2024. gada 13. maijā Harkovā, Krievijas iebrukuma Ukrainā laikā, skolotājs vada mācību stundu nesen atvērtajā Ukrainas pirmajā pilnībā pazemes skolā, kas tika uzcelta, lai pasargātu bērnus no Krievijas raķešu uzbrukumiem. (Foto: SERGEJS BOBOKS / AFP)

VIDEO. Cerības stari tumsā: Harkivas pirmā pazemes skola sniedz bērniem patvērumu un izglītību 23

Simtiem bērnu Ukrainas otrās lielākās pilsētas Harkivas ziemeļaustrumos tagad apmeklē klātienes nodarbības Ukrainas pirmajā pastāvīgajā pazemes skolā. Šī skola, kas ierīkota bunkurā sešus metrus zem zemes, kalpo kā patvērums no Krievijas gaisa uzlidojumiem un nodrošina bērniem iespēju mācīties drošā vidē, vēsta “DW”.

Reklāma
Reklāma
“Tu padarīji mana desmitgadīgā dēla dienu neaizmirstamu!” Ādažos kāds svešinieks no sirds iepriecinājis zēnu, kurš nupat nopircis makšķeri
“Es nerunāju latviski!” Tūrists no Šveices, kurš apguvis latviešu valodu, sašutis, ka vairākās kafejnīcās nevar veikt pasūtījumu valsts valodā 45
13 noslēpumi, kas franču sievietēm ikdienā ļauj izskatīties tik satriecoši 11
Lasīt citas ziņas

Bērniem, kuri tagad ir trešās klases skolēni, šī ir pirmā reize, kad viņi sēž īstā klasē. COVID-19 pandēmija un sekojošais karš Ukrainā liedza viņiem iespēju apmeklēt skolu ierastajā veidā.

Tagad, pasargāti ar dzelzsbetona sienām, viņi var mācīties kopā šajā unikālajā pazemes skolā. Sākumā atmosfēra var šķist neparasta, tomēr deviņgadīgajam Sašam un citiem bērniem tā sniedz drošības sajūtu salīdzinājumā ar briesmām, kas draud virszemē.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Kad bija ļoti skaļi, es vai nu skrēju uz gaiteni, vai paslēpos zem galda pie sienas, prom no loga,” dalās Saša.

Harkivā valsts skolas joprojām nedarbojas klātienē, un daudzi skolēni turpina mācīties tiešsaistē. Sašas tēvs Serhijs uztraucas par kara ietekmi uz bērnu attīstību un izglītību. “Bērniem ir jābūt sabiedrībā. Bērni sapņo par tikšanos ar saviem klasesbiedriem,” saka Serhijs.

Karš joprojām ir visu prātā pat šeit, pazemē. Pēc skolas himnas atskanēšanas nereti seko gaisa trauksmes sirēnas gaudošana. Skolotāja Natālija Šveca atzīst, ka pastāvīgs stress ir neizbēgams, tomēr viņa un pārējie skolotāji ir apņēmušies nodrošināt bērniem mācību iespējas. “Mēs paliekam Harkivā, neesam devušies uz ārzemēm. Šeit ir mūsu dzimtās mājas, mūsu dzimtā skola,” saka Natālija.

Šobrīd pazemes skolu vienlaikus apmeklē skolēni no vairākām rajona skolām, tāpēc klasēm ir jāmaina stundas. Harkovas pilsēta plāno būvēt vēl vairākas šādas skolas, lai nodrošinātu drošu mācību vidi lielākam skaitam bērnu.

Pašlaik bērni skolu var apmeklēt tikai reizi nedēļā, tomēr viņi ar prieku izmanto šo iespēju. Virszemē, lai gan valda šķietama normalitāte, daudzi iedzīvotāji ir pametuši pilsētu kara dēļ. Tie, kas palikuši, cenšas turpināt savu ikdienas dzīvi, neskatoties uz pastāvīgajiem draudiem.

Krievijas karaspēks atrodas tuvu, un pilsētas neglītā puse ir redzama ik uz soļa. Nesenā uzbrukumā dzīvojamajā rajonā tika izpostīta māja un ievainota piecu cilvēku ģimene, tostarp divi pusaudži. Šādas lidmašīnu izšautās bumbas var sasniegt pilsētu piecu minūšu laikā, un Harkivā praktiski nav nekādas aizsardzības pret šāda veida ieročiem.

Reklāma
Reklāma

Kara noziegumu izmeklētājs Spartaks Borisenko informē, ka pēdējo sešu mēnešu laikā pilsētā veikti jau 200 šādi uzbrukumi. “Harkivā dzīvo vairāk nekā miljons civiliedzīvotāju, un viņi katru dienu cieš no uzbrukumiem. Neviens nav pasargāts no šādiem triecieniem, jo laiks no bumbu palaišanas līdz to ierašanās brīdim ir ļoti īss, un trauksmes laikā cilvēkiem nepagūst doties uz patvērumu,” skaidro Borisenko.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.