Foto: Unsplash

“Jāņabērni ķepurojas, par spīti cenu tīģerlēcienam un nonākot saimnieciskā krituma spīlēs” – E. Līcīša feļetons 0

Egils Līcītis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji” 

VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
Lasīt citas ziņas

 

Saulgriežos dabai un cilvēkiem ir vislielākās aktivitātes laiks, kad viss augšanas un dziņu spēks ir enerģētiski sakoncentrētākā veidā. No putna lidojuma ir varens skats, kad līgovakarā latvju zemi no jūras līdz pat krievu robežām iezīmē uguņi pie uguņiem no jāņlampām – pūdelēm augstajos pakalnos un dūmu švīkas pāri debesjumam.

CITI ŠOBRĪD LASA
Ārzemniekiem, svešniekiem, neiesvētītiem Līgosvētku maģijā, ir priekšstats, ka jāņunakts rituāls nozīmē badīgu izēšanos, ar lāgera alu vai stipru kā kumeļa spēriens nefiltrēto pielējušos vīriešus ar kroņiem galvā, krūmos salīdušus iekvēlinātus pārīšus, saullēktā pilnas pļavas pliku sieviešu, kas mazgājas rīta rasā.

Bet mēs, latvieši, zinām, ka Jāņi ir mūsu vēlmju piepildījuma laiks. 23. jūnijā, gadskārtu svinot, jānīti godinot, sadzerot tubrālības, alus kausu pie lūpam ceļ un kopīgā līgodziesmā vienojas pie ugunskura sastapušies latvietis labējais centrists ar mēreni kreiso, konservatīvais ar liberāli, ultraradikālais ar prievīšnacionālistu un pat slāvu partijai piederīgais par zīmi divu tautu nesaraujamai draudzībai velk līdzi – ļigo, ļigo! Viss sliktais samests ugunī, nodeg un izplēnē.

Patrioti svin, un tikai rūdītākie kolonisti – ieceļotāji, galīgi par latviskām vērtībām nepārliecināmie ļaunvēļi ņurd un šķobās, savas dāčas noslēgtībā griezdami zobus un grauzdami sēmuškas. Lai šos šņabja trekterus riktīgi sakož odi un piesūcas ērces!

Jāņabērni ķepurojas, par spīti cenu tīģerlēcienam un nonākot saimnieciskā krituma spīlēs.

Naudas trūkst, tomēr uz Jāņu rēķina netiek taupīts. Lai kāda inflācija plosās laukā, netiek žēlotas pamatīgas summas. Svētku galdā jābūt pārstāvētam latviešu kulinārās virtuves mantojumam ar īpašajiem produktiem: namamātes sietu ķimeņ­sieru, pildītām olām kā auglības simbolam, lašmaizītēm, mazsālītiem gurķīšiem, etiķī ietaisītu siļķi, kūpinājumiem, no kuriem atzīmēšanas vērta šķiet dūmdesa un cauraudzītis, un namatēvam jāgādā, lai māla kausā neatvilgst putojošais tērvetnieks vai valmiermuižnieks.

Pirms svētkiem jāpušķo istabvidus reibinošas smaržas jasmīnziediem, meijām, mētrām, kalmēm, jāsakopj apkārtne un jāizravē dobes. Zāļu dienā pirtī iešanai un vainaga pīšanai jālasa jāņuzāles – kumelītes, kliņģerītes, suņuburkšķi, āboliņš, lavanda, gaiļbiksītes un margrietiņas, jāatnes uz mājām vesela ziedoša pļava, ārstniecības, aroma un vitalitātes augu klājums.

Mūžīgais pirmsjāņu jautājums – kur svinēt? Vai piknikā ar radagabaliem vai dārza svētkos pie kaimiņiem, vai kopā ar draugiem izraudzīties apmešanās vietu jūras krastā.

Var izpausties publiskāk – kopā ar Silmaču ļaudīm sanākušo priekšā iziet uz Druvienas estrādes vai līgot ar Mirttantes saimi no limuzīna cveta beloi noči Bauskā. Labs risinājums ir jozt, iet, čāpot, vilkties, pēc tam jau tupus rāpus pārvietoties no mājas uz māju, tikt pacienātam, ēst un dzert pie visiem galdiem, kamēr garšļaukus gan.

Novēlējums līgotājiem lēkt pār ugunskuru tā, lai nav topašubrīd jāmeklē traumatologa ortopēda palīdzība. Katrā ziņā gada īsākā nakts jāsagaida un jāpavada brīvdabā un zaļumos, nevis pilsētas centrā uz asfalta.

Vismaz meteorologi patīkami pārsteidz, solot tveices vilni pēc ieilguša vēsuma perioda, kad teritorijas šķērsoja nokrišņu zonas un lielākajā daļā gāza spēcīgas lietavas. Tas būtu tiešām okei, ja pēc Jāņu dienas beidzot varētu iekārt skapī jakas un džemperus, pārejot uz vasarīgāku garderobi.

Latvijā svētki seko svētkiem. Kad no Staķa pilsētas aizmaršējis jautrais homoseksa prieces un lepnuma praida gājiens, Latvijas laukos, ciemos, mazpilsētās gaidīt gaidīta atnākusi latviskās tradīcijas Jāņu diena – ar heteroseksuālāku ievirzi.

Kāda čīkstala radiofona pļāputašu pārraidē “Brīvais mikrofons” jau zvanīja un sūdzēja, ka lielveikalā, pie kases stāvot, ausis svilušas un vaigi metušies sarkani, dzirdot nerātnās līgodziesmas.

Ak, kas nu tur bijis – orālā seksa, vīnsarkano krūšu galiņu un sievišķā klēpja nepiedienīgs slavinājums, ko neklājoties dzirdēt mazajiem cilvēkiem, kuri bodē ieiet nopirkt sūkājamos gailīšus kociņa galā un cukura vati.

SAISTĪTIE RAKSTI

Bet tā ir, ka jāņunaktī vasarraibumainas meičiņas, neprecētas Jāņamātes un vēl itin brašas atraitnes izstaro vilinošus tvīkušas rozes fluīdus no pašiem sievišķības dziļumiem, kļūst jaunākas un lokanākas. Tad pat Jāņi cienījamos gados iedzer lupstāja uzlievi vīrestības spēka stiprināšanai un dodas ar Līgu meklēt papardes ziedu. Nav jau uzreiz pēc katra seksa dāma jāved uz zagsu!

Bet, ticiet man – jauniešu tūkstoši arī Jāņu vakarā neizlaidīs no rokām aifonu, paliekot bez pozitīvo domu spēka un neieklausoties dabas ritmos, kas iespējams tikai reizi gadā, īpašās maģijas naktī.

VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
VIDEO. Neapmierināta kaimiņiene “nopļauj” jaunā pāra kāzas
Lasīt citas ziņas
Profesors Ojārs Skudra: “Es nedomāju, ka Krievijas iebrukums Ukrainā aprobežosies ar pamieru. Domāju, ka Krievija gribēs rakstiskas saistības”
Sinoptiķi prognozē, ka pirmdien laika apstākļi sasniegs nepieredzētus rekordus
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Dana Bjorka: “Manu 70 gadus veco mammu pierunāja nedoties pensijā, jo trūkst skolotāju!”
Viņa būtība bija cīņa par brīvu Latviju! Vilnis Zaļkalns Zviedrijā
21:42
Garšīgas svētku receptes cukura diabēta pacientiem
21:39
Arheologu sensacionālais atklājums – romiešu templis Nīderlandē
20:54
VIDEO. TV personība Baiba Sipeniece-Gavare: “Andrejs Ēķis ir mans liktenīgais vīrietis!”
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
Siguldā, Gaujas pludmalē pazudusi piecus gadus veca meitenīte. Policija lūdz palīdzību!
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
“Itālijā vīns par diviem eiro, mēs varam tikai sapņot!”: Danusēvičs atklāj, kā veselības ministrija cenšas izskaust dzeršanu Latvijā
Balts kaķis – veiksme, melns kaķis – nelaime? Mīti un patiesība par kaķu kažoka krāsām un tā spējām
Džo Baidens: Putins cerēja, ka NATO un G7 kaut kādā veidā sadalīsies, bet tas nenotiks
Uzņēmuma “Sport Revolution” ražotos trenažierus izvēlas gan slaveni hokejisti, gan puikas, kuri sapņo par lielo sportu
Nākošnedēļ tveice turpinās pieņemties spēkā, dažviet gaidāma krusa un vētra
Sinoptiķi izsludina brīdinājumu par laika apstākļiem Latvijā
Anna Dovbiša: Sievietēm – mazākas algas. Vai arī mazākas pensijas?
“Krievi var ierasties jebkurā laikā, nogalināt mūs gultās” Polijas Suvalkos valda satraukums
FOTO. Norvēģija sēro par naktī notikušo traģēdiju un paaugstina terorisma draudu līmeni līdz augstākajam
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs