“Hayabusa2” projekta vadītājs Juiči Tsuda (no kreisās) un  Japānas Kosmosa izpētes aģentūras ģenerāldirektors  Hitoši Kuninaka preses konferencē Tokijā demonstrē zondes “Hayabusa2” modeli.
“Hayabusa2” projekta vadītājs Juiči Tsuda (no kreisās) un Japānas Kosmosa izpētes aģentūras ģenerāldirektors Hitoši Kuninaka preses konferencē Tokijā demonstrē zondes “Hayabusa2” modeli.
Foto: Masanori Takei/AP/SCANPIX/LETA

Japāna veic spīdošu operāciju kosmosā. Zemi sasniedz kapsula ar asteroīda iežu paraugiem 0

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Aizvadītās nedēļas nogalē tuksnesīgā Austrālijas apvidū Zemi sekmīgi sasniegusi kapsula ar iežu paraugiem no asteroīda Rjūgū, ko no gara kosmosa ceļojuma pārvedusi Japānas zonde “Hayabusa2”, paziņojusi Japānas Kosmosa izpētes aģentūra.

Plāno misiju uz Marsa pavadoņiem

Nelielā kapsula, kuras diametrs ir tikai 40 centimetri, atdalījās no zondes 220 000 kilometru augstumā, iegāja Zemes atmo­sfērā 120 kilometru augstumā, un desmit kilometru augstumā tai atvērās izpletnis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pati zonde, kuras nosaukums tulkojumā no japāņu valodas nozīmē “Piekūns”, drīz pēc tam tika novirzīta jaunā misijā uz citu attālu asteroīdu ar apzīmējumu 1998KY26, ko tā varētu sasniegt pēc desmit gadiem.

Nolaišanās operācijai uz Zemes bija vajadzīga ārkārtīga precizitāte. Paredzamajā kapsulas nolaišanās apvidū aģentūra izvietoja vairākas satelītantenas, lai uztvertu tās raidītos signālus, paredzot meklēšanā izmantot radaru, dronus un helikopterus.

Pateicoties veiktajiem sagatavošanās darbiem, kapsulu izdevās atrast ātri, pārlidojot apvidu ar helikopteru.

“Mums izdevās nolaist kapsulu mazapdzīvotajā Vūmeras tuksnesī Austrālijas vidienē, un tā ir lieliskā stāvoklī,” intervijā aģentūrai “Associated Press” teica “Hayabusa2” projekta vadītājs Juiči Tsuda.

“Iegūto pieredzi mēs ceram izmantot, lai rīkotu misiju uz kādu no Marsa pavadoņiem, iespējams 2024. gadā,” viņš piebilda.

Cer ieskatīties  Zemes pagātnē

Kapsulu nav plānots atvērt Austrālijā, bet nogādāt Japānā, kur nākamā gada jūnijā sāksies tās satura detalizēta analīze īpaši aprīkotā laboratorijā.

Japānas Kosmosa izpētes aģentūras zinātnieki paziņojuši, ka ar nepacietību gaida brīdi, kad varēs sākt pētīt iežus no tālā asteroīda Rjūgū. Asteroīda nosaukums Rjūgū tulkojumā nozīmē “Pūķa pils” un japāņu mitoloģijā apzīmē pūķa pili okeāna dzelmē.

Zondes “Hayabusa2” pētnieciskā misija, dodoties uz aptuveni 300 miljonu kilometru attālo asteroīdu Rjūgū, tika uzsākta 2014. gada decembrī.

2018. gadā zonde iegāja asteroīda orbītā, nolaida uz tā konteineru ar visurgājējiem un dažādas robotierīces, paņēma paraugus no virsmas, bet vēlāk ar īpašu lādiņu izsita asteroīda virsmā krāteri, lai iegūtu neskartus 4,6 miljardus gadu vecus iežu paraugus.

Reklāma
Reklāma

Zinātnieki cer, ka šie paraugi, kas paņemti zem asteroīda virsmas, varēs sniegt ieskatu Saules sistēmas evolūcijā un dzīvības izcelsmē uz Zemes.

Līdzšinējie pētījumi liek domāt, ka šie ieži varētu saturēt ūdeni un, iespējams, arī organiskas vielas, piemēram, aminoskābes, kas varēja būt Zemes dzīvības avots, norādījuši pētnieki.