Foto no Pixabay.com

Darba devējs nedrīkst atprasīt samaksu par veselības apdrošināšanu atlaistajam darbiniekam 0

Darba devējs no algas man atskaitīja samaksu par veselības apdrošināšanas polisi, kad aizgāju no darba. Vai tā var rīkoties? Kādas summas šādos gadījumos vispār drīkst ieturēt? LIGITA BURTNIEKU NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Aivars Lembergs sašutis par kārtējo slogu uz Latvijas patērētāju kakla: “Tā mēs iegriezām Krievijai – pērkam dārgākus dārzeņus no Krievijas”
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj 10
Lasīt citas ziņas

Likumdevējs izsmeļoši uzskaitījis gadījumus, kad darba devējam ir tiesības veikt ieturējumus no izmaksājamās darba samaksas. Darba devējs var veikt ieturējumus, lai atprasītu: 1) summas, kas pārmaksātas darba devēja maldības dēļ; 2) avansu; 3) izmaksāto vidējo izpeļņu par neatstrādātajām atvaļinājuma dienām darba tiesisko attiecību izbeigšanas gadījumā; 4) zaudējumus, kas radušies darba devējam (bet tikai ar darbinieka rakstveida piekrišanu).

Tas nozīmē, ka darba devēja veiktie ieturējumi no darba samaksas, lai atprasītu summu par veselības apdrošināšanas polisi laikā no darba tiesisko attiecību izbeigšanas līdz veselības apdrošināšanas polises termiņa beigām, ir prettiesiski. Rīkojums par šādu ieturējumu pasliktina darbinieka tiesisko stāvokli – nevienā likumā tāpēc nav paredzēts, ka darba devējs drīkst veikt šāda veida ieturējumus.

UZZIŅA

CITI ŠOBRĪD LASA

Par dažādiem pārkāpumiem darba tiesību jautājumos var ziņot arī Valsts darba inspekcijai, e-pasts: [email protected]. Konsultatīvais tālrunis: 67186522, 67186523, anonīmais tālrunis 67312176. Konsultācijas klātienē K. Valdemāra ielā 38, k-1 vai Talejas ielā 1 (Valsts ieņēmumu dienesta ēkā) Rīgā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.