Brāļi Vīganti prot izaudzēt gaļas liellopus un no pašu produkcijas arī pagatavot labu maltīti. Attēlā: Grilēšana dzimtas mājas pagalmā – Artūrs (no labās) cep steiku, Gunārs dod vērtīgus padomus.
Brāļi Vīganti prot izaudzēt gaļas liellopus un no pašu produkcijas arī pagatavot labu maltīti. Attēlā: Grilēšana dzimtas mājas pagalmā – Artūrs (no labās) cep steiku, Gunārs dod vērtīgus padomus.
Foto: Ilze Pētersone

“Gaļu ne tikai prasmīgi tirgot, bet arī garšīgi pagatavot!” Brāļu Vīgantu atgriešanās dzimtas mājā un saimniekošana 0

Ilze Pētersone, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”

Jauni vīri govij pie astes? Tikai tēlaini tā varētu teikt par ērglēniešiem Gunāru un Artūru Vīgantiem, kas pirms desmit gadiem sāka audzēt liellopus, produkciju pievedot klientiem līdz namdurvīm.

Izrādās, gaļu viņi prot ne tikai prasmīgi tirgot, bet arī garšīgi pagatavot.

LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 86
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 60
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 222
20 stundas
Lasīt citas ziņas

Lietavas brāļu Vīgantu bioloģiskās saimniecības “Tauri” pagalmu pārvērtušas dubļu vannā. Pie bruģa un asfalta radušam deguns saraucas.

Saimnieki atzīst, ka šis ir viens no lauku dzīves mīnusiņiem, bet ko dabai padarīsi. Tīrumu ieplakās šopavasar vietumis tā sakrājies ūdens, ka vai karpas laid iekšā, toties lopiņiem nekāda bēda.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ik pa laikam pārdzenot no vienas leknas pļavas uz otru, kur šie var palīst zem kuplāka koka un pārlaist lietu. Rēķinot kopā ar 140 govīm, saimniecībā aug 400 liellopu. Viena daļa aiziet vaislai, otra – gaļai, ko izvadājot ar savu busiņu.

Braucamajam uz sāniem abu brāļu bilde ar uzrakstu “Negantigardi”. Kad bijuši jaunāki, vēl neapkrāvušies ar govīm un zemes hektāriem, draugi reizēm ballītēs viņus mēdza saukt par brāļiem Negantiem, nevis Vīgantiem, un tā radās uzņēmuma zīmola nosaukums – seko skaidrojums.

Par kaušļiem puišus nevarēja saukt, bet ballītēs šad un tad patrakojuši gan.

Par godu “Mājas Viesim” brāļi Neganti liek uz restēm steika gabalu. Artūrs spriež, ka grilēt sanākot retāk, jo gara padarīšana, ātrāk esot apcept pannā. Receptes lai lasot mājas lapā, visas pašu izmēģinātas.

Atgriežas dzimtas mājā

Saimniekošana nākusi mantojumā no vectēva Arnolda, gatavošana – no tēva Jāņa. Viens no viņa iecienītākajiem ēdieniem esot bijis sēklinieku sautējums, ko reiz puikām cēlis galdā, iepriekš nepabrīdinot par neparasto maltīti.

“Pateica, kad bijām izēduši šķīvjus. Mums garšoja,” nosaka Gunārs.

Kā jau ierasts laukos, arī viņu saimniecībā lopiņus izmanto no ragiem līdz pat astei – visu sapakojot vakuumā un lielākoties sasaldējot tā saucamajā šoka saldētavā trīs stundu laikā mīnus 40 grādos.

Straujā sasaldēšana palīdz saglabāt gaļas struktūru kā svaigai, bet subproduktu piegāde klientiem bez tās pat nebūtu iespējama, iekārtu slavē brāļi.

Lauku darbi abiem pazīstami kopš bērnības – diendienā ganījuši govis un ravējuši runkuļus, taču šad un tad tika arī pagrozīt stūri vectēva traktorā.
Foto no Vīgantu ģimenes krājuma

Lauku darbi abiem zināmi kopš bērnu dienām. Ganījuši govis, ravējuši runkuļus, ka maz nelikās, tāpēc lauksaimnieka karjera nav bijusi ne prātā. Gunārs pēc 9. klases aizšāvis uz Rīgu mācīties par kuģa mehāniķi, lai brauktu tālās jūrās.

“Pabeidzu skolu un obligāto praksi, ar konteineru kuģi pat biju aizlaidis pāri Klusajam okeānam, bet sapratu, ka tas galīgi nav tas, ko vēlos darīt, un pamazām atgriezos šeit,” viņš stāsta.

Artūrs no Ērgļiem nekur tālu projām nav devies – izstudējis Rīgas Tehniskajā universitātē mašīnbūvi, un tad jau dzimusi ideja par saimniekošanu vecvecāku īpašumā. Vēlāk Latvijas Lauksaimniecības akadēmijā piemācījies klāt arī lopkopību.

Pienākumi saimniecībā sadalīti stingri – Gunāra pārziņā ir govis ar mazajiem teliņiem, pļavas un graudkopība. Gaļas cehā degunu iebāžot tikai reizēm, jo par pārstrādi un dzīvnieku barošanu gādā Artūrs.

Strīdi paretam gadoties, taču ātri tiek izrunāti un nolikti malā, lai var darboties tālāk.

Pēc desmit gadu pieredzes lopkopībā varot atzīt, ka tagad šo to darītu citādi. Iespējams, barībā vairāk prasīgās Šarolē šķirnes vietā izvēlētos tādu, kam piemērotākas ir viņu bioloģiskās pļavas Ogres ielejas dabas parkā.

Sāka brāļi liellopu biznesu ar apņemšanos radīt produktam lielāku pievienoto vērtību, vienkāršāk sakot, nepārdot izsolē astoņus mēnešus vecus teliņus, bet izaudzēt tos pašiem.

“Es to salīdzinu ar koku, ko nozāģē un eksportē kā baļķi, kaut gan varētu no tā kaut ko izgatavot un dabūt augstāku cenu. Varbūt sākumā izdevīguma nebija, bet spītīgi gājām uz to, ka paši izaudzēto gaļu sadalījām un pārdevām,” spriež Gunārs.

Kopā ar pašu ražojumiem viņi izvadā arī tuvāku un tālāku saimniecību produktus. Kad izveidojuši interneta veikalu, nākusi atziņa, ka tā ir platforma, kur var tirgot ne tikai savu gaļu, bet arī kaut ko citu, un to pašu var darīt piegādēs.

Vai laukos laba dzīve?

“Tauru” saimniecības ganāmpulkā lielākoties aug Šarolē šķirnes liellopi. Ar desmit gados gūtām zināšanām un pieredzi, iespējams, tagad izvēlētos barībā mazāk prasīgu šķirni.
Foto: Ilze Pētersone

Vai nu kovida ietekmē, vai biznesa mudinātiem, bet šis pavasaris liellopu gaļas audzētājiem nācis ar lēmumu par kooperēšanos.

Vīganti ar vēl desmit līdzīgiem gaļas audzētājiem iesaistījušies kooperatīvajā sabiedrībā “Latvijas liellops”, kas palīdzēs paplašināt produkcijas sortimentu un piegādes ģeogrāfiju, vienlaikus samazinot transporta un mārketinga izdevumus.

Produktus tagad vadā ar trīs kooperatīva saimniecību mašīnām, aptverot Rīgu un tās apkārtni, Vidzemi, Zemgali un Kurzemi. “Kā kooperatīvs varēsim nodrošināt lielāku gaļas dažādību arī restorāniem,” prāto Gunārs.

“Neganti gardi” kopā ar kooperatīvo sabiedrību “Latvijas liellops” piegādā gaļu Kuldīgas “Goldingen room”, pirms pandēmijas – arī Valtera restorānam Rīgā. Kooperatīvs tāpat esot solis tuvāk iecerei par produkcijas eksportu, nākotnes plānus atklāj brāļi.

Ar kooperatīva biedriem vienojušies, ka klientiem piedāvās tikai nogatavinātu gaļu. Gaļas gatavināšana notiek labi vēdināmās, īpašās kamerās ar plus 1 – 2 grādu temperatūru un kontrolētu gaisa mitrumu.

“Šādā vidē vienu līdz trīs nedēļas notiek fermentācijas process, kura laikā gaļai iztvaiko liekās sulas, šķiedras sadalās un garša pastiprinās,” skaidro Artūrs. Parasti gatavina vērtīgākās muguras un pakaļkāju daļas.

Brāļi atzīst, ka Latvija nevar lepoties ar liellopa gaļas gatavošanas tradīcijām, tāpēc receptes pašiem nācies pameklēt citu tautu virtuvēs.

Audzētāji neesot paši aizrautīgākie gatavotāji, dažs labs pat nezina, kā garšo paša produkts, jo dzīvniekus jau agrā vecumā pārdod izsolē. Toties prieks par klientiem, kas paši vāra kārtīgus buljonus un zupas, izstrādā sarežģītākas receptes un padalās ar tām.

Steigas dēļ Artūrs steiku parasti cepot uz pannas, taču viņam jāatzīst, ka uz grila gatavotam ir pavisam cita garša.
Foto: Ilze Pētersone

Kad pašiem jāizvēlas gaļa vakariņām, Gunāram svarīgs arī pagatavošanas ātrums, tāpēc numur viens esot kupati no liellopa un cūkas gaļas dabiskajā cūku zarnu apvalkā vai arī maltā gaļa mērcei, gabaliņos sagriezta gaļa gulašam vai stroganovam.

Artūrs izvēlas tā saucamās šortribas, kas sagrieztas sešu centimetru garumā. Pannā tās apbrūnina, pēc tam kopā ar sagrieztiem sīpoliem un dārzeņiem liek cepamtraukā, uzlej buljonu, uzliek vāku un cepeškrāsnī sutina uz mazas uguns divas līdz divarpus stundas.

Paši sevi par gatavošanu neslavē, taču mamma Ilzīte gan par dēlu prasmēm izsakās atzinīgi.

Uz jautājumu, vai jauniem cilvēkiem dzīve laukos nešķiet garlaicīga, abiem līdzīga atbilde – mums šeit visa kā pietiek! Skaista daba, svaigs gaiss un laba pārtika, skolas, veikali, ja pietrūkst izklaides, Rīga nav tālu. Un galvenais – bez stresa un sa­īgušiem ļautiņiem.

Turklāt mājās abus gaida draudzenes un Gunāru arī meitiņa. Ko vēl var vēlēties? Kā kārtīgiem saimniekiem vajadzīga katram sava māja, cik tad ilgi dzīvos padomju laika dzīvoklī?

Neganti gardas receptes

Liellopa gaļas ribiņas

Foto: Ilze Pētersone

4 personām

Sastāvdaļas

1 kg “Neganti gardi” ribiņas, 2 tējk. kaltētas raudenes, 1 tējk. paprikas pulvera, 1 tējk. sāls (var izmantot kūpinātu, lai papildus iegūtu kūpinājuma garšu), 1 tējk. asā paprikas pulvera, 2 tējk. brūnā cukura, 1 tējk. “Cajun” garšvielu maisījuma (var arī nelikt), 1 tējk. ķiploku pulvera, 0,5 tējk. kaltēta timiāna, 30 g olīveļļas, bārbekjū mērce pēc izvēles

Gatavošana

Foto: Ilze Pētersone

Foto: Ilze Pētersone

Iemasē gaļā olīveļļu, lai varētu pieķerties garšvielas. Sajauc raudeni, paprikas pulveri, aso paprikas pulveri, “Cajun” garšvielu maisījumu, ķiploku pulveri, timiānu, cukuru, sāli un apviļā ribiņas. Ievieto ledusskapī marinēties 1 līdz 2 stundas.

Foto: Ilze Pētersone

Ribiņas liek uz folijas, kas ieklāta pannā, un pārklāj ar foliju tā, lai neveidojas spraugas. Cep cepeškrāsnī 130 °C temperatūrā 3,5 stundas parastā režīmā.

Kad ribiņas izcepušās, noņem foliju, pārziež tās ar bārbekjū mērci un vēl pacep krāsnī ap 10 min, līdz mērce sabiezē.

Pasniedz pēc pašu izvēles, var ar blanšētiem un apceptiem dārzeņiem, vārītiem un/vai ceptiem kartupeļiem, pavasarī – ar zaļajiem salātiem.

Liellopa čili

Foto: Ilze Pētersone

4 personām

Sastāvdaļas

1 kg “Neganti gardi” bioliellopu maltā gaļa, 1 sīpols, 1 pap­rika, 1 čili, 2 tējk. cukura, 1 tējk. paprikas pulvera, 1 tējk. ķiploku pulvera, 1 tējk. malta kumīna, 400 ml tomātu savā sulā bez mizas, 200 ml konservētu pupiņu, 1 l liellopa buljona, 4 tējk. tomātu pastas, malti melnie pipari, sāls.

Gatavošana

Foto: Ilze Pētersone

Foto: Ilze Pētersone

Foto: Ilze Pētersone

Foto: Ilze Pētersone

Uz pannas sviestā apmēram 5 min apcep smalki sagrieztu sīpolu. Pievieno sīki sagrieztu papriku, čili un apcep. Malto gaļu pievieno pannā apceptajiem dārzeņiem un cep apmēram 6 līdz 7 min. Pieber cukuru, paprikas pulveri, ķiploku pulveri, piparus, sāli un vēl pacep.

SAISTĪTIE RAKSTI

Pielej tomātus savā sulā un pupiņas. Pielej buljonu un tomātu pastu, labi samaisa. Vāra uz mazas uguns 20 līdz 25 min. Pirms pasniegšanas apmēram 10 min ļauj garšām ievilkties.

Pasniedz ar maizi, krekeriem, var pildīt plakanmaizē kopā ar salātiem, svaigu sīpolu un sarīvētu sieru.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Mitrina gaisu, samazina putekļu daudzumu gaisā, uzlabo augu stāvokli. Kā dārziem var noderēt mākslīgā migla 2
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Gardēžu sapnis: 3 izcili jāņogu deserti – vienkāršas receptes pagatavošanai mājās 2
20 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Traucēta ceļa servitūta lietošana: kā rīkoties?
21 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Ūdensrozes dārzā: kā nepieļaut raksturīgākās iesācēju kļūdas?
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 86
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 60
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 222
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam spiesti paaugstināt.” Rīdziniekiem no 1. septembra būtiski pieaugs maksa par siltumenerģiju 55
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 354
1 diena
Lasīt citas ziņas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Maltās gaļas un ziedkāpostu sacepums: kad kārojas ko sātīgu
1 diena
MB
Madara Briede
Praktiski
Vai pensiju var mantot laulātais?
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārza laistīšanai neder jebkurš ūdens! Dārznieks skaidro, kā izmērīt ūdens skābumu 2
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Pasta ar svaigiem tomātiem: viegli pagatavojams, garšīgs ēdiens 3
2 dienas
AO
Andris Ozoliņš
Ziņas
“Mājai ir laba siltumnoturība!” Mazizmēra koka mājas ir ātrākais veids, kā jaunai ģimenei tikt pie sava mājokļa 28
3 dienas
Inita Šteinberga
Ziņas
Kā no cauruļu atgriezumiem uzmeistarot upeņu lasāmo ietaisi? 5
3 dienas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Bērnība bija ļoti grūta, daudzus gadus pavadīju pie logopēda, mācoties runāt.” Saruna ar Nauri Miezi 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Vakcinācijas loterijas izlozes varētu sākties augusta beigās. Vai būs jāpiesakās? 33
2 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Ilze Kuzmina: Valsts nauda faktiski ir nomesta zemē atbirēju apmācībai 19
3 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Carnikavas kalnu karalis” Tapusi dokumentālā filma par talantīgo riteņbraucēju Tomu Skujiņu 4
3 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Tiesa lauza galvu, vai un kā sodīt 84 gadus veco kolekcionāru, kura pagrabā Heikendorfā atrada Otrā pasaules kara ieroču arsenālu 7
1 stunda
Raivis Šveicars
Ziņas
Saulainā vasara nerada rekordus elektrības ražošanā. Ar ko tas skaidrojams? 8
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja pat tu esi gatavs visu maksāt, nevari saprast, kas ir jādara.” Uzņēmēja par nodokļu sistēmas nepilnībām 12
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Policistu rosina apsūdzēt par bezdarbību, kuras rezultātā valstij nodarīts 135 000 eiro kaitējums 1
30 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 86
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam spiesti paaugstināt.” Rīdziniekiem no 1. septembra būtiski pieaugs maksa par siltumenerģiju 55
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Nav pagājis vēl mēnesis, bet mēs saprotam – labi nebūs…” Egle par izmaiņām nodokļos 43
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Noslēdza daudzmiljonu darījumus, pēc tam atteicās no pienākumiem karaliskajā ģimenē: princis Harijs un Megana plānoja savu “neatkarību” jau pirms kāzām? 16
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visam pieeju ar vieglu smaidu, kam paredzēts mirt, tas nomirs, kam jādzīvo, tas dzīvos,” Maestro Raimonds Pauls par uzkurināto tautu 96
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Esam pateicīgi par to, ka joprojām visi četri esam kopā un koncertējam!”. Uz skatuves atkal satiekas leģendārā grupa “Eolika” 15
23 stundas
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Mitrina gaisu, samazina putekļu daudzumu gaisā, uzlabo augu stāvokli. Kā dārziem var noderēt mākslīgā migla 2
1 diena
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Režisore Aija Strazdiņa laulības ostā iestūrējusi otro reizi: “Ir jāļauj vīrietim būt. Sievietes gudrība ir saprast, ka mēs visu varam, bet ne vienmēr visu vajag.” 7
Intervija 1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Gardēžu sapnis: 3 izcili jāņogu deserti – vienkāršas receptes pagatavošanai mājās 2
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu
10:07
IE
Ināra Egle
Ziņas
“Švarcam vairs tik viegli neies!” “Saskaņa” noskaņota pārņemt varu arī Rēzeknes novadā
10:01
LE
LETA
Ziņas
Policistu rosina apsūdzēt par bezdarbību, kuras rezultātā valstij nodarīts 135 000 eiro kaitējums 1
09:39