Medības
Pieredze

Kā nepilngadīgajam saņemt ieroča izmantošanas atļauju1

Foto: Linda Dombrovska

Vēl pirms astoņpadsmit gadu vecuma nokārtota mednieka apliecība – tā vien šķiet, ka no pieredzējušo un gados krienti vecāko mednieku puses saņemts tikpat daudz labu un izdošanos vēlošu vārdu, cik arī šaubīgu galvas nogrozīšanu, sak, kamēr pie plintes tiksi, tikmēr jau visas papīru gudrības būs aizmirsušās.

Protams, visu paturēt prātā ir grūti, un, pat ik dienu dzīvojot atbilstošā vidē, sekojot līdzi aktuālajiem notikumiem, domājot un spriežot līdzi, tomēr itin bieži atkal un atkal nākas ielūkoties likumā un atsvaidzināt piemirsto.

Jau kopš šī gada aprīļa ir stājies spēkā jaunais Ieroču aprites likums, kas nu ļauj jauniešiem pēc attiecīgo normu izpildīšanas medībās pilngadīga mednieka pavadībā izmantot ieroci.

Patiesību sakot, process no vēlmes līdz rokām aptaustāmai atļaujai ir teju identisks ieroča glabāšanas atļaujas saņemšanai, varētu teikt, mazais ģenerālmēģinājums pirms pilngadības ar vēlākās rīcības soļu atvieglojošiem elementiem. Proti, kad mednieka apliecība jau kabatā, jānoklausās nebūt ne tik garie pirmās palīdzības kursi, jāiziet medicīniskā komisija un kopā ar abiem vecākiem jādodas uz policiju, lai rakstītu iesniegumu ar lūgumu izsniegt ieroča izmantošanas atļauju.

Četri vienkārši soļi, kuru izpilde vairāku iemeslu un nezināšanas dēļ laika ziņā var ievilkties mazliet ilgāk, nekā plānots.

Vispirms mednieka eksāmens, pirmās palīdzības kursi un medicīniskā komisija

Pirmkārt, nav svarīgi, vai pēc mednieka apliecības saņemšanas no sākuma dosieties uz pirmās palīdzības kursiem vai medicīnisko komisiju, tomēr jāatminas, ka uz policiju būs vērts doties vien tad, kad būs nokārtotas visas iepriekšminētās prasības. Tāpat, dodoties uz medicīnisko komisiju, nedrīkst aizmirst mednieka apliecību, kā arī jābūt gatavam saņemt pētošus skatienus un dīvainus jautājumus, kas pie medību būtības radušam prātam liek nodomāt: “Jūs nopietni!?”

Otrkārt, dodoties uz policiju, labāk līdzi ņemt abus vecākus. Nenoliedzami, šeit varam runāt par absolūti lieku administratīvo slogu, tomēr, ja likums tiek interpretēts burts burtā, nevis pēc tā būtības, klātesošiem ir jābūt abiem vecākiem vai likumiskajiem pārstāvjiem. Kad iesniegums uzrakstīts, tas tiek izskatīts un mēneša laikā izgatavota atļauja, kas jāizņem vienam no vecākiem.

Treškārt, lai arī cik ļoti gribētos pēc pilngadības sasniegšanas pirmo ieroča atļauju noglabāt kādā albumā personiskam arhīvam, atļauja līdz ar astoņpadsmit gadu vecumu tiek anulēta un tā ir jānodod atpakaļ policijā.

Pēc tam jau pilntiesīga mednieka ieroča glabāšanas atļaujas saņemšana veicas krietni operatīvāk, jo jau laikus ir sakārtoti visi nepieciešamie kursu dokumenti un izieta medicīniskā komisija.

Jāpiebilst gan, ka likums attiecas vien uz gaides medībām, kur gludstobra ierocis tiek izmantots tā likumīgā īpašnieka tiešā klātbūtnē, kā arī, atsaucoties uz Ieroču un munīcijas aprites noteikumu 41.11. punktu, pirms medībām jāaizpilda medību pārskats, kurā norāda abu personu vārdu, uzvārdu, medību šaujamieroču numuru un abām personām izsniegto atļauju numurus.

LA.lv
Kate Šterna
Medības
Lūši Lietuvā – fakti, migrācija un malumedības 3
3 dienas
EM
Emīlija Mariševa
Medības
Vai par mednieku ir jāpiedzimst? Jaunais mednieks par instinktiem un medībprieku
3 dienas
ME
Medības
Medības
Mednieks virtuvē. Vircots stirnas cepetis ar pikantumiņu
3 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Krūmiņam un Raitumam piemēro kopumā 86 000 eiro sodu lietā par ZZS un “No sirds Latvijai” nelikumīgu finansēšanu
12 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Eiroskeptiķi vēlas, lai Bigbens iezvana breksitu
9 stundas
LE
LETA
Latvijā
Ģenerālprokuratūra par Misānes lietu: Latvijas pilsoņu tiesību aizstāvēšanai nevar tikt izmantoti nelikumīgi līdzekļi 2
11 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
Latvijas izlasē uzspēlējušais Tobers pārceļas uz Polijas čempionātu
9 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Ukrainas prezidents atsakās pieņemt Hončaruka atlūgumu
10 stundas