Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: SHUTTERSTOCK

Īpaši interesē, cik maksā kvadrātmetrs! Vai labāka novērtējuma vietā VZD radījis kārtējo “brāķi”? 6

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 201
Lasīt citas ziņas

Vakar Saeimas Juridiskā komisija, skatot Nekustamā īpašuma valsts kadastra likuma grozījumus par kadastrālo vērtību celšanās apturēšanu, pievērsās īpašumu cenai.

Saeimas komisijā apspriežot otrajam lasījumam gatavotos likuma grozījumus, Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) pārstāve Sanita Šķiltere un Saeimas deputāte Ilze Indriksone (Nacionālā apvienība) ierosināja publiskot īpašumiem noteiktās kadastrālās vērtības pirms to apstiprināšanas Ministru kabinetā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Valsts zemes dienestam (VZD) tad būtu jānodrošina visu īpašumu kadastrālo vērtību atspoguļošana tematiskajās kartēs, kurās ikvienam būtu redzama katras ēkas un zemes viena kvadrātmetra vidējā kadastrālā vērtība.

Kaut arī īpašumu kadastrālās vērtības naudas izteiksmē VZD publisko jau pašlaik, tomēr netiek atklāts, cik liela ir katra konkrētā ēka. Tādējādi nav iespējams salīdzināt dažāda lieluma īpašumiem noteiktās kadastrālās vērtības.

Kartes ļautu uzskatāmāk salīdzināt pašlaik spēkā esošās kadastrālās vērtības ar tām, kuras VZD paredzēja ieviest no 2022. gada 1. janvāra.

Saeimas komisijā apspriežot šo priekšlikumu, VZD ģenerāldirektore Vita Narnicka žēlojās, ka šādai kadastrālo vērtību atspoguļošanai pašlaik nepietiekot darbinieku. Būšot vajadzīgs ilgāks laiks, lai tādas sagatavotu. Iznākumā deputāti šo sabiedrībai svarīgo priekšlikumu atlika līdz brīdim, kad varēs vienoties par izpildes termiņiem.

Demonstrētās 2022. gadam izplānotās kadastrālās vērtības komisijas deputātiem radīja iespaidu, ka labāka novērtējuma vietā VZD radījis kārtējo brāķi.

Piemēram, daudzstāvu dzīvojamam namam Rīgā, Antonijas ielā 9, pašlaik noteiktā viena kvadrātmetra kadastrālā vērtība (zemes un ēkas kadastrālā vērtība dalīta ar kopplatību) ir 398 eiro. Bet projektētā – 688 eiro, kas tik un tā būtiski atpaliek no tirgus vērtības šajā galvaspilsētas rajonā.

Daudzstāvu dzīvojamam namam Rīgā, Kurzemes prospektā 128, pašlaik noteiktā viena kvadrātmetra kadastrālā vērtība ir 360 eiro. Toties projektētā – 713 eiro, kas tāpat ir mazāka nekā tirgus vērtība Imantas mikrorajonā.

Reklāma
Reklāma

Namam 1829,1 kvadrātmetra platībā Rīgā, Mazā Nometņu ielā 43, ar 1,2 hektāriem zemes, tūkstoš kvadrātmetru lielu garāžu un 117,5 kvadrātmetru lielu paviljonu, kuru 2008. gadā nopirka par 9,5 miljoniem eiro (3147 eiro/m2), līdz šim spēkā esošā kadastrālā vērtība bija 859 011 eiro jeb 283 eiro par kvadrātmetru.

Bet 2022. gadam projektētā – 2 011 543 eiro jeb 663 eiro par kvadrātmetru. Salīdzinot ar 2008. gadā veiktā darījuma summu, kadastrālā vērtība līdz šim bijusi noteikta 9% apmērā. Bet 2022. gadā projektētā būtu vien 21% apmērā…

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.