Foto: Ieva Čīka/LETA

Dīkstāves pabalsts – arī mikrouzņēmuma nodokļa maksātājiem 0

Arī mikrouzņēmuma nodokļa (MUN) maksātāji var pieteikties uz dīkstāves pabalstu.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Viedoklis
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba” 85
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā
Lasīt citas ziņas

Atšķirībā no pašnodarbinātajiem, kas dīkstāves pabalstā varēs saņemt 75% no līdz šim saņemtiem ienākumiem, MUN maksātājiem, kas var būt arī mikrouzņēmuma īpašnieki, tie būs 50% no mikrouzņēmuma nodokļa maksātāja mēneša vidējiem ieņēmumiem no saimnieciskās darbības pēdējo divu noslēgto ceturkšņu laikā jeb ne vairāk kā 700 eiro mēnesī.

Par šo normu gan vēl tiks diskutēts valdībā. Taču mikrouzņēmumā nodarbinātajam darbiniekam tiks piemērota 75% atbalsta intensitāte.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jauno kārtību izstrādājusi Kultūras ministrija sadarbībā ar Izglītības un zinātnes, Labklājības, Finanšu ministriju un Valsts ieņēmumu dienestu (VID).

Kultūras ministrs Nauris Puntulis jau norādījis, ka “daudz radošo personu īpaši smagi skāruši ārkārtējās situācijas radītie ierobežojumi attiecībā uz publiski pieejamo kultūras, svētku, piemiņas, izklaides, sporta un atpūtas pasākumu norisi, kā arī uz interešu izglītības programmu īstenošanu, kā rezultātā ir atcelti vairāk nekā 1600 publiski pasākumi”. Ministrs uzsvēra, ka šīs personas ir veikušas sociālās iemaksas, taču tām nav iespējas pieteikties bezdarbnieka pabalstam, tāpat uz tām neattiecas Covid-19 izraisītās ārkārtas situācijas atbalsta iespējas.

Pašnodarbinātajām personām vispārējā nodokļu režīmā un pašnodarbinātajām personām, kas ir MUN maksātājas, atšķirīgs pabalsta apjoms noteikts, lai abos nodokļu režīmos strādājošie ar vienādiem mēneša ieņēmumiem saņemtu līdzvērtīgu dīkstāves pabalstu, ņemot vērā, ka pabalsts tiek aprēķināts no atšķirīgas ieņēmumu bāzes, skaidro Kultūras ministrijā.

Proti, MUN maksātājiem pabalsts tiek aprēķināts no kopējiem ieņēmumiem, tātad MUN maksātājam, kurš mēnesī no saimnieciskās darbības ir guvis 1000 eiro ieņēmumus, ar 50% atbalsta intensitāti dīkstāves pabalsts mēnesī būs 500 eiro. Savukārt pašnodarbinātai personai, kas nodarbināta vispārējā nodokļu režīmā, pabalsts tiek aprēķināts no ieņēmumiem pēc nodokļu nomaksas.

Tas nozīmē, ka pašnodarbinātai personai, kas strādā vispārējā nodokļu režīmā un mēnesī no saimnieciskās darbības ir guvusi 1000 eiro ieņēmumus, ar 75% atbalsta intensitāti dīkstāves pabalsts mēnesī būs 474 eiro. Jāpiebilst, ka dīkstāves pabalsts netiks aplikts ar iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām.

Reklāma
Reklāma

Lai pieteiktos dīkstāves pabalstam, personai ir jāvēršas ar iesniegumu VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) un jāapliecina, ka iesniegumā norādītajā laikā persona nav guvusi ienākumus no saimnieciskās darbības.

Ja šādi ienākumi būs, pabalsts netiks piešķirts. Pieprasīto dīkstāves pabalstu VID sniegs ne vēlāk kā piecu darba dienu laikā pēc iesnieguma saņemšanas, pārskaitot to uz konkrētās personas bankas kontu. “LA” jau vēstīja, ka VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme aicina visus potenciālos pabalsta saņēmējus vispirms pārliecināties, vai viņi atbilst pabalsta saņemšanas kritērijiem.

Tāpat viņa sacīja, ka iesniegumus vērtē nevis VID darbinieki, bet automātiskā sistēma, kas stingri seko visu kritēriju atbilstībai.

Spriežot pēc pašnodarbināto un MUN maksātāju teiktā, gadījumi var būt ļoti atšķirīgi. Piemēram, ja pašnodarbinātā kontā nule kā ieskaitīti 1,42 eiro, dīkstāves pabalstam viņš ne­kvalificējas. Un ko darīt situācijā, ja uzņēmējam ir pieci klienti, no kuriem četri pārtraukuši darbu, bet viens palicis, – atteikt arī pēdējam un saņemt 50% pabalstu?

Mikrouzņēmuma nodokļa režīmu iepriekš izmantoja Rūta Grikmane, un viņas vērtējums par esošo situāciju ir skarbs: “Mikrouzņēmumos vidēji nodarbināti 1,7 cilvēki, tas nozīmē – īpašnieks un vēl viens. Taču mikrouzņēmuma īpašnieks nevar saņemt dīkstāves pabalstu. Šī situācija nav līdz galam sakārtota. Domāju, ka šobrīd, aprēķinot dīkstāves pabalstu, jāņem vērā apgrozījuma kritums un aprēķinam jābūt vienkāršam, ātram un saprotamam, neizslēdzot mikrouzņēmumu īpašniekus.”

Pēc R. Grikmanes domām, šobrīd ir sajūta, ka lielie uzņēmumi ir labvēlīgākā situācijā nekā mazie. Turklāt valdot bažas par melnās ekonomikas uzplaukumu, jo, iespējams, daļa uzņēmēju turpmāk būs gatavi norēķināties skaidrā naudā.

Vēl jāpiebilst, ka dīkstāves pabalstu pašnodarbinātās personas atsevišķos gadījumos nevarēs saņemt, piemēram, ja vidējie VSAOI maksājumi mēnesī 2019. gada otrajā pusgadā ir bijuši mazāki nekā 20 eiro, ja pašnodarbinātā persona vienlaikus ir arī darba ņēmējs un pamata darbā ir saņēmusi vairāk nekā minimālo algu vai ir darba ņēmējs uzņēmumā, kas neatrodas dīkstāvē, ja pašnodarbinātajai personai ir būtiski nodokļu parādi vai maksātnespējas process, un citos gadījumos.

Jaunā kārtība neattiecas uz patentmaksas maksātājiiem. Visas dīkstāves pabalstu saņēmušās pašnodarbinātās personas tiks publicētas VID tīmekļvietnē.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.