Vijolniece Kristīne Balanas.
Vijolniece Kristīne Balanas.
Publicitātes foto

Harmoniskais labirints Cēsu koncertzālē 0

Armands Znotiņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

FOTO. Kaspars Roga pametis Latviju; “Prāta vētra” skaidro, kurš spēlēs koncertus viņa vietā
Sāksies ilgstoša snigšana! Laika prognoze tuvākajām dienām 10
Deputāti vērtēs iniciatīvu par pāreju uz četru dienu darba nedēļu. Tu tādu vēlētos? 1
Lasīt citas ziņas

Pašsaprotamu iemeslu dēļ koncertdzīve šovasar ir sevišķi aktīva – vienlaikus ar jaunu programmu Cēsīs notika arī Ventspils koncertzāles divu gadu jubilejas pasākums, uz kuru acīmredzot devās daudzi mūziķi un muzikologi, un virkne kultūras notikumu vēl citās Latvijas pilsētās. Tomēr kādam bija jādodas arī uz Cēsu koncertzāli, kur 2021. gada 24. jūlijā izskanēja koncerts ar pieteikumu “Mūzikas labirints”.

Tā, protams, norāde uz programmas ekscentriskāko darbu – Pjetro Lokatelli vijoļkoncertu Re mažorā “Harmoniskais labirints”, ko itāļu baroka komponists un vijolnieks divpadsmit koncertu krājumā “Vijoļspēles māksla” iekļāvis kā 3. opusa noslēdzošo partitūru. Tomēr līdzīga rakstura ceļojumu netrūka arī citkārt, kur jaunatklāsmes radīja gan Volfganga Amadeja Mocarta divertisments diviem mežragiem un stīgām “Muzikāls joks”, gan Nino Rotas koncerts stīgu instrumentiem, un tikai programmas noslēgums izveda no šī labirinta, klausītājiem satiekoties ar vispārzināmu vērtību – Mocarta koncertu klarnetei un orķestrim.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tātad – Cēsu koncertzāles šīgada rezidējošie mākslinieki – vijolniece Kristīne Balanas, čelliste Margarita Balanas un vijolnieks Roberts Balanas – darījuši visu, lai pro­gramma būtu tikpat saistoša un neordināra kā 6. februāra koncerts. Toreiz mūziķu trijotne uzstājās kopā ar Valsts kamerorķestri “Sinfonietta Rīga” un diriģentu Benu Palmeru, bet tagad sperts vēl viens solis uz priekšu – īpaši 24. jūlija programmai sapulcināts Karajana akadēmijas absolventu un Latvijas jauno zvaigžņu orķestris, kā solistu pieaicinot klarnetistu Vencelu Fuksu, bet kā diriģentu – Stenliju Dodsu.

Vencels Fukss nupat spēlēja arī Marisa Jansona Festivāla orķestrī, un tas radīja vēl vienu iemeslu salīdzinājumam, kas, protams, vairāk nāk par labu pieredzējušu mūziķu apvienībai nekā jauniešu orķestrim. Taču Latvijas un ārzemju jaunie mākslinieki bija paveikuši ļoti daudz – ja arī ansambļa stīgu grupai dažreiz pietrūka intensitātes, ja arī mūzikas negaidītāko pavērsienu brīžos lielāku stabilitāti par pavadošo sastāvu izrādīja solisti, nekādi nav noliedzama kopīgi izveidotā orķestra priekšnesuma saliedētība, skaņas tīrība un daudzveidīgo tembru savstarpēji harmoniskais skaistums.

Galu galā – Nino Rotas opusā iniciatīva tika gaidīta ne tikai no diriģenta, bet arī no orķestra dalībniekiem, un rezultāts neizpalika, stīdzinieku veidotajai interpretācijai iezaigojoties bagātīgās krāsās un kontrastos. Turpretī Mocarta klarnetes koncerta atskaņojumā veiksmīgā saspēlē ar solistu un stīgu grupu iesaistījās arī flautas, fagoti un mežragi, un tas liecināja par pienācīgi izkoptu skanējumu, par kopīgu muzikālo redzējumu.

Stenlijs Dodss precīzi izteicies, ka Mocarta divertismentā “Muzikāls joks” saskatāmi vairāki līmeņi. Šāda daudzdimensionalitāte uzreiz vērš sarežģītāku arī diriģenta uzdevumu, un varbūt tādēļ viņa sniegums raisīja vienu otru kritiskāku vērojumu – Stenlija Dodsa vadība neapšaubāmi bija ļoti prasmīga, pārdomāta un profesionāla, taču arī šādā divertismentā būtu atradies pietiekami daudz telpas saviļņotākam jūtīgumam un ekspresijai.

Katrā ziņā koncerts atstāja iespaidu, ka diriģents programmas gaitā atraisās aizvien vairāk – Lokatelli opusā interpretācijas smaguma centrs gan vēl balstījās uz solisti, toties Nino Rotas partitūras lasījumā tieši no Stenlija Dodsa bija atkarīgas priekšnesuma emocionālā plūduma līknes, un tas attiecināms arī uz muzicēšanas prieku un brīvību Mocarta klarnetes koncertā.

Jebkurā gadījumā arī programmas sākums pieteica konceptuālu tēmu dažādību – ne tikai atskārsmi par to, ka joki par piedzērušiem un nemākulīgiem mežradzniekiem acīmredzot bijuši aktuāli visos laikos, bet arī izsmalcinātākas līdzības, stilizācijas, paralēles.

Savā ziņā nav pārsteigums, ka Kristīne Balanas izvēlējās tieši Pjetro Lokatelli vijoļkoncertu “Harmoniskais labirints” – tas deva iespēju īsti virtuozai interpretācijai, ko soliste arī iedzīvināja ar atskaņojuma precizitāti un tembrālu slīpējumu.

Taču muzikālā kopaina gan radīja pāris negaidītus secinājumus – pirmkārt, pieņēmumu, ka šādā skaņurakstā varbūt pilnībā pietiktu ar vijoles un čella duetu (nu, un vēl pāris klavesīna harmoniskā pavadījuma akcentiem), un piedevās spēlētā Antonio Vivaldi vijoļkoncerta “Ziema” pirmā daļa dialogā ar Margaritu Balanas šo minējumu tikai nostiprināja, otrkārt, nepārprotamu sajūtu, ka Lokatelli opusā ir daudz interesantāk iedziļināties izvērsto kadenču mistiskajā suģestijā, nekā sekot konvencionālajām soloinstrumenta un baroka ansambļa attiecībām. Kas zina, varbūt Lokatelli apsteidza savu laiku, un šis tematiskais materiāls drīzāk būtu piemērotāks Filipam Glāsam, Džonam Adamsam vai Alfrēdam Šnitkem.

Ar nopietnām interpretācijas kvalitātēm publika varēja sastapties arī Mocarta klarnetes koncerta lasījumā, kur Vencels Fukss, nebūt necenšoties apžilbināt ar spožiem muzikāliem žestiem (bet varbūt tomēr būtu noderējis arī kāds krāšņāks uzplaiksnījums), aicināja ieklausīties skaņdarba un tā atspoguļojuma grācijā, nianšu gammā un tēlu attiecībās starp izjūtu vitalitāti un apgarotu lirismu.

SAISTĪTIE RAKSTI

Nopietna vērtība piemita arī Nino Rotas koncertam stīgu instrumentiem, kur Federiko Fellīni domubiedrs izmantoja savu pieredzi kinomūzikā, taču melodiskais plastiskums un skaņuraksta jutekliski tveramā iedaba šeit apvienojās arī ar citām būtiskām opusa raksturiezīmēm, kur muzikālo dimensiju bagātība un autora profesionālā meistarība ļāva šo partitūru uztvert kā neapšaubāmu koncertskaņdarba paraugu.

Rezumējot – 24. jūlija programma rada vēlēšanos sagaidīt Kristīnes Balanas solokoncertu, kur, kā zināms, netrūkst repertuāra vienai pašai vijolei vai, vēl jo vairāk, vijolei un, piemēram, klavesīnam. Taču šis koncerts atstājis arī vēlmi pēc Cēsīs sapulcētā jauniešu orķestra turpinājuma, pēc šajā programmā pieteikto ideju un sadarbības tālāka īstenojuma – šai ziņā jādomā un jācer, ka Latvijas publikai nākotnē gaidāmi vēl daudzi pārsteigumi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
FOTO. Kaspars Roga pametis Latviju; “Prāta vētra” skaidro, kurš spēlēs koncertus viņa vietā
Sāksies ilgstoša snigšana! Laika prognoze tuvākajām dienām 10
Deputāti vērtēs iniciatīvu par pāreju uz četru dienu darba nedēļu. Tu tādu vēlētos? 1
“Judina kungs, vai Jūs pēc izglītības esat docents?” Deputāte Liepiņa izgāžas Saeimas sēdē 3
Septiņas vērtīgas un spēcinošas tējas pret saaukstēšanos un klepu
Lasīt citas ziņas
Deputāti vērtēs iniciatīvu par pāreju uz četru dienu darba nedēļu. Tu tādu vēlētos? 1
Kā veidojas Dziesmu un Deju svētku izmaksas? Skaidro pasākuma režisors
Sāksies ilgstoša snigšana! Laika prognoze tuvākajām dienām 10
“Aizsardzības dienests būs prestiža lieta!” Saruna ar Pabriku
Tev ir jāpāriet uz mierīgāku tempu, vismaz uz tuvākajām 24 stundām! Horoskopi 4.decembrim
22:26
Aptauja: 50% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka viņu mājoklī nevar izcelties ugunsgrēks
21:55
Kijiva: Krievija jau izmanto stratēģisko rezervi dažiem ieroču veidiem
20:27
FOTO. Kaspars Roga pametis Latviju; “Prāta vētra” skaidro, kurš spēlēs koncertus viņa vietā
APTAUJA. Vai, jūsuprāt, Eiropas valstis, Latviju ieskaitot, nesalūzīs grūtās ziemas laikā un nesāks mazināt atbalstu Ukrainai? 20
Septiņas vērtīgas un spēcinošas tējas pret saaukstēšanos un klepu
VIDEO. Igo Ziemassvētku laikā nāk klajā ar patīkamiem jaunumiem 9
FOTO. Kapsulu garderobe, depozīts, vietējo zemnieku gardumi! Latvijas slavenības atklāj, kā ikdienā “dzīvo zaļi” 15
VIDEO. Atbrīvotā ciema iedzīvotāji Mikolajivas reģionā apraksta nežēlīgos krievu okupantus 38
Ar ko Covid-9 ir tik īpašs? Kāds skatītājs ir neizpratnē par balstvakcīnām 100
Ekonomists skaidro, ko darīt iedzīvotājiem, ja viņiem tiek palielināts hipotekārā kredīta maksājums bez brīdinājuma 24
Saldā našķa valdzinājums! Diētas ārste atklāj, kāpēc šokolāde sev nav jāaizliedz
LTRK prezidents: Gaidas par nākamajiem četriem gadiem nav īpaši augstas
Planētas Noslēpumi. Sadedzinātās zviedru raganas jeb Velna Antesera dzīres
“Esmu stāvoklī. Strādāju fiziski smagu darbu. Vai drīkstu priekšniekam prasīt vieglāku darbu?” – satraukta lasītāja
Šoferi gavilē! Rīgā un Viļņā degvielas cenas turpina kristies
Vai tiešām operdziedātāji pirms uzstāšanās dzer jēlu olu?
Logu nomaiņa – viens no efektīvākajiem veidiem, kā taupīt siltuma enerģiju
“Balets ir visa mana dzīve!” Saruna ar balerīnu Evelīnu Godunovu
“Ukrainā krituši 100 000 karavīru.” Slaidiņš komentē fon der Leienas “diezgan stulbo” paziņojumu 152
“Soli pa solim uz atjaunojošo lauksaimniecību!” Saruna ar zemnieku Māri Freimani
Kā atšķirt nepanesību, nepatiku vai pārliecību? 4
VIDEO. Maestro Raimonds Pauls: “Mēs esam tajās pēdējās vietās, un kas tad pie tā ir vainīgs?”
“Ievācos jaunā dzīvoklī, kuram iegādājos plīti, cepeškrāsni, ledusskapi utt.” Cik svēra to lietošanas instrukcijas?
Kā šobrīd klājas Lietuvas zemessargiem?
Levits: Patlaban neredzu nepieciešamību aizsardzības ministra biedra amata izveidei 109
VIDEO. Bučā pagaidu mājās mītošie iedzīvotāji cīnās ar zemajām temperatūrām un elektrības padeves pārrāvumiem 19