Foto: Fotolia

Kāpēc tomātiem vajadzīgs parastais vārāmais sāls 1

Pieredzējuši dārzkopji veiksmīgi izmanto parasto vārāmo sāli, lai piebarotu vairākus dārzeņus. Šīs vielas plašo izmantojumu veicina tās ekoloģiskums un ekonomiskums. Šis neparastais minerālmēslojums ir īpaši vērtīgs tomātiem. Pareizi aplaistot ar sāls šķīdumu, tomāti kļūst saldāki un tiek aizsargāti no slimībām un kaitēkļiem.

Reklāma
Reklāma

Labums, kādu augiem dod vārāmais sāls

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 6 vārdu īpašniekus, kurus visbiežāk ieskauj kupls bērnu pulciņš 10
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā 15
Kokteilis
7 pārsteidzošas lietas, ko par jums atklāj apģērba krāsa
Lasīt citas ziņas

Parastais vārāmais sāls pazīstams arī ar citiem nosaukumiem. To vēl dēvē par akmens, pārtikas vai galda sāli. Galvenā šā produkta sastāvdaļa ir nātrija hlorīds jeb NaCl. Tā ir baltas krāsas viela, kas atgādina smiltis.
Visbiežāk sāli izmanto kulinārijā, lai uzlabotu ēdiena garšu, kā arī kā konservantu, kas ļauj paildzināt produktu glabāšanas termiņu. Ķīmiskajā rūpniecībā vārāmo sāli izmanto sālsskābes un dzeramās sodas ražošanā.

Attiecībā uz augiem akmens sālim ir pozitīva iedarbība:
* aizsargā pret kaitēkļiem;
* samazina augļu aizmešanās un nogatavošanās ātrumu;
* uzlabo augļu garšas kvalitāti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Svarīgi! Labumu augiem akmens sāls dod tikai tad, ja tiek lietots mērenā daudzumā. Šāda mēslojuma pārmērīga izmantošana noved pie augu bojāejas.

Sāls izmantošanas veidi, audzējot tomātus

Papildmēslojumu uz nātrija hlorīda bāzes gatavo pēc dažādām receptēm. Augu apstrādi veic agrā rītā vai vakarā, kad saules aktivitāte ir zema. Tad tomātu krūma lapotne būs aizsargāta no apdegumiem. Lai līdzeklis labāk iedarbotos, tam pievieno nelielu daudzumu šķidro ziepju. Augu apstrāde ar šādu šķīdumu palīdzēs apkarot brūno puvi jeb fitoftorozi.

Sāls šķīdums, pateicoties savai specifiskajai piegaršai, atbaida kaitīgus kukaiņus. Šo līdzekli izmanto, lai aizsargātu augus no kaitēkļu uzbrukuma. Pēc aplaistīšanas ar šādu līdzekli uz lapotnes paliek plāna sāls putekļu kārtiņa, kas neļauj izveidoties sēnītes sporām.

Visērtāk tomātu krūmus ir apstrādāt, apsmidzinot tos ar pulverizatoru. Pirms izmantošanas ieteicams izfiltrēt sagatavoto šķīdumu, lai atbrīvotos no neizšķīdušajām daļiņām.

Pirms fitoftorozes inficēto krūmu apstrādes no tiem norauj visas bojātās auga daļas. Lapotni apstrādā no augšas un apakšas. Lai uzlabotu tomātu garšas kvalitāti, ražas nobriešanas laikā zem katra krūmiņa palej pa 500 ml sagatavotā preparāta. Šādu piebarošanu veic tikai pieaugušiem augiem ar vismaz 6 vai vairāk lapām reizi 3-4 nedēļās.

Reklāma
Reklāma

Receptes līdzekļiem ar vārāmo sāli

No sāls un ūdens gatavo dažādas receptes atkarībā no pielietojuma. Dažkārt pievieno arī citas sastāvdaļas.

Kā piebarojumu augļu veidošanās un nobriešanas laikā gatavo šķīdumu, kas sastāv no 10 litriem ūdens, kurš uzsildīts līdz +25 grādiem, 200 ml koksnes pelnu un 1 ēdamkarotes akmens sāls. Pēc rūpīgas samaisīšanas gatavo līdzekli izmanto augu laistīšanai katru nedēļu.

Lai tomāti būtu saldāki un garšīgāki, reizi 10 dienās tos aplaista ar šķīdumu, kas sastāv no 10 litriem ūdens un vienas ēdamkarotes vārāmā sāls.

No novērstu bojājumus vai izārstētu augus, kurus jau skārusi fitoftoroze, izmanto koncentrētu šķīdumu. Tā sagatavošanai uz 10 litriem ūdens pievieno 1 glāzi nātrija hlorīda. Apsmidzināšanu ar šo šķīdumu veic vienu reizi 30 dienās.

Lai uzlabotu apsmidzināšanas šķīduma iedarbību, tam pievieno nedaudz ziepju šķidrā formā. Šķidra līdzekļa vietā var pievienot saēvelētas saimniecības ziepes un izšķīdināt tās šķidrumā.

Sāls šķīdumi tomātiem sniedz šādus labumus:
* nobriedušu tomātu garša uzlabojas, tiek kļūst saldāki;
* augi ir aizsargāti no sēnīšu saslimšanām;
* kaitēkļi nebojā krūmus.

Ja piebarošana tiek veikta nepareizi, iespējamas negatīvas sekas:
* palielinās augsnes skābums, rodas labvēlīgi apstākļi maijvaboļu uzbrukumam;
* tiek izjaukts vērtīgo vielu līdzsvars augsnē un pašā augā.

(Sagatavots pēc Lifehack)

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.