Rīgā, Brīvības ielā 68, prognozētā viena kvadrātmetra kadastrālā vērtība ir 389 eiro, bet  turpat līdzās divstāvu ēkai Ģertrūdes ielā – 1599 eiro.
Rīgā, Brīvības ielā 68, prognozētā viena kvadrātmetra kadastrālā vērtība ir 389 eiro, bet turpat līdzās divstāvu ēkai Ģertrūdes ielā – 1599 eiro.
Fragments no VZD kartes

Kuram kaimiņam vērtīgāks īpašums: jaunās kadastrālās vērtības būs redzamas kartē 65

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
Lasīt citas ziņas

Valsts zemes dienests (VZD) piedāvā nekustamās mantas īpašniekiem un citiem interesentiem jaunu tematisko karti, kurā attēlota nekustamo īpašumu, zemes un ēku viena kvadrātmetra kadastrālā vērtība, kura varētu būt spēkā 2025. gada 1. janvārī.

Kopš janvāra beigām ar tām ikviens var iepazīties bez maksas VZD datu publicēšanas un e-pakalpojumu portālā www.kadastrs.lv – sadaļā “Elektroniskie pakalpojumi”/”Tematiskās kartes”, izmantojot portāla “www.latvija.lv” autentifikācijas līdzekļus – internetbanku, eID vai elektronisko parakstu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tematiskajā kartē ikviens var salīdzināt dzīvojamo, sabiedrisko, ražošanas un citu ēku, kā arī lauku, dzīvojamo, apbūves, komercapbūves, sabiedriskās apbūves un ražošanas apbūves zemes kadastrālo vērtību.

VZD ģenerāldirektore Vita Narnicka pieļauj, ka sabiedrību varētu izbrīnīt tas, ka kadastrālā vērtība atšķiras ne tikai diviem šķietami vienādiem lauksaimniecībā izmantojamās zemes gabaliem līdzās esošos novados, bet arī divām daudzstāvu ēkām vienas pilsētas pretējās ielas pusēs. Bet tāpēc jau esot šī karte, lai iedzīvotāji uzskatāmāk redzētu, kā novērtēti īpašumi, un lai labāk saprastu, kas ietekmē šo novērtējumu.

Uzslavējot VZD par šādas tematiskās kartes radīšanu, Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) padomniece finanšu un ekonomikas lietās Sanita Šķiltere tomēr norāda uz šīm krasajām atšķirībām, kuras diezin vai rada īpašumiem atšķirīgi noteiktie lietošanas mērķi. Drīzāk to cēlonis ir paņēmieni, kā VZD rēķina šīs kadastrālās vērtības.

Piemēram, ēkai Rīgā, Matīsa ielā 25, prognozētā viena kvadrātmetra kadastrālā vērtība ir 775 eiro (pašlaik noteiktā vidējā – 459 eiro). Bet pa diagonāli ielas pretējā pusē – ēkai Krišjāņa Barona ielā 63 prognozētā viena kvadrātmetra kadastrālā vērtība ir 167 eiro (pašlaik noteiktā vidējā – 176 eiro).

Piemēram, ēkai Rīgā, Brīvības ielā 68, prognozētā viena kvadrātmetra kadastrālā vērtība ir 389 eiro. Bet turpat līdzās divstāvu ēkai Ģertrūdes ielā – 1599 eiro.

Izbrīna arī tas, ka, piemēram, Ziepniekkalna mikrorajonā padomju laika daudzstāvu dzīvojamajam namam prognozētā viena kvadrātmetra kadastrālā vērtība ir 654 eiro, kas ir lielāka nekā pieminētajam namam Brīvības ielā 68, kas pašā Rīgas centrā.

Reklāma
Reklāma

Tāpat krasi atšķiras, piemēram, prognozētā viena kvadrātmetra kadastrālā vērtība diviem dzīvojamās apbūves zemes gabaliem Pārdaugavā, Hermaņa ielas rajonā, netālu no pieminekļa padomju okupantiem. Vienam tā ir 29 eiro, bet otram – 76 eiro, kaut arī, pēc viņas teiktā, abiem ir noteikti vienādi lietošanas mērķi.

Kā pērn intervijā “Latvijas Avīzei” solījusi VZD ģenerāldirektore Vita Narnicka, 2023. gada vidū – divarpus gadus pirms plānotās šo vērtību stāšanās spēkā – tikšot publiskotas pilnveidotās kadastrālās vērtības tajos nekustamā īpašuma segmentos, kuros līdz šim aprēķini nav bijuši veiksmīgi. Ja atklāsies vēl kādas neatbilstības, tad līdz 2025. gadam tās vēl pagūšot novērst.

Kartē redzamās ēku un zemes kadastrālās vērtības VZD aprēķinājis, balstoties uz nekustamā īpašuma tirgus datiem 2019. gada 1. jūlijā.