Pētnieks strādā Indijas Seruma institūtā Pūnē, kas ir lielākais vakcīnu ražotājs pasaulē.
Pētnieks strādā Indijas Seruma institūtā Pūnē, kas ir lielākais vakcīnu ražotājs pasaulē.
Foto: Euan Rocha/REUTERS/SCANPIX/LETA

Vai gatava Covid-19 vakcīna? Eiropieši “bremzē”, tāpēc pirmie rindā varētu būt ASV 1

Britānija gatavojas no­slēgt 625 miljonu dolāru darījumu ar farmācijas firmām “Sanofi” un “GlaxoSmithKline” par 60 miljoniem Covid-19 vakcīnas devu iepirkumu.

Reklāma
Reklāma

Ved sarunas ar plašu uzņēmumu loku

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 7
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Lasīt citas ziņas

Vakcīnas klīniskos izmēģinājumus paredzēts sākt septembrī. Kā izteicies firmas “Sanofi” pārstāvis, firma cer saņemt atļauju vakcīnas izplatīšanai nākamā gada pirmajā pusē, kas ir agrāk, nekā plānots iepriekš, atzīmē aģentūra “Reuters”. Gan “Sanofi”, gan”GSK” pārstāvji paziņojuši, ka viņu prioritāte vakcīnas izstrādē ir kvalitāte, nevis ātrums.

Pasaulē šobrīd tiek izstrādāti un testēti vairāk nekā simts vakcīnu, lai apturētu Covid-19 pandēmiju, daudzu valstu valdībām cenšoties nodrošināt vakcīnu piegādi, vēl pirms ir pierādīta to efektivitāte.
CITI ŠOBRĪD LASA

Vienošanās ar “Sanofi” un “GSK” būs Britānijas valdības otrais šāds darījums pēc vienošanās pirkt simt miljonu devu vakcīnas, ko kopīgi izstrādā Oksfordas universitāte un firma “AstraZeneca”.

“Valdības izveidotā vak­cīnu darba grupa ir aktīvi iesaistīta sarunās ar plašu uzņēmumu loku gan Apvienotajā Karalistē, gan ārzemēs par piekļuvi vakcīnām,” intervijā “Reuters” teica Britānijas Uzņēmējdarbības ministrijas pārstāve. Kā atzīmē britu mediji, Britānija apsver iespēju pirkt vakcīnu, ja tā apliecinājusi efektivitāti izmēģinājumos ar cilvēkiem, un veiktu samaksu vairākos posmos.

Firma “Sanofi” izstrādā divu veidu Covid-19 vakcīnas. Vienā no tām ir izmantota palīgviela, ko izveidojusi firma “GSK” vakcīnas efektivitātes veicināšanai. Kā apgalvo “Sanofi”, tā var izgatavot līdz vienam miljardam vakcīnas devu gadā. “Sanofi” vakcīnas klīnisko izmēģinājumu grafiks atpaliek no firmas “Moderna”, Oksfordas universitātes un “AstraZeneca” kopdarba, kā arī firmu “BioNTech” un “Pfizer Inc” alianses, kas sāka klīniskos izmēģinājumus ar cilvēkiem jau martā.

“Sanofi” ir saņēmusi finanšu atbalstu no ASV, kas izraisījis viļņošanos tās mītnes zemē Francijā. Firmas izpilddirektors Pols Hadsons, kurš ir brits, paziņojis, ka

Eiropa rīkojas pārāk lēni vakcīnas izveides atbalstam, tāpēc pirmie tās izveidoto vakcīnu varētu saņemt ASV iedzīvotāji.

Arī Eiropas Savienības ierēdņi cenšas panākt vienošanos ar “Sanofi”.

Indija paātrina vakcīnas izstrādi

Indijas vadošais klīniskās izpētes institūts, atbildot uz veselības ekspertu paustajām bažām, paziņojis, ka tajā veiktie paātrinātie koronavīrusa vakcīnas izmēģinājumi esot droši un atbilstot starptautiskajiem standartiem.

Indijas Medicīnisko pētījumu institūts (IMPI) nāca klajā ar šādu paziņojumu pēc tam, kad tika publiskota vēstule, kurā IMPI ģenerāldirektors Balrams Bhargava pavēstīja, ka i

nstitūts paredz sākt pacientu uzskaiti vakcīnas testēšanai līdz 7. jūlijam, bet 15. augustā, kas ir Indijas Neatkarības diena, sākt vakcīnas izmantošanu pacientu ārstēšanai,

ziņo aģentūra “Reuters”.Vakcīna, ko kopīgi izstrādājuši Indijas firma “Bharat Biotech” un IMPI, ir viens no vairākiem vakcīnas veidiem, kas tiek pārbaudīts, lai vērstos pret koronavīrusa pandēmiju. Vakcīnas testēšana parasti ilgst vairākus gadus, taču Indijas regulators atļāvis dažas Covid-19 vakcīnas pārbaudīt paātrināti, ņemot vērā cilvēku veselības apdraudējumu globālā mērogā.

Reklāma
Reklāma

Eksperti bažījas par pacientu drošību

IMPI izstrādātās vakcīnas paātrinātās testēšanas grafiks izraisījis Indijas veselības ekspertu bažas par pacientu drošību un medicīnas ētiku.

“Viss būs atkarīgs no klīnisko testu rezultātiem,” paziņojis IMPI pārstāvis Lokešs Šarma. Pēc viņa vārdiem, paātrinātā testēšana bija vajadzīga “nevajadzīgo birokrātisko škēršļu likvidēšanai, neapejot nepieciešamo procesu, un testu dalībnieku vervēšanas paātrināšanai”.

IMPI paziņojumā teikts, ka mērķis bija “ātrāk pabeigt šos posmus, lai bez kavēšanās varētu sākt (vakcīnas) efektivitātes testus iedzīvotājiem”. IMPI paziņojumā apgalvots, ka “šis process ir pilnīgi atbilstošs pasaulē pieņemtajām prasībām vakcīnu izveides paātrināšanai pret pandēmiju izraisošām slimībām, kad izmēģinājumi ar cilvēkiem un dzīvniekiem notiek paralēli”.

Vairāki ievērojami Indijas zinātnieki brīdinājuši, ka Covid-19 vakcīnas plašas izmantošanas grafiks nav reāli īstenojams un var apdraudēt pacientu veselību, atzīmē raidsabiedrība BBC.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.