Aplikt koka māju… ar gāzbetonu? 0

“Vai ar gāzbetona blokiem var aplikt koka māju? Kā tas pareizi darāms?” 
Anna Kurme Preiļu novads

Reklāma
Reklāma

 

Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
10 apetīti nomācoši produkti, kas jāēd katru dienu 30
Lasīt citas ziņas

Māju apmūrēšana ar gāzbetona blokiem bija modē pirms gadiem 30, kad tas bija salīdzinoši jauns materiāls ar vēl neizzinātām iespējām. Ar blokiem māju apšuj ārējā izskata uzlabošanai vai siltināšanai. Gan vienai, gan otrai vajadzībai var izvēlēties vienkāršākus un pamatīgākus risinājums. Ja tomēr paliek pie gāzbetona, jāatceras, ka bloki nedrīkst samirkt, pat mūrēšanas laikā tie jāsargā no lietus un pēc tam jāapmet.

Vispirms visā pamatu dziļumā (120 cm) jāizveido papildu pamati, uz kuriem balstīt gāzbetonu. Tiem jābūt apmēram par 3 cm šaurākiem nekā jaunās sienas galīgais biezums kopā ar spraugu un apmetumu. Pirms mūrēšanas jaunos pamatus divās kārtās noklāj ar hidroizolāciju un salīmē ar bitumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Darbam izmanto 15 cm blokus, starp tiem un sienu atstāj 5 cm gaisa spraugu. Lai jaunā ārsiena turētos, to mūrējot ik pa brīdim sasien ar veco ārsienu, klasiskajā variantā – iedzenot tajā garāku naglu, kuras galu iemūrē starp blokiem. Lai saglabātos vajadzīgā lieluma jumta pārkare, tā jāpalielina par 20 cm, lai arī jauno sienu aizsargātu no nokrišņiem.

Lai beigās cerētu arī uz kādu siltuma ekonomiju, gaisa spraugu starp abām sienām nepieciešams izveidot hermētisku – bez noplūdes iespējām. Tas praksē ir grūti izdarāms, māja šķobās, un arī darbi ne vienmēr izdodas perfekti. Tādēļ drošāk gaisa spraugu aizpildīt ar kādu no beramajiem siltumizolācijas materiāliem, ko var nopirkt maisos, piemēram, “Paroc” akmens vati, ekovati, Stico Zell koka vati vai ekskluzīvo “RigaPerl”. Ja beramie materiāli pēc gadiem desmit nosēžas, tos augšpusē var papildināt. Kvalitatīvāk sanāk, ja tos iepūš ar speciālajām iekārtām. Summējot 15 cm gāzbetona ar 5 cm siltināmās vates un vēl sakārtojot logus, mājai patiešām ir jākļūst jūtami siltākai.

 

Konsultēja tradicionālās celtniecības eksperts Ojārs Skujiņš.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.