Publicitātes foto

Jeļena Bebre: „No aptiekas apmeklētājiem mācos dzīvesprieku” 7

Mīlestība pret cilvēkiem un profesionalitāte – tas ir galvenais farmaceita profesijā, uzskata JEĻENA BEBRE, Mēness aptiekas vadītāja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā Gaiļezers. Tas nozīmē visaugstāko atbildības līmeni, vēlēšanos un spēju palīdzēt ikvienam, pamatīgas zināšanas par mūsdienu farmāciju un pastāvīgi atjaunināto zāļu reģistru.

“Vai lidmašīnā ir kāds ārsts?” Skride lidmašīnā, kas bija ceļā no Amsterdamas uz Bostonu, izglābis kāda pasažiera dzīvību 15
FOTO. Nevar ne pazīt! Mūziķis un komponists Guntars Račs pārvērties līdz nepazīšanai
Kam jāatmaksā dēla ņemtais kredīts, ja pats to vairs nevar izdarīt? Vai vecākiem?
Lasīt citas ziņas

Farmaceita uzdevums aptiekā ir klientu farmaceitiskā aprūpe. Kā tā izpaužas?

Uz aptieku atnāk 95 gadus vecs kungs, pasniedz man medikamentu – svecīšu iepakojumu, un sūdzas, ka nespēj tās lietot, jo viņam no tām gribas vemt. Uzreiz saprotu, ka sirmgalvis nezina, kā izmantot viņam ieteikto preparātu. Mierīgi paskaidroju un pierakstu sīku instrukciju uz papīra lapas ar lieliem burtiem (tā drošāk). Ah, viņš smejot saka, kā es tā – visu sajaucu! „Paskaties, meitiņ, te ārsts man izrakstīja kaut ko jaunu – manai nejaukajai cukura diabēta kaitei…” Abi kopā risinām šo jautājumu, un es atkal sīki pastāstu par zāļu lietošanu un pierakstu informāciju uz papīra.

CITI ŠOBRĪD LASA

Piemērs, ko minēju, parāda, kas farmaceitiskā aprūpe. Aptieka ir nevis veikals, bet sabiedrības veselības aprūpes balsts. Ņemot vērā, ka šī aptieka atrodas daudzfunkcionālā slimnīcā un gandrīz vai tajā pašā gaitenī, kur klīnika, mūs pastāvīgi uzrunā pacienti, kuriem ir sarežģītas diagnozes, un tāpēc viņiem ir nepieciešamas zāles, īpaši atbilstošie medikamenti.

Bieži apkalpojam pacientus, kam slimnīcā veic dialīzi, multiplās sklerozes, melanomas un citu onkoloģisko slimību pacientus, cilvēkus ar endokrīnām un uroloģiskām problēmām, ar hepatītu. Aptiekā ir plašs zāļu klāsts arī ķīmijterapijas pacientiem, diabēta slimniekiem.

Vai slimnīcas aptiekā pieejams arī parastais paracetamols, vitamīni?

Piedāvājam plašu medikamentu klāstu. Tie ir ne tikai superkompleksi injicējami medikamenti un preparāti, bet arī higiēnas preces un dažādi sadzīves sīkumi, kas cilvēkam, pēkšņi nonākot slimnīcas gultā vienā mājas pidžamā un čībās, var būt nepieciešami. Tā bieži mēdz notikt.

Kas jūs pārsteidz vai, iespējams, kaitina jūsu klientos?

Kaitina? Nekad! Katrs cilvēks, kurš man kā farmaceitei uztic savu veselību, ir mīlēts. Protams, klienti atšķiras, taču tā nav problēma. Tajā pašā laikā mēs personīgi pazīstam daudzus un pat atceramies, kādus medikamentus, kad un kuram ir nepieciešams pasūtīt.

Atzīšos: no aptiekas apmeklētājiem mācos dzīvesprieku. Kā farmaceite es saprotu viņu diagnožu nopietnību, taču, ja to nezinātu, skatoties uz viņu smaidīgajām, pozitīvajām sejām pat nenojaustu par grūtībām, ko šie cilvēki pārvar katru dienu. Ja uzrunā klients, kurš ir sarūgtināts vai agresīvs (reti, tomēr notiek arī tā), farmaceita goda jautājums ir vienmēr palīdzēt: sniegt farmaceitiskus padomus labestīgā gaisotnē. Tas ir uzdevums, ar kuru man parasti izdodas tikt galā – pretējā gadījumā sevi necienītu.

Komunikācija mūsu aptiekā ir trīspusēja: ārsts, pacients, farmaceits. Strādājam katra klienta veselības labā! Cilvēks dažkārt ienāk apmulsis par savu diagnozi, citreiz – ļoti nomākts (arī tā notiek), tad ar kolēģēm cenšamies viņu noskaņot uz to, ka ir iespējama efektīva ārstēšana, spēcīgas zāles, kas daudziem palīdz uzvarēt pat nopietnas kaites un paaugstināt dzīves kvalitāti. Tā arī ir mana misija – iedrošināt pacientu, darot to profesionāli un paļaujoties uz manu skaidrojumu par medicīniskiem faktiem.

Mūsdienās ļoti daudz ir iespējams izārstēt, mēs to zinām, tā kā esam farmaceitiski izglītoti, sadarbojamies ar ārstiem un komunicējam ar pacientiem. Tāpēc  nevajadzētu nolaist rokas nevienas diagnozes priekšā. Ir jāievēro ārstu norādījumi un jātic uzvarai pār slimību!

Vai onkoloģiskie pacienti var lietot arī vitamīnus un uztura bagātinātājus?

Par vairākām diagnozēm nepieciešams konsultēties ar ārstu pat tādēļ, lai pārliecinātos, ka vitamīnu preparātus var droši lietot. Tāpēc vienmēr vispirms izrunāju ar klientu visas nianses, saprotu viņa veselības stāvokli un tikai tad, ja nav kontrindikāciju, iesaku bezrecepšu zāles, vitamīnus vai uztura bagātinātāju.

Ir jāprasa padoms farmaceitam, kuram ir atbilstoša izglītība un īpašas zināšanas, – es vienmēr to atkārtoju mūsu aptiekas apmeklētājiem. Bez konkrētas informācijas par cilvēka veselību nav iespējams ieteikt ne vitamīnus, ne bezrecepšu zāles.

Kas būtu jādara ar zālēm, kam ir beidzies derīguma termiņš?

Jā, tas ir labs jautājums! Diemžēl katru gadu Latvijas iedzīvotāji atkritumos izmet daudz medikamentu, kam beidzies derīguma termiņš. Latvijā pirms dažiem gadiem veiktais pētījums atklāja, ka 62,4 procenti iedzīvotāju zāles iemet atkritumu tvertnēs, vēl 4,7 procenti tās aizskalo kanalizācijā, 3,8 procenti – sadedzina, un 17 procenti turpina tās glabāt mājās. Medikamentus, kam beidzies derīguma termiņš, vajadzētu nodot. Daudzas aptiekas, arī šī, ir uzņēmušās papildu funkciju – derīguma termiņu zaudējušo medikamentu pieņemšanu no klientiem un nodošanu utilizācijai.

Jaunā apvienotā lojalitātes karte VESELĪBA mūsu klientiem tagad sniedz vēl vairāk iespēju.
Publicitātes foto

Par ko sapņojat, kad pēc saspringtas darbdienas nogurusi dodies mājās?

Man ir veicies – ir meita, kura mācās pirmajā klasē, ir jau bērnībā apzināti izvēlēts sirdsdarbs, ko tagad ik dienu daru daudzu mīlētā Mēness aptiekā (lasi par mums Instagram!), un ir vēlme sniegt pasaulei noderīgu informāciju par dažādām ar veselību saistītām tēmām. Plānoju iegūt arī otru augstāko izglītību – kļūt par klīnisko farmaceiti. Tad varēšu palīdzēt cilvēkiem vēl vairāk.

Kas katru rītu dara laimīgu?

Meitas acis un apziņa, ka sākas jauna diena. Kad atnāku uz savu Mēness aptieku un redzu brīnišķīgos kolēģus, saprotu, ka dzīvē visu esmu izdarījusi pareizi: farmaceita profesija ir labākā pasaulē un vienīgā, kas man ir ideāli piemērota. Mana recepte ir – pozitīvas emocijas, sākt rītu ar smaidu. Domāt par to, ka diena paies labi un vakarpusē jutīsi gandarījumu, ka viss ir paveikts.

Rudens sezonā mīlu pavadīt laiku kopā ģimeni zem plediņa – noskatīties kādu jaunāko multeni vai filmu. Viens no pēdējā laika pārsteigumiem man bija Minamata ar Džoniju Depu galvenajā lomā. Filmas pamatā ir patiesi notikumi. Cilvēki Minamatā atpūšas un strādā, bet kādu dienu viņi sāk pamanīt dīvainas lietas – ka pakāpeniski zaudē redzi, dzirdi un saprātu. Milzīgs šoks, ka ekoloģiskā katastrofa ir līdzcilvēku roku darbs, taču visnožēlojamākais, ka ierēdņi šo noziegumu slēpj. Filmā var redzēt patiesas emocijas. Ir par ko padomāt.

Iesaku apmeklēt arī Farmācijas muzeju Vecrīgā. Un noteikti kopā ar bērniem! Piemēram, manai meitai aptieka ļoti patīk – patīk zāļu kastītes, īpašā gaisotne, smarža. Viņa arī būšot farmaceite: „Mammu, aptiekā visu laiku ir tīrība un kārtība.”

 

Sagatavoja Ludmila Vīksna

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Vai lidmašīnā ir kāds ārsts?” Skride lidmašīnā, kas bija ceļā no Amsterdamas uz Bostonu, izglābis kāda pasažiera dzīvību 15
FOTO. Nevar ne pazīt! Mūziķis un komponists Guntars Račs pārvērties līdz nepazīšanai
Kam jāatmaksā dēla ņemtais kredīts, ja pats to vairs nevar izdarīt? Vai vecākiem?
Latviju šķērsos jaunas nokrišņu zonas. Kurās dienās snigs visvairāk? Prognoze nākamajai nedēļai
Ja uz ielas piedzīvota epilepsijas lēkme un izsaukta “ātrā” palīdzība, pēc tam par izsaukumu būs jāmaksā?
Lasīt citas ziņas
Cietusī spriedumu nesagaida… Paziņoti tiesas spriedumi rekordsenās – pirms 30 gadiem ierosinātās – krimināllietās
“Vai lidmašīnā ir kāds ārsts?” Skride lidmašīnā, kas bija ceļā no Amsterdamas uz Bostonu, izglābis kāda pasažiera dzīvību 15
Saldus novadā grāvī ieslīdējis autobuss 24
Ja uz ielas piedzīvota epilepsijas lēkme un izsaukta “ātrā” palīdzība, pēc tam par izsaukumu būs jāmaksā?
Latvijas futbola izlases treneru korpusā jaunākā pozīcija ir mentālais treneris
23:03
Patversmē neapmierina higiēniskās prasības, jo nespējnieki sabāzti vienā istabā. Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem
22:33
Cik tālu pavirzījusies lieta par ar dienesta telefona iespējamu izblēdīšanu Ģirģena vajadzībām?
21:57
Bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga šodien svin 85. dzimšanas dienu 3
Latviju šķērsos jaunas nokrišņu zonas. Kurās dienās snigs visvairāk? Prognoze nākamajai nedēļai
Mūžībā devies latviešu dziesminieks un jumiķis Haralds Sīmanis
“Nešaubījos, ka došos karot!” Jurko stāsts par kaujām līdz spēku izsīkumam un ko karam nodarīja korupcija 130
FOTO. Nevar ne pazīt! Mūziķis un komponists Guntars Račs pārvērties līdz nepazīšanai
Ar 52 balsīm “par” – nolemts! Tiks no jauna veidots klimata un enerģētikas ministra amats 109
Krievi atvelk karaspēku no pilsētām iepretim Hersonai. Vai Ukrainas karavīri jau šķērsojuši Dņepru?
VIDEO. Rumānijā aizdedzies slavenais “Coca-Cola” Ziemassvētku auto
“No Kariņa neesmu dzirdējis nevienu vārdu par darbiem, kas valdībai būtu svarīgi,” norāda Jaunups 50
Valstij nodarīti zaudējumi teju miljona eiro apmērā: uzņēmuma vadītāju tiesās par izvairīšanos no nodokļu nomaksas
Kam jāatmaksā dēla ņemtais kredīts, ja pats to vairs nevar izdarīt? Vai vecākiem?
Novembrī Ukrainas armija iznīcinājusi rekordlielu iebrucēju skaitu
“Mums jānodrošina, lai viņi uzvarētu!” Sabiedrotie palīdz Ukrainai
VIDEO. “Man likās – ja es to somiņu nenopirkšu, es nomiršu”: Elita Patmalniece ceļojumā tiek pie kārotā zīmola somas 3
Tomēr pieņem Juridiskās komisijas neatbalstītos grozījumus – veidos arī ministru biedru amatus
Līcīša feļetons: Šalom aleihem, Izraēla! Vai prezidenta Levita vizīte tur nebija untums?
Kur patiesībā tiek ražots jaunais Moskvičs, vai to vairs var saukt par krievu auto? 10
Sen nav zvanījis: Makrons cer tuvākajās dienās runāt ar Putinu 4
Beness Aijo kļuvis par Krievijas pilsoni. PMLP vērtēs Latvijas pilsonības atņemšanu viņam 62
VIDEO. “Liela daļa gan palika aiz svītras…” – grupas “Dzelzs vilks” solists Juris Kaukulis nāk klajā ar jaunumiem
Dabasgāzes lielvalsts Krievija paaugstina iedzīvotājiem gāzes un elektrības cenas jau otro reizi šogad 4
Vēstuļbumbu saņēmis arī Spānijas uzņēmums, kas ražo ieročus piegādēm Ukrainai 3
VIDEO. “Iespēra pa kājām, pa vēderu, pa galvu!”: kāds tētis pie Juglas vidusskolas, gribot pārmācīt sava bērna pāridarītājus, iekuļas lielās nepatikšanās 3
“To šuvu pati”: politiķe Sandra Kalniete pastāsta par savu tērpu, kas tika “karstasinīgi” apspriests soctīklos 9