Foto: LETA

Baltkrieviju uzskatām par agresoru, taču turpinām ar to tirgoties: Latvijā ievestas preces un izejvielas pusmiljarda eiro vērtībā 32

Latvijā Baltkrieviju uzskatām par agresoru, kas kopā ar Krieviju šobrīd rada kara draudus Ukrainā. Tomēr kā liecina “Nekā personīga” pētījums, ar Baltkrieviju, kur lielākā daļa rūpnīcu pieder valstij un pelna naudu, lai būtu iespējams iegādāties ieročus Lukašenko režīma nostiprināšanai, Latvija turpina aktīvi tirgoties. Šogad no Baltkrievijas Latvijā ievestas preces un izejvielas pusmiljarda eiro vērtībā.

LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spēcīgs vējš no ceļa nopūš automašīnu 2
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu
2 stundas
Lasīt citas ziņas

Pirms Lukašenko nozaga prezidenta vēlēšanas, Eiropa un ASV cerēja, ka režīms šajā valstī atteiksies no ciešas saplūšanas ar Krieviju. ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo pagājušā gada maijā paziņoja, ka Amerika veikusi pirmo jēlnaftas kravas piegādi uz Baltkrieviju. Lai stiprinātu neatkarību no Krievijas. Tomēr augusts ieviesa savas korekcijas.

Belnaftahim (Белнефтехим) jeb “Baltkrievijas naftas un ķīmijas valsts koncerns” ir baltkrievu lielākais valstij piederošais uzņēmums. Tajā apvienotas naftas ieguves, transportēšanas, pārstrādes un tirdzniecības kompānijas. Belnaftahim sastāvā ietilpst arī naftas cauruļvads “Družba”, Moziras un Novopolockas naftas pārstrādes rūpnīcas. Kopā aptuveni 60 lieli uzņēmumi.

CITI ŠOBRĪD LASA

24.jūnijā, kad Latvija šogad atzīmēja Jāņus, Eiropa pieņēma sankcijas pret Baltkrieviju. Starp vairākiem aizliegtajiem produktiem un vielām ir arī naftas produkti, kas ražoti un tiek eksportēti no Baltkrievijas.

“Nekā personīga” vispirms septembrī un tagad decembrī vērsās Valsts ieņēmumu dienestā, lai noskaidrotu, kā Latvijai veicas ar sankciju ievērošanu.

PADOMES REGULA (ES) 2021/1030

Ir aizliegts:

a) Savienībā importēt VII pielikumā uzskaitītos naftas produktus, ja tie:

i) ir Baltkrievijas izcelsmes naftas produkti, vai

ii) ir eksportēti no Baltkrievijas;

b) iegādāties naftas produktus, kuri atrodas vai kuru izcelsme ir Baltkrievijā;

c) transportēt naftas produktus, ja to izcelsme ir Baltkrievijā vai ja tos eksportē no Baltkrievijā uz kādu citu valsti;


REGULA:

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LV/TXT/HTML/?uri=CELEX:32021R1030&from=EN

Konkrētiem naftas produktiem ir piešķirti kodi, kas ļauj viegli to transportēšanai izsekot.

Septembrī Valsts ieņēmumu dienests mums atklāja, ka laika posmā jau pēc sankciju pieņemšanas Latvijā no Baltkrievijas ievestas 5852 tonnas naftas produktu. Šobrīd šis skaitlis ir pieaudzis un Latvijā ievests jau gandrīz 8 tūkstoš tonnu.

25.jūnijs – 30.septembris

5852 tonnas

25.jūnijs – 30.novembris

7809 tonnas

Salīdzinājumam “Latvijas dzelzceļa” pilns kravas vilciena sastāvs ar cisternām parasti ved ap 3000 tonnu. Tas nozīmē, ka pēc sankciju ieviešanas Latvijā ievesti vismaz 3 pilni vilcienu sastāvi ar produktiem, kas atrodas sankciju sarakstā.

VID apgalvo, ka Muitas kontroles pasākumu rezultātā nav konstatēti noteikto sankciju pārkāpuma gadījumi.

Valsts drošības dienests atsevišķas pārbaudes vēl turpinot, bet plašāk par to nestāsta.


Valsts drošības dienesta atbilde “Nekā personīga”

Varam apstiprināt, ka laikā pēc 2021. gada 25. jūnija VDD ir veicis pret Baltkrieviju noteikto sankciju iespējamu pārkāpšanas gadījumu pārbaudes. Par pamatu pārbaužu uzsākšanai bija gan finanšu iestāžu, muitas un citu subjektu sniegta informācija, gan citos veidos iegūta informācija. Varam norādīt, ka līdz šim VDD nav uzsācis kriminālprocesus par iespējamiem pret Baltkrieviju noteikto sankciju pārkāpumiem, vienlaikus daļa pārbaužu vēl turpinās.

EDGARS RINKEVIČS, Ārlietu ministrs (Jaunā vienotība)

Vai jums šķiet pareizi, ka ar uzņēmumiem, kuriem ir piemērotas sankcijas, joprojām ir notikuši pēc sankciju ieviešanas vasaras vidū atsevišķi darījumi? Ir līgumi noslēgti, bet darījumi turpinās. Vai tas ir pareizi, jūsuprāt.

Nu, jautājums ir tāds, vai tas ir pareizi, morāli un politiski. Domāju, ka nē. vai tas ir pareizi, un juridiskā viedokļa tas ir jāvērtē.

Jā, bieži Eiropas Savienības sankcijās ir šīs pārejas gads. Arī citās – arī ASV ieviešot sankcijas, nosaka pārejas periodu. Nav jau tā, ka pasaka – šodien mēs publicējam rīkojumu par sankciju spēkā stāšanos, un tad no rītdienas tad viss – vilcieni ar kravu tiek apturēti un aizsūtīt atpakaļ. Tādēļ arī šis tāds zināms pārejas periods tiek dots, ja ir kaut kādas līgumsaistības, kas uzņēmējiem ir jāpilda. Nu, tur jāskatās, protams, par ko ir runa, tad tas ir saprotami, bet nu protams, ka, ja ir iespēja izvairīties no jaunu darījumu slēgšanas, kaut arī it kā tas juridiskais periods to atļauj, tad labāk būtu to darīt.

MĀRTIŅŠ VARGULIS, Rīgas Stradiņa universitātes Eiropas studiju fakultātes lektors

Ja mēs runājam konkrēti par sankcijām un to efektivitāti, tad te jāskatās ir ilgtermiņa kontekstā. Šie pieci raundi, kas līdz šim bijuši attiecībā uz Eiropas Savienības īstenotām sankcijām pret Baltkrieviju, tās vairāk ir tikušas mērķētas pret konkrētām personām, pret konkrētām kompānijām, neejot sektoru sankcijās, par ko ir bijusi diskusija, un ar diplomātu aprindās par to ir izskanējušas kā viena no opcijām.

Proti, ja vēl vairāk šī rīcība no Lukašenko puses kļūst neprognozējama vai tāda, kas rada apdraudējumu, tad arī sektorālās sankcijas var tikt īstenotas. Bet tajā pašā laikā jāatzīst, ka arī jau šīs aktivitātes no Lukašenko puses – retorika par atomieročiem, liek secināt, ka trieciens ir bijis, ka arī par šīm personām, kas ir pie Lukašenko pietuvināto galda, ka tās sankcijas sāk iedarboties, efektivitāti mēs varam novērot ilgtermiņā. Bet arī īstermiņā mēs redzam, ka tās jau zināmā mērā savu sekmīgumu rada.

Kamēr Lukašenko draud ar atomieročiem, ļauj Krievijas tankiem no šīs valsts apdraudēt Ukrainas drošību un izmanto iebraucējus, lai radītu haosu pie mūsu, Polijas un Lietuvas robežas, Latvija šī gada laikā turpinājusi importēt baltkrievu preces ievērojamos apmēros. Kā liecina Valsts ieņēmumu dienesta apkopotā informācija šogad visvairāk ievests koks, tā izstrādājumi un kokogles – 264 miljonu eiro apmērā.

Plastmasa – 31 miljons eiro; minerālais kurināmais, minerāleļļas – 23 miljoni; dzelzs un tērauds 16 miljoni eiro; apģērbi 8 miljoni; sāls, sērs, zeme, akmens, apmešanas materiāli, kaļķi – 7,8 miljoni; mēbeles – 7,5 miljoni eiro; līdzīgās summās arī mēslošnas līdzekļi, ģipša, cementa un azbesta izstrādājumi; pārtikas atkritumi un lopbarība. Kopā imports no Baltkrievijas šogad Latvijā 11 mēnešos bijis 454 miljoni eiro.

Latvijas imports no Baltkrievijas (Avots:VID)

KOKS, KOKA IZSTRĀDĀJUMI, KOKOGLES

264 816 897

PLASTMASAS IZSTRĀDĀJUMI

31 115 499

MINERĀLAIS KURINĀMAIS, MINERĀLEĻĻAS, BITUMENVIELAS, MINERĀLVASKI

23 890 561

DZELZS UN TĒRAUDS

16 084 061

APĢĒRBI

8 284 872

SĀLS, SĒRS, ZEME, AKMENS, APMEŠANAS MATERIĀLI, KAĻĶI, CEMENTS

7 804 164

MĒBELES

7 550 989

MĒSLOŠANAS LĪDZEKĻI

7 363 343

AKMENS, ĢIPŠA, CEMENTA, AZBESTA IZSTRĀDĀJUMI

6 994 447

PĀRTIKAS RŪPNIECĪBAS ATLIEKAS UN ATKRITUMI; GATAVA LOPBARĪBA

6 966 889

KOPĀ

454 394 900 eiro

ANDRIS SPRŪDS, Latvijas ārpolitikas institūta direktors

Ne pirmo, ne pēdējo reizi šis stāsts ir par to, ko tad darīt ar kaimiņu valstīm, kurām ir ļoti sarežģītas attiecības, lai netieku pat naidīgas attiecības.

Ņemot vērā to, ka lielākā daļa rūpnīcu un viss pārējais pieder valstij. Un valsts pārdod šos produktus un pēc tam pērk ieročus.

Es noteikti tam piekrītu, bet noteikti tad mēs, protams, varam šo jautājumu uzdod gan par attiecībām ar Ķīnu, gan par attiecībām ar Krieviju.

Noteikti šo sarakstu varētu turpināt, jo skaidrs, ja tirgotos tikai savā starpā demokrātiskas valstis un tikai diktatoriskas vai autoritāras valstis, tad, iespējams, tā globālā ekonomika ar neko labu nesolītu, bet sankcijas ir tāds abpusgriezīgs zobens.

Jo no vienas puses, protams, ka tu parādi savas signālus un sit, jo savādāk jau nav jēga, ja sankcijas nekož – tu sit un iekod arī ar sankcijām tai otrai valstij, kurai tu parādi to, ka ir kaut kādas lietas nepieņemams, bet nenoliedzami, ka tas iekož arī tev pašam, ar to ir jārēķinās.

SAISTĪTIE RAKSTI

Un nenoliedzami, ka šeit, protams, izvēle starp šiem svaru kausiem, kurā brīdī tad mēs pieliekam klāt to sankcijām un viņa nav automātiska un viņa nav balts un melns. Protams, ka šeit līdz ar to ir mēģinājumi, kaut kādas lietas turpināt. principā var piekrist.

Intervijā “Nekā personīga” ārlietu ministrs apliecināja, ka sarunās aiz slēgtām durvīm NATO valstu ārlietu ministri bijuši ļoti atklāti un vēl nepieredzēti vienoti, diskutējot ko darīt, ja izmantojot arī Baltkrieviju, Krievija uzbruks Ukrainai. Tomēr plašāk atklāt NATO plānoto stratēģiju ārlietu ministrs nevarot, jo to visu sargājot NATO noslēpuma grifs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spēcīgs vējš no ceļa nopūš automašīnu 2
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Stāvoklis ir smags. Viņš ir reanimācijā”: brāļi pastāsta, kāds ir šefpavāra Mārtiņa Rītiņa veselības stāvoklis 22
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā plūdu draudu dēļ iedzīvotājus aicina būt gataviem evakuācijai. Kurās apkaimēs pastāv lielākais plūdu risks?
18 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Pirmdien atklāts līdz šim lielākais jauno Covid-19 gadījumu skaits
4 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Tieslietu ministrs rosina par rupju kārtības traucēšanu ar nepatiesu ziņu izplatīšanu sodīt ar dažiem gadiem cietumā
55 minūtes
LE
LETA
Ziņas
“Latvijas valsts ceļi”, iespējams, vērtēs nepieciešamību apziņot ceļu lietotājus par ekstremāliem braukšanas apstākļiem
11 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas vienkārši daudziem cilvēkiem būs nepanesami!” Deputāts par to, ka šī ir lielākā enerģētikas krīze, kādu Latvija ir piedzīvojusi
12:40
LE
LETA
Ziņas
Pirmdien atklāts līdz šim lielākais jauno Covid-19 gadījumu skaits
12:35
LE
LETA
Ziņas
“Latvijas valsts ceļi”, iespējams, vērtēs nepieciešamību apziņot ceļu lietotājus par ekstremāliem braukšanas apstākļiem
12:18
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Laima Vaikule pastāsta, kur Rīgā viņa strādāja tad, kad vēl nebija populāra dziedātāja
15 minūtes
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Skolotāja patika vai nepatika pret skolēnu, atzīmju dāvināšana, subjektīvs redzējums… Vai realitātē vienoti vērtēšanas kritēriji vispār iespējami?
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pret Covid-19 revakcinēti gandrīz 30% vakcinācijas procesu noslēgušo iedzīvotāju
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cik un kādi sportisti Latviju varētu pārstāvēt Pekinas olimpiskajās spēlēs?
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Rindā uz Lielbritānijas troni esmu sestais! Princis Harijs pieprasa diennakts apsardzi, jo esot norūpējies par savu drošību
28 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Autobusam apgāžoties uz sāniem, uz Bauskas šosejas cietuši četri cilvēki 3
3 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Uzreiz jāprasa, kā paredzēts īstenot iespējamo obligāto vakcināciju?
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Stāvoklis ir smags. Viņš ir reanimācijā”: brāļi pastāsta, kāds ir šefpavāra Mārtiņa Rītiņa veselības stāvoklis 22
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ceturtdien un piektdien atkal gaidāms vētrains vējš un sniegputenis
4 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Latvijas ieslodzījumu vietās pieaug neapmierinātība ar ilgstošajiem kovidierobežojumiem 11
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Otrdiena būs nedēļas saulainākā diena
5 stundas
Ieva Ēvalde
Ziņas
Pilsētnieki izslāpuši dabas. Kā dzīvi pilsētvidē padarīt zaļāku un tīkamāku?
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: izvēlies visskaistāko guļamistabu un uzzini, ko tas liecina par tavu personību
4 stundas
TA
Tavs Auto TV
Ziņas
FOTO, VIDEO. Uz ko spējīgs lētākais Latvijā nopērkamais elektroautomobilis?
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valainis rosina apkures cenu pieauguma dēļ piešķirt vienreizēju 200 eiro pabalstu pensiju saņēmējiem 82
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Pagaidām tiksim galā, bet kā būs tālāk?” Rīdzinieks dalās ar pieaugošajiem rēķiniem 19
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Perevoščikovs: Covid-19 Latvijā izplatās ļoti strauji, taču ir arī dažas labas ziņas 129
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Es to ne mirkli nenožēloju,” Navaļnijs pēc gada cietumā par atgriešanos Krievijā 61
22 stundas
LA
LA
Ziņas
Viktors Runtulis: “Antikovidnieki” ir kā ticība un ticīgu cilvēku tu nepārliecināsi! 113
1 diena
Pannā gatavoti siera plācenīši
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Olga Kambala pārliecināta, ka ārējais skaistums jāsaglabā arī mākslīgi: “Lai justos labi, priecētu apkārtējos un iedvesmotu citus!”
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Nebeidzamais stāsts: princis Harijs draud iesūdzēt tiesā Lielbritānijas valdību
21 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šonedēļ tev ir lieli nodomi un plāni, un tu esi gatavs savus sapņus arī īstenot! Horoskopi no 17. līdz 23. janvārim
1 diena