Foto – Shutterstock

Dārza kaitnieku nedēļas TOP 10 0

Dārza vabole. Arvien labāk kļūst pamanāmi dārza vaboles kāpuru bojājumi zālienos. Parādās dzeltējošas zāles plankumi, paceļot zālāja virsmu, tas atdalās kā “paklājs”, zem tā apmēram 5 cm dziļumā atrodami bālgani, nedaudz caurspīdīgi kāpuri, saliekušies C burta veidā. Tie ir dārza vaboles pēcnācēji, kas nograuž zāl­augu saknes. Vienīgais ierobežošanas pasākums – ­
tos salasīt un likvidēt, lai samazinātu nākamgad izlidojušo vaboļu skaitu. Nevajadzētu sajaukt dārza un maijvaboles kāpurus. Maijvabolei tie ir druknāki, baltāki un nav caurspīdīgi. Turklāt maijvaboļu kāpuri iecienījuši daudz sulīgāku pārtiku nekā zālāja saknes.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Lasīt citas ziņas

Tomātu augļu brūnā puve jeb fitoftora. Gan segtajās, gan atklāta lauka platībās tomātus turpina bojāt tomātu augļu brūnā puve.

Pelēkā puve arvien biežāk sastopama uz kāpostu galviņām. Tā nav retums arī plēves siltumnīcās, kur aug tomāti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Augļu puves turpina izplatīties uz āboliem un bumbieriem.

Ābeļu un bumbieru kraupis ir šobrīd bieži pamanāms gan uz augļu koku lapām, gan augļiem. Kraupja plaisas uz augļiem palīdz puvēm vieglāk iekļūt augļos. Savukārt uz inficētajām lapām kraupja ierosinātājs saglabāsies līdz nākamajam gadam un tās pavasarī būs jaunas inficēšanās avots.

Ābolu tinējs. Daļa kāpuru, iespējams, ietinušies kokonā un jau sameklējuši ziemošanas vietas zem augļu kokiem vai uz to stumbriem, daļa joprojām barojas ābolos. Drīz arī tie izlīdīs no sabojātajiem āboliem un sameklēs ziemošanas vietas. Vairāk paveiksies tiem, ko nepamanīs un kopā ar bojātajiem augļiem ievietos noliktavās.

Krustziežu sausplankumainība sabojā arvien jaunas kāpostu ārējās lapas.

Kartupeļu melnais un parastais kraupis. Kartupeļu ražā atrodami melnā un parastā kraupja bojāti bumbuļi. Tos nevajadzētu atstāt sēklai vai uzglabāt, bet censties izmantot pārtikā kā pirmos.

Maijvaboļu un pūcīšu kāpuri kartupeļu bumbuļos vietām izgrauzuši lielākus vai mazākus robus. Šādus kartupeļus vajadzētu apžāvēt un izmantot pirmos.

Burkānu muša. Novācot burkānus, rūpīgi jāapskatās, vai kādu no tiem nav sabojājis burkānu mušas kāpurs. Šādus dārzeņus jācenšas nekavējoties pārstrādāt, izgriežot bojājuma vietas, un neglabāt kopā ar veselajiem, jo kāpuri turpina baroties arī pēc ražas novākšanas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.