Foto: Shutterstock

Lietus, slapjums, netīrumi: profesionāli triki, kas palīdzēs apavu ilgākam mūžam 1

Māra Lapsa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Saules uzliesmojumu dēļ Zemi pārņēmusi spēcīga magnētiskā vētra. Cik dienu tā plosīsies?
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Lasīt citas ziņas

Lai apavi kalpotu gana ilgi un saglabātu savu sākotnējo izskatu un kvalitāti, jāievēro vairāki nosacījumi. Tas neprasīs daudz laika un pūļu, tikai apavu kopšanai jākļūst par ikdienas rutīnu.

Konsultē  “Apavi 40+” īpašniece Zaiga Brača.  

Ar saudzību

CITI ŠOBRĪD LASA
Foto: SHUTTERSTOCK

Ja teātra apmeklējums sākas ar garderobi, tad apavu valkāšana – ar pareizu to apaušanu. Lai nenomītu kapi, aujot kurpes, jāizmanto apavu lāpstiņa. Uzaujot un noaujot kurpes vai zābakus, jāatsien to auklas, jāatsprādzē siksniņas un līdz galam jāattaisa rāvējslēdzējs.

Vēl ļoti svarīgs nosacījums – jāvalkā konkrētam gadījumam atbilstīgi apavi. Piemēram, izejamās kurpes vai iekštelpām paredzētie maiņas apavi nav piemēroti ilgai staigāšanai pa pilsētas bruģi, lauku grantētiem ceļiem vai mežu. Tiem kaitējumu nodara arī lietus un sniegs.

Valkājot apavus ar augstu papēdi, kas apvilkts ar dažādiem materiāliem, jāuzmanās vietās, kur šis papēdis var iestrēgt un nobružāties, piemēram, kājslauķī, dēļu grīdas spraugās, starp bruģakmeņiem. Savukārt lietus vai slapjdraņķa laikā nevajadzētu aut apavus, kuru konstrukcijā izmantota viengabala zole, jo tie domāti valkāšanai sausos laika apstākļos.

Uzmanīgiem jābūt arī ar lakādas un sintētisko materiālu apaviem, jo tie nepanes lielas temperatūras svārstības. Ja laukā gaisa temperatūra ir zemāka par -5 ºC, šādus apavus labāk nevalkāt, jo var saplaisāt to virsma.

Vēl kāds vērtīgs speciālistes ieteikums: pirms sāk valkāt tikko iegādātus apavus, tos vajadzētu apstrādāt ar līdzekli – impregnētāju pret mitrumu – un jāļauj ievilkties aptuveni diennakti. Tas jādara tāpēc, ka apavi kādu laiku ir pastāvējuši gan noliktavā, gan veikalā, kur kurpju un zābaku āda apkārtējās vides ietekmē kļūst sausāka. Pēc pirmapstrādes apavi ar impregnētāju jāapstrādā retāk – ja laukā līst lietus vai ir slapjdraņķis, pāris reižu nedēļā, ja sauss – reizi mēnesī. Šis līdzeklis gan pabaro ādu, gan aizver ādas poras, tā apgrūtinot mitruma iekļūšanu apavos.

Reklāma
Reklāma

Līdzekļi pret mitrumu lielākoties ir universāli – piemēroti visiem materiāliem, no kā ražoti apavi.

Jānotīra uzreiz

Foto: SHUTTERSTOCK

Ja apavi ir netīri, dubļaini, putekļaini, tie jānotīra uzreiz pēc atgriešanās mājās, pretējā gadījumā netīrumi iesūksies virsējā materiālā, kas ievērojami pasliktinās kurpju un zābaku kvalitāti. Šim nolūkam izmanto speciālus apavu kopšanas līdzekļus, kas paredzēti to tīrīšanai (notīra netīrumus un iepriekš izmantoto kopšanas līdzekļu atlikumus), impregnēšanai (baro ādu un padara izturīgāku), pārklāšanai (rada aizsargslāni) un mīkstināšanai (padara ādu mīkstu). Apavu kopšanas līdzekļi kārtīgi iesūksies ādā tikai pēc 10 stundām, tāpēc apkope jāveic iepriekšējā vakarā. Vēl jāielāgo, ka populārie porolona sūklīši, kas piesūcināti ar silikonu vai glicerīnu, paredzēti īslaicīgai spīduma iegūšanai, nevis apavu kopšanai. Ilgstoši lietojot, tie sausina ādu. Pēc sūklīša izmantošanas kurpes vai zābaki vakarā jānotīra ar apaviem paredzētu šampūnu un pēc tam jāpiesūcina ar krēmu.

Apavi jānotīra un jāapkopj iepriekšējā vakarā.

Vairāk par vienu pāri

Lai zābakus un kurpes ilgāk uzturētu nevainojamā kārtībā, vajadzētu būt vismaz diviem sezonas apavu pāriem. Kamēr viens žūst un atkopjas pēc valkāšanas, otru auj kājās un dodas ielās. Speciāliste norāda – uz apaviem iedarbojas ne tikai ārējās vides apstākļi, kaitējumu nodara arī valkātājs, piemēram, svīstot kājām, apavi kļūst mitri no iekšpuses.

Samirkušos zābakus un kurpes noteikti nedrīkst žāvēt uz radiatoriem vai karstas krāsns, jo tā tiks sabojāts gan materiāls, no kā ražoti apavi, gan zole, kas var sākt plaisāt vai atlīmēties. Lai tas nenotiktu, apavi jāžāvē istabas temperatūrā un izžuvuši jāapstrādā ar mitrumu aizturošu līdzekli. Žāvēšanas procesa paātrināšanai var izmantot elektriskos apavu žāvētājus. Katrā kurpē un zābakā ieliek ierīci, kas pēc formas atgādina datora peli, ieslēdz un ļauj dažas stundas darboties. Žāvētājs, sakarstot līdz 30 °C, vienmērīgi izžāvē samirkušos apavus.

Ja valkā neizžuvušus apavus, tie laika gaitā izstaipās.

Vakara rituāls soli pa solim

Foto: SHUTTERSTOCK

Ielas apavi jākopj tikpat regulāri kā sejas un roku āda. Ikvakara aprūpes rituāls ir šāds. Vispirms plānā kārtiņā uzklāj tīrīšanas līdzekli, tad netīrumus noslauka ar drāniņu un ļauj apaviem nožūt. Pēc tam uzliek apavu krēmu un apļveida kustībām ieziež ādā. Pēc tam apavus nospodrina ar drāniņu vai zābaku suku. Nobeigumā apstrādā ar aizsarglīdzekli pret mitrumu.

Apavu krēma vietā var izmantot vasku – tas pildīs tās pašas funkcijas, ko krēms, piedevām veidos aizsargslānīti, kas atgrūdīs mitrumu un netīrumus. Pēc šādas apstrādes gan gluži nenotiks tā, ka sausiem apaviem varēs izkāpt no dubļu plančkas vai sāls putras, tomēr apaviem būs nodarīts mazāks kaitējums, jo ādas poras ir piesātinātas ar apavu kopšanas līdzekli, tāpēc sālim grūtāk iekļūt ādas struktūrā.

Ziemā, kad uz ietvēm sāk kaisīt sāls un smilšu maisījumu, kas ļoti bojā apavus, tie jākopj vēl rūpīgāk. Atgriežoties mājās, apavi vispirms jānoslauka ar drāniņu, lai noņemtu sāls maisījuma paliekas. Ja sāls ieēdies ādas porās, jāizmanto apavu šampūns vai putas. Apaviem ļauj nožūt un tad ieziež ar apavu krēmu vai vasku.

Lai no mitruma iedarbības pasargātu apavus, kam ir šūta zole un dekoratīvas šuves, tos ikreiz pēc valkāšanas lietainā laikā apstrādā ar apavu vasku un pretmitruma līdzekļiem. Sausā laikā tas jādara reizi nedēļā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.