Foto: Fotolia

Kā izveidot savu mini sakņu dārziņu pilsētas dzīvoklī. Noderīgi padomi 0

Diemžēl ne visiem pilsētas iedzīvotājiem ir vasarnīca vai dārziņš, kur var audzēt svaigus un veselīgus dārzeņus. Jo, tikai izaudzējot tos pašam, savām rokām, tu būsi patiešām pārliecināts, ka dārzeņi nesatur ģenētiski modificētas vielas un ķīmiju, un tāpēc būs patiešām vērtīgi tev un tavai ģimenei. Iesakām tev izveidot mini sakņu dārzu tieši tavā dzīvoklī. Pastāstīsim tev 7 noslēpumus, kā to paveikt vislabāk.

Reklāma
Reklāma
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 499
Cilvēkstāsts
“Man draudēja publiski, ka mani izkropļos” – saimniecības “Jaunapšenieki” saimniece Agnese par nievām un ļaunumu, ar ko sastopas ikdienā 58
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas? 32
Lasīt citas ziņas

1. Vieta
Pilsētas dzīvokļu iemītniekiem izvēle, kur izvietot mini dārziņu, nav liela: tas būs vai nu balkons, vai palodze. Ja vēlies lielāku mini sakņu dārzu, tad izvieto puķu podus un konteinerus ar zemi gan uz balkona, gan palodzes.

2. Trauki
Mūsu mērķim piemērotākie ir 7 un 5 litrīgie (šie ir optimāli vidējie izmēri) plastmasas podi (tehnoloģiskie). Tiem ir neliels svars, turklāt tos ir viegli mazgāt, un sāls nogulsnes ātri nobirst – to praksē ir pārbaudījuši pilsētas dārzkopji.

CITI ŠOBRĪD LASA

3. Neērtības
Lai izveidotu savā dzīvoklī īstu sakņu dārzu, nāksies paciest zināmas neērtības. Piemēram, augi būs jāsargā no tiešiem saules stariem, tāpēc logus saules pusē vajadzēs nosegt ar foliju. Turklāt augi aizņem ne mazums vietas. Bet, tā kā vieta podā tiem nav īpaši ierasta, esi gatavs neparedzētām situācijām un neveiksmēm sakņu dārza sākotnējā audzēšanas posmā.

4. Augu šķirnes
Atceries, ka dzīvoklim piemērotākie ir tieši maza izmēra dārzeņi un augļi. Nav vērts censties izaudzēt uz palodzes tomātu, kas nonāks Ginesa rekordu grāmatā kā vislielākais. Un pat tādu, kas salīdzināms izmēru ziņā ar tomātiem, kas audzēti svaigā gaisā.

5. Gurķi
Tieši gurķi ir populārākie dārzeņi audzēšanai uz palodzes vai balkona. Tiem izvēlies podus ar 5 līdz 10 litru ietilpību. Dibenu izklāj ar kaut ko, kas kalpos kā drenāža, – māla lauskas vai keramzītu. Augsne, kuru tu izmantosi, nedrīkst būt skāba, un neaizmirsti to kārtīgi uzirdināt. Izvēlies gurķu hibrīdu šķirni, kas pašapputeksnējas. Pirms sēt, paturi sēklas mitrā un siltā vietā, bet pēc tam iestādi tās podā pa vienai. Neaizmirsti, ka gurķi mīl mitrumu, tāpēc tie periodiski jāapsmidzina. Pēc mēneša gurķīšus var sākt piebarot.

6. Tomāti
Tomātu audzēšanai iegādājies augstas kvalitātes augsni ar barības vielām, ietilpīgu podu, drenāžu un pašus stādus. Neapsmidzini tomātus, tie nemīl mitrumu. Karstās dienās laisti tos katru dienu, vēsā laikā – reizi nedēļā. Piebaro reizi mēnesī. Kad krūms uzplauks, pakustini tā zarus, lai notiktu apputeksnēšanās.

7. Zaļumi
Lai izaudzētu labus zaļumus un garšaugus, temperatūrai dzīvoklī jābūt ne zemākai par +18 grādiem. Uz palodzes var audzēt gan salātus, gan dilles, gan piparmētras un sinepes, un jebkādus citus zaļumu veidus. Labākais laiks sēklu sēšanai ir agrs rudens. Zaļumi ir pieticīgi, noteikumu to audzēšanai praktiski nav, toties tie nobriest ļoti ātri. Ideāls variants pilsētas sakņkopim iesācējam.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.