Shutterstock ilustrācija

Kā pareizi sagatavoties kuņģa un zarnu izmeklējumiem 0

Pareiza sagatavošanās gastroskopijai un kolonoskopijai ir ne mazāk svarīga kā pati procedūra: ja kuņģis un zarnas kā nākas attīrītas, ārsts izmeklējuma laikā var pamanīt pat sīkākos, nule kā izveidojušos bojājumus un laikus sākt ārstēšanu.

LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts atklāj, vai pēc 15. novembra vakcinētie iedzīvotāji varēs atgriezties normālā dzīvē 127
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Valdība ir nelokāma, ka 15.novembrī un attiecīgi 15.decembrī šis vakcinācijas pienākums stāsies spēkā,” brīdina ministrs 137
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 63
2 stundas
Lasīt citas ziņas

Sen pagājuši tie laiki, kad kuņģa un zarnu izmeklējumus centās atlikt, cik vien ilgi iespējams, jo nekādi patīkamie tie nebija. “Rīt kobru” – tas ir pietiekami daiļrunīgs apzīmējums, kas nepastiprina vēlmi apmeklēt endoskopista kabinetu. Patlaban tās ir gluži parastas procedūras, kurām blakusparādības mēdz būt reti.

Pārbaudes lielākoties izdara īslaicīgā anestēzijā, tā ka pacients neko nejūt, taču, ja kāds ļoti nevēlas atsāpināšanu, var iztikt arī bez tās, lietojot līdzekli lokālai jutības mazināšanai anālās atveres vai rīkles rajonā – atkarībā no tā, vai izdara gastroskopiju jeb augšējo endoskopiju, kolonoskopiju (zarnu pārbaudi) vai abas vienlaikus.

CITI ŠOBRĪD LASA
Šis variants – vienā reizē izdara gan zarnu, gan kuņģa izmeklēšanu – kļūst par aizvien biežāku praksi.

Tas ietaupa gan laiku, gan līdzekļus, gan ir veselībai draudzīgāks: nepieciešama tikai viena anestēzija divu vietā.

Ja izvēlas šo divi vienā izmeklējumu, jārēķinās, ka kopumā tas aizņems aptuveni divas stundas, kaut gan pats izmeklējums ilgst vien 7–15 minūtes atkarībā no tā, vai jāveic biopsija vai kāda veidojuma, piemēram, polipa, izņemšana. Pārējā laikā notiek sagatavošanās: jāaizpilda anketa, jāievada anestēzijas līdzeklis, bet pēc procedūras pacients jāatmodina un jāpārliecinās, ka jūtas pietiekami labi, lai dotos mājup.

 

Pirms gastroskopijas

Foto: Shutterstock

Izmeklējumu nolūks ir gūt pēc iespējas skaidrāku priekšstatu par kuņģa un zarnu stāvokli, tāpēc pirms tam kuņģis un zarnas jāiztukšo.

Ja jāveic augšējā endoskopija, izmeklēšanas ceļš sākas mutē, turpinās barības vadā, kuņģī un tad – divpadsmitpirkstu zarnā.

Sagatavoties ir salīdzinoši vienkārši: 12 stundas pirms procedūras jābūt tukšā dūšā.

“Ja procedūra notiek, piemēram, nākamās dienas rīta pusē, iepriekšējā dienā cilvēks ap pulksten 18–19 paēd vakariņas un pēc tam vairs neēd. Līdz nākamās dienas pulksten 8–9 kuņģis jau būs tukšs,” skaidro ārsts Hosams Abu Meri.

“Taču, ja vakarā pārnāk mājās ļoti vēlu – ap vienpadsmitiem – un tad vēl paēd un aiziet gulēt, no rīta kuņģis nebūs tukšs, jo pa nakti nebūs paspējis visu pārstrādāt. Tad uztura atliekas vēl var būt palikušas kuņģī. Izmeklējuma laikā var notikt reflukss – ēdiena atvemšana. Kuņģa saturs var nonākt elpceļos, kas var apgrūtināt anestēzijas normālu iedarbību.”

Tukšā dūšā – tas nozīmē arī nedzert vismaz četras stundas pirms procedūras.

Dzert nav vēlams ne tikai ūdeni, bet jo īpaši kafiju vai tēju. Šie dzērieni ir tumšas krāsas un var radīt maldinošu priekšstatu, ka kuņģī bijusi, piemēram, asiņošana. “Vēlākais četras stundas pirms izmeklējuma drīkst padzerties, bet nenopūlēties izdzert pudeli ūdens, tikai kādu malciņu, ja karsts laiks vai sausa mute, jo daudz jārunā,” iesaka gastroenterologs.

 

Pirms kolonoskopijas

Shutterstock ilustrācija

Kolonoskopijai jāgatavojas krietni agrāk, un šis process ir nedaudz sarežģītāks.

“Lai apskate notiktu kvalitatīvi, ārstam jāredz zarnas no anālā kanāla līdz aklās zarnas rajonam. Zarnas nav kā vienāda izmēra caurulītes, tajās ir platākas un šaurākas vietas, krokas jeb haustrācijas – lai visur ieskatītos, nepieciešama izcila tīrība un redzamība,” uzsver dakteris Abu Meri.

“Ja zarnās vēl ir fēču masa, apskate var neizdoties – kādu veidojumu var nepamanīt. Tāpēc atbildē mēs ierakstām, kāda bijusi redzamība skalā no nulles līdz deviņi. Ja deviņi, tad ir izcili, ja pieci vai seši – apmierinoši, bet tas nozīmē, ka kādas sīkas izmaiņas sākuma stadijā var nepamanīt.

Iespējams, kādā zarnu daļā redzamība ir labāka, bet tas neļauj izdarīt secinājumus par visu kopumu.

Piemēram, ja ģimenes ārsts nosūtījumā rakstījis, ka ir aizdomas par kādu patoloģiju labajā pusē, bet mēs varam apskatīt tikai kreiso, jo labā nav kvalitatīvi attīrīta, izmeklējumu vajadzēs atkārtot.”

Tad diemžēl jārēķinās ar visa procesa sākšanu no sākuma un jauniem maksājumiem. Tāpēc tīrīšana ir ļoti, ļoti svarīga – īpaši, ja ir hroniski aizcietējumi. Tos var izraisīt, piemēram, noteiktu medikamentu lietošana: pret depresiju, diabētu, asinsvadu slimībām. Tad zarnu peristaltika jeb kustība ir lēnāka, tās iztīrās gausāk, tāpēc par attīrīšanu pirms kolonoskopijas jāpiedomā īpaši, iespējams, savlaikus jāsāk lietot līdzekļus, kas veicina vēdera izeju.

Trīs dienas pirms procedūras jāsāk piemērota diēta. Jāpārtrauc ēst produktus, kas satur sēklas, piemēram, pilngraudu vai sēkliņu maizi, augļus ar ēdamām sēklām. Vairāk jāēd šķiedrvielas: salātlapas, dārzeņi, viegli ēdieni, vārīti produkti, biezeņveidīgi un šķidrāki ēdieni. Ieteicams atteikties no rīsiem, miltu produktiem, kartupeļiem un gaļas, kuru sagremošana prasa ilgāku laiku.

“Zirņi un pupas nav izslēdzamo produktu sarakstā, taču tie veicina vēdera pūšanos – tas šajā gadījumā nav vēlams,” piebilst dakteris.

Divdesmit četras stundas pirms procedūras jābūt tukšā dūšā – nedrīkst ēst vispār neko, tikai padzerties: ūdeni, vieglu tēju, kādu bezkrāsainu sulu, bet ne biešu, burkānu vai zemeņu, drīzāk ābolu. Taču dakteris Abu Meri uzsver – dzert īpaši negribēsies, jo diennakti pirms procedūras jāsāk lietot kādu no preparātiem, kas izraisa caureju.

Katram no tiem ir nedaudz atšķirīga lietošanas shēma, taču tās visas saistītas ar pastiprinātu šķidruma daudzuma uzņemšanu: ar vienu no preparātiem jāizdzer četri, ar citu – trīs litri. Ja tomēr padzeras vēl papildus, šķidruma uzņemšana jāpārtrauc četras stundas pirms procedūras.

Dzerot speciālos līdzekļus, sākas pamatīga caureja, taču, kā akcentē ārsts, tai nav nekādas saistības ar bakteriālu vai vīrusa izraisītu diareju: vēders nesāp, zarnu labā mikroflora neiet bojā, organisma dehidratācija jeb atūdeņošanās nenotiek.

“Papildus lietot sālsūdeni, kā to parasti dara, ja ir stipra caureja, šajā gadījumā nav nepieciešams,” piebilst ārsts. Preparāti turklāt satur organismam nepieciešamos elektrolītus, tā ka nemoka bada sajūta un ķermenis var normāli funkcionēt.

Tomēr dienā pirms kolonoskopijas nav ieteicams plānot kādas īpašās aktivitātes, jo nemitīgi vajadzēs uz tualeti, kas nebūs īpaši komfortabli, atrodoties koncertā vai teātrī un īpaši svinīgu vakariņu laikā. Arī darbadiena intensīvās caurejas dēļ var īsti neizdoties (tas gan atkarīgs no procedūras norises laika). Turpretī pēc procedūras pasākumus var apmeklēt, jo pašsajūta lielākoties ir normāla.

Kad vēdera izeja kļūst pavisam šķidra un dzidra, nevis brūna vai dzeltenīga, pacients var uzskatīt, ka ir gatavs izmeklējumam.

Ja abus izmeklējumus – gastroskopiju un kolonoskopiju – veic vienā reizē, abas shēmas jāapvieno.

Pēc izmeklējuma

Anestēzijas dēļ pēc izmeklējuma 4–6 stundas nedrīkst vadīt automašīnu (ideāli būtu izmeklējumu dienā pie stūres nesēsties vispār).

Kolonoskopijas laikā vēders tiek uzpūsts ar gāzi, un dažiem var būt nepatīkamas sajūtas (spazmatiskas sāpes vēderā), ja tā vēl nedaudz palikusi iekšā.
SAISTĪTIE RAKSTI

Traucējošās sajūtas var mazināt, pamasējot vēderu pulksteņa rādītāju kustības virzienā vai nedaudz pastaigājoties. Var arī censties to ar nelielu piepūli izspiest, pasēžot tualetē. Pēdējā laikā gan gāzi gandrīz 90% izsūc uzreiz pēc procedūras.

Drīz pēc izmeklējuma var atsākt ēst, kā ierasts, taču ārsts Hosams Abu Meri neiesaka uzreiz ķerties pie lielām porcijām – ilgāku laiku nav ēsts, tāpēc nevajag uzreiz censties atgūt iekavēto. “Labāk vienu nelielu porciju un tad, ja jūtas labi, pēc trim četrām stundām nākamo.”

 

Mūsu eksperts

Hosams Abu Meri, Veselības centra 4 Diagnostikas centra gastroenterologs-endoskopists

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
Ārste skaidro var vai nevar vakcinēties, ja ir dažādas veselības problēmas 20
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lai iekļūtu ārstniecības iestādē, ikvienam būs jāveic Covid-19 “ātrais tests”. Cik ilgi būs šāda kārtība? 54
22 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Vai vakcīna ietekmē vēža šūnas? Skaidro Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja 15
23 stundas
LA
LA.LV
Veselam
uzturēt savu seksuālo veselību labā formā un pārliecināties, vai intīmajā sfērā viss “strādā kā pulkstenis”? 6
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts atklāj, vai pēc 15. novembra vakcinētie iedzīvotāji varēs atgriezties normālā dzīvē 127
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Valdība ir nelokāma, ka 15.novembrī un attiecīgi 15.decembrī šis vakcinācijas pienākums stāsies spēkā,” brīdina ministrs 137
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 63
2 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
Jauns spēlētājs fiktīvās deklarēšanās spēlītei. Nākamgad augs nodoklis 36
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Viņš noteikti nebija pelnījis to, ko viņš saņēma par savu viedokli.” Freimanis par Šimkus ierakstu un ņirgāšanos par pianistu 174
22 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
3 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 5
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
Nedēļa
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
20. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Uncategorized
Helmuts Bēķis: Prostatas vēža politika Latvijā – sagaidīt metastāzes un tad sākt ārstēšanu 8
2 dienas
LA
LA
Veselam
Ārsts skaidro, kas notiek ar imunitāti pēc 180 dienām, pacientam izslimojot Covid-19 93
2 dienas
LE
LETA
Veselam
Paaugstinoties Covid-19 izplatības rādītājiem, iedzīvotājiem pieaug arī bezcerības un bezspēcības sajūtas 96
3 dienas
LE
LETA
Veselam
Aptaujā noskaidrots, cik liela daļa cilvēku veic Covid-19 testu, sajūtot saaukstēšanās simptomus 38
3 dienas
LE
LETA
Veselam
70% Latvijas iedzīvotāju organismā trūkst nozīmīgs elements, atklāj SPKC 125
4 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Ziema un rudens ir pārbaudījums mūsu imūnsistēmai. Kādus vitamīnus izvēlēties gada aukstajiem mēnešiem? 8
5 dienas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā atklāts rekordliels jauno Covid-19 gadījumu skaits – 3206, miruši 33 saslimušie
10 minūtes
Raivis Šveicars
Ziņas
Ar dažādām krāpnieku shēmām saskārusies virkne Latvijas slavenību. Finansiāli tiek apkrāpti tie, kas viltus reklāmām uzķeras 10
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 63
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kadri no Rīgas 1. slimnīcas Covid-19 nodaļas 17
2 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
“Šis cilvēks ir ļauns un, iespējams, mentāli slims”: deputāts Artuss Kaimiņš brīdina par Gobzemu 29
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mājsēde pret Covid-19 nevakcinētiem cilvēkiem varētu turpināties arī pēc 15. novembra 54
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pret stulbo arī paši dievi cīnās veltīgi!” Šadurskis uzskata, ka skolotāju atklātajai vēstulei vieta miskastē 118
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ļoti svarīgi esot neļauties panikai. Kā Ārstu biedrības izteikto Pavļuta demisijas pieprasījumu vērtē premjers? 107
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Valdība ir nelokāma, ka 15.novembrī un attiecīgi 15.decembrī šis vakcinācijas pienākums stāsies spēkā,” brīdina ministrs 137
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“To, ka esmu gejs, apzinājos jau pusaudžu vecumā…”: Rinkēvičs atceras savu publisko “iznākšanu no skapja” 100
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Viņš noteikti nebija pelnījis to, ko viņš saņēma par savu viedokli.” Freimanis par Šimkus ierakstu un ņirgāšanos par pianistu 174
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ģirģens: Latvijā ir haoss – paskatās, kas notiek “Twitter” un tad domā, ko darīt 26
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts atklāj, vai pēc 15. novembra vakcinētie iedzīvotāji varēs atgriezties normālā dzīvē 127
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Latvijas ļaudis ir aizkaitināti, saniknoti un dusmīgi par varas sastrādāto cīņā ar pandēmiju. Egila Līcīša feļetons 155
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs un Megana Mārkla uzzinot par karalienes veselības stāvokli, Ziemassvētkus plāno svinēt Lielbritānijā 24
23 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Brokoļu un siera pīrāgs: ļoti gardi!
22 stundas
Inita Šteinberga
Ziņas
Lai nākamgad āboli būtu bez tārpiem un plūmes nepūtu, jāsāk rosīties jau tagad
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Latvijā atklāts rekordliels jauno Covid-19 gadījumu skaits – 3206, miruši 33 saslimušie
13:10
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieces padoms: kā “pārziemināt” garšaugus
12:40
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd daudzi draugi vairs nav draugi.” Vārpiņš par pandēmijas ieguvumiem un zaudējumiem 11
12:35