Foto: publicitātes

Kāpēc gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju ikdienā par maz sporto? 0

Vasaras sezona jau ierasti ir aktīvs un dažādām sportiskām aktivitātēm piesātināts laiks, taču, kā liecina zīmola Rexona veiktais pētījums par Latvijas iedzīvotāju kustības paradumiem ikdienā, 47% jeb gandrīz puse aptaujāto ar fiziskām aktivitātēm nodarbojas pārāk reti vai it nemaz.

FOTO, VIDEO. “Bija cienīgi uzvarēt jau tad 2018. gadā” Liene Greifāne nosauc vienīgos, kas būtu pelnījuši doties uz “Eirovīziju” pārstāvēt Latviju 19
FOTO. Britu karaļnamā atklātībā nākusi tēma, par ko iepriekš šķitis pašsaprotami klusēt… kas bija Harija pirmā sieviete? 3
“Tie, kas vēlēja par Grevcovu, domā tieši tāpat – tādu cilvēku ir ļoti daudz,” tā Zatlers
Lasīt citas ziņas

Lai gan ceturtdaļa respondentu sporto regulāri, pārsvarā tie ir jaunieši vecumā no 16 līdz 25 gadiem, savukārt gados vecāki cilvēki, kuriem šādas aktivitātes būtu tikpat nepieciešamas, ar sportošanu nodarbojas krietni retāk.

Pētījums atklāj, ka iedzīvotājiem regulāri sportot visvairāk traucē laika trūkums, nespēks, nogurums un slinkums, taču vairākums aptaujāto norāda, ka ar fiziskām aktivitātēm vēlētos nodarboties biežāk.

CITI ŠOBRĪD LASA

Iepriekš veiktajos pētījumos noskaidrojies, ka sabiedrībā pastāv liela interese par sportu, taču visbiežāk tā izpaužas kā sekošana līdzi dažādiem sporta veidiem.

Arī Eurostat 2017. gada aptaujas rezultāti liecina, ka Latvijas iedzīvotāji ir vieni no kūtrākajiem sportotājiem Eiropā, krietni atpaliekot no vidējā rādītāja.

Taču vērojamas arī pozitīvas tendences – 71% aptaujāto norāda, ka tomēr gribētu kustēties biežāk, kas liecina, ka cilvēki apzinās sportisko aktivitāšu nozīmi ikdienā.

Noskaidrots, ka visiecienītākā aktivitāte starp visiem respondentiem 56% gadījumu, bet it īpaši starp sievietēm, ir garākas pastaigas. Tas nav pārsteidzoši, jo šī nodarbe neprasa īpašu sagatavošanos un naudas ieguldījumus un ir lieliska iespēja apvienot patīkamo ar lietderīgo, piemēram, no darba vai mācībām dodoties mājup ar kājām, turklāt vairums zina – vismaz pusstundu gara pastaiga ik dienu nāk par labu kā fiziskajai, tā arī garīgajai veselībai.

Kā otru populārāko kustības veidu iedzīvotāji ierindo sporta zāles apmeklēšanu un fitnesa treniņus, trešajā vietā atstājot riteņbraukšanu, kas ir īpaši aktuāla gada siltajos mēnešos. Gandrīz piektdaļa cilvēku norādījuši, ka, ikdienā pārvietojoties, galvenokārt izmanto auto vai motociklu, un no tiem lielākā daļa ir vīrieši, kas vecāki par 35 gadiem.

Tieši šai sabiedrības daļai ar fiziskām aktivitātēm vajadzētu nodarboties biežāk, ņemot vērā skarbo sirds un asinsvadu slimību statistiku – Latvijā vien ik gadu šī iemesla dēļ mirst ap 16 000 cilvēku.

Kā zināms, regulāra sportošana un veselīgs uzturs ir atslēga cīņā pret šīm saslimšanām, ko lieliski atspoguļo arī aptaujāto galvenā motivācija piekopt aktīvu dzīvesveidu – vēlme uzturēt sevi labā formā (55%), uzlabot veselību (48%) un veicināt labu pašsajūtu (47%).

Taču šo vēlmi īstenot visvairāk traucē laika trūkums – tā uzskata gandrīz puse aptaujāto. Savukārt nespēks, nogurums un slinkums stājas ceļā vairāk nekā trešdaļai respondentu, it īpaši sievietēm un jauniešiem, kuriem nereti traucē arī motivācijas trūkums. Tādēļ ir tikai likumsakarīgi, ka vairāk nekā puse aptaujāto atzīst – ar sportiskām aktivitātēm viņi nodarbotos biežāk, ja tam atliktu vairāk brīva laika.

Foto – Shutterstock

Savukārt jaunieši atzīst, ka labprāt saņemtu papildus profesionāļu palīdzību un neiebilstu pret kompāniju, lai kopīgi nodarbotos ar fiziskām aktivitātēm, tādējādi apvienojot sportošanu ar socializēšanos.

Zīmīgi, ka vairāk nekā 37% aptaujāto norāda, ka viņu darba vai mācību vietā netiek piedāvāta iespēja nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, taču viņi to labprāt izmantotu. Aptaujas dati skaidri parāda, ka Latvijas iedzīvotājiem nepieciešams efektīvs un ērti īstenojams veids, kā sportiskas aktivitātes iekļaut straujajā ikdienas ritmā.

Pētījumā uzmanība pievērsta arī tam, cik naski Latvija iedzīvotāji gatavi savās sportiskajās nodarbēs integrēt dažādas mūsdienu tehnoloģijas.

Lai gan 60% aptaujāto norādījuši, ka sportojot nelieto nekādas palīgierīces, vairāk nekā trešdaļa atklāj, ka izmanto kādu lietotni telefonā.

Ņemot vērā plašās skārienjūtīgo telefonu piedāvātās iespējas, ir tikai likumsakarīgi, ka šī ierīce tiek izmantota arī lai palīdzētu cilvēkiem novērtēt savas fiziskās aktivitātēs. Visbiežāk tas tiek darīts, lai sekotu līdzi laika un distances rādījumiem, taču interesanti, ka trešdaļa aptaujāto vīriešu atzinuši – viņiem svarīga ir arī iespēja sekot līdzi draugu aktivitātēm un progresam.

SAISTĪTIE RAKSTI

Vairāk nekā puse arī norādījuši, ka vēlas kontrolēt savu pulsu un citus veselības rādītājus, kā arī nozīmīga ir iespēja uzstādīt personīgo mērķi un sekot līdzi progresam. Eksperti atzīst, ka tieši konkrētu mērķu uzstādīšana vislabāk palīdz cilvēkiem īstenot savas vēlmes, tāpat kā iespēja sekot līdzi savai izaugsmei motivē nepadoties un turpināt iesākto, tādēļ Latvijas iedzīvotājiem būtu vērts pārdomāt – iespējams, moderno tehnoloģiju lietošana var palīdzēt kļūt aktīvākiem un līdz ar to arī veselākiem.

Lai motivētu Latvijas un visas Baltijas iedzīvotājus ikdienā kustēties vairāk un būt sportiski aktīvākiem, zīmols Rexona šosezon kampaņas “Kusties vairāk – dzīvo vairāk!” ietvaros nācis klajā ar jaunu 5000 Steps viedtālruņu aplikāciju, kurā ērti iespējams sekot līdzi ikdienā noietajam soļu skaitam, izaicinot sevi un draugus, sasniedzot jaunus rekordus un laimējot vērtīgas balvas tematiskajos iknedēļas un ikmēneša izaicinājumos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Psihiskā veselība – svarīga un saudzējama
Konstatēts jauns sieviešu aptaukošanās faktors – tas ir gaisā!
Slimnīcas satrauktas par finansējumu: ja netiks rasts risinājums, būs apdraudēta spēja nodrošināt pacientiem vajadzīgos pakalpojumus 27
Kozlovska: Mēs cīnāmies par saviem bērniem vai par nikotīna tirgotājiem un 10 miljoniem valsts budžetā?! “Tā ir asinsnauda!”
FOTO, VIDEO. “Bija cienīgi uzvarēt jau tad 2018. gadā” Liene Greifāne nosauc vienīgos, kas būtu pelnījuši doties uz “Eirovīziju” pārstāvēt Latviju 19
FOTO. Britu karaļnamā atklātībā nākusi tēma, par ko iepriekš šķitis pašsaprotami klusēt… kas bija Harija pirmā sieviete? 3
“Tie, kas vēlēja par Grevcovu, domā tieši tāpat – tādu cilvēku ir ļoti daudz,” tā Zatlers
Zemestrīces upuru skaits Turcijā un Sīrijā pārsniedz 2300; sagrautas tūkstošiem ēku 73
VIDEO. “No rītdienas jūs visi būsiet starptautiskajā meklēšanā!” Ukrainas drošības dienestam izdevies ielauzties Maskavas Zoom sarunā 49
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai 2
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole” 5
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem 1
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā 1
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk 10
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē 9
salviju izmanto veselībai 3
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai 8
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu 12
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai 6
Gudrās ēšanas ABC jeb pirmssvētku padomi vielmaiņas uzlabošanai 3
Kas ir svētku sirds sindroms, kā no tā izvairīties 5
TOP 5 notikumi veselības aprūpē 2022. gadā 3
„Mēness aptieka”: vīnu un dzirkstošo vīnu pirms Jaunā gada pērk par 50% vairāk nekā bezalkoholiskos dzērienus 3
„Mēness aptiekas” tikšanās reizē ar Latvijas Pensionāru federāciju valda siltas labestības gaisotne 5
„Mēness aptiekas” sveicieni Latvijas Paralimpiskās komitejas sportistus spēcinās sasniegumiem jaunajā gadā
Ziedot līdzekļus kādas personas ārstēšanai nākamgad paredz 10% iedzīvotāju 1
Lai elpotu – vajadzīga dzelzs 6
Kāpēc laba dāvana svētkos ir vitamīni un grāmata 9
Cukura diabēts – gluži kā vēl viens pamatdarbs. Kā ar visu tikt galā? 1
„Mēness aptieka”: sievietes sejas un ķermeņa kopšanas līdzekļus izvēlas aptiekās un specializētos veikalos, bet vīriešiem iecienītāki lielveikali 4
Ķengaragā notiks bezmaksas mērījumi sirds veselības profilaksei 5
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas 3
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas? 12
A un B plāns uzturvielu un vitamīnu nodrošināšanai
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam 15
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Skatītājs par ēdināšanu skolās: Ēdāju ir maz, ēdienu tikai sacūko 70
“Neesam gatavi masveidā ārstēt politraumas.” Saruna ar traumatologu Andri Vikmani 12
Jautā skatītājs: Ārsti dažreiz ir tik augstprātīgi un rupji! Vai viņu attieksme mainītos, ja paaugstinātu algas? 48
Plāno izmaksāt prāvas kompensācijas tiem, kuriem pēc Covid-19 vakcinācijas pasliktinājusies veselība 55
Šoreiz nesanāca… Ko darīt, ja ārsts ir nekvalitatīvi veicis operāciju? 80
Mēness aptieka: 26% Latvijas iedzīvotāju ārstniecības augu tējas iegādājas aptiekā – sabiedrībā to pazīšanas prasmes un vākšanas tradīcijas mazinās 2
Zemestrīces upuru skaits Turcijā un Sīrijā pārsniedz 2300; sagrautas tūkstošiem ēku 73
Politologs Rajevskis: Grevcova krieviski saka cūcības, latviski – atsauc pateikto 16
Galvā sašauts Putina patriots, kurš uzstājās ar nogalināta Ukrainas karavīra galvaskausu rokās
No augstu Kremļa amatpersonu nolaupīšanas līdz militārās tehnikas iznīcināšanai – Krievijā darbojas slepens Ukrainas bataljons
Pirms došanās uz Kijivu ES amatpersonas saņēma ieteikumus, kā ģērbties. Bija krāsas, kuras viņiem neieteica izmantot apģērbā
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Ukrainā turpinās smagas kaujas par Bahmutu
Jelgavā operatīvie dienesti atbrīvojuši dzīvoklī ieslēgtu sešgadīgu bērnu
FOTO. Britu karaļnamā atklātībā nākusi tēma, par ko iepriekš šķitis pašsaprotami klusēt… kas bija Harija pirmā sieviete? 3
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
No augstu Kremļa amatpersonu nolaupīšanas līdz militārās tehnikas iznīcināšanai – Krievijā darbojas slepens Ukrainas bataljons
18:38
Lakstīgala un citi dabas simboli: šogad pirmo reizi tika izraudzīta gada gļotsēne, bet netika nominēta gada ģeovieta
18:33
Jelgavā operatīvie dienesti atbrīvojuši dzīvoklī ieslēgtu sešgadīgu bērnu
17:54