Foto – Anda Krauze

Kā izraudzīties dziju? Iesaka “Praktiskais Latvietis” 0

Adīšanai ar rokām parasti izmanto dzijas, kas vērptas no dažādas vilnas. Labākas ir tās, kam ir zīdainas, smalkas, garas un elastīgas šķiedras, – angoras vilna, merīnvilna, kamieļvilna un mohēra.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Lasīt citas ziņas

Iegādājoties vilnas dziju, jāpievērš uzmanība tās grodumam, elastībai, vienmērīgumam un krāsas noturībai.

Pārlieku grodi sašķeterēta dzija vairāk piemērota tamborēšanai, nevis adīšanai ar rokām, jo adījums var būt ne vien ass, bet arī šķībs. Veltīgi ir censties novērst šķībumu, gludinot adījumu caur mitru drānu, – izžuvis tas pēc kāda laika atkal kļūs šķībs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Elastība ir diega spēja pēc smaguma noņemšanas pieņemt iepriekšējo formu. Dzijas elastība un izturība nav šķirama viena no otras, tāpēc, pārbaudot elastību, vienlaikus var noteikt arī izturību. Ja pavediens izstiepjot ir atsperīgs, enerģiski tiecas pieņemt iepriekšējo garumu, dzija ir izturīga un adījumi no tās gandrīz nemaina formu. Ja dzija trūkst, pat tikai nedaudz pastiepjot, adot to var salikt kopā ar izturīgāku diegu, citādi adījuma mūžs nebūs ilgs.

Diega vienmērīgumu var noteikt pēc acumēra – jāskatās, vai tas nav vietām resnāks vai tievāks. Jāievēro, ka nevienmērīgai dzijai ir ierobežota rakstu izvēle – noder tikai raksti ar reljefu virsmu (izcilnīšu un iedobumu, izvirzīto un iegrimušo joslu kombinācijas). Adot labiskajā vai mežģīņu adījumā, lai kā censtos, adījums izskatīsies nevīžīgs. Bet, ja šādai dzijai pievieno diegu kontrastkrāsā vai līdzīgā tonī, labiskais adījums izskatās vienāds.

Ja gribas adīt krāsainu rakstu vai kontrastainas joslas, nepieciešams pārbaudīt krāsas noturību. Diega galu samitrina ar ūdeni, ieliek starp balta auduma divām kārtām un pagludina ar karstu gludekli. Ja nerodas krāsaini plankumi, dzijas krāsa ir noturīga.

PADOMS

Kā iztaisnot lietotu dziju

Adījumu izārda, dziju satin šķeterē un izmazgā. Ja dzija tomēr krokojas (krokošanās atkarīga no dzijas kvalitātes, nevis adījuma valkāšanas pakāpes), nepieciešams to iztaisnot, citādi valdziņi būs nevienādi, vaļīgi un adījums izskatīsies nevīžīgs.

Lai iztaisnotu dziju, slapjās šķeteres piesien pie auklas un katrā iekarina smagumu. Šķeteres stāvokli ik pa laikam maina: apakšējo daļu pakāpeniski virza uz augšu – dzija smaguma ietekmē iztaisnosies.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.