Lauku ceļotāja” pārmetumi ir bezkaunība vai vienkārši muļķība? 3

Viedokļa autors ir Andrejs Svilāns, Nacionālā botāniskā dārza direktors, Salaspils novada domes deputāts

Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
Dokumentus nenokārtojušo Krievijas pilsoņu izraidīšana būs sarežģīts un smagnējs process – šobrīd skaita, cik tādu ir 27
TV24
Ko nozīmē Putina veltītie vārdi Latvijai, ik pa laikam izskanot runām par iespējamu uzbrukumu Baltijas valstīm? Skaidro Slaidiņš
Lasīt citas ziņas

“Latvijas Avīzes” 2019.gada 15.janvāra publikācija ir aktualizējusi diskusiju par valsts un pašvaldību iestāžu sniegto pakalpojumu ietekmi uz privāto uzņēmējdarbību tūrisma un rekreācijas sfērā.

Galvenais pārmetums valsts un pašvaldības iestādēm ir par to, ka “tāds pats pakalpojums tiek piedāvāts par krietni zemāku cenu”.

CITI ŠOBRĪD LASA

LASIET RAKSTU: Pašvaldība viesus priecē lētāk

Valsts institūcijas diezgan viennozīmīgi ir noliktas slikto puišu lomā. Savukārt privātie uzņēmēji – kā cietēji, kuru it kā identiskais tūrisma un rekreācijas produkts ciešot no valsts vai pašvaldības iestāžu lētākā piedāvājuma.

Protams, nedrīkst apgalvot, ka visi gadījumi visās pašvaldībās ir vienādi. Bet tā kā šī diskusija vistiešākajā veidā ir skārusi Salaspils novada teritorijā esošo Daugavas muzeju un Nacionālo botānisko dārzu (NBD), rūpīgāku situācijas analīzi balstīšu uz Daugavas lejteci un Salaspils novadu.

Vai “tādi paši” pakalpojumi ir tādi paši pakalpojumi?

Vai ir iespējami divi vienādi pakalpojumi divās dažādās vietās? Formāli – jā, teorētiski – varbūt, praktiski – maz iespējams. Pat ja tas tā būtu, cilvēka dabā ir tiekties pēc vietu un sajūtu dažādošanas. Tātad, ja kaut kur līdzās ir divi līdzīgi piedāvājumi, mēs nākamajā reizē nereti izvēlamies citu tikai tādēļ, ka zinām, kā ir pirmajā vietā, – un gribam zināt, kā ir citur.

Salaspils gadījumā Doles muižas parks ar senām zvejnieku sētām un Daugavas ainavu, botāniskais dārzs ar plašo augu kolekciju, viesu māja “Pie Kārļa” ar ezera ainavu un eksotisko augu dārzu, tieši tāpat kā atpūtas vieta “Ārpus laika” ar oriģinālu arhitektūru, Villa Dole un vēl daži objekti dažādām interešu grupām, dažādām gaumēm un noskaņojumiem.

Maksa par pakalpojumiem ir salīdzināma tad, ja tā ir zināma!

Otrā strīdīgā jautājuma komponente ir pakalpojumu cena. Diemžēl šeit atbildes meklējumi nereti atduras nekurienē. Ja valsts iestādēm cenrāži tiek vairumā gadījumu apstiprināti un publiski pieejami, privāto pakalpojumu sniedzēju interneta vietnēs cenrādis ir vai nu neesošs vai mazrunīgs. Pie šādas noslēpumainības ir grūti spriest, cik kurā gadījumā salīdzināms ir pakalpojums un cik un vai un kā salīdzināma ir cena.

Pārmetumi Daugavas muzejam un Nacionālajam botāniskajam dārzam nāk no uzņēmuma, kura nosaukums “Ārpus laika” un pašpasniegšanas forma ļoti skaidri sevi piesaka kā ekskluzīvu pakalpojumu sniedzēju ekskluzīvai publikai, droši vien, par godīgu un adekvātu maksu.

Daugavas muzejā vai Nacionālajā botāniskajā dārzā apmeklētājiem ekskluzivitāti piedāvāt nevar, ir jāsamierinās, ka labierīcības ir tik, tādas un tur, kur nu tās ir. Pieciest, ka kāzu ceremonijas vai fotografēšanās laikā līdzās atradīsies citi muzeja vai dārza apmeklētāji, tiks veikta apstādījumu kopšana.

Šajā ziņā gan Daugavas muzejs kā pašvaldības iestāde, gan botaniskais dārzs pilda arī sabiedrības integrācijas funkciju, mazinot trūcīgāko sabiedrības slāņu sociālo atstumtību.

Atgriežoties pie pakalpojumu salīdzinājuma – NBD speciālas kāzu atrakciju programmas netiek piedāvātas vispār. Doles muzejā un viesu namā “Ārpus laika” tiešām tiek piedāvāts līdzīgs pakalpojums – kāzu atrakcijas senatnīgā gaumē ar etnogrāfijas elementiem, tomēr jau pēc fotogrāfijām vien var spriest, ka tajās ir būtiskas atšķirības. Savukārt viesu namā tiek piedāvāta vesela tematisku pakalpojumu buķete, ko nespēj piedāvāt ne viena no valsts un pašvaldības iestādēm.

To, ka Daugavas muzejs un botāniskais dārzs ir nenozīmīgi konkurenti privātajam biznesam, apliecina arī kāzu statistika. Salaspils novadā 2018.gadā noslēgta 201 laulība, 20 minūšu brauciena attālumā esošajā Rīgā tie varētu būt vismaz 4-5 tūkstoši, pārējā Pierīgā vēl vismaz tūkstotis.

Uz šo tūkstošu fona, Daugavas muzejā 2018.gadā noslēgtas 8 laulības, botāniskajā dārzā, nerēķinot fotografēšanos, kāzu ceremonijas vai ar kāzu atrakcijām saistīti pasākumi skaitāmi dažos desmitos. Tas ir saprotams, jo ne vienā, ne otrā iestādē netiek piedāvātas pirtis un naktsmītnes – pēc ceremonijas vai kāzu pieturvietas kāzinieki tik un tā vairumā gadījumu dodas uz privātā biznesa uzturētām viesu mājām, kuras Pierīgā un pat krietni tālāk no Salaspils īpaši uz nedēļas nogalēm ir izķertas jau pusgadu un pat pusotru gadu uz priekšu.

Bez kāzām veselai Rīgai un Pierīgai ir apaļas un mazāk apaļas jubilejas, ir darba kolektīvu korporatīvie pasākumi. Ja pie šī pieprasījuma kāda Pierīgas viesu māja sūdzas par klientu trūkumu …, vai tiešām atkal vainīga ir valsts un pašvaldība?

Īpaši neapskaužamā situācijā ir tās pašvaldības, kuru rīcībā ir vecās muižas – kultūras pieminekļi, kuru rekonstrukcijas izdevumi nereti mērāmi miljonos. Mēs visi ļoti saprotam, ka šādu objektu apsaimniekošana nekad nebūs īsti rentabla. Kā gadījumā ar Gārsenes pili – ne par velti neviens privātais lāgā virsū neskatās tādai. Vai kāds spēj atbildēt, ko iesākt ar atjaunotu muižas kungumāju pašvaldībai, lai tā nesaņemtu pārmetumus? Vai ļaut sabrukt visam tam kultūras mantojumam, kas vēl nav sabrucis? Protams, katrs gadījums ir individuāls, tai pašā laikā, ja pretenziju absurdums aiziet līdz prasībai nelaist kāziniekus Daugavas muzejā, kas jau robežojas ar aicinājumu uz cilvēktiesību pārkāpšanu, tad jautājums ir Quo vadis – kurp ejam?).

Cik vēl tālu iesim absurdos pārmetumos?

Pēdējos gados “Latvijas valsts meži”, Dabas aizsardzības pārvalde un pašvaldības savos dabas objektos ir ierīkojuši daudzas publiskas piekļuves atpūtas vietas. Atļaušos uzsvērt, ka atšķirībā no valsts vai pašvaldību dabas un kultūras objektiem šajās vietās vispār bez maksas var ieturēt gan svētku maltīti, gan sarīkot kāzu atrakcijas, gan salaulāties, kopš tas ar likumu atļauts kaut pļavā vai meža vidū.

SAISTĪTIE RAKSTI

Interesanti, vai “Lauku ceļotāja” nodomos ir iznīcināt un aizliegt arī šādu praksi? Pēdējā laikā ir bijuši vairāki atpūtas vietu demolēšanas vai dedzināšanas gadījumi. Vai šai problēmai saknes meklējamas dziļāk par pusaudžu niekošanos ar šķiltavām?

Visbeidzot, uz ko būs vērsti nākamie “Lauku ceļotāja” uzbrukumi? Uz bibliotēkām, pašdarbības kolektīvu un sporta atbalstīšanu, koncertu vai teātra līdzfinansēšanu? Tā visa taču ir pašvaldību jaukšanās privātā biznesā. Un tomēr, nepamet sajūta, ka kāds šajā jezgā, līdzīgi Marijai Antuanetei, tos, kam trūkst maizes, ciniski grib piespiest ēst kūkas … Tikmēr valsts un pašvaldību uzdevums ir rūpēties par visas sabiedrības dzīves vides kvalitāti un sociālās atstumtības mazināšanu! Arī par tiem, kas savas iespējas rēķina centos nevis 100 eiro banknošu vienībās.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
Dokumentus nenokārtojušo Krievijas pilsoņu izraidīšana būs sarežģīts un smagnējs process – šobrīd skaita, cik tādu ir
TV24
Ko nozīmē Putina veltītie vārdi Latvijai, ik pa laikam izskanot runām par iespējamu uzbrukumu Baltijas valstīm? Skaidro Slaidiņš
Baltijas jūrā šobrīd ledus apjoms jau astoņreiz lielāks par normu – 33 000 kvadrātkilometru; parasti ir ap – 4000
ASV pirmoreiz izvirza apsūdzības par kara noziegumiem Ukrainā – četri krievu zaldāti spīdzinājuši un imitējuši nāvessodu ASV pilsonim
Lasīt citas ziņas
ASV pirmoreiz izvirza apsūdzības par kara noziegumiem Ukrainā – četri krievu zaldāti spīdzinājuši un imitējuši nāvessodu ASV pilsonim
Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
Dokumentus nenokārtojušo Krievijas pilsoņu izraidīšana būs sarežģīts un smagnējs process – šobrīd skaita, cik tādu ir
Covid-19 uzņem apgriezienus, pieaug stacionēto slimnieku skaits; gripa visvairāk “ķer” mazos bērnus
Dzejniece Jana Skrivļa-Čevere: “Viss mums apkārt ir simboli”
23:15
Izraēlas armija Gazas joslā atklājusi lielus ieroču krājumus netālu no slimnīcas un skolas
22:48
Baidens: Ja Putins ieņems Ukrainu, viņš pie tās neapstāsies, viņš ir to diezgan skaidri pateicis
21:58
Baltijas jūrā šobrīd ledus apjoms jau astoņreiz lielāks par normu – 33 000 kvadrātkilometru; parasti ir ap – 4000
TV24
Latvija ir neizdevusies valsts – kā veidojas šī propaganda?
VIDEO. Daugavpils mērs izceļas Ziemassvētku pasākumā un saņem administratīvo protokolu
VIDEO. Rīgas centrā ap miskastēm “spieto” žurku bars. Ko par to saka Rīgas dome un tuvējā veikala vadība?
Veselam
Skatītājs izbrīnīts par invaliditātes grupas piešķiršanas kārtību: “Vai ir paredzams, ka amputētais loceklis ataugs?”
Divu dienu laikā lidojumā salūzušas piecas Krievijas aviokompāniju lidmašīnas
Vai sievietēm izdosies sākt Krievijā kluso pretošanos? Viņas pieprasa atgriezt vīriešus no frontes, par to tiekot pie.. – ‘disidentu zīmoga’
FOTO. Šodien daļu Latvijas priecēja skaista dabas parādība – saules dārzs jeb māņu saules
Kokteilis
VIDEO. “Krišjānis lido!” Satīriska dziesma par bijušā premjera lidojumiem guvusi plašu popularitāti
Kokteilis
VIDEO. “Tu esi mana mīļākā vīra bijusī sieva!” Elīnu Maliginu un Džilindžera pašreizējo sievu saista kas īpašs
Receptes
Bauda arī acīm: fotopamācība dažādu ēdienu dekorēšanā svētku galdam
Mājas
Svētku dekoru vietā – dzīvie augi: orhidejas, ciklamenas, puansetijas
Mājas
Silti un mežģīņoti. Adām dūraiņus aukstam laikam
Ne tu būsi tas, kurš pakļausies dabas likumiem! Horoskopi 7. decembrim
“Laika apstākļi ir pietiekami labvēlīgi.” Latvijas-Baltkrievijas žoga plāns šogad paveikts par 92%; cik kilometru tas ir?
Skaidrs, kāds būs atbalsts kredītņēmējiem – 30% no procentu maksājumiem. Birokrātiju pieskatīs VID
Solvita Āboltiņa no Itālijas pārcelsies uz Nīderlandi, kļūs par Latvijas vēstnieci šajā valstī
Premjere: Ģimenes ārstiem jābūt pacietīgiem; es neieteiktu šantāžas veidā runāt ar veselības ministru
Irāna kosmosā nogādājusi kapsulu ar dzīvniekiem. Iepriekš turp nosūtīja mērkaķi, bet ko tagad?
Baidens: Ja Putins ieņems Ukrainu, viņš pie tās neapstāsies, viņš ir to diezgan skaidri pateicis
VIDEO. Vladimirs Putins ieradies Apvienotajos Arābu Emirātos
TV24
Vai krievi savas bruņojuma rezerves var atjaunot piecu gadu laikā, lai uzbruktu, piemēram, Eiropai?
Kokteilis
Kas noticis ar dziedātājas Bejonses ādas toni? Fani neizpratnē
TV24
Ko nozīmē Putina veltītie vārdi Latvijai, ik pa laikam izskanot runām par iespējamu uzbrukumu Baltijas valstīm? Skaidro Slaidiņš