Foto – Shutterstock

Ar dārza darbiem uzmanīgi! Kā nesabojāt pirmatnējo rosīšanās prieku 0

Tiklīdz laika apstākļi uzlabosies un stabilizēsies, mazdārziņos parādīsies salīkušas muguras. Kaut tikai sāpoša mugura, saaukstēšanās un citas likstas neaptumšo prieku par pavasari, gaidāmo ražu vai iespēju novērst domas no ikdienas rūpēm!

Reklāma
Reklāma

Pārslodzes

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 6 vārdu īpašniekus, kurus visbiežāk ieskauj kupls bērnu pulciņš 10
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā 15
Ko Ķīna dara ar zinātnieku, kurš patvaļīgi pasaulei atklāja Covid-19 izplatību? 60
Lasīt citas ziņas

Mazdārzniekiem klapatu vienmēr daudz, tāpēc gribas darbus pabeigt ātrāk. Nez kur pēc ziemas miera parādījies milzu entuziasms un spēks strādāt triecientempā un ilgi! Tas ir slavējami, ja vien ķermenis nebūtu jau atradinājies no tādas slodzes. Ziemā bieži notiek pāreja uz mazaktīvu dzīvesveidu, mazdārziņu sezonas sākumā muskuļi vairs nav vajadzīgajā tonusā. Šādos apstākļos pārslodze intensīvā fiziskā darbā ātri vien izraisa traumas vai atgādina par vecām vainām.

Lai sevi pasaudzētu un nenāktos pārtraukt iesākto rosību, ir jāieklausās savā ķermenī – tas pasaka priekšā, cik pakāpeniskam jābūt darba sākumam un cik spēka jāpieliek. Katrai dienai der viegls iesākums, tikai pēc tā pabeigšanas var pāriet pie smagākām, sarežģītākām aktivitātēm. Tas ir tāds pats princips, ko izmanto fitnesa treniņos – vispirms ir iesildīšanās, lai muskuļi atjaunotu tonusu, aktivizētos elpošanas un sirds un asinsvadu sistēmas darbība, tikai pēc tam var pāriet pie aktīvākiem vai sarežģītākiem vingrinājumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Obligāts nosacījums – darba un atpūtas brīžu mija arī tad, ja vienas dienas laikā ir jāpadara vai gribas paveikt daudz. Pēc lielas rosības nepieciešams laiks rāmai pastaigai vai jāatrod iespēja piesēst vai pat uz kādu stundiņu atgulties, kaut ir vēl tikai dienas vidus.

Hroniskas muguras problēmas ne vienmēr nozīmē aizliegumu rosīties dārzā, taču ir nepieciešams īpašs saudzības režīms. Veselam cilvēkam smagumu nastai nevajadzētu pārsniegt 10 kilogramus, bet ar slimu mugurkaulu tā jāsamazina pieckārtīgi. Arī rakt vajag tikai pamazītiņām un jāizvēlas neliela lāpstiņa, bet katram darba cēlienam jāmijas ar atpūtu, kad jāatslogo mugurkauls. Slimam ķermeņa balstam ir nevēlama sēdēšana uz aukstas zemes, caurvējš, vēlāk karstā laikā – arī spirdzinoša pelde, ja ūdens vēl nav pietiekami sasilis. Un vakaros jāģērbjas siltāk!

Neērtas pozas

Vairākums ļaužu dārzā rušinās, saliekušies vai deviņos līkumos. Mugurkaulam tā ir ne tikai nepatīkama, bet arī nevēlama poza. Normālos apstākļos jostas daļā ir izliekums uz priekšu. Kad noliecamies, šī mugurkaula daļa sāk izliekties pretējā virzienā – uz mugurpusi. Ja šāda poza ir ilgstoša, muguras muskuļi un mugurkaula starpskriemeļu diski to nespēj ilgi izturēt. Nav ilgi jāgaida uz osteohondrozes saasinājumu vai saspiestām nervu saknītēm, par ko liecina muskuļu spazmas un sāpes.

Kad pienāks ravēšanas laiks, piemērotākā poza ir četrrāpus. Tirdzniecības vietās iespējams iegādāties pat speciālas uzlikas ceļgaliem, lai tiem būtu ērtāk un apģērbs netiktu sasmērēts tā, ka var nākties izmest. Rāpošana mugurkaulam nav tik bīstama, jo izliekumi saglabā dabiskumu, bet slodze visam ķermenim tiek sadalīta proporcionālāk. Tomēr pat šajā gadījumā aktivitātes ir jādažādo – pasīvākiem darbiem jāmijas ar aktīvākiem, lai izlocītu kājas un muguru.

Strādājot ar dārza instrumentiem, savam augumam pielāgots kāta garums ļaus lieku reizi nepieliekties un pasaudzēs mugurkaulu.

Reklāma
Reklāma

Galvassāpes

Ilgstoša noliekšanās un nokārta galva par labu nenāk ne tikai mugurkaulam. Rodas galvassāpes, ko mēdz norakstīt uz pēkšņu nonākšanu svaigā gaisā. Un kā nu ne – smadzenes pēkšņi saņem vairāk skābekļa, izraisot patīkamu šoku un uz neierasto pārbagātību aktīvi reaģē. Tomēr patiesība ir nedaudz citāda – noliecoties palielinās galvas smadzeņu asinsvadu slodze, tāpēc rodas galvassāpes. Šāda poza ir bīstama asinsspiediena palielināšanās, ģīboņa un dažkārt pat insulta dēļ.

Ja ar rokām darbs ir veicams tuvu pie zemes, ir jāmēģina to darīt tupus vai pagādāt nelielu ķeblīti.

Saaukstēšanās

Gan fizika ir pierādījusi, gan uz savas ādas esam pārliecinājušies, ka aktīvs fizisks darbs ķermeni krietni uzsilda, arī siltie saules stari temperatūru tikai paaugstina. Gribas nomest liekās drēbes, kaut gaiss vēl nav gana iesilis. Pat nedaudz sasvīstot, pēc tam uz īsu brīdi nonākot caurvējā, organisms kairinājumam atbild ar saaukstēšanos.

Lai kāds būtu vilinājums, atbrīvošanās no apģērba jāsāk pakāpeniski. Vislabāk darba laikā palikt vismaz plānās dabiska materiāla drēbēs, bet pārtraukumos starp darbiem, kamēr ķermenis vēl ir sakarsis, atkal uzģērbt kaut ko biezāku.

Miega traucējumi

Uz vasaras māju nereti tiek nogādātas tās mantas, kas vairs nav piemērotas pilsētas mājoklim: vairāk vai mazāk novalkāts, vairs netīkams apģērbs, no kura žēl atbrīvoties pavisam, veci trauki un mēbeles. Pēdējās lietas vasaras mājā mēdz sagādāt ne vienu vien nepatīkamu mirkli.

Pa dienu strādājot, mugurkaula starpskriemeļu diskiem ir palielināta slodze, tāpēc tie zaudē daļu šķidruma, kļūst plakanāki un neelastīgāki. Daba paredzējusi, ka, naktī guļot, tiem ir jāatgūst sākotnējais stāvoklis. Ja ķermenis ir neērtā pozā, tas nenotiek. Izgulēti dīvāni un mīksti pēļi, kas nonāk dārzu namiņos, palielina muguras slodzi un starpskriemeļu diski ātrāk nolietojas.

Nakts atpūta nedrīkst būt ekonomiska! Lai kur ir jūsu gulta, tai jābūt ērtai, izmantojams arī ortopēdiskais matracis. Mugura par to būs pateicīga.

Saindēšanās un apdegumi

Saules stari ir ļoti viltīgi – tie gan silda, gan sagādā rūpes. Pie tiem nepieradusi āda pavasara saulē var izraisīt apdegumus vai nātreni – alerģisku reakciju uz ultravioleto starojumu. Sevi pasargāt palīdzēs apģērbs ar garām piedurknēm un ļaušanās saulei pakāpeniski, lietojot piemērotus aizsargkrēmus.

Mazpazīstama saimnieka govs piens, pirmie zaļumi, nepareiza pārtikas produktu uzglabāšana un nepietiekama higiēna vasarnīcā bīstama vēderam. Tāpēc, gatavojoties tur pavadīt vairākas dienas, līdzi jāpaķer vismaz aktivētā ogle vai cits adsorbents. Šādi preparāti palīdz neitralizēt toksīnus līdz ar pirmajām saindēšanās pazīmēm. Ja laikus pieņemtie mēri nesniedz atvieglojumu un nav uzlabojuma, jau pirmās diennakts laikā ir jādodas pie ārsta vai jāizsauc ātrā palīdzība.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.