Foto: Zane Bitere/LETA

Ināra Pētersone: Administratīvi teritoriālā reforma pamudināja mani iesaistīties politikā 4

Pirms pieciem gadiem, kad, Valsts ieņēmumu dienestā strādājot, biju aizvadījusi divdesmit vienu gadu, es nolēmu pārtraukt darbu valsts pārvaldē. Noraidīju iespējas strādāt publiskajās kapitālsabiedrībās un piedāvājumu iesaistīties politikā.

LA
LA
Kokteilis
“Līdz šodienai neesmu sapratis, kur aizgāja tie 60 miljoni,” Maestro pēc simtgades svinībām, kas beidzās 2021. gadā
21 stundas
LA
LA
Ziņas
“Ne visi darbinieki apzinās, cik viņi izmaksā darba devējam,” Uzņēmējs atklāj, kam būtu jāmainās, lai varētu maksāt lielākas algas
19 stundas
LA
LA
Ziņas
“Mums priekšā ir sešas līdz astoņas ļoti grūtas nedēļas,” stāsta zinātnieks Ambainis
2 stundas
Lasīt citas ziņas

Atceros, toreiz pēdējā preses konferencē, atbildot uz jautājumu par iespēju pievienoties kādam politiskajam spēkam, ātri, nedomājot atbildēju – nekad!

Sekojot līdzi apkārt notiekošajam, redzot, cik nekvalitatīvi, haotiski, neizsvērti tiek pieņemti lēmumi Ministru kabinetā un Saeimā, esmu nonākusi pati savās krustcelēs: atstāt visu, kā ir, vai tomēr mēģināt kaut ko mainīt.
CITI ŠOBRĪD LASA

Bauskas novadā esmu dzimusi, uzaugusi, un visu mūžu dzīvojusi. Lai arī darba attiecības mani uz daudziem gadiem bija aizvedušas prom no Bauskas novada, šeit vienmēr ir bijušas manas mājas – vieta, kur pēc dienas darbiem atgriežos pie savējiem.

Es pazīstu Bauskas novada ikdienu, izmantoju Bauskas novada infrastruktūru un pakalpojumus, ko pašvaldība nodrošina iedzīvotājiem.

Tieši emocionālās saites un mani personīgie secinājumi par praktiskās dzīves pusi Bauskas novadā mani, krustcelēs stāvošu, tomēr novirzīja pa otro ceļu – iesaistīties vietējā, „mazajā” politikā, piedāvāt savas zināšanas un pieredzi, sniegt savu ieguldījumu vietējās kopienas labklājības uzlabošanā.

Patiesībā es domāju, ka būt “mazajā” politikā bieži vien ir daudz grūtāk, un arī atbildības nasta ir lielāka, nekā veidojot valsts līmeņa politiku.

Pašvaldība ir iedzīvotājiem vistuvākā valsts pārvaldes institūcija. Arī pieļautās kļūdas tiek pamanītas ātrāk, un tās ir sāpīgākas. Pašvaldība ir pirmā, kurai būtu jāredz iedzīvotāju vajadzības un jāuzklausa iedzīvotāju vēlmes, un tai ir neiedomājami grūts uzdevums – līdzsvarota teritorijas attīstība, sabalansējot visu sabiedrības grupu vajadzības.

Ļoti būtisks faktors par labu manam lēmumam iesaistīties politikā bija arī administratīvi teritoriālā reforma (turpmāk – ATR). Esmu pilnīgi pārliecināta, ka uz ATR procesu ir jāraugās kā uz iespēju, nevis slogu.

Ja līdz šim katra jaunievēlētā novada dome faktiski pēctecīgi turpināja iepriekšējās domes veidoto politiku un aizsāktos darbus, tad šis brīdis iezīmē nozīmīgu izaicinājumu sākumu.

Ir jāizvērtē, kas mūsu novados ir labs, vērtīgs, saglabājams, izceļams, turpināms. Tas jāpadara par kopīgu vērtību, un uz tā pamata jāveido pilnīgi jauns pašvaldības pārvaldības modelis, kas ļautu strādāt mūsdienīgi, produktīvi un sabiedrību iesaistoši.

Jā, bieži vien tas nozīmē arī nepopulārus un sāpīgus lēmumus, taču arī bērns dzimst caur sāpēm. Tāda ir lietu dabiskā kārtība. Es vienmēr esmu uzskatījusi – kļūdās tas, kurš domā, ka mēs nevaram ietekmēt notiekošo! Šobrīd es pati gribu sekot šai savai atziņai un iesaistīties.

Bauskas novads ir piedzīvojis dažādas “ģeogrāfiskas robežas”. Atbilstoši, pēdējai reformai, apvienojot Bauskas, Iecavas, Vecumnieku un Rundāles novadus, tas atgriežas gandrīz vecajās, pirms Latvijas neatkarības atjaunošanas laika, robežās.

Es ļoti apzināti lietoju vārdu “apvienojot”. Uzskatu, ka katrs novads šajā procesā nāk ar savu pienesumu, viens pilnvērtīgs novads nevar tikt pievienots citam, tie var tikt tikai un vienīgi apvienoti ar mērķi kopā radīt vēl spēcīgāku novadu.

Manā skatījumā ATR var tikai stiprināt apvienoto Bauskas novadu, jo paveras daudz plašākas iespējas novada attīstībai, t.sk. investīciju piesaistei. Kur ieplūst investīcijas, tur rodas arī jaunas darba vietas.

Savukārt, jaunas darba vietas, pirmkārt, nozīmēs iespēju jau esošajiem iedzīvotājiem strādāt tuvu dzīvesvietai un, otrkārt, tās paaugstina novada konkurētspēju potenciālo iedzīvotāju acīs.

Bauskas un Iecavas ģeogrāfiskā atrašanās vieta un tās šķērsojošā “Via Baltica” maģistrāle un “Rail Baltica” projekts, ar paredzētajām stacijām pie Bauskas un Iecavas, veido būtiskus priekšnosacījumus, lai investori vēlētos investēt savus resursus.

Uzlabojot sadarbību ar novada uzņēmējiem, strādājot roku rokā, ir iespējams attīstīt uzņēmējdarbību, privāti publiskās partnerības projektus un piesaistīt jaunus investorus.

Bauskas, Iecavas, Rundāles un Vecumnieku novads vēsturiski ir bijis bagāts ar auglīgu zemi. Daudzi audzē ne tikai graudus un rapsi, bet arī dārzeņus un augļus, kā arī tos pārstrādā. Šeit ir attīstīta ražošana, būvniecība un mežizstrāde. Daudzi uzņēmumi darbojas tūrisma nozarē un ar to cieši saistītu pakalpojumu nodrošināšanā.

Vienlaicīgi ar esošajām darba vietām ir nepietiekami, lai nodrošinātu ar darbu visus ekonomiski aktīvos iedzīvotājus. Ja mēs vēlamies, lai arī ārpus Rīgas un Pierīgas strādātu un dzīvotu cilvēki, ir nepieciešama cieša uzņēmēju, iedzīvotāju un pašvaldības sinerģija. Tikai kopā ir iespējams attīstīt, veidot tādu vidi kādu vēlamies.

Tam ir visi priekšnosacījumi, nepieciešami spēcīgi, argumentēti, pamatoti projekti, lai varētu piesaistīt apjomīgus finanšu līdzekļus, savukārt, lielus projektus var izstrādāt, aizstāvēt un realizēt tikai tad, ja ir spēcīga komanda un tiek piesaistīti vislabākie speciālisti.

Jaunajam Bauskas novada ģeogrāfiskajam izvietojumam ir vēl citas būtiskas priekšrocības: bagātā kultūrvēsturiskā vide un gleznainā daba – pilis, ūdeņi, arhitektūra, novada amatnieku daudzveidība.

Apvienojot esošos četrus novadus, mums ir visi priekšnosacījumi, lai plašāk attīstīt tūrismu. Turpinot attīstīt velo celiņu izbūvi, tos sasaistot ar apskates objektiem, paplašināsies iespējas attīstīt aktīvo tūrismu. Attīstoties tūrismam, radīsies nepieciešamība paplašināt ar tūrismu saistīto pakalpojumu klāstu – izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumus.

Attīstoties uzņēmējdarbībai, attīstot privāti publisko partnerību, būs iespējams piedāvāt īres dzīvokļus. Tādējādi radīsies iespēja piesaistīt jaunus ekonomiski aktīvus iedzīvotājus.

Pandēmijas laiks ir pierādījis, ka daudzi cilvēki labprāt atgriežas savās dzimtajās vietās. Daudzi ir novērtējuši mazpilsētu un lauku priekšrocības, daudzi pielāgojušies strādāt attālināti. Tā ir vēl viena iespēja pašvaldībai ar savu paveikto darbu un attieksmi viņus pārliecināt palikt.

Nav noslēpums, ka katra pašvaldība ir gājusi savu attīstības ceļu, izvirzot atšķirīgas prioritātes. Un tas nenozīmē, ka tas ir nepareizi! Apvienojot šos četrus novadus, paveras unikāla iespēja: no katra novada paņemt to labāko un integrēt jaunizveidojamajā novadā. Ir uzsākti daudz un dažādi projekti, kas atrodas dažādos īstenošanas posmos.

Mēs zinām, ka, jo lielāks projekts, jo vairāk laika nepieciešams, lai tas no idejas nonāktu līdz pabeigtībai, nereti nepietiek ar vienu deputātu sasaukuma termiņu. Manuprāt, ir svarīgi nesagraut labi paveikto un uzsākto!

Tik pat svarīgi novada attīstībā ir vienmērīgi visa novada teritorijā pārdomāti ģenerēt jaunas idejas un projektus, uzklausot visas iedzīvotāju grupas. Ikdienas saikne starp pašvaldību, uzņēmējiem, iedzīvotājiem un dažādu interešu pārstāvju grupām ir priekšnoteikums visa novada veiksmīgai attīstībai.

Mēs katrs esam personība, kuras priekšstats par vēlamo veidojas no mūsu individuālās pieredzes, no mūsu zināšanām, mūsu vērtībām. Mums ir dažādi skatījumi, viedokļi, redzējums par notikumiem. Mums ir jābūt aktīviem. Nav jābaidās no konstruktīvas kritikas, ir jāpieņem šie dažādie viedokļi, jāmeklē kompromisi.

SAISTĪTIE RAKSTI

Es ticu, ka mums ir gudrs vēlētājs, tieši viņa izvēle būs tā, kas noteiks kādam būt jaunajam Bauskas novada domes sastāvam. Es ļoti vēlētos tajā redzēt gudrus, lemtspējīgus, racionāli domājošus rīcības cilvēkus, kas izvairās no populisma, tā vieta plāno, iesaistās, uzklausa, diskutē un dara visu sava novada attīstībai.

Esam aktīvi! Esam aktīvi vēlēšanu dalībnieki, esam aktīvi pēc vēlēšanām, jo mēs varam ietekmēt lietu kārtību!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA
Kokteilis
“Līdz šodienai neesmu sapratis, kur aizgāja tie 60 miljoni,” Maestro pēc simtgades svinībām, kas beidzās 2021. gadā
20 stundas
LA
LA
Ziņas
“Ne visi darbinieki apzinās, cik viņi izmaksā darba devējam,” Uzņēmējs atklāj, kam būtu jāmainās, lai varētu maksāt lielākas algas
18 stundas
LA
LA
Ziņas
“Mums priekšā ir sešas līdz astoņas ļoti grūtas nedēļas,” stāsta zinātnieks Ambainis
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Neviena valsts to vairs nespēj! Dumpis par testēšanu un omikronu 112
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
“Neiedomājos, ka suņa adopcija var izvērsties šādi”: “Ulubele” par 300 eiro adopcijā atdod neārstējami slimu suni
3 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA
Ziņas
“Mums priekšā ir sešas līdz astoņas ļoti grūtas nedēļas,” stāsta zinātnieks Ambainis
2 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
“Neiedomājos, ka suņa adopcija var izvērsties šādi”: “Ulubele” par 300 eiro adopcijā atdod neārstējami slimu suni
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pirmdienas vētra Rīgā var būt postošāka nekā piektdien 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Jelgavā, Ogrē, Salaspilī un Kauguros decembrī augušas sērijveida dzīvokļu cenas 3
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Pirmdienas vētra Rīgā var būt postošāka nekā piektdien 2
10:26
II
Ivars Ijabs
Ziņas
Turpmākos sešus mēnešus vadības grožus ar saukli “Atjaunotne, spēks, piederība” ES Padomē turēs Francija
09:50
LE
LETA
Ziņas
Jelgavā, Ogrē, Salaspilī un Kauguros decembrī augušas sērijveida dzīvokļu cenas 3
09:43
LA
LA
Ziņas
“Mēs ārstējam arī narkomānus, tā ir mūsu nasta!” Latvieši par to, ka pasaulē ieviesīs nodokli pret Covid-19 nevakcinētajiem 14
18 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Sensacionālās ziņas ļoti patika – ka kāds nomušīts, par zādzībām, visādām nelaimēm. Tieši tāpat kā tagad!” stāsta Vilks un Daija
3 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Robežu vairs nav! Septiņu stunda ilga operācija, kas uz mūžiem varētu izmainīt mūsu medicīnu
3 stundas
AB
Armands Broks*
Ziņas
Armands Broks: Bizness nevar atļauties ignorēt darbinieku emocionālo veselību
3 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Ziņas
Ar zaļo pāreju neiet gludi: sarūkot augu aizsardzības līdzekļu skaitam, aug to nelegālais tirgus
2 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Ziņas
“Pētījumos iezīmējas, ka 1989. gads bija viens no lūzuma punktiem,” Karušs uzskata, ka arvien biežāk piedzīvosim ekstremālus laikapstākļus
3 stundas
LA
LA
Ziņas
“Ne visi darbinieki apzinās, cik viņi izmaksā darba devējam,” Uzņēmējs atklāj, kam būtu jāmainās, lai varētu maksāt lielākas algas
18 stundas
KS
Kristīne Stepiņa
Ziņas
Īres tirgus kļūst pievilcīgāks! Atklāj, kas ir galvenais faktors īrnieka izvēlei par labu konkrētam mājoklim
3 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Katrā karā visas puses veic kara noziegumus – lielākā vai mazākā apmērā. Galvenais ir nebūt zaudētāju pusē
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Plašķis, teicamas atzīmes, gari oficieru zābaki: Daniels Pavļuts parāda, kā viņš izskatījies 15 gadu vecumā 38
23 stundas
II
Ivars Ijabs
Ziņas
Turpmākos sešus mēnešus vadības grožus ar saukli “Atjaunotne, spēks, piederība” ES Padomē turēs Francija
1 stunda
LA
LA
Ziņas
“Amerikā ārsti, kuriem ir omikrons vieglā formā, turpina strādāt,” Aizsilniece norāda, kāpēc Latvija atkal “iebremzē” 240
23 stundas
LA
LA
Kokteilis
“Līdz šodienai neesmu sapratis, kur aizgāja tie 60 miljoni,” Maestro pēc simtgades svinībām, kas beidzās 2021. gadā
20 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Šoferīšu bīstamais dancis ap nulli, kas beigsies tikai martā. Kā šobrīd braukt droši?
2 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
“Es sevi dēvēju par veselīga un laimīga dzīvesveida entuziasti!” Jaunā “Māmiņu kluba” vadītāja Kristīne iepazīstina ar savu ikdienu 25
1 diena
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Vecāki ir iedomājušies, ka skolotāji, tāpat kā oficianti, ir tikai un vienīgi apkalpojošās sfēras pārstāvji 44
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Valdība māna mūs un mēs mānām valdību!” Brante emocionāli par to, ka nedrīkst cilvēkiem likt dzīvot mūžīgi aizliegumos 82
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
Neviena valsts to vairs nespēj! Dumpis par testēšanu un omikronu 112
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Ja jūra pēkšņi izskalotu kādu pamatīgu, vērtīgu koka vraku, tad gan mums būtu lielas pro­blēmas!” Saruna ar arheologu Jāni Meinertu 6
1 diena
KS
Kristīne Stepiņa
Ziņas
“Pasaules līderi mums teikuši, ka strādājam jau nākamajā gadsimtā!” Kā latvieši veido lietu interneta vēsturi 5
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Ja tiek skarti cilvēku maki, viņi uz lietām sāk skatīties citādi!” Politologi vērtē Kariņa izredzes vēlreiz vadīt valdību 45
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “To katram vajadzētu darīt brīvprātīgi, bet noteikti.” Iedzīvotāji izsaka viedokli par obligāto vakcināciju virs 60 gadiem 169
1 diena
VV
Vivanta Volkova
Praktiski
“Prieks, ka latviešu jaunās ģimenes vēlas te redzēt nākotni un sakārtot vidi!” Kā Agnese, divu bērnu māmiņa, “atdzīvina” virsnieku namu Karostā 5
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Zvejnieks: Kas no Tūnbergas baidās, tas mežā neiet 16
1 diena