Kokapstrādes sektors nodarbinot jau ap 1800 sieviešu – galvenokārt vecumā no 50 līdz 65 gadiem 7

Ingrīda Mičāne, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Vislabākais ir sasist jau izejas pozīcijā.” Slaidiņš par to, kas notiks, ja baltkrievi šķērsos Ukrainas robežu
“Latvija pirmā vietā” tiks pāri 5% barjerai rūkdami! Kovida afēra tiks izmeklēta un – ticiet man! – kāds tiks iesēdināts!” – Līcīša feļetons 30
Ja elektrības biržas cena šodien sasniedz rekordu, patērētājiem jāpārkārto dienas darbi 23
Lasīt citas ziņas

 

Darbaspēka piesaiste mēbeļu ražošanā līdzīgi kā teju jebkurā citā nozarē ir kļuvusi par uzņēmēju pēdējo gadu lielāko izaicinājumu. Lai aizpildītu vakantās amata vietas, kokapstrādes un tajā skaitā mēbeļu ražošanas uzņēmumi arvien vairāk cenšas uzrunāt un iesaistīt darbā sievietes, spītējot gan saviem, gan sabiedrības priekšstatiem un stereotipiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mēbeļu ražošanas uzņēmumos (saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem) patlaban strādā 4284 vīrieši (vecumā no 40 gadiem) un ap 1800 sieviešu – galvenokārt vecumā no 50 līdz 65 gadiem.

Taču situācija palēnām mainās. To, ka sievietēm mēbeļu ražošanā un kokapstrādē kopumā ir milzīgs potenciāls, apliecina tas, ka katrā uzņēmumā ir brīvas amata vietas un gandrīz ikviens no piedāvātajiem darbiem ir paveicams sievietēm.

To ir veicinājusi iekārtu un tehnoloģiju attīstība, kas darbu šajā nozarē padarījusi fiziski vieglāku ikvienam un katrai. Gan globāli, gan lokāli ir augušas prasības pret drošu un sakārtotu vidi, ērtiem un intuitīvi saprotamiem ražošanas procesiem, un tas padarījis darbu kokapstrādē un mēbeļu ražošanā daudz pievilcīgāku.

 

Sievietes pieskāriens – kvalitāte un rūpība

Sievietes visbiežāk no darba mēbeļu ražotnēs atturot bažas par fizisku darbu un darba vides ap­stākļiem, uzskata Latvijas Lauksaimniecības universitātes Meža fakultātes Kokapstrādes katedras vadītāja Sigita Liše.

“Tomēr, arvien vairāk kokapstrādē ienākot tehnoloģijām, darbs, piemēram, mēbeļu ražošanā līdzinās šuvēja arodam. Protams, ar fiziski aktīvu slodzi jārēķinās, arī sterilu vidi bez putekļiem droši vien ražošanā neatrast.

Taču visi atbildīgākie uzņēmumi ir parūpējušies gan par nepieciešamajiem darba aizsardzības līdzekļiem, gan vidi, kas ir tīra, droša, kārtīga, ergonomiska. Turklāt mēbeļu ražošanā ir darīšana ne tikai ar nešanu, kraušanu – ir desmitiem citu procesu, kur sievietes rokas pieskāriens nozīmē kvalitāti, rūpību un pienācīgu uzmanību,” saka Sigita Liše.

 

Sievietes pielāgojas labāk

Tikmēr Mēbeļu ražotāju asociācijas Latvijā izpilddirektore Ieva Erele atzīst, ka sabiedrībā joprojām valda virkne stereotipu par to, ka kokapstrāde un mēbeļu ražošana ir vīriešu pasaule.

Asociācija vasaras sākumā kopā ar biedru uzņēmumos strādājošajiem cilvēkresursu speciālistiem fokusgrupā apzināja biežāk sastopamos aizspriedumus un stereotipus un meklēja pretargumentus tiem gan no darba devēju, gan arī darba ņēmēju puses.

Viens no lielākajiem stereotipiem ir tas, ka sievieti apgrūtinoši pieņemt darbā, jo pēc kāda laika viņa dosies bērna kopšanas atvaļinājumā.

Un vispār jauna sieviete topošā māte vai sieviete māte automātiski nozīmē darba nespējas lapas, līdz ar to apgrūtinātu un nepilnīgi noslogotu darba vietu, nepieciešamību pēc brīvdienām vai elastīga darba.

“Tomēr mēbeļu nozares uzņēmumu pārstāvji atzīst, ka sievietes bieži ir labāk organizētas un spēj daudz efektīvāk piemēroties darba devēja nosacījumiem, piemēram, maiņu darbam, elastīgam darbam u. c.

Savukārt kādā no uzņēmumiem papildu brīvdiena, lai darbinieki, tostarp sievietes, varētu parūpēties par darīšanām, ko nav iespējams paveikt darba laikā, var kalpot kā lielisks motivators, ar ko papildināt mūsdienās tik svarīgo uzņēmuma “labumu grozu”.

Turklāt sieviete un bērni ne vienmēr nozīmē to, ka tā viena rūpējas par ģimeni. Uzņēmumos apkopotā prakse apliecina, ka arvien lielāku lomu ģimenēs un rūpēs par bērniem uzņemas vīrieši,” uzskata I. Erele.

Viņa arī akcentē, ka darba vide kokapstrādē, tostarp mēbeļu ražošanā, pēdējos desmit gados ir būtiski mainījusies. Tehnoloģiju attīstība un izmantošana ražošanā ievērojami mainījusi ne tikai darba vidi un drošību, bet arī fiziskā darba klātbūtni.

Protams, darbs mēbeļu ražošanā atšķiras no darba birojā, tomēr vairs neesot krasas robežas starp vīrieša darbu un sievietes pienākumiem mēbeļu ražošanas uzņēmumos.

 

Novecojuši uzskati

To apstiprina arī kok­apstrādes uzņēmuma SIA “TROJA” ražošanas direktors Aldis Links, norādot – jau kopš uzņēmuma pirmsākumiem sievietes ir aktīvi iesaistījušās tā attīstībā un darbībā.

“Sabiedrībā valdošie uzskati, ka kokapstrāde ir vīriešu darbības joma, ir novecojuši. Mūsu uzņēmumā ir radīti visi priekšnosacījumi, lai sievietes justos labi un varētu paveikt tieši tādus pašus pienākumus kā vīrieši.

Svarīgākais – lai ir vēlme strādāt, un tad uzņēmums būs pretimnākošs un palīdzēs,” tā A. Links. Viņaprāt, vēl viens arguments par labu tam, ka sievietes var sekmīgi integrēties kokapstrādes un mēbeļu ražošanas uzņēmumos, ir iespējas mācīties un pārkvalificēties.

Mūžizglītības programmās vai pašu darba devēju nodrošinātās apmācībās iespējams apgūt pamatprasmes, ko attīstīt praktiskā darbā.

SAISTĪTIE RAKSTI

 

Publikācija tapusi sadarbībā ar Meža attīstības fondu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Dabaszinības varēšot apgūt mežā – kopīga piedzīvojuma veidā, ierosina “Latvijas Valsts meži” 3
Lielākajā Latvijas biotehnoloģiju un starpdisciplinārās augtākās izglītības iestādē turpināsies uzņemšana līdz 31. augustam 1
Vienoti pret spāņu negantniekiem – kailgliemežiem mūsu dārzos 5
Ģenētiski modificēta pārtika Latvijā nav pieejama, tomēr dažos produktos ĢMO atrodami 11
“Vislabākais ir sasist jau izejas pozīcijā.” Slaidiņš par to, kas notiks, ja baltkrievi šķērsos Ukrainas robežu
“Latvija pirmā vietā” tiks pāri 5% barjerai rūkdami! Kovida afēra tiks izmeklēta un – ticiet man! – kāds tiks iesēdināts!” – Līcīša feļetons 30
Ja elektrības biržas cena šodien sasniedz rekordu, patērētājiem jāpārkārto dienas darbi 23
FOTO. “Nez, ko tie ragi varētu nozīmēt?”. Ministres Anitas Muižnieces “radziņi” fotogrāfijā ar kolēģiem soctīklos raisa jautras diskusijas 6
Tveicei neatkāpjoties, no valsts rietumiem virzās pērkona negaiss 2
Lasīt citas ziņas
Ražas novākšanas laikā autobraucējien jārēķinās ar lielāku lielgabarīta tehnikas klātbūtni, kas mēdz kavēt satiksmi 9
Uzkritis traktors, pļaušanas mehānismā ierauts cilvēks: darot lauksaimniecības darbus nelaimes gadījumi mēdz būt arī letāli
Kā efektīvi cīnīties ar augu slimībām un kaitēkļiem augustā?
“Ja, piemēram, nomedī grūsnu vilku māti – lielas nepatikšanas, bet, ja vilks saplēš grūsnu aitu māti, tas nav nekas…”: lauksaimnieki bažīgi par vilku uzbrukumiem 45
Garšīgi, daudz ūdens un maz kaloriju! Kas vērtīgs kabačos?
Zvejnieks: “tāda mērvienība malkai kā beramkubs – tas parādījās, kad tirgotāji izmantoja vecu cilvēku lētticību un smērēja kuba vietā” 145
Bijuši gadījumi, kad ir atteikts darbs, jo cilvēks nezina svešvalodu. VDI direktors par to, kad krievu valodas prasība ir pamatota
Skolotāju mērs ir pilns! LIZDA vienojas beztermiņa streiku sākt 19.septembrī 20
“Viss vienkārši klapēsies ciet.” Eilands labprāt sagaidītu skaidrus plānus, kā cilvēkiem dzīvot, nevis izdzīvot 3
“Es šo visu nedarīju naudas dēļ!” Dukurs skaidro pārdomāto lēmumu aiziet no profesionālā sporta 1
VIDEO. “Viņa gāja pa gaisu!”: eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga pastāsta, ka mammas reakcija uz viņas saderināšanos ar mīļoto Imantu nemaz nebija tik jauka
Par fiktīvu vakcinēšanu medicīnas darbiniecei Larisai piespriež divu gadu nosacītu brīvības atņemšanu un mantas konfiskāciju 17
Tā kā ir šaubas par policistu iespējami neprofesionālu rīcību, ministrs Eklons pieprasa veikt dienesta izmeklēšanu 17
Latvijā apstiprināta ģimenes attiecību pastāvēšanu starp diviem vīriešiem 55
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Karteļa lietā soda būvniekus
19:00
Handikaps nākotnei
19:00
TIEŠRAIDE. Jaunākais par karu Ukrainā ar Jāni Slaidiņu
18:59