Foto: SHUTTERSTOCK

Atlaists no darba valsts iestādē! Kādas kompensācijas pienākas? 10

Esmu vairāk nekā 15 gadus nostrādājusi budžeta iestādē, precīzāk – augstskolas sporta klubā. Tagad to sola remontēt, un remonts ilgšot 3 gadus. Vadītāja pateica, lai jau laikus meklēju darbu citur. Bet vai darba devējam šādā situācijā nav jāpiedāvā man kāds cits darbs? Varbūt varu cerēt saņemt kompensāciju? Jautā Anta Rīgā.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos
Ziemeļamerikas indiāņu zvēru horoskops. Uzzini, kurš dzīvnieks esi tu! 17
Krievu murgs Turcijā: turki Krievijas pilsoņus izsēdina no lidmašīnām un neļauj lidot uz citām valstīm
Lasīt citas ziņas

Valsts darba inspekcijas Klientu atbalsta nodaļas vadītāja Dace Stivriņa skaidro: “Ja darba devējam ir iespēja piedāvāt darbiniekam citu darbu, viņš var to darīt, piedāvājot darba līguma grozījumus. Tāpat darbiniekam ir tiesības vērsties pie darba devēja un painteresēties par iespējām tikt nodarbinātam citā darbā. Ja darbinieks piekrīt citam darbam, darba līgumā būtu ieviešami grozījumi, ievērojot Darba likuma 97. vai 98. pantā noteikto kārtību.”

Nav pienākuma uzteikt darba līgumu

Darba tiesiskās attiecības var izbeigt, arī darbiniekam un darba devējam vienojoties. Ierosināt darba tiesisko attiecību pārtraukšanu pēc savstarpējas vienošanās var gan darbinieks, gan darba devējs. Ja otra puse piekrīt izteiktajam piedāvājumam, šāda vienošanās slēdzama rakstveidā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Darba likumā noteiktās pušu tiesības izpildāmas labā ticībā un atbilstīgi brīvai gribai. Attiecīgi, ja darbinieks nav darba tiesisko attiecību izbeigšanas iniciators, viņam nav pienākuma uzteikt darba līgumu. Citiem vārdiem – ja darba tiesisko attiecību pārtraukšanas iniciators uz pušu vienošanās pamata ir darba devējs,

bet darbinieks šim piedāvājumam nepiekrīt, viņam ir tiesības atteikties slēgt šādu vienošanos.

Atlaišanas pabalsts

Par atlaišanas pabalsta izmaksu VDI paskaidro, ka darba devējam rodas pienākums izmaksāt darbiniekam atlaišanas pabalstu saskaņā ar Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likuma 17. pantā noteikto.

Proti, darbiniekiem, ar kuriem tiek izbeigtas amata (dienesta, darba) attiecības saistībā ar institūcijas vai amata likvidāciju, darbinieku skaita samazināšanu, darbam noteiktajām prasībām neatbilstīgu veselības stāvokli (ieskaitot pārejošu darbnespēju), noteikta vecuma sasniegšanu, pēc kura nav pieļaujama atrašanās dienestā, saistībā ar izdienas pensijas saņemšanai noteiktā izdienas stāža sasniegšanu, kā arī gadījumā, kad amatā tiek atjaunots darbinieks, kurš iepriekš pildījis attiecīgos darba pienākumus, izmaksā atlaišanas vai atvaļināšanas pabalstu šādā apmērā:

mēneša vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks valsts vai pašvaldības institūcijās bijis nepārtraukti nodarbināts mazāk nekā 5 gadus,
mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks valsts vai pašvaldības institūcijās bijis nepārtraukti nodarbināts 5–10 gadus;
mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks valsts vai pašvaldības institūcijās bijis nepārtraukti nodarbināts 10–20 gadus;
mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks valsts vai pašvaldības institūcijās bijis nepārtraukti nodarbināts vairāk nekā 20 gadu.
Nodarbinātību uzskata par nepārtrauktu arī tad, ja laiks no darba tiesisko attiecību izbeigšanas valsts vai pašvaldības institūcijā līdz to atsākšanai tajā pašā vai citā valsts vai pašvaldības iestādē nav ilgāks par diviem gadiem. Pārtraukuma laiku gan neieskaita nostrādātajā laikā.

Reklāma
Reklāma

Atlaišanas pabalstu minētajā apmērā darbiniekam arī izmaksā, ja darba līgums tiek uzteikts darbinieka nepietiekamu profesionālo spēju nolīgtā darba veikšanai dēļ vai arī viņa ilgstošas darbnespējas dēļ (vairāk nekā 6 mēnešus nepārtraukti vai vienu gadu triju gadu periodā, ja darbnespēja atkārtojas ar pārtraukumiem).

Izbeidzot darba tiesiskās attiecības pēc savstarpējas vienošanās, atlaišanas pabalstu var izmaksāt viena mēneša vidējās izpeļņas apmērā, ja tā izmaksa nav noteikta citādi.

Der zināt!

Ja darba devējs ierosina pārtraukt darba attiecības, savstarpēji vienojoties, bet darbinieks tam nepiekrīt, viņam ir tiesības atteikties slēgt šādu vienošanos.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.