Foto – Sandra Ruska

“Ēdienkarte” tomātiem un pipariem dārzā 1

“Kādi mikroelementi jālieto tomātu, paprikas stādiem, lai auga stumbrs būtu zemāks, resnāks, ar lielāku sakņu kamolu?” VIJA CODES PAGASTĀ

Reklāma
Reklāma
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 124
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas?
Seni un spēcīgi ticējumi: šīs lietas nekad nedrīkst ne aizņemties, ne aizdot 9
Lasīt citas ziņas

Ikviens dārznieks vēlas tikt pie skaistiem, veselīgiem stādiem, tāpēc nereti rodas jautājums, kāpēc daļai šķirņu tie izaug zemi, resni, spēcīgi, tumši zaļi, bet citām – smalki, slaidi, ar gaišākām lapām. Ne vienmēr te vainojama audzēšana. Dažādu šķirņu tomātiem un pipariem ir atšķirīgi stublāji, lapojums, augšanas īpatnības un ķekara veidojums.

– Neatbalstu produktīvo dārzeņu audzēšanu, izmantojot auguma ierobežotājus un augu masas veidotājus. Labāk, ja augsne ir maksimāli dabiska un augu pieņem tādu, kāds ir, neliekot tam augt citādam – druknākam, vizuāli pievilcīgam, – uzskata dārzniecības “Neslinko” vadītāja Elga Bražūne.

CITI ŠOBRĪD LASA

Īsti skaistuļi ir stādi ar tumši zaļām, biezām lapām un druknu augumu. Šīs šķirnes ar nepārtraukti dalītajām lapu plūksnām mēdz dēvēt par biezlapu tomātiem – tie ātri uzzied, agri sāk ražot. Stādus var viegli izaudzēt, jo tie īpaši neizstīdz un nevajag pārāk daudz gaismas.

Šķirnes, kuru lapas atgādina kartupeļu lakstus, tautā sauc par kartupeļu tomātiem. Tādi ir ‘Mikado’, ‘Japāņu Trifele Melnā’, ‘Cēsu Agrie’ un citi. Katrai no tām lapas atšķiras ar plūksnu izvietojumu, lielumu un formu. No citiem stādiem labi var atšķirt šķirni ‘Lielais Rozā’ – šiem tomātiem lapas ir platas, maigi zaļas. Savukārt sen zināmajām ‘Vērša Sirds’ un ‘Lauvas Sirds’ smalkās, garās lapas ir ar smailām, robotām plūksnām. Šķirnei ‘Jūrmala’ raksturīgs pasīks stāds, bet lapām ir slaidas plūksnas.

Vienmēr slaidi aug garie siltumnīcās audzējamo šķirņu stādi. Tiem vajag pietiekami daudz apgaismojuma, lai nebūtu vārgi, izstīdzējuši. Daudzas šķirnes var atšķirt, stādu aplūkojot no augšas, piemēram, ‘Marmande’, ‘Krimas Roze’ jaunās lapiņas galotnītē sagriežas, atgādinot plaukstošu rozes pumpuru. Šķirnei ‘Buratīno’ ir ne tikai interesanti augļi ar deguniem, bet arī stādi. To īstās lapas aug smalkas, slaidas, maliņas rullējas uz vidu.

Neatkarīgi no tomātu, papriku šķirnes vai dēsta izskata svarīgi ir sagādāt augšanai piemērotus apstākļus. Pareizi audzēts stāds veidos pilnvērtīgus ziedpumpurus. Lai iegūtu augstu un pilnvērtīgu ražu, augi jānodrošina vismaz ar 12 makroelementiem un mikroelementiem – slāpekli, fosforu, kāliju, kalciju, magniju, dzelzi, varu, boru, molibdēnu, mangānu, cinku, selēnu. Lielsaimniecībās, audzējot gan augsnē, gan minerālvatē, tiek gatavoti speciāli barības šķīdumi no vairākiem kompleksiem un vienkāršiem mēslojumiem. Nelielās siltumnīcās ērtāk ir katrreiz lietot vienu komplekso mēslojumu. Lai augiem nodrošinātu visas vajadzīgās barības vielas, palaikam mēslošanas līdzekļi jāmaina.

Reklāma
Reklāma

Dārzniece Elga Bražūne iesaka siltumnīcu kultūras stādīt ar kompostu un biohumusu bagātinātā augsnē. Gan tomātiem, gan paprikai veģetācijas periodā vajag pāris reižu dot kalcija nitrātu, lai veicinātu augu stabilitāti un augļaudu sabalansētu attīstību. Papildus viņa augus mēslo ar zāļu vircu.

Pirms izstādīšanas stādus der piebarot ar kādu tiem paredzētu šķidro mēslojumu, piemēram, Vito pilnmēslojumu dārzeņiem, jo ar podiņā vai kastītē esošajām barības vielām nepietiek. Taču labāk pāris reižu izmantot mazākas koncentrācijas šķidrumu, nekā vienreiz pārsniegt ieteikto. Ja stādi aug trīs nedēļas, jāpiebaro divreiz, bet, ja ilgāk, mēslo vēl vairāk.

Latgales novadā pazīstamie tomātu audzētāji zemnieku saimniecība “Lukstiņmājas”, kas izaudzēto ražu realizē veikalos un tirgū, tomātu stādus sākumā mēslo tikai ar raudzētiem kūtsmēsliem, ko pievieno lais­tāmajam ūdenim. Paaugušos dēstus stāda ar kūtsmēsliem ielabotā augsnē un turpmāk piebaro ar minerālmēsliem. Tikai ar organiskajiem līdzekļiem būtu grūti uzturēt slāpekļa un kālija attiecību, kas savukārt ietekmē skābju daudzumu augļos.

– Tomātus mēslojam regulāri. Trūkstot barībai, tie, tāpat kā cilvēki, augtu neveselīgi un kļūtu kaulaini. Vasarā, līdz pat augusta beigām, pārmaiņus dodam kalcija nitrātu un Kristalonu, lai iegūtu garšīgākus un lielākus augļus bez defektiem. Savā saimniecībā audzējam ‘Cristal F1’, ‘Amaneta F1’, ‘Beorange F1’ un citas hibrīdās šķirnes, kas ir izturīgas pret svarīgākajām tomātu slimībām, – stāsta Ozolmuižas pagasta zemnieku saimniecības “Lukstiņmājas” pārstāve Linda Ķipure.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.