Kultūra
Teātris un kino

FOTO. Brīvības stāsti jaunā Jāņa Lūsēna un Māras Zālītes poēmā0


Muzikālās poēmas “Kā ābeļdārzs ir brīvība” mēģinājums.
Muzikālās poēmas “Kā ābeļdārzs ir brīvība” mēģinājums.
Foto: Jelgavas pilsētas pašvaldības iestāde “Kultūra”

23. novembrī Jelgavas kultūras namā pirmizrādi piedzīvos Māras Zālītes un Jāņa Lūsēna muzikālā poēma “Kā ābeļdārzs ir brīvība”. Uzvedumā, kas tapis režisora un scenogrāfa Reiņa Suhanova vadībā, tautas sapņus izstāstīs un izdziedās Dailes teātra aktieri – Artūrs Skrastiņš, Ilze Ķuzule-Skrastiņa, operdziedātāja Kristīne Zadovska – un solisti Zigfrīds Muktupāvels, Daumants Kalniņš un Andris Ērglis.

Muzikālā poēma tapusi divus gadus ilgas komponista Jāņa Lūsēna un dzejnieces Māras Zālītes radošas sadarbības iznākumā. Tā stāstīs par Latvijas vēsturi, sniedzot iespēju vēlreiz izdzīvot latviešu tautas kopīgo ticību brīvai Latvijai. Pirmatskaņojumam izraudzīta Jelgava, jo tieši šeit pirms simts gadiem tika uzveikts Bermonta karaspēks un nosargāts tautas sapnis par brīvu Latviju.

23. novembra pirmizrādē uzveduma skanējumu papildinās arī jelgavnieki – meiteņu koris “Spīgo” un jauktais koris “Balti”. Koncertā dziedās arī Rīgas Kultūras un tautas mākslas centra “Mazā ģilde” vīru koris “Frachori”. Diriģents – Valdis Butāns.

Brīvības stāstus muzikālās skaņās iedzīvinās Latvijas labākie mūziķi – jaundarbu komponists Jānis Lūsēns, kā arī Harijs Gūtmanis, Evija Mundeciema, Marita Karpa, Latvīte Cirse, Jānis Ozoliņš un Jānis Lūsēns juniors.

“Tās dvēseles stīgas, kas vibrē Māras dzejā un pasaules notikumu redzējumā, iekustina arī manu radošo garu, katrreiz iedzīvinot arvien jaunas skaņas, motīvus un krāsas.

Īpaši tuva, šķiet, mums abiem ir latviskā piederības sajūta, gan vēsturi vētījot, gan sapņus par Latviju izrakstot.

Tā tas ir bijis izrādēs “Sfinksa”, “Indriķa hronika”, “Kaupēn, mans mīļais”, “Meierovics” un “Mistērija par sapni un mīlestību”. Mūsu kopdarbi ir izspēlēti simtiem reižu, un skaņdarbi dzīvo un tiek dziedāti vēl šodien.

Ticu, ka mūsu jaunais darbs “Kā ābeļdārzs ir brīvība” ir skaists, emocionāli dziļš un pacilājošs turpinājums līdz šim jau kopā radītajam,” atgriežoties pie radošās sadarbības ar Māru Zālīti, saka mūzikas autors Jānis Lūsēns.

Gaidot uzveduma pirmizrādi, pie klausītājiem nonācis arī tā pirmais skaņdarbs ar nosaukumu “Manas Zemgales zelts”, kurā solo partiju izpilda Ilze Ķuzule-Skrastiņa, kokli spēlē Latvīte Cirse, dzied arī kori “Spīgo” un “Frachori”.

Saistītie raksti
"Kā ābeļdārzs ir brīvība" mēģinājums.

Dienu pirms uzveduma, 22. novembrī, uzveduma veidotāji piedāvā iespēju noskatīties tā ģenerālmēģinājumu. Bet mēs piedāvājam ieskatīties mēģinājumā, kas notika trešdien, 20. novembrī.

Uzvedums “Kā ābeļdārzs ir brīvība”: 22. XI 19.00 (ģenerālmēģinājums); 23. XI 12.00 un 16.00

Biļetes: “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena: EUR 3–10

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IK
Inga Kaļva-Miņina
Kultūra
Latgaliskajos tekstos – kā zivs ūdenī
2 dienas
AR
Anda Rožu
kalne
Kultūra
LTV pret TV3. Ziņu karš vai “nekas īpašs” 5
3 dienas
AK
Aija Kaukule
Kultūra
“Mēs varētu spēlēt izrādes lielveikalā!” Saruna par atgriešanos teātrī ar aktieri Daini Grūbi
Intervija 3 dienas

Lasītākie

ML
Māra Libeka
Latvijā
“Pirmais, kas jāņem vērā, ir cilvēka cieņa.” Intervija ar Satversmes tiesas tiesnesi Aldi Laviņu par garantēto minimālo ienākumu 1
2 stundas
LL
LETA, LA.lv
Veselam
Atkal reģistrēti septiņi jauni Covid-19 gadījumi. Daļa saistīta ar pēdējo slimības uzliesmojumu
16 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
Virs Latvijas nobildē pēdējos gados spožāko komētu C/2020 F3 (NEOWISE)
1 stunda
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
“Viņš esot vienu nogriezis un tūliņ griezīšot arī otru!” Meitas slepkava atkal uz apsūdzēto sola 2
4 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Deputāts, Rīgas mēra amata tīkotājs, izpalīdzīgs ugunsdzēsējs. Kā Vilnis Ķirsis dzēsa degošu auto 1
2 stundas