Neaizmirstams piedzīvojums gaida Kuldīgā, staigājot pa Alekšupītes gultni.
Neaizmirstams piedzīvojums gaida Kuldīgā, staigājot pa Alekšupītes gultni.
Publicitātes foto

Kurzeme atkal prot pārsteigt: interesantākie tūrisma galamērķi ģimenes brīvdienām 0

Zigmunds Bekmanis, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”

Kokteilis
VIDEO. “Apsardze tiešām noderētu” – Andra Kiviča koncertā skatītājus pārsteidz viņa sievas uzvedība uz skatuves 1
VIDEO. Pie vīrieša mājas durvīm Lielbritānijā pieklauvēja divi jaunieši, pēc kā pārsteigtais saimnieks gluži vai zaudēja valodu…
TV24
Militārais analītiķis: Krievijas tīkojumi uz Baltijas valstīm bija skaidri jau sen. Pēdējais solis ir, protams, militārais
Lasīt citas ziņas

Pēc divām pandēmijas pamatīgi ierobežotām tūrisma sezonām sākuši pūst brīvāki vēji. Lai arī šogad daba mostas gausi, pavasaris ir neizbēgams tāpat kā cilvēku vēlme ceļot. Tikšanās brīdi ar ceļotājiem daudzi tūrisma uzņēmēji gaida ar nepacietību, jo rokas klēpī nav turējuši – tapis daudz jaunu apskates objektu un atpūtas vietu arī Kurzemē, tādēļ te sekos neliels ieskats ideju rosināšanai.

Jau drīz uz Kuldīgu

CITI ŠOBRĪD LASA
Pašlaik Kuldīgā lido zivis pie Ventas rumbas – Eiropā platākā ūdenskrituma (249 m).
Foto: SHUTTERSTOCK

Nākamās nedēļas nogalē Kuldīgā atkal risināsies tradici­onālais palu šovs “Lido zivis Kuldīgā!”. 30. aprīlī dažādās pilsētas vietās notiks amatnieku un māj­ražotāju tirdziņi un meistarklases. Kopš pērnās vasaras ekskursiju vilcieniņam “Ludis” uzradies konkurents – elektroautobuss “RumbaBus”, kura vadītāja Inga Trumsiņa stāsta par pilsētu gan latviešu, gan krievu valodā pēc vajadzības, pievienojot audioierakstus arī angļu un vācu valodā. Katrs braucējs saņems austiņas, lai vieglāk būtu sadzirdēt gida stāstījumu brauciena un gājiena laikā, jo busiņš pieturēs divas reizes – Pilsētas laukumā un Rātslaukumā, kur gide mudinās izlocīt kājas, aicinot iepazīt tuvāk nelielā attālumā esošus apskates objektus.

Neaizmirstams piedzīvojums Kuldīgā solās būt Alekšupītes eks­pedīcija – vēl nebijusi iespēja pusotras stundas garumā sajust Kuldīgas vecpilsētas šarmu, līkumojot pa Alekšupītes akmeņaino gultni, pārvarot nelielus ūdenskritumiņus, izložņājot cauri vairākiem maziem tiltiņiem un gida pavadībā uzzinot seno namu noslēpumus no pavisam neierasta skatpunkta – upītes gultnes. Dalībniekiem tiks nodrošinātas gumijas kurpes vasarā vai gumijas kombinezoni vēsākā laikā un kad upes līmenis būs augstāks. Katram izsniegs arī nūju atbalstam un visas vērtīgās mantas uz ekspedīcijas laiku novietos drošos skapīšos.

Lai cik bieži te būts, Kuldīga arvien spēj pārsteigt. Baznīcas ielā 22 tapusi “Visumnīca” – gaismas un skaņas piedzīvojumu telpa, kurā ieskatīties bezgalībā, ieklausīties mistikā un sajust Visuma klātbūtni. Šeit apskatāmās un sajūtamās ekspozīcijas un piedzīvojumi mainīsies, piesaistot dažādus māksliniekus un radošās personības.

Suitu dzīvojamā istaba Alsungas amatu mājā.
Publicitātes foto

No Kuldīgas dodoties uz jūras pusi, noteikti jāiegriežas Alsungas amatu mājā (Skolas ielā 11A), kur pirmajā stāvā darbojas tūrisma informācijas centrs, izstāžu zāle un trīs pastāvīgās ekspozīcijas – suitu dzīvojamā istaba, virtuve un katoļu priesteru tērpi. Šeit darbojas arī etniskās kultūras centra “Suiti” radošās darbnīcas “Austuve” un “Suitu ķēķis”, bet ēkas otrajā stāvā atrodas Amatu mājas mācību un saieta telpa, vietējie keramiķi un citi amatnieki, kā arī Alsungas viedais ciems – pirmais šāda veida ciems Latvijā, kas pierādījis – vietējie iedzīvotāji var uzņemties atbildību par dažādiem izaicinājumiem un kopīgiem spēkiem uzlabot teritorijas dzīvotspēju.

Hoijeres kundzes nams

Šīs sezonas jaunums Liepājā neapšaubāmi ir atjaunotais interjera muzejs “Hoijeres kundzes viesu nams”, kas izvedīs cauri divu gadsimtu un divu ģimeņu – Hoijeru un Stenderu – dzīvesstāstiem. Ēkas pirmajā stāvā valda 17. un 18. gadsimta noskaņas ar iespēju izbaudīt kroga gaisotni un tam laikam analogu ēdienu piedāvājumu, kā arī ielūkoties atraitnes Margarētas Hoijeres privātajās istabās un citās telpās. Te pirms 325 gadiem, 1697. gada pavasarī, savas Lielās sūtniecības laikā uzturējies Krievijas cars Pēteris I. Ēkas otrajā stāvā aplūkojams 19. gadsimta otrajai pusei atbilstošs notāra Kristofa Vilhema Stendera radinieku ģimenes dzīvoklis ar interjeru. Muzejs apmeklētājiem būs atvērts katru trešdienu – svētdienu no plkst. 10 līdz 18.

Katrā ziņā Liepājā ko darīt būs vienmēr. Vērts pasekot līdzi arī koncertdārzā “Pūt, vējiņi!” izziņotajiem pasākumiem, jo Jūrmalas parka leģendārajā estrādē ir pabeigti pārbūves darbi, pavisam drīz unikālā kultūrtelpa atkal uzņems apmeklētājus.

Saldū godā Čaklo

Vides objekts Saldus Goda pilsonim dzejniekam Mārim Čaklajam.
Publicitātes foto

Līdzās izcilajam novadniekam gleznotājam Janim Rozentālam Saldus lepojas arī ar citu saldenieku – pilsētas Goda pilsoni dzejnieku un publicistu Māri Čaklo. Tieši viņam veltīts jaunais interaktīvais vides objekts “Par to, kas iznāk”, kuru veidojis mākslinieks Egils Mednis. Tas tapis, iedvesmojoties no tāda paša nosaukuma dzejoļa, un atskaņo dzejas lasījumus un dziesmas ar Māra Čaklā vārdiem. Uzstādīts Lielajā ielā M. Čaklā vārdā nosauktajā skvērā pašā pilsētas centrā. Skvēru rotā arī Saldū dzimušā tēlnieka Kārļa Īles veidotā strūklaka “Medus piliens”, kuras ideja sakņojas dzejnieka Saldus poētiskajā salīdzinājumā ar “medus pilienu Kurzemes bļodā”.

Tuvojoties 8. maijam – Otrā pasaules beigu datumam –, būs interesanti iepazīties ar jauno ekspozīciju “Karadarbības beigas Kurzemē” Ezeres Muitas namā (Ezeres pag.), kas veltīta Kurzemes kapitulācijai. Ezeres Muitas nams ir unikāla vieta, jo šajā ēkā 1945. gada 8. maijā tika parak­stīts Kurzemes katlā ielenkto vācu karaspēka daļu kapitulācijas akts. Ar mākslinieciskiem līdzekļiem, atbilstošu krāsu gammu, kauju shēmām, videoliecībām, aculiecinieku atmiņām, fotogrāfijām no kara pēdējām dienām un detalizētu informāciju par karojošo pušu armijas vienībām uz kopējā vēsturiskā fona ekspozīcija izseko no karadarbības sākuma līdz pašām beigām. Informācija pieejama arī angļu valodā, tādēļ būs saistoša ārzemju draugiem un paziņām, jo īpaši Ukrainā notiekošā kara kontekstā.

Pērkoņzirgi Talsu pusē

Ja interesē zirgi, īstā vieta būs “Kaļļās” (Balgales pag.), kur gaidīs kempinga teltis (vigvami) dabā ar svarīgākajām ērtībām – elektrību, tējkannu un nepieciešamajiem traukiem, divguļamo gultu, gultasveļu, apģērbu pakaramajiem, mēbelēm un privātu telpu, lai netraucēti atpūstos no visas pasaules, lasītu grāmatas vai vērotu putnus. Katram vigvamam ir iekārtota ugunskura vieta un biolabierīcības.

“Pērkoņzirgu vigvami atrodas vidē ar izteiktu reljefu. Lai redzētu, izjustu un saprastu īstu un neskartu dabu, mēs esam mežu atstājuši tādu, kāds tas ir, – ar kritušiem kokiem, sūnām, pilnu pārsteigumiem. Visi vigvami izvietoti upes vietām diezgan stāvā krasta tuvumā. Mēs cienām visu dzīvo, mierīgi dzīvojam līdzās, netraucējot viens otram. Rītausmā pļavā nereti ganās stirnas, pie kāda vigvama var piecilpot zaķītis, netālu mīt arī bebru ģimene un āpšu pāris,” stāsta saimniece Tija. Paralēli atpūtai šeit iespējams iepazīt zirgus un viņu pasauli, parūpēties par tiem. “Pie mums jāšana nav galvenā nodarbe. Uzsvaru liekam uz prasmēm komunicēt un saprasties ar zirgiem, veidojot abpusēji patīkamu, uzticamu saikni, mācoties labāk izprast šos dzīvniekus.”

Citāds smukums Tukumā

Amerikas auto garu var sajust ekspozīcijā “Classic Car & Motorcycle Garage” netālu no Šlokenbekas muižas Milzkalnē (Šlokenbeka 29).
Publicitātes foto

Līdz rožu laikam Tukumā vēl jāpagaida, taču novads jau lepojas ar vairākiem tūrisma jaunumiem. Padomju auto kolekci­onārs Intars Pavlovičs savā “Retro fermā” (Tumes pag.) vienuviet savācis dažādu gadu un marku zaporožecus, žiguļus, moskvičus un citas padomju laiku sadzīves lietas – veļasmašīnas, radioaparātus, televizorus. “Manā kolekcijā ir arī GAZ– 69, “Luaz”, visādi motocikli ar un bez blakusvāģiem, mopēdi – neesmu skaitījis, bet pavisam kopā varētu būt teju četrdesmit vienības,” atklāj īpašnieks. Viņš teic, ka tehnika nav restaurēta un parāda, kā nu kurš iepriekšējais saimnieks par to rūpējies, un piekodina – pirms apmeklējuma noteikti jāpiesakās.

Pilsēta ar rītdienu

Ventspils inovāciju un zinātnes centrs “VIZIUM” tiks atklāts jūnija sākumā.
Foto: Monta Blāze

Šo saukli pilnā mērā var attiecināt uz šā gada tūrisma aktivitātēm Ventspilī, jo jūnija sā­kumā apmeklētājiem durvis vērs ilgi gaidītais zinātnes centrs “VIZIUM”, kura ambiciozā misija – kļūt par Latvijas un arī Eiropas nozīmes izglītības, izklaides un tūrisma objektu visām paaudzēm, ieinteresēt jauniešus eksakto zinātņu apguvē, skaidrojot zinātni vienkārši un saprotami.

“VIZIUM” centrā būs iespēja iepazīt zinātni un tehnoloģiju sasniegumus ar astoņdesmit interaktīvu eksponātu palīdzību, kas integrēti divdesmit divās dažādās mācību programmās. Te ikviens varēs piedalīties zinātnes šovos un radošās darbnīcās, būs pieejama laboratorija, mācību telpas un konferenču zāle, kā arī citas izglītības iespējas. Lielisks skats uz pilsētu pavērsies no kafejnīcas un tās vasaras terases.

“VIZIUM” – lai gan tas ir saīsinājums no Ventspils inovāciju un zinātnes centra, tomēr šo nosaukumu var sasaistīt arī ar unikālo ēkas fasādi, kuras būvniecībā pirmoreiz Latvijā izmantotas stikla un kapara apdares lok­snes, kas saules gaismā vizuļo. Lai kapars ar laiku nezaudētu tumši zeltaino mirdzumu, šī metāla loksnes īpaši apstrādātas un pārbaudītas specializētā laboratorijā ar paātrināto metodi, apstiprinot, ka materiāls sākotnējo izskatu nezaudēs vēl daudzus gadus.

Zinātnes centra foajē grīda ir veidota kā pasaules karte 365 m² platībā, tajā iestrādājot vairāk nekā sešsimt tūkstošus Murano stikla flīžu gabaliņu. Tā kā foajē ir apaļas formas, arī pasaules karte ir veidota kā globuss, kas tiks izmantots kā viens no eksponātiem, mācot ģeogrāfijā par kontinentiem un valstīm.

2020. gadā atjaunoto Ostas promenādes Boju kolekciju drīzumā papildinās skatu laukums, kurā tiks uzstādīts no jūras dziļumiem izceltais Ventspils muzeja eksponāts, vides objekts “Dzen­skrūve”. Pie kuģa korpusa fragmenta būs piestiprināta restaurētā dzenskrūve, korpusā iestrādāts kloķa klaņa mehānisms, savukārt tā metāliskajā korpusā atradīsies stikla lodziņš, pa kuru varēs vērot, kā, griežoties stūrei, darbojas mehānisms un rotē pati dzenskrūve.

Par godu Latvijas nacionālās valūtas ieviešanas simtgadei šogad pilsētvidi papildinās Lata piemiņas skulptūra Livonijas ordeņa pilskalnā, kuru veido tēlnieks Gļebs Panteļejevs.

Vasarā atkal varēs ciemoties Briežu dārzā pie Būšnieku ezera.
Foto: Jūlija Lurina
SAISTĪTIE RAKSTI

Vasaras sākumā apmeklētājus atkal gaidīs 32 hektārus plašais Ventspils briežu dārzs (Talsu ielā 240) līdzās Būšnieku ezeram. Te dabiskos apstākļos varēs vērot staltbriežus un izbaudīt vienreizēju piedzīvojumu – safari braucienu ar iespēju dzīvniekus barot no rokas.

Turpinoties Ventspils Piejūras brīvdabas muzeja rekonstrukcijai, līdz ar jaunās administrācijas ēkas būvniecību top arī jauna vēstures ekspozīcija par Ziemeļkurzemes iedzīvotāju tradīcijām 19.–20. gs., kuru plānots atklāt šā gada beigās. Bet jau šobrīd Staldzenes stāvkrastā pieejama jaunizbūvētā, diennakts tumšajās stundās apgaismota koka laipa (75 m), kā arī lēzenāka un drošāka pieeja pie jūras. Iepriekšējo kāpņu vietā izveidota skatu platforma. Drīzumā tiks paplašināts stāvlaukums, izbūvēts veloceliņš divos posmos – Bangu ielā no Talsu ielas līdz esošajam veloceliņam un no Staldzenes centra līdz stāvlaukumam pie pludmales.

Kokteilis
VIDEO. “Apsardze tiešām noderētu” – Andra Kiviča koncertā skatītājus pārsteidz viņa sievas uzvedība uz skatuves
VIDEO. Pie vīrieša mājas durvīm Lielbritānijā pieklauvēja divi jaunieši, pēc kā pārsteigtais saimnieks gluži vai zaudēja valodu…
TV24
Militārais analītiķis: Krievijas tīkojumi uz Baltijas valstīm bija skaidri jau sen. Pēdējais solis ir, protams, militārais
Kokteilis
FOTO. “Viņa zobi ir sakosti, viņš nervozi pieskaras aprocēm” – princis Viljams publiskā pasākumā ieradies manāmi saspringts
Kokteilis
FOTO. “Nabaga sieviete!” Ingrīdas Circenes izskats rada satraukumu par viņas veselību
Lasīt citas ziņas
TV24
Kādi divi grupējumi Kremļa iekšienē cīnās par varu? Komentē NBS majors Slaidiņš
Krimināls
VIDEO. Vairāku restorānu īpašnieks citu cilvēku acu priekšā brutāli iekausta sievieti: “Tas viss tepat Rīgas klusajā centrā”
TV24
Vai esam nodzīvojušies līdz tam, ka skolēniem ir tikai tiesības, bet nav pienākumu?
Kokteilis
VIDEO. “Palika rūgta sajūta” – Rūta Dvinska dalās ar pieredzi, kas mainījusi viņas dzīvi
Kokteilis
VIDEO. “Palika rūgta sajūta” – Rūta Dvinska dalās ar pieredzi, kas mainījusi viņas dzīvi
10:14
Krimināls
VIDEO. Vairāku restorānu īpašnieks citu cilvēku acu priekšā brutāli iekausta sievieti: “Tas viss tepat Rīgas klusajā centrā”
09:52
Pieci “Michelin” atzinību guvušie restorāni ir nodokļos valstij parādā vairākus simtus tūkstošus eiro
09:50
Kokteilis
FOTO. “Viņa zobi ir sakosti, viņš nervozi pieskaras aprocēm” – princis Viljams publiskā pasākumā ieradies manāmi saspringts
Pieci “Michelin” atzinību guvušie restorāni ir nodokļos valstij parādā vairākus simtus tūkstošus eiro
Kokteilis
“Ceru, ka visi pievienosies man cīņā pret šo briesmīgo slimību…” Dižākās rokzvaigznes Fredija Merkūrija nāve izmainīja sabiedrības priekšstatus par AIDS
kafijas biezumi var padarīt betonu stiprāku? Var! Austrālijas pētnieki atklājuši unikālu metodi
Receptes
Kliņģeris stundas laikā. Gatavošana soli pa solim
Ziemeļeiropas valstis nosūtīs karakuģus uz Baltijas jūru zemūdens infrastruktūras aizsardzībai
Netanjahu uzstāj uz kaujinieku grupējuma “Hamās” iznīcināšanu pēc pamiera beigām
Dārzs
Kannas ir augi no tropu reģioniem. Kā tās mūsu apstākļos saglabāt nākamajam gadam?
TV24
Juris Millers: “Rīga tiešām stāv uz kauliem! Bet Senču iela ir visizteiktākais piemērs”
Trešdien spīdēs saule, savukārt vēlāk vakarā gandrīz visā Latvijā ilgstoši snigs
Ignats un Virgīnija – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Cihanouska aicina atbalstīt baltkrievu aktīvistus ārvalstīs, kuri Lukašenko režīma represiju dēļ pametuši Baltkrieviju
Krievija saskārusies ar nopietnām problēmām. ASV analītiķi skaidro, kas noticis
Tev labāk klāsies, ja tu šo dienu pavadīsi vienatnē! Horoskopi 29. novembrim
VIDEO. Pie vīrieša mājas durvīm Lielbritānijā pieklauvēja divi jaunieši, pēc kā pārsteigtais saimnieks gluži vai zaudēja valodu…
TV24
Filips Rajevskis: Ja gribi ielaist migrantus, tad ir jārada dubultā juridiskā sistēma
FOTO. Rinkēvičs izpētījis Rīgas Centrālcietumu. Ko Valsts prezidents secināja pēc ielūkošanās dežūrdaļā un ieslodzīto kamerās?
FOTO. Uz Ukrainas pilsētu Čerņihivu izbraukuši desmit Rīgas dāvinātie autobusi ar ziedojumiem
Vai NATO ģenerālsekretāra Stoltenberga vietā sēdēs Kariņš? Latvijas politiķis sevi prezentējis Briselē
VIDEO. “Ak mans dievs!” Soctīklotājus pārsteidz burvīgs suns ar “itāļu akcentu”
Somija izlemj slēgt arī pēdējo robežšķērsošanas punktu uz robežas ar Krieviju
Kur 2 eiro, tur drīz 3 eiro…Iebraukšana Jūrmalā no 1. februāra maksās dārgāk un ne tikai vasaras sezonā
Receptes
Kartupeļu biezzupa ar fenheli
Kādu zīmolu auto kļuvuši par konkursa “Latvijas Gada auto 2024” finālistiem?