Foto-Anda Hailova

Katram cilvēkam piemērotāko nodarbību 0

“Skriet var tikai tad, ja ir vesela mugura, bet nūjot var jebkurš cilvēks, kas vien var paiet. Turklāt regulāras nodarbības ir lielisks veids, kā gados vecākam cilvēkam stiprināt savu veselību,” ir pārliecināta rehabilitācijas centra “Tērvete” fizioterapeite Dzintra Sirsone.

Reklāma
Reklāma

 

Nūjo no rudens līdz pavasarim

Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Viņa pati ir aizrautīga sportiste – kāpj kalnos, piedalās velosacīkstēs, no mājām uz darbu un atpakaļ pārvietojas ar velosipēdu – un nūjošanas grupas vadītāja sava novada senioriem. “Cilvēki izvēlas iet grupā, jo tad vieglāk sevi piespiest aiziet uz nodarbībām. Nūjojam, sākot no septembra līdz aprīļa beigām. Katru reizi izstrādājam citu maršrutu (apli) un nūjojam neatkarīgi no laika apstākļiem – lietū, vējā, mīnus desmit grādos, pa sniegu vai pat apledojumu. Tas ir diezgan ekstrēmi, patiesībā tā nedrīkstētu iet, bet tajā pašā laikā cilvēki grib aktivitātes,” atzīst Dz. Sirsone. “Parasti ejam kādus desmit kilometrus, ātrākās meitenes aiziet pa priekšu, lēnākās – nedaudz atpaliek, un palēnām izstiepjamies garā rindā. Grupā ir kungs, kam 80 gadu, bet lielai daļai ir 70 gadu, pāris meitenēm – ap 40.”

 

Fizioterapeites gūtā pieredze ar senioriem un arī pacientiem, kam viņa māca nūjošanu, liecina – nūjošana nav sports un tā jādara tādā tempā, lai cilvēki var sarunāties. “Laukos cilvēki grib iziet kopīgā pastaigā, apmainīties ar neformālo informāciju, piemēram, kundzes apmainās ar receptēm, ar jaunāko kursu informāciju. Tas pats notiek manā vingrošanas grupā, ko ziemā vadu pensionāriem, – viņi mācās viens no otra, aprunājas,” stāsta Dz. Sirsone.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Fizioterapeite arī atzīst, ka senioriem ir grūtības apgūt pareizu nūjošanas tehniku, “viņi to negrib ņemt pretī”. “Diemžēl esmu ievērojusi, ka cilvēki negrib apgūt pareizo tehniku, viņi nūjas cenšas izmantot atbalstam. Nevēlas veikt arī iesildošos un atsildošos vingrinājumus, taču ar nūjām ļoti labi var izstaipīties, iesildīties. Pensionāriem tās vairāk ir pastaigas ar nūjām, nevis nūjošana,” stāsta Dz. Sirsone.

Pacientam – 
nūja atbalstam

Rehabilitācijas centra “Tērvete” pacientiem, kas pie fizioterapeites vēršas ar vēlmi apgūt nūjošanu (daudzi pacienti uz centru atbraucot jau paši ar savām nūjām), slodze tiek piedāvāta atbilstoša viņu locītavu un vispārējam veselības stāvoklim, lai nenodarītu pāri organismam. “Daudzām manām pacientēm nūjas kalpo kāju atslogošanai. Piemēram, ja paciente sirgst ar multiplo (izkaisīto) sklerozi, tad nūja viņai ir atbalstam. Es savām pacientēm, gados jaunām sievietēm ar izkaisīto sklerozi, spieķa vietā iesaku izvēlēties nūjas, jo tā viņas izskatās sportiskāk. Kā fizioterapeite arī nepiekrītu uzskatam, ka pareizi var nūjot tie cilvēki, kurus moka sāpes, piemēram, pleca locītavā, vai ir deformācijas, piemēram, celī. Šāds cilvēks klibos, un nekāda pareiza nūjošana viņam nesanāks. Tāpat cilvēkam ar lieko svaru varētu būt labāk iet saliektām rokām (nevis taisnām, kā tas ir pareizi), jo šādi viņš atbalstās uz nūjām un atslogo kājas. Kā fizioterapeite vienmēr skatos, kas katram cilvēkam ir piemērotāks,” teic Dz. Sirsone.

PADOMI

Iesaka fizioterapeite Dzintra Sirsone:

Nūjošanai jāpērk speciālās nūjošanas nūjas, nevis kalnu nūjas, kas ir daudz smagākas.

Nūjas jāpērk atbilstoši savam augumam, speciālu tabulu sen vairs nav, tikai jāzina, ka nūjas stiprinājuma vietai jābūt līdz nabai. Iesācējiem var būt pat vēl zemāk.

Ja nūjas ir par garu, nūjojot pleci visu laiku būs uzrauti un rokas saliektas elkoņos. Tātad vairs neizdosies pareizā kustība ar taisnām rokām. Nepareizi nūjojot, cilvēkam ar sāpošu plecu tas sāpēs vēl vairāk.

Svarīgi pareizi atlaist roku. Atlaiž un satver, šādi nenogurst plauksta. Tātad – roka taisna aiziet uz aizmuguri, tad atlaiž plaukstu un atkal satver, lai roka atpūstos.

Ejot pareizā tehnikā, cilvēks ātri piekūst, jo tad tiešām strādā 90% muskuļu.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.