Ekonomika
Darbs un nauda

Drīz mainīsies banku darbības regulējuma sistēma. Kurš šo izmaiņu dēļ cietīs visvairāk?0

Foto: Sergei Bobylev/ITAR-TASS/SCANPIX/LETA

Speciālisti jau skaļi runā, ka, mainoties banku regulējuma nosacījumiem Eiropas Savienībā (ES), mazajiem un vidējiem uzņēmumiem (MVU) radīsies jaunas problēmas jau tā sarežģītajā aizņemšanās vidē, uzsver Eiropas finanšu tehnoloģiju jeb “fintech” uzņēmums “Factris”.

Šīs izmaiņas, kurām būtu jāstājas spēkā līdz 2022. gadam, palielinās banku finansēšanas izmaksas, tāpēc aizdevumu izsniegšana kļūs vēl rūpīgāka un stingrāka.

Tas ir nopietns signāls MVU, īpaši tādiem, kuru kredītspēja neatbilst standartiem. Pieaugušās finansēšanas izmaksas dārgāku var padarīt arī pašu banku finansēšanu.

Naudas plūsmas jau tagad ir nozīmīga MVU problēma visā Eiropā. Saskaņā ar neseni veiktā Eiropas Centrālās bankas (ECB) pētījuma rezultātiem apmēram 1 no 10 uzņēmumiem saskartas ar grūtībām finansējuma saņemšanā.

Tā pati aptauja atklāja, cik liela ir atkarība no bankām. Aptuveni 70 % uzņēmumu sava biznesa finansēšanai izmanto aizņēmumus.

“Bankas aizvien piesardzīgāk vērtē kopējo ekonomikas stāvokli, nav drošas par starptautiskās vides perspektīvām (“Brexit” situācija, ASV un Ķīnas tirdzniecības kari, Eiropas valstu ekonomikas palēnināšanās), tāpēc piemēro stingrākus finansēšanas kritērijus.”

“Konkurences trūkums vietējā tirgū arī ierobežo aizņemšanos, jo bankas koncentrējas uz mazāka riska klientiem. Turklāt bankas lielu uzmanību velta portfeļa diversifikācijai, tāpēc nozīmīgu portfeļa daļu veidojošās nozares (darbības ar NĪ, būvniecība) tiek papildus ierobežotas no kreditoru puses,” uzmanību pievērš Kaspars Barons, “Factris LV1” izpilddirektors.

Ievērojot kritisko situāciju, ar kuru jau saskaras un turpmāk vēl vairāk saskarsies daudzi MVU, ir acīmredzams, ka pašlaik tā, kā nekad, nepieciešami alternatīvi finansēšanas avoti.

“Mazam biznesam nekad nav bijis viegli saņemt aizdevumu, bet, tuvojoties regulējuma izmaiņām, t. i., “Bazel IV”, alternatīvas finansēšanas iespējas kļūs vēl nozīmīgākas MVU attīstības nodrošināšanā. Alternatīvas iespējas, tādas kā faktorings, daudziem MVU jau tagad ir kļuvušas glābšanas līdzekli,” saka K. Barons.

Tikai pirms dažiem mēnešiem Latvijas tirgū ienākušās starptautiskās faktoringa sabiedrības “Factris” pakalpojumu portfelis jau pārsniedz 0,5 miljonus. Rēķinu finansēšanas pakalpojumus visvairāk izmanto vairumtirdzniecības un transporta nozarē strādājoši uzņēmumi.

Faktorings ir finansēšanas metode, kad klientu neapmaksātos rēķinus uzpērk, lai par nelielu samaksu uzņēmumam piešķirtu kapitālu, kas nepieciešams darbības veikšanai un paplašināšanai.

Saistītie raksti

Kad uzņēmums par veiktajiem darbiem vai produktiem izraksta rēķinu, tā apmaksu no klienta var nākties gaidīt mēnešiem, bet, izmantojot faktoringu, līdz 90 % no rēķina summas tiek saņemti dienas vai dažu dienu laikā, bet atlikušie 10 % tad, kad klients rēķinu apmaksā.

Par “Factris”

“Factris” ir Eiropas “fintech” uzņēmums, kura centrālā mītne atrodas Amsterdamā (Nīderlandē). Tā misija ir piešķirt apgrozāmo kapitālu mazajiem un vidējiem uzņēmumiem visā Eiropas Savienībā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ekonomika
“Swedbank”: Covid-19 dēļ radušās izmaiņas mazumtirdzniecībā varētu saglabāties ilgtermiņā
1 diena
LE
LETA
Ekonomika
Mudina Ziemeļu Investīciju banku maksimāli palielināt kreditēšanas apjomus uzņēmumiem
1 diena
LE
LETA
Ekonomika
Martā jau par 2557 personām audzis bezdarbnieku skaits
1 diena

Lasītākie

LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
Meitenes mīl patīkamus pārsteigumus. Saruna ar Hermani Paukšu
3 stundas
LE
LETA
Dabā
Svētdien gaidāms sniegs un brāzmains vējš
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Pēdējā diennaktī apstiprināti 25 Covid-19 gadījumi. Trīs cilvēki stacionēti ar smagu slimības gaitu
6 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
VIDEO. Ceļā uz Saulkrastiem izveidojies sastrēgums vairāku desmitu kilometru garumā
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
No nākamās nedēļas bruņotie spēki sargās valsts austrumu robežu
4 stundas