Foto – LETA

17. marts – Ģertrūdes, kukaiņu jeb čūsku diena. Kādi senču rituāli tai veltīti? 5

Pazīstama arī kā Ģērdas, Ģērdača, Ģedrudes, Jēdrutes diena. Nosaukumu šai dienai ir devusi tieši kristīgā baznīca, turklāt Sv. Ģertrūde tiek uzskatīta par ceļotāju aizbildni – iespējams, tieši tāpēc, ja neesat saistīts ar lauku sētu, šo dienu var veltīt braucieniem ciemos vai komandējumiem.

VIDEO. Šoferis iemūžina sadursmi ar alni – šoferis dzīvnieku pamanīja pēdējā brīdī 21
FOTO. Dārta Daneviča dēla dzimšanas dienā veltī sirsnīgus vārdus Kaupo tētim Artusam Kaimiņam
FOTO. Staro no laimes! Keita Midltone soctīklos publicē kādu ļoti īpašu fotogrāfiju
Lasīt citas ziņas

Savukārt tiem, kas atrodas tuvāk dabai, svarīgi zināt, ka ar Ģertrūdes dienu no ziemas miega atmostas visa dzīvā radība: no kukaiņiem līdz lāčiem, no zālītēm līdz plaukt gatavajiem krūmiem un kokiem. Pat bites sākot rādīties ārpus stropa un lācis pārstāj zīst ķepu migā, un, ja ne lien gluži laukā, tad vismaz pagriežas uz otriem sāniem. Runā, ka lācis, ja prot runāt, šajā dienā, uz tiem otrajiem sāniem skaidrā latviešu valodā saka: “Ģērd, kur mani vakarējie kāposti?” Šī diena ik gadu tiek atzīmēta apmēram vienā un tajā pašā laikā – 17. martā.

Iespējams, tā ir arī visīstākā pavasara diena, kad atmosties cilvēkam – piemēram, brīdis, kad sākt rūpēties par sportisko formu, noformējot abonementu sporta zālē vai rūpīgāk pārdomājot pavasarīgi veselīgas ēšanas paradumus. Vai vismaz – izmēžot savu istabu vai sākot plānot dzīvokļa remontu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā vairums senāk zināmu, “īpašo dienu”, arī Ģertrūdes diena pārsvarā ir paredzēta gluži pragmatisku mērķu sasniegšanai – labākas ražas nodrošinājumam, kā arī varbūtējo kaitēkļu apkarošanai, lai vasara ir bagāta un mierīga. Ģertrūdes diena tika dēvēta arī par “kukaiņu dienu”, jo pārsvarā, tieši kukaiņiem atmostoties, ļaudis vērsa visus spēkus, lai tos laikus apkarotu un tādējādi vasarā kaitēkļu skaits būtu būtiski mazāks. Īpaši pievērsa uzmanību mušu un dunduru perēkļiem – kūts griestos. Tā kā šī pavasara tīrīšana iekrita gavēnī, to sauca par nešļavu un kā tādu centās “uzlikt” kaimiņu plecos – tāpēc notīrīto kūtī, kaimiņiem nemanot, mēdza nobērt viņu daļā vai vismaz aiznest līdz krustcelēm. Tāpat šīs saslaukas ieteica arī sabāzt veca rata rumbā un aizlāpīt to. Tad šādu rumbu Lielās piektdienas rītā bija jādedzina vai jānogremdē mārkā.

Mūsdienās šo “nešļavas” rituālu gan ieteicams nelikt kaimiņiem plecos viltīgi, bet sarīkot pavasara talku, iesildoties Lielajai talkai aprīlī. Kādēļ ne? Dunduri un mušas visiem kodīs vienādi, ja netiks nosusināts vai iztīrīts tuvējais perēklis. Arī remonta darbus savai sētai var šajā dienā saskaņot ar kaimiņiem, bet plānošanu noslēgt ar nelielu pikniku svaigā gaisā, jo Ģertrūdes dienā atmostas ne tikai lācis, bet arī visa daba kopumā var būt krietni draudzīgāka pret uzturēšanos svaigā gaisā.

Ģertrūdes dienas ticējumi

Kā atzīmēja Ģertrūdes dienu? Visbiežāk ar sekošanu īpašiem sadzīves ticējumiem, kuru motīvi ir skaidri, bet rituāls – kā parasti ļoti noslēpumains un pirmatnējs.

17. marts jeb Ģertrūdes diena ne tikai ir “kukaiņu diena”, kad apkaro šos nešķīsteņus – pirms saullēkta slaukot istabas un kūts sienas, grīda un griesti, lai vasarā būtu miers no mušām, dunduriem, odiem. Šajā dienā neiesaka arī sēt un stādītu visu, kas kukaiņiem varētu garšot. Tāpat svarīgi ievērot, kāds ir vējš, jo nedrīkst sēt linus, ja pūš auksts vējš – tas nenesīs nekā laba. Jāsargājas daudz vistas barot, citādi nekašņā vasarā dārzu. Būtībā nedēļu, kurā iekrīt Ģertrūde uzskata par neveiksmīgu darbiem un jauniem sākumiem – īpaši dārzā.

Ģertrūdes diena ir arī “labo kukaiņu saimnieku” jeb biškopju diena – tāpēc nedrīkst aizlienēt vai pārdot jebko, kam ir saistība ar bitēm, citādi bitēm slikti klāsies un medus nekrāsies. Toties var vest jaunas bites mājās – tās būs čaklas un veselas. Tikai jāuzmanās svešu vest bišu dārzā – laime pāries svešā rokās.

Ģertrūdes dienā brīvi darboties drīkst zvejnieki, kam šajā dienā mesti tīkli un murdi nesot labu laimi.

Ģertrūde nereti dēvēta par “čūsku dienu”, tāpēc NEDRĪKST nest kaut ko no meža mājās – vai tā būtu malka, žagari vai kaut vai sūnas, jo citādāk visu vasaru mājās gaidāmas čūskas; tāpēc ļoti jāuzmanās no darbiem mežā; tāpat nedrīkst pieņemt ciemiņus, kas atnākuši ar kūju; nedrīkst skaļi teikt “odze”, jo tad to piesauks uz visu vasaru; nedrīkst arī šūt, auklas vīt vai dziju tīt, citādi čūskas visu gadu tīsies ap kājām un kamolos gulēs blakus.

Līdzīgs aizliegums – saukt vārdā VILKU vai citus nepatīkamus zvērus, citādi tiks piesaukti. Tā vietā, piemēram, vilku dēvēja par “meža lielkungu” vai “sila Juri”.

Īpaši daudz ticējumu ir par kāpostiem, jo ne velti šo dienu dēvē arī par “kāpostu dienu”: tos nedrīkst ne ēst, ne stādīt; tiek piemetināts, ka kāpostus vislabāk stādīt jaunā mēnesī, tad tiem kukaiņi nekaitē – galvenais, stādot netupēt, citādi slikti augs, neskatoties uz dienu vai mēness fāzēm; vēl nav ieteicams šajā dienā vēlēt dievpalīgu, jo kāpostiem palīgus augšanā nevajag un jebkura “palīdzība” šajā dienā nozīmēs kukaiņu līdzdalību; lai kāpostu galviņas augtu cietas kā akmens, uz pirmās vagas gala šajā dienā liek t. s. “skauģu akmeni”, bet zem tā – nātres, kas skauģiem acis “izēdīs”.

Kas vēl labs darāms Ģertrūdes dienā?

– lai vasaras rītos būtu možs un nenāktu miegs, šajā dienā pēc saullēkta jāskrien basām kājām līdz strautam un, pavēršoties pret lecošo sauli, jāmazgā muti tekošā ūdenī; kas līdzīgs jādara arī ar cūkām, lai būtu modras, – jādzen pirms saullēkta ārā;

– lai nemocītu blusas, iesaka iet mazgāties uz upi pirms saullēkta;

– lai tiktu vaļā no vasaras raibumiem, šajā dienā jāslauka seja ar lakatiņu, kas kādu brīdi pabijis uz atmodušās skudru pūžņa;

SAISTĪTIE RAKSTI

– ilga gulēšana šajā dienā draud ar miegainību visam gadam!

– pārlieka galvas sukāšana draudēs ar utīm!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Tecina bērzu sulas, sēj, pārstāda garšaugus. Kokiem griež potzarus. Kas darāms dārzā no 20. līdz 25.martam?
Vai pieaugušie var mācīties tehnikumā, ja grib iegūt jaunu profesiju?
pareizi tīrīt briļļu stiklus? Vai drīkst izmantot parastu ūdeni?
VIDEO. Pavasara gaidās… Daudzviet pasaulē sākušas ziedēt greznās magnolijas
VIDEO. Šoferis iemūžina sadursmi ar alni – šoferis dzīvnieku pamanīja pēdējā brīdī
FOTO. Dārta Daneviča dēla dzimšanas dienā veltī sirsnīgus vārdus Kaupo tētim Artusam Kaimiņam
FOTO. Staro no laimes! Keita Midltone soctīklos publicē kādu ļoti īpašu fotogrāfiju
Latvijas veikalos joprojām agresorvalsts pārtika
“Tas ir slikts signāls! Pēc viņu piedāvātā miera plāna Ukraina daudz zaudēs,” tā eksperts komentē Ķīnas prezidenta vizīti Maskavā
Lasīt citas ziņas
Mainījusies adrese – vai jāmaina zemesgrāmatu apliecība?
Pirmā palīdzība kokiem, atkusnim mijoties ar salu
Superpufīgas kotletes no vistas gaļas un auzu pārslām
Redīss nav telpaugs. Kā tikt pie kraukšķīgā dārzeņa uz lodžijas vai balkona?
Veselīgi cepumiņi ar auzu pārslām un saldo kartupeli
7 visbiežākie plašuma sajūtas zagļi telpā: ko nekādā gadījumā nevajag ieviest interjerā
“Tie mājieni tika doti!” Bijusī VID Iekšējās drošības pārvaldes darbiniece atklāj, kā tika iespaidota lēmumu pieņemšanā
“Trauma bija pārāk smaga, stacionēšana – novēlota” – latviešu orgānu donore Alīna pēc nāves izglābusi piecus cilvēkus
Frontē noder ne tikai auto, bet arī skūteri! Latvijas ziedots skūteris izglābj kāda ukraiņu karavīra dzīvību
VIDEO. Demija Mūra publicējusi aizkustinošu mirkli no bijušā vīra, aktiera Brūsa Vilisa dzimšanas dienas svinībām
TV personības Roberto Meloni dzīvē noticis ļoti bēdīgs notikums
Izskanējušas ziņas par it kā “Vagner” šūniņu Baltijā. VDD komentē, vai grupējums rada apdraudējumu Latvijai
LU plāno būtiski samazināt fakultāšu skaitu
“Ar aifoniem ir cauri. Vai nu izmest, vai atdot bērniem.” Kremļa darbiniekiem aizliedz lietot “iPhone” tālruņus
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Publicēts pasaules laimīgāko valstu saraksts. Kurā vietā ierindojas Latvija, bet kurā valstī mīt vislaimīgākie cilvēki?
17:26
52,5% uzņēmumu par galveno šķērsli izaugsmei uzskata dārgos energoresursus
16:40
VIDEO. Demija Mūra publicējusi aizkustinošu mirkli no bijušā vīra, aktiera Brūsa Vilisa dzimšanas dienas svinībām
16:15