Kad ādai kaitējam paši. Kad sevi nomokām ar pumpu spaidīšanu un stresu 0

Nokasīti, nedzīstoši izsitumi

“Bērnu un sieviešu apavi, maciņš ar bērna brošiņu, matu ķemmes un kauli, kauli, kauli”: Baldones mežā atrasti zvērīgi nogalinātie ebreji
Sinoptiķi nāk klajā ar prognozēm nākošajai nedēļai – vai vasara tiešām beigusies?
“Davai, noslēdzam mieru, lai krievi beidz bumbot un tad viss būs kārtībā…”: daudzi tā uzskata, pārliecināts ir Ivars Ījābs
Lasīt citas ziņas

Daudzi atkal un atkal ierodas pie dermatologa ar vienu un to pašu vainu, ļoti bieži – ar piņņainu ādu vai nokasītiem, nedzīstošiem izsitumiem. It kā cītīgi lieto ieteiktos ārstniecības līdzekļus, taču ādas stāvoklis neuzlabojas. Nereti atklājas – cilvēki paši šo problēmu
uztur…

CITI ŠOBRĪD LASA

Kurš gan nav izspiedis vai kasot noplēsis kādu pumpu! Ādas bojājums apvelkas ar kreveli, sadzīst, un viss ir kārtībā. Taču ir cilvēki, kuri, tikko krevele izveidojusies, to noknibina un ilgi neļauj ādai sadzīt. Bieži ar nagiem ienes infekciju, tāpēc pūtīte atkal un atkal iekaist. Ja pumpu noplēš vairākkārt, āda mobilizē visus spēkus dzīšanas procesiem, pastiprināti veidojot jaunas šūnas. Kad brūcīte beidzot sadzīst, paliek rēta. Iemesls nemitīgai ādas knibināšanai var būt nopietnas psiholoģiskas problēmas, tomēr visbiežāk tā ir vien neprasme tikt galā ar stresu. Tiklīdz ir kāds kreņķis, lai nebūtu par to jādomā un izvairītos no nepatīkamām emocijām, cilvēks savu uzmanību novirza uz ādu, piemēram, sāk spaidīt pumpas. Tas palīdz nomierināties, taču cieš āda,” stāsta daktere Lāzerklīnikā Ilze Jākobsone. “Āda un nervu sistēma ir ļoti cieši saistītas – kad aug embrijs, tās abas attīstās no vienas dīgļlapas. Tādēļ āda bieži vien atspoguļo mūsu emocijas. Kad jūtam kaunu vai dusmas, kļūstam sarkani kā vēži. Kad nobīstamies, topam bāli kā krīts. Arī stress dažādos veidos atstāj pēdas uz ādas. Daudzas slimības, piemēram, atopiskais dermatīts un psoriāze, saasinās spēcīga uztraukuma ietekmē. Un otrādi – iedarbojoties uz ādu, piemēram, ar glāstiem, varam nomierināt nervu sistēmu,” skaidro dermatoloģe.

Reizēm pacients sūdzas par problemātisku, piņņainu ādu, bet iztaujājot atklājas, ka viņš pats to tādu padarījis. Piemēram, ikreiz jūtot uztraukumu, meties ļoti centīgi tīrīt ādu no melnajiem punktiņiem, kas bieži vien ir saskatāmi tikai palielinājumā. Dažkārt sievietes uztraukumā šādi cenšas uzlabot savu izskatu pirms randiņa. Rezultāts? Apsārtis, reizēm mazliet pietūcis deguns, kas pēdējā brīdī tiek pielabots ar biezu pūdera kārtu. Ja, knibinoties ar nagiem, kādā porā vēl iekļuvusi infekcija, ilgi nav jāgaida, kad virs ādas sāk spīlēties sāpīga pūtīte.

Nereti izveidojas apburtais loks, proti, stresa ietekmē cilvēks pats pasliktina ādas izskatu, un tas ir iemesls jaunam uztraukumam. Nomoka negatīvas domas: izskatos slikti, kauns rādīties cilvēkos. Tas atkal mudina ķerties klāt ādai.

Kad sāpes ir glābiņš

 

Foto – Stock.XCHING

Dažs gatavs sev tīšuprāt nodarīt sāpes un pat  radīt miesas bojājumus, lai tikai nomāktu stresu. Uztraukums ir tik neizturams, ka sāpes šķiet glābiņš. Dažs knaiba sev kaklu – nereti tik stipri, ka paliek zilumi. Cits, nevienam nemanot, kož vaigā, līdz izveidojas gļotādas bojājumi. Vēl kāds plēš matus, plūkā skropstas vai uzacis. Smagākos gadījumos graiza rokas ar žileti, svilina ādu ar cigareti. Dermatologam ne vienmēr izdodas atklāt, ka pacients pats ir apskādējis ādu. Cilvēks to slēpj, jo ir kauns un bail, ka noturēs par nenormālu. Atceros, skolas laika draudzenei apakšdelmus klāja neskaitāmas taisnas rētiņas. Kad jautāju, kā tās radušās, viņa atbildēja – kaķis! Tikai vēlāk pamanīju, ka uz rokas bija iegriezta arī saulīte ar stariņiem. “Nemaz ne tik reti klienti nāk atbrīvoties no pašu radītām rētām. Rāda – plecu daļa un mugura, ciktāl ar pirkstiem var aizsniegt, vienās rētās un nokasījumos. Kur bijusi pumpiņa vai varbūt pat nav bijusi, brutāli ar nagiem izplēsts caurums! Skaidrs, lai saārstētu ādu, šādos gadījumos ar dermatologa palīdzību vien nepietiek. Varu, protams, izrakstīt smēri, sadziedēt bojājumus, taču nevaru nodrošināt, lai pacients sev nerada jaunus. Tas jau ir darbiņš psihologam vai psihiatram,” stāsta Ilze Jākobsone.

“Dažs sabīstas vai apvainojas, kad iesaku aprunāties ar šādu speciālistu. Atbild – es taču neesmu traks! Viņam ir taisnība. Cilvēks noteikti nav jāizolē no sabiedrības četrās baltās sienās tāpēc, ka nespēj tikt galā ar emocijām. Psihologa konsultācijas vajadzīgas, lai sevi sakārtotu, izzinātu šā ieraduma iemeslus, iemācītos pārvarēt stresu un, pats galvenais, vairs nedarītu sev pāri. Biežāk gan cilvēks atviegloti nopūšas, sak, nojautu, ka kaut kas ar mani nav kārtībā, bet nezināju, pie kā vērsties.”

Daktere piebilst, ka pašizraisītu ādas bojājumu cēlonis var būt arī psihiski traucējumi, piemēram, tā dēvētie zoonotiskie murgi – halucinācijas, kas biežāk rodas gados veciem, vientuļiem cilvēkiem demences izraisītu smadzeņu bojājumu dēļ. Viņiem šķiet, ka zem ādas kaut kas rāpo, tādēļ cenšas to izplēst vai izgriezt.

Pamatcēlonis jāmeklē dziļāk

Iemesli, kāpēc kāds apskādē ādu, var būt ļoti dažādi. Viens no izplatītākajiem – cilvēks audzis ģimenē, kur nav pieņemts atklāti izrādīt savas emocijas, izkratīt sirdi un risināt konfliktus sarunu ceļā. Nav to iemācījies. Tā vietā viņš apspiež emocijas un, piemēram, nervozi kož sev vaigā vai metas pie spoguļa agresīvi spaidīt pinnes.

“Dzīves ritms ir ļoti straujš, tik daudz kas jāpagūst, tāpēc par maz runājam cits ar citu. Līdzīgu gadījumu, kad cilvēks pats nodara pāri ādai, kļūst aizvien vairāk. Vecāki strādā, bet bērni tikmēr ar savām problēmām tiek galā, kā nu māk. Kāds stresa ietekmē grauž nagus, cits pīpē zālīti, vēl kāds iegrimst datoru pasaulē. Vecāki priecīgi: bērns brīvo laiku pavada pie datora, tātad ar sliktiem draugiem netusējas, alkoholu nelieto. Bieži nepamana, ka, veroties ekrānā, knibina sev muguru. Ir sarežģījumi mācībās vai saskarsmē ar vienaudžiem, bet nav ar ko izrunāties. Tam nereti ir lavīnas efekts. Sākumā muguru tikai knibina, vēlāk, emocionālajām problēmām samilztot, jau sāk plēst ar nagiem. Kad vecāki pamana nokasījumiem klāto muguru, atved pie ārsta,” stāsta dermatoloģe.

Neveselīga ādas knibināšana nereti raksturīga perfekcionistiem. Lai cik ļoti censtos, neviens nevar būt ideāls un izpatikt visiem.

Nespējot pārlēkt augstajai latiņai, ko pats sev uzlicis, cilvēks dzīvo pastāvīgā stresā, tādēļ nereti uz nervu pamata kaitē ādai.

Iestrēguši tīņa ādā

 

Pētījumi liecina, ka daļai skaistumkopšanas salonu pastāvīgo apmeklētāju raksturīga neapmierinātība ar savu izskatu. “Viņi nāk, cerot, ka procedūras padarīs skaistākus. Taču vēlamā efekta nav, jo cēlonis patiesībā jāmeklē nevis izskatā, bet galvā,” skaidro daktere. Cilvēks izdzīvo vairākus personības attīstības posmus. Ikviena maza meitenīte, vienalga, tieva vai resna, ar atļukušām austiņām vai greizām kājiņām, skatās spogulī un redz sevi kā visskaistāko princesi. Savukārt pusaudža gados šķiet – dibens par lielu, krūtis par mazu, deguns par garu. Un, ja vēl kāds izsakās ne pārāk glaimojoši, puņķi un asaras iet pa gaisu. Tas ir pilnīgi normāls attīstības posms, ko piedzīvo ikviens.
Emocionāli nobriedis pieaugušais pieņem sevi tādu, kāds ir, neraugoties uz trūkumiem. Jā, man ir paliels deguns, bet kopumā taču izskatos labi! Tomēr dažs kaut kāda iemesla dēļ emocionāli nespēj izkāpt no pusaudža vecuma, kad galvenā vērtība ir ārējais izskats. Uzmetusies
pumpiņa? Tā ir traģēdija! Desmitreiz dienā knibinās ap seju, neļaujot izsitumiem sadzīt.

Kā mazināt stresu

 

  • Neapspied emocijas. Ja kaut kas nomāc, izrunājies ar kādu, kuram uzticies!
  • Lai cik saspringta būtu darba diena, atrodi kaut vai 15 minūtes, lai papļāpātu ar patīkamu cilvēku! Sirsnīgas sarunas ir laba pretstresa terapija.
  • Vairāk laika pavadi ar ģimeni.
  • Biežāk izraujies ārpus mājām un darba. Ir milzum daudz iespēju, ar ko aizpildīt brīvo laiku, tā kaut uz mirkli aizmirstot ikdienas raizes. Lai varētu kvalitatīvi strādāt, ir arī kvalitatīvi jāatpūšas.
  • Regulāri sporto. Tas ir lielisks veids, kā atbrīvoties no spriedzes.
  • Uztraukuma brīžos elpo dziļi – tā, lai, ievelkot gaisu, izplešas krūškurvis. Tas palīdz nomierināties.
  • Ja nespēj pārvarēt vēlmi pārlieku bieži knibināt ādu, nekautrējies meklēt palīdzību pie ģimenes ārsta, psihologa vai cita speciālista!

Tiecoties pēc ideālas ādas, pārāk bieži mazgā seju un ziež pretpumpu līdzekļus, taču tā novājina ādas aizsargkārtu un veicina piņņu veidošanos. Smagākos gadījumos mazvērtības kompleksu mocītais vairākkārt meklē palīdzību pie plastikas ķirurga, taču tik un tā nav apmierināts ar ārējo izskatu.

Iemesli, kāpēc cilvēks nespēj sevi pieņemt, var būt ļoti dažādi: bērnībā trūcis vecāku mīlestības un atbalsta, vienaudži apsmējuši kādas izskata īpatnības dēļ, atraidījusi simpātija… Izprotot cēloņus, var vieglāk atrisināt sarežģījumus. Aizrakties līdz problēmas saknei var palīdzēt psihologs. Dažkārt vientuļi cilvēki pārlieku pievēršas ādas stāvokļa uzlabošanai un teju ar palielināmo stiklu meklē sev visdažādākās vainas, lai varētu doties pie dermatologa, kurš izrāda rūpes, pajautā, kā klājas, neapzināti pacientam kompensējot uzmanības
trūkumu un saskarsmes deficītu.

Ja tīrību mīl par daudz

Meiteņu vannas istabā ir katrai sava mazgājamā izlietne.
Meiteņu vannas istabā ir katrai sava mazgājamā izlietne.

Dažs sev kaitē, pārāk bieži mazgājot rokas. Tādējādi cilvēks iznīcina ādas hidrolipīdu aizsargslānīti un neļauj tam atjaunoties. Āda zaudē mitrumu un kļūst uzņēmīga pret mikroorganismiem. Bieži nākas apmeklēt dermatologu, jo izveidojas dermatīts jeb ādas iekaisums – sausi, apsārtuši un nereti arī niezoši plankumi. Parasti pacients domā, ka tā ir lipīga slimība, un nesaskata saistību ar roku pārāk biežo  mazgāšanu.

Nereti iemesls ir darba specifika, piemēram, mediķiem un pavāriem rokām pastāvīgi jābūt tīrām, bet trauku mazgātājiem un frizieriem jādarbojas ar sadzīves ķīmiju. Lai pasargātu roku ādu, var valkāt gumijas cimdus vai lietot aizsargkrēmu, iesaka daktere Ilze Jākobsone.
Ikdienā rokas biežāk jālutina ar mitrinošu krēmu. Lielisks palīgs ir parafīna aplikācijas. Pirms to uzklāšanas rokas ieziež ar barojošu krēmu. Siltā parafīna čaula ļauj vērtīgajām vielām iesūkties dziļāk ādā.

Dažs biežāk mazgā rokas, piedzīvojot lielu stresu. Arī tas ir savdabīgs veids, kā nomierinties.

SAISTĪTIE RAKSTI

Taču ir vēl tādi ļaudis kā īpatnējais televīzijas seriāla varonis detektīvs Adrians Monks, kurš paniski baidās no mikroorganismiem.
Iespējams, bērnībā vecāki mācījuši regulāri mazgāt rokas, biedējot ar dažādām lipīgām kaitēm, un tas iesēdies dziļi zemapziņā. Laika gaitā fobija var samilzt tiktāl, ka nepietiek nomazgāt rokas ar ūdeni un ziepēm. Ikreiz kā punkts uz i ir dezinficējošs šķīdums, kas ļoti sausina ādu  un pasliktina tās stāvokli. Šādi cilvēki sabiedriskās vietās cenšas nekam nepieskarties, vienmēr līdzi nēsā mitrās salvetes, lai apslaucītu rokas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Kādas ir “burvju zāles” – rasaskrēsliņa dziedināšanas spējas?
Uzmundrinoši zaļais brokolis: gan salātos, gan konservos un pat ar muskatriekstiem
Ledusskapī uzglabājamas arī noteiktas zāles
Viss būs labi, jo kombinētā balstvakcīna jau ir izgudrota, apgalvo Ģimenes Ārstu asociācijas vadītāja
“Bērnu un sieviešu apavi, maciņš ar bērna brošiņu, matu ķemmes un kauli, kauli, kauli”: Baldones mežā atrasti zvērīgi nogalinātie ebreji
Sinoptiķi nāk klajā ar prognozēm nākošajai nedēļai – vai vasara tiešām beigusies?
“Davai, noslēdzam mieru, lai krievi beidz bumbot un tad viss būs kārtībā…”: daudzi tā uzskata, pārliecināts ir Ivars Ījābs
Krievijas pilsētā Belgorodā nogranduši spēcīgi sprādzieni – sagruvušas ēkas un vairāki bojā gājušie
700 kg smagas govis pakārtas vertikālā stāvoklī, ķermenī ne grama asiņu: ASV masveidā nogalināti lopi
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
Kā jauninājumi ērtībai pamazām top par ierastu ikdienu aptiekā
Ja locītavas smeldz no pārslodzes
Piens, lakrica vai šokolāde. Ar ko varētu konfliktēt tavas zāles
Mēness aptieka: Visbiežāk iedzīvotājiem ārsta palīdzība nepieciešama sadzīves un sporta traumu dēļ
Labestības tablete ikvienam
Vai uzturs apgādā ar visu, kas tavam organismam vajadzīgs?
Sāp mugura. Tableti, ortozi, masāžu vai tomēr pie ārsta
Atzīmējot Latvijas olimpiskā un paralimpiskā sporta sasniegumus
Kāpēc D vitamīns ir visbiežāk apspriesto uztura bagātinātāju topā
Veselība dārgāka, kaut tādēļ E-cigarešu tirgotājiem iestāsies smagi laiki
Sarežģītā saules aizsardzības aritmētika
“Vislielākā nelaime ir ar uztura bagātinātājiem.” Ārste par to, kādu postu var nodarīt “brīnumlīdzekļi”
Ko saka zinātnieki, vai koronavīruss rudenī vairs nespēs izraisīt epidēmijas vilni?
Kā atpazīt aplamības un patiesību par sirds veselību
Garšīgas svētku receptes cukura diabēta pacientiem
“Davai, noslēdzam mieru, lai krievi beidz bumbot un tad viss būs kārtībā…”: daudzi tā uzskata, pārliecināts ir Ivars Ījābs
“Bērnu un sieviešu apavi, maciņš ar bērna brošiņu, matu ķemmes un kauli, kauli, kauli”: Baldones mežā atrasti zvērīgi nogalinātie ebreji
“Partijas cīnās par to, lai uzvarētu, nevis tauta dzīvotu labāk,” Horens Stalbe par to, ka uz “saulainu nākotni” ved tikai monarhija
FOTO. Politiķi ļaujas disko ritmiem sarunu festivālā “Lampa”
Raidījums skaidro: par kurām partijām Latvijas pilsoņi gatavi balsot?
VIDEO. “Mums nav jācenšas izpatikt krieviem Latvijā”, mudina Arnis Blodons
FOTO. Likteņupes krastā, ar bagātu vēsturi, vairākkārt atjaunota, upurēta Rīgas HES celtniecībai – leģendārais Salaspils Svētā Jura baznīcas stāsts
Krievijas pilsētā Belgorodā nogranduši spēcīgi sprādzieni – sagruvušas ēkas un vairāki bojā gājušie
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Raidījums skaidro: par kurām partijām Latvijas pilsoņi gatavi balsot?
20:43
Planētas Noslēpumi: zinātnieki skaidro, kā rodas plikpaurība
20:36
Aiz skapjiem veidojas pelējums. Vai ar ventilācijas atveri sienā vien par maz?
20:08