Foto – Shutterstock

Ar ūdens lāsi nepietiks. Mūžīgais jautājums – cik dzert un ko 0

Viens no vasaras labākajiem vārdiem ir ūdens. Peldēties, aplaistīties, ūdenī brist. Veldzēt slāpes, padzerties, atvēsināties. Vai ir jāizdzer noteikts daudzums vai tomēr vien tik, cik kārojas? Kā rīkoties, ja sportojam? Vai ūdens vietā var malkot kafiju vai limonādi?

VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
Kas būs, kad ukraiņi padzīs krievus no savas zemes? Vai viņiem vienmēr būs jābūt kaujas gatavībā? Atbild Slaidiņš
Cik lieli būs apkures rēķini rīdziniekiem no oktobra? Rīgas izpilddirektora aprēķini
Lasīt citas ziņas

Svars un glāze

“Tas ir mūžīgais jautājums – cik daudz ūdens jāizdzer dienā? Nereti uzsver, ka sievietēm vajag divus litrus, vīriešiem – puslitru vairāk, jo aptuveni tik daudz diennakts laikā tiek izvadīts no organisma. Tomēr šis daudzums ir atkarīgs arī no citiem faktoriem. Viens no būtiskākajiem – pats cilvēks, viņa organisma īpatnības,” skaidro uztura speciāliste Inese Siksna.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ūdens nepieciešams katrai mūsu ķermeņa šūnai, tāpēc, jo lielāks augums un svars, jo vairāk būtu jāizdzer. Varētu rēķināt tā: dienā vidēji 30–35 ml ūdens uz kilogramu ķermeņa svara. Tomēr tas attiecas pārsvarā uz jauniem cilvēkiem, turklāt mērenos laika apstākļos un tad, ja nav fiziskās slodzes.

Līdz ar gadiem samazinās vajadzība pēc ūdens, pietiek, ja dienā izdzer vidēji 20–25 ml uz kilogramu ķermeņa svara. Būtiski sekot līdzi veselībai, jo dažādu saslimšanu dēļ var būt traucēta šķidruma normāla regulācija organismā. Ārstējošais ārsts pateiks, cik daudz šķidruma dienā jālieto. Protams, atšķiras arī sviedru dziedzeru darbība, vienam cilvēkam tā ir lēna, otram – ļoti aktīva. Vēl būtiska ir emocionālā latiņa: kāds ir mierīgāks, uztraucas mazāk, bet cits – jutīgāks, vairāk uzvelkas, un tas ietekmē svīšanu.

Cilvēka ķermenis satur aptuveni 60% ūdens, tāpēc šis šķidrums mums ir ļoti vajadzīgs, tas nodrošina dzīvībai svarīgus procesus. Ūdens palīdz izšķīdināt organismā uzturvielas un enzīmus, nodrošina skābekļa un uzturvielu transportu starp šūnām, kā arī palīdz šūnām atbrīvoties no nevajadzīgām vielām. Ja dzerts par maz ūdens, arī šie procesi ir traucēti. Ja tā gadās ilgstoši, organisms nespēj gana labi funkcionēt, var sākties dažādas veselības problēmas.

!! Siltākā laikā, ja pastiprināti svīstam, noteikti jāvēro sajūtas – ja parādās izteikts nogurums, galvassāpes un reiboņi, tas varētu nozīmēt, ka organismam trūkst ūdens. Arī urīna krāsa ir svarīgs rādītājs – trūkstot ūdenim, tas būs stipri tumšāks.

Malciņi sporta zālē

Fiziskas slodzes laikā bez ūdens neiztikt, turklāt tā lietošanas režīms ir nedaudz citāds nekā nesportojot. Vajadzētu padzerties maziem malciņiem ik pa brīdim, nevis vienā rāvienā iztukšot pamatīgu krūzi. Ja darām to nesteidzīgi, organismam tas nāk par labu. Ja izmalkojam uzreiz lielu daudzumu, rodas grūtības sportot, arī gremošanas sistēmai grūti apstrādāt strauji uzņemto ūdeni.

Ja sporta nodarbībā gaidāma kārtīga svīšana, der paņemt līdzi vismaz puslitra vai lielāku pudeli ar ūdeni, tā noderēs treniņa laikā. Arī pirms un pēc nodarbības jābūt iespējai izdzert vismaz divas glāzes ūdens.Sporta zinātnieki ir noskaidrojuši – ja ir par maz ūdens, ja rodas slāpes, organismā netiek pietiekami producēta enerģija, līdz ar to fiziskās darbspējas samazinās par 8–10 procentiem.

Mācīties dzert citādi

“Ūdens mūsu organismā nonāk, ne tikai to dzerot. Arī dažādi pārtikas produkti, piemēram, dārzeņi, augļi un ogas, satur gana daudz šķidruma. Ja vasarā tos pastiprināti ēdam, var rasties sajūta, ka padzerties pat īsti negribas. Piemēram, svaigēdāji pārsvarā pārtiek no augu valsts produktiem un ar tiem lielākoties nodrošina visu dienā nepieciešamo šķidruma daudzumu,” zina stāstīt Inese Siksna.

Vai sausuma sajūta mutē vienmēr liecina par slāpēm? Tā ir. Tomēr, ja cilvēks uzskatīs, ka viņam nemaz negribas dzert, tad arī nejutīs slāpes. Taču bez ūdens nedrīkst! Kā rīkoties? Jāmācās dzert. Noteikti jāsāk ar mazumiņu, pakāpeniski palielinot daudzumu. Tā rīkojas līdz brīdim, kad atkal jūt slāpes, organisms pats prasa padzerties. Šādam mācību kursam vidēji nepieciešamas aptuveni divas nedēļas.

Citreiz slāpes mēdz sajaukt ar izsalkumu – šķiet, gribas uzēst, nevis padzerties. Turklāt bieži vien kārojas kādu konkrētu produktu, kaut gan patiesībā organisms paģērē ūdeni. Tomēr ūdens var būt arī par daudz. Tā mēdz gadīties karstā laikā. Cenšamies cītīgi lietot daudz šķidruma, jo tas visur tiek uzsvērts. Taču organisms pēkšņi sāk it kā protestēt, kļūst pat mazliet nelabi. Ja pamanām šādu organisma protestu, straujā dzeršana jāpārtrauc! Šis signāls liecina – bijis pārāk daudz ūdens neilgā laikā. Turklāt, lietojot parastu dzeramo ūdeni, izskalojam no organisma nātriju, kas nepieciešams normālai šūnu videi. Karstā laikā ieteicams dzert minerālūdeni, jo tajā ir gan nātrijs, gan kālijs, gan citas minerālvielas, kas palīdz regulēt sāļu līdzsvaru organismā. Tomēr pudeļūdens ar paaugstinātu mineralizācijas pakāpi noteikti nav domāts ikdienai. Tas vairāk der situācijai, kad organismam nepieciešams pastiprināts sāļu daudzums, jo tas ir zaudēts. Stipri sālītie minerālūdeņi dzerami īpašos gadījumos, piemēram, ja piemeklējusi caureja vai vemšana un vajag ātri un vienkārši atjaunot sāļu līdzsvaru organismā. Arī karstajā laikā ik pa brīdim varētu iedzert šādu ūdeni.

!! Stipri sālītos ūdeņus nebūtu ieteicams dot bērniem, jo mazajam organismam ir citas prasības un citāds ieteicamo minerālvielu daudzums nekā pieaugušajam.

Pusdienās – burbuļi?

“Bieži vaicā, vai ir labi dzert ēšanas laikā. Ja ar gremošanas sistēmu viss kārtībā, drīkst padzerties arī ēdienreizē. Parasti gan to nerekomendē vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, tiek atšķaidītas gremošanas sulas, kas nodrošina labu gremošanas procesu. Otrkārt, šādi iespējams apēst vairāk pārtikas, ko nemaz neesam vēlējušies. Ja rūp svara samazināšana, tas ir visai nozīmīgs arguments,” uzsver uztura speciāliste.

Ne viens vien uzskata, ka labāk izvēlēties negāzētu ūdeni, tas palīdzēšot notievēt. Vai tā ir? Gāzētā ūdens sīkie burbulīši patiešām stimulē gremošanas traktu, līdz ar to, dzerot šādu šķidrumu, varētu gribēties vairāk ēst. Gāzētais ūdens noder, ja, piemēram, no rīta grūti pamodināt savu organismu un negribas brokastis. Glāze minerālūdens neilgā laikā var šo problēmu atrisināt.

!! Ja ir kuņģa čūla vai cita ar gremošanas sistēmu saistīta problēma, noteikti vajadzētu pajautāt ārstam, vai drīkst dzert gāzētu ūdeni. Katra situācija ir individuāla, vieniem vajadzētu šādi stimulēt gremošanu, bet citiem tas pat nebūtu ieteicams.

Sveiki kafijai un mellenēm

Vai dienā nepieciešamo ūdens daudzumu drīkst aizvietot, piemēram, ar tēju, sulu vai kafiju? Ne vienam vien labāk garšo nevis tīrs ūdens, bet gan pudelēs pildītais ar garšu, kam pievienots laims, zemenes, mellenes vai citas piedevas.

Uztura speciāliste uzskata, ka tēja varētu būt alternatīva ūdenim, tomēr tai jābūt bez pievienotām saldvielām.

Sula uzskatāma gandrīz par ēdienu, jo satur gana daudz enerģijas. Izņēmums varētu būt slimošanas laiks, kad ēst negribas, bet vajadzētu – tad sula var palīdzēt vieglā veidā uzņemt nepieciešamās uzturvielas.

Kafija satur kofeīnu, kas iespaido šķidruma daudzumu šūnās, – pēc kafijas dzeršanas organismam nepieciešams šķidrums, lai no kofeīna atbrīvotos. Visu dienu malkojot tikai kafiju cerībā, ka gana padzeramies, varam nodarīt sev pāri. Kofeīna daudzums šūnās palielinās, un kādā brīdī ķermenis ar to vairs netiek galā, šūnu normālā darbība ir traucēta.

Pudelē pildītais ūdens, kam pievienotas tā dēvētās augļu vai ogu piedevas, var šķist gardāks, to it kā var vairāk iedzert. Tomēr jāzina – tam pievieno arī cukuru vai citu saldvielu, līdz ar to tiek uzņemta papildu enerģija. Tādējādi ar šo dzērienu varam saņemt pat 200 un vairāk kilokaloriju. Ieteicams padomāt, vai tiešām gribam ar ūdeni uzņemt arī ēdienu. Tad jau labāk dzert parastu ūdeni, kam pievieno kādu zemeni, citrona vai apelsīna šķēli. Dzēriens izskatīsies priecīgāks, būs ieguvis garšu, bet lieku enerģiju neuzņemsim.

Nereti sievietēm tipiskās galvassāpes var samazināt nevis ar kārtējo pretsāpju tableti, bet gan ar glāzi ūdens.

Vasaras prieks – saules tēja

Visai bieži iesaka ūdenī paturēt sudraba monētu, šungīta vai krama gabaliņu, lai dzeramais tiktu attīrīts, bagātināts un palīdzētu atveseļot organismu.

Vasarā ir vēl kāds paņēmiens. Itin vienkārši pagatavojams dzēriens, kas bagātināts ar saules un augu enerģiju. Dārzā un pļavā (bet ne ceļa vai šosejas malā!) saplūc dažādus augus. Der kumelītes, piparmētras, liepziedi, mārsils, āboliņš, kliņģerītes, vīgriezes, raspodiņi, pelašķi, upeņu jaunās lapas – viss, ko pazīstam kā tējzālītes, ārstniecības vai citus derīgus augus. Var izmantot arī dažādas ogas. Vākumu saber stikla karafē vai lielā burkā, uzlej skaidru avota ūdeni un vaļēju noliek saulē. Var uzklāt marlīti, lai neiekrīt kāds kukainis. Jau pēc pāris stundām saules tēja ir gatava.

Saules siltuma iespaidā augi atdod ūdenim savu enerģiju. Šādā dzērienā ir daudz vērtīgu vielu un spēka. Tas smaržo pēc vasaras!

 

 

SAISTĪTIE RAKSTI

36,6°C konsultanteINESE SIKSNA, uztura speciāliste

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Eksperti: Pret papilomas vīrusu par budžeta līdzekļiem būtu jāvakcinē arī zēni līdz 18 gadiem
Lieto uzmanīgi – veselībai kaitīgās vielas! No tām jāvairās, gan veicot remontu, gan tīrot māju 3
Mirušo Covid-19 pacientu skaits Latvijā pārsniedzis 6000 96
VIDEO. Asā šitake sēņu zupa drēgnajiem rudens vakariem
VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
Kas būs, kad ukraiņi padzīs krievus no savas zemes? Vai viņiem vienmēr būs jābūt kaujas gatavībā? Atbild Slaidiņš
Cik lieli būs apkures rēķini rīdziniekiem no oktobra? Rīgas izpilddirektora aprēķini
“Izmeklēšana nozieguma vietā stiprinājusi aizdomas.” Zviedrija par atklāto “Nord Stream” noplūžu vietās
Zelenska un Maska strīds “Twitterī”: “Ja kāds nozog Jūsu “Teslas” riteņus, tas nepadara viņu par automašīnas īpašnieku”
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
„Mēness aptieku” funkcionalitātes pilnveidē šogad investēts aptuveni miljons eiro
Daugavpilī būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei
Iesnu laiks! Kā pareizi lietot līdzekļus degunam
VCA un „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Kas var paaugstināt asinsspiedienu? 4
Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1
Mēness aptieka: ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju rudens saistās ar slimošanas laika sākumu 8
„Mēness aptieka” desmito reizi atzīta par mīlētāko zīmolu farmācijas nozarē 6
Fermentēto produktu vērtība un nozīme imunitātei un zarnu mikroflorai 2
Nepareizs leņķis vai pārāk īss tīrīšanas laiks? Kādas ir 10 biežākās kļūdas, tīrot zobus 7
„Veselības centru apvienība”: Sabiedrības attieksme pret savu veselību un vakcinācijas nepieciešamību mainās 15
Uzsāk Baltijā lielāko veselības aprūpes lojalitātes programmu 6
“Ar rūpēm par cilvēkiem” – Ķekavas Mēness aptiekas vadītājas Jolantas Bernupes dzīves formula 2
Paliek mazliet vēsi? Iedzer karstu tēju!
Uz skolu – ar zināšanām par higiēnu 7
Samazināt kolagēna ražošanu var arī stress 1
Ārste no Ukrainas ārstē neauglību Latvijā 21
Liela nozīme ir arī vecāku piemēram jeb Padomi pēc garajām brīvdienām 1
Līdztekus slāpju sajūtai ir vairāk nekā 10 norādes, lai padzertos 3
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa pārāk maz – tikai 18% vasarā pilnībā izmantojuši ikgadējo atvaļinājumu 6
No 20 001 “Centrālās laboratorijas” augustā testēta PĶR Covid-19 analīžu parauga 5628 bijuši pozitīvi 7
“Mēness aptieka”: Pēc darba vasarā kāds jaunietis noteikti izvēlēsies kļūt par farmaceitu! 3
Ar sirsnīgu smaidu mūsdienīgā aptiekā 1
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
“Mēs Amerikā nejūtam kovida klātbūtni. Par to vairs nedomā.” Saruna ar profesoru Bertramu Zariņu 24
Tējas sēnes dzēriens – kombuča. Kā to pagatavot un uzglabāt? 1
Irbenes – skābas, rūgtas, bet – vērtīgas! Kā tās izmantot tautas medicīnā?
Pēteris Apinis: Latvijas ārstu biedrības divsimtgade 9
Ja ģimenē vismaz divi asinsradinieki slimojuši ar vēzi… Bīstamais mantojums – ļaundabīgs audzējs 6
Indra Noriete: Diabēta pacientiem nepieciešams nodrošināt savlaicīgu un mūsdienīgu ārstēšanu 14
Sākts kriminālprocess par partijas “Stabilitātei!” deputātes Grevcovas iespējamo melošanu CVK 36
Polijā mājputnu barībā konstatētas neatļautas vielas. Vēl nav zināms, vai šī barība un putnu gaļa nonākusi arī Latvijā
Vai laikapstākļi mainīsies? Sinoptiķu prognoze sestdienai
VIDEO. Vīrietis, kurš Krievijas gaisa trieciena laikā zaudēja visu ģimeni: “Viņi nogalināja visu, kas bija manā dvēselē”
FOTO. Kā izskatās skaistākās Jūrmalas vēsturiskās ēkas?
Pie Igaunijas krastiem manīta Putinam piederoša superjahta 3
Zelenska un Maska strīds “Twitterī”: “Ja kāds nozog Jūsu “Teslas” riteņus, tas nepadara viņu par automašīnas īpašnieku”
FOTO. Influenceri un slavenības tiekas īpašā pēcpusdienas tējas dzeršanas ballītē
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Vairākas organizācijas pauž atbalstu Kasparam Gerhardam turpināt darbu zemkopības ministra amatā
18:00
Kā zivs redz, un vai mānekļa krāsai tiešām ir nozīme?
17:31
Polijā mājputnu barībā konstatētas neatļautas vielas. Vēl nav zināms, vai šī barība un putnu gaļa nonākusi arī Latvijā
17:21