Foto – Aija Geida

Dārzeņu rīves: aplūkojam dažādus variantus! 0

Tradicionāli, bet arī lēni un mazliet bīstami ir rīvēt dārzeņus ar rokām. Bet var rīkoties mūsdienīgāk – izejmateriālu salikt īpašā ierīcē, piespiest pogu, un pārdesmit sekundēs viss būs sarīvēts skaistās skaidiņās. Laika ekonomija un minimāla piepūle. Ar ko strādāt vieglāk: ar elektrisko smalcinātāju, virtuves kombainu, gaļas mašīnas uzgali vai ar profesionālajiem dārzeņu rīvētājiem, sauktiem par robotiem?

Kāda no lietotāja viedokļa ir laba elektriskā dārzeņu rīve?

• Pirmkārt, tai nevajadzētu būt daudz sīku detaļu, ko grūti mazgāt. Vēl – lai darba traukam vai vākam var piekļūt ar mazgājamo sūkli, jo rievās vai izliekumos mēdz krāties netīrumi.

• Otrkārt, ierīcei jābūt ērti saliekamai.

• Treškārt, svarīga ir vienkārša konstrukcija – trauks, rīve, vāks un uzgalis, ar ko iestumj dārzeņus rīvē (gaļas mašīnas papildaprīkojumam ir vismazāk detaļu – apaļa rīve un turētājs).

• Ceturtkārt, jaudīgs motors, kas strādā ātri, bet klusi.

Atsevišķa ierīce − dārzeņu smalcinātājs

Elektrisko smalcinātāju izvēle ir diezgan maza. Ar tiem dārzeņus var sagriezt 4–5 dažādos veidos: smalka, vidēja un rupja izmēra skaidiņās, šķēlēs un salmiņos (fritēšanai). Jauda parasti ir 300–400 W, retāk tie aprīkoti ar 500–700 W motoriem. Ražotāji tos nereti dēvē par virtuves kombainiem, lai gan funkciju ir maz. Vērts iegādāties, ja patiešām nav nepieciešams blenderis, putotājs un gaļas mašīna. Ja salīdzina līdzīgas jaudas ierīces, smalcinātājiem un virtuves kombainiem cena atšķiras aptuveni par 15–20 eiro. Pozitīvi, ka smalcinātāji ir ļoti viegli un aizņem maz vietas, ko nevar teikt par virtuves kombainiem vai lieljaudas profesionālajiem smalcinātājiem. Mīnuss – maza atvere, tāpēc, piemēram, kartupelis un biete jāsagriež vismaz četrās daļās. Nelielās jaudas un vāka konstrukcijas dēļ sarīvētais nevis pilnībā nonāk darba traukā, bet iesprūst starp vāku un disku. Rīvējot lielāku daudzumu, viss nosprostojas, ir jāapstādina motors, ierīce jāizjauc un jāiztīra. Smalcinātāji maksā aptuveni 50 eiro.

Papildaprīkojums gaļas mašīnai

Daudziem gaļas mašīnu modeļiem var pievienot piltuves ar 2–4 dārzeņu rīvēm. Kā tās darbojas? Ja jāsasmalcina pāris burkānu vai biešu, šī papildfunkcija noder. Tiklīdz ir vairāk, rodas būtiskas problēmas – skaidiņas, jo īpaši smalkās, mēdz iesprūst piltuvē, jo nav mehānisma, kas tās izstumtu laukā. Piltuve ir horizontāla, tāpēc nepalīdz arī gravitācijas spēks. Aptaujājot saimnieces, kuras ikdienā lieto gaļas mašīnu, jāsecina, ka rīvēšanas uzgaļi gandrīz netiek izmantoti. Sīpolus viņas samaļ kopā ar gaļu un ļoti reti piltuvveida smalcinātājā ieliek kādu burkānu. Piltuvi grūti izmazgāt, tāpēc neesot iedvesmas to darīt. Eksperimenta gaitā, izmēģinot dažādas piltuves ar rīvēm, jāatzīst: patiešām grūti izmazgāt, un sastrēgumi rodas ik pēc katra otrā dārzeņa. Bet tā notiek tikai lētākajiem modeļiem, kas maksā ap 50 eiro. Vidējās klases un profesionāļiem domātās ierīces (maksā 100–150 eiro) ar smalcināšanas papildfunkciju tiek galā apmierinoši.

Kombainam pa spēkam itin viss?

Kvalitatīvs virtuves kombains bez atlikumiem sarīvē jebkuru dārzeni vai augli, ātri smalcina, sablendē, puto, sašķēlē, maļ un kuļ. Šo ierīču komplekti atšķiras, tāpēc pirms iegādes rūpīgi jāapsver, kuras funkcijas ir svarīgas, lai vēlāk nepietrūkst kaut kā būtiska. Savukārt retāk darāmo var paveikt ar rokas ierīci, un nav vērts pārmaksāt par elektriskā virtuves kombaina papildaprīkojumu.

Virtuves kombaini ir aprīkoti ar atšķirīgām rīvēm. Komplektā parasti ir viens disks, kam var izmantot abas puses: vienu – smalcināšanai šķēlēs, otru – rīvēšanai vidēja izmēra skaidiņās. Mēdz būt arī 4–5 nerūsējoša tērauda diski šķēlēšanai, smalcināšanai, rīvēšanai un kartupeļu griešanai salmiņos. Dažiem modeļiem disku iespējams regulēt tā, lai iegūtu 1–7 mm biezas šķēlītes. Ar tādu rīvi pāris minūtēs var sarīvēt burkānus salmiņos, gurķus plānās šķēlītēs, kāpostus skaidiņās, kartupeļus frī gabaliņos, kabačus akurātās ripiņās.

Komplektā var būt tikai viens plastmasas disks, kam vienā malā var ielikt dažādas nerūsējoša tērauda rīves. Ja rīvi lieto intensīvi, plastmasa reizēm ieplaisā, tāpēc vairāki tērauda diski ir labāks variants.

Izmēģinot vairākus virtuves kombainus dārzeņu smalcināšanai, jāatzīst, ka liela nozīme ir motora jaudai. Rīvējot daudz augļu un dārzeņu, mazjaudīgi kombaini piekūst – sakarst un atsakās pildīt nākamo uzdevumu. Vēl sliktāk, ja lielas slodzes gadījumā motors nav aizsargāts pret pārkaršanu un sadeg.

Kāda ir vēlamā jauda virtuves kombaina ierīcēm? Tie ir 700–900 W, turklāt motoram jābūt aizsargātam pret pārkaršanu. Ar ierīcēm, kam jauda ir mazāka par 500 W, ilgi smalcināt nav iespējams.

Ir vēl kāda problēma attiecībā uz dārzeņu šķēlēšanu. Rīves traukam virs diska lielākoties ir fiksējams vāks, kam ir neliels paaugstinājums. Joprojām pārdošanā ir neveiksmīgi modeļi ar mazjaudīgiem motoriem, kam ir nepareizi aprēķināts vāka augstums un izliekums. Tas stipri traucē, jo daļa skaidiņu iestrēgst šajā paaugstinājumā, tāpēc ierīce jāapstādina un sasmalcinātie dārzeņi jāiztīra. Lieljaudīgām ierīcēm tas nav raksturīgi, jo viss nonāk darba traukā. Reti kuram virtuves kombainam ir liela atvere, kurā var ielikt veselu kartupeli vai bieti. Tāda iespēja ir tikai dārgākajām ierīcēm, kas maksā, sākot no 150 eiro.

Roboti smalcinātāji

Profesionālā tehnika jāmeklē pie izplatītājiem, jo sadzīves tehnikas veikalu plauktos tā tikpat kā neparādās. Profesionāļiem domātajiem mazjaudīgākajiem modeļiem un mājsaimniecībām paredzētajām dārgākajām ierīcēm cenas mazliet izlīdzinās, tāpēc sludinājumos var meklēt lietotu profesionālu tehniku.

Saistītie raksti

Profesionāli smalcinātāji visu pārstrādā ātri, nekas neiestrēgst, ir liela atvere – var ievietot pat vairākus veselus kartupeļus un bietes, lielus burkānus. Attēlā redzamais modelis, kam jauda ir tikai 500 W, spēj sasmalcināt 40 kg stundā. Piemēram, 20 kg cidoniju tas sagrieza plānās šķēlītēs pusstundas laikā. Tās tikai vajadzēja nomazgāt, iebērt atverē, pēc tam apkaisīt ar cukuru, izkaltēt – un sukādes gatavas. Plašs rīvju klāsts smalcināšanai jebkura biezuma ripiņās, šķēlītēs, salmiņos, kubiciņos. Var likt uzreiz kilogramu smagu siera gabalu, 4–5 tomātus, vairākus lielus kartupeļus, prāvu sauju cidoniju. Savukārt dārzeņiem, kas jāsadala vienādās šķēlēs, ir atsevišķa atvere. Ģimenes pusdienām kartupeļus salmiņos sarīvē pāris minūtēs. Šķiet, nevar nosaukt smalcināšanas veidu, kas nebūtu pa spēkam šai tehnikai, bet tā maksā 600–800 eiro.

Svarīgi

Jebkura veida elektriskajiem dārzeņu smalcinātajiem svarīgs ir nevis ātrumu skaits (tas var būt no 1 līdz 9, papildus arī impulsa režīms), bet gan motora jauda un asmeņu dažādība. Ideāli, ja ir nerūsējoša tērauda diski, lai gan profesionālajām ierīcēm tie ir no tik biezas un izturīgas plastmasas, ka atšķirību nejūt.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IB
Indulis Burka
Laukos
Laukakmeņiem vieta latviešu pirtiņā: lielvārdnieka Ojāra pieredze 1
2 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
“Viengadīgās” dārza puķes arī nākošgad: dārznieces meistarstiķis, kā to izdarīt! 1
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sorgo – jaunums latviešu virtuvē: plus divu debešķīgu ēdienu receptes
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. Itālijā piedzimis kucēns zaļā krāsā
3 dienas
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Padomjlaika skapis par modernu mēbeli: 3 padomi, kā to izdarīt pašam
4 dienas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Siļķe – zivs ar raksturu: 3 ēdienu receptes, ko no tās pagatavot
3 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
Begonijas ledusskapī? Jā, līdz pavasarim!
4 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
6 iemesli, kāpēc jāēd auzu pārslas: plus brokastu recepte – mājās gatavots auzu pārslu kraukšķīgs muslis 1
4 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
3 vērtīgi padomi: kā velosipēdu uzglabāt ziemā?
4 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kā ieziemot puķupodu?
5 dienas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Sātīgs ēdiens nesteidzīgām ēdienreizēm: putra ar burkānu krēmu 1
5 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. Izaicinājums: kā 4 kvadrātmetros radīt pilnvērtīgu virtuvi?
5 dienas
LE
LETA
Veselam
Viņķele skaidro, uz kā rēķina slimnīcās varētu iegūt ap 1000 gultas vietu infekciju slimniekiem
13 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
Alnis Rīgas centrā. Vai slimnīcas pietiks gultas? Cinītis birokrātu vezumam. Nedēļas notikumu apskats
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Dienas gaitā laikapstākļi nemainīsies. Sinoptiķu prognoze pirmdienai
1 stunda
VB
Vija Beinerte
Ziņas
Vija Beinerte: Lai izglītības reformas stūrakmens nekļūst par klupšanas akmeni 1
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Polijā protestētāji pret abortu aizliegumu vēršas pret baznīcām
42 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Sejas maskas ir kaitīgas, bet testu rezultāti – viltoti.” Kur rodas sazvērestību teorijas par Covid-19? 14
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lietuvā ar jauno koronavīrusu inficējušies vairāk nekā 600 cilvēki, bet pieci miruši 1
12 stundas
VV
Vivanta Volkova
Stāsti
“Es te esmu kā paradīzē!” Vecticībniece Anfisa par streikojošiem ceļgaliem un atteikšanos no dzīves Francijā 3
13 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Kamēr Viņķele spēlē” čurikus”, atklājas biedējošas lietas. Nekāda plāna laikam nemaz nav 112
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kāda ir prinča Viljama un Keitas Midltones trīs bērnu ikdienas dzīve? 2
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Beāte un Beatrise
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Bijusi vētraina ballīte: Samantai Tīnai uzradies gruzīnu pielūdzējs, Lauris Reiniks pazaudē bikšu pogu 9
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Raganu slotu ballē” izgaismo retumus 1
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liepāja uzmirdz krāsās: šādu pilsētu tu vēl nebūsi redzējis! 1
4 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 24. līdz 30.oktobrim: kādas vēlmes piepildīsies
3 dienas
SM
Signe Mengote
Stāsti
“Liela ģimene ir īstena latviešu ģimene.” Stiprās un sportiskās Nenišķu ģimenes stāsts 3
4 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šonedēļ emocijas var ņemt pārsvaru pār saprātu, un tas var nebeigties labi! Horoskopi no 26. oktobra līdz 1.novembrim 2
23 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Veiksmes un spriedzes dienas oktobrī un novembrī: Skorpiona laika padomi
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tu liksi apkārtējiem dancot pēc savas stabules! Horoskopi 26.oktobrim 1
16 stundas
LE
LETA
Veselam
Viņķele skaidro, uz kā rēķina slimnīcās varētu iegūt ap 1000 gultas vietu infekciju slimniekiem
09:03
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Commodus – iztērētā enerģija, kas atgriežas
09:00
LE
LETA
Ziņas
Polijā protestētāji pret abortu aizliegumu vēršas pret baznīcām
08:33