Foto – Shutterstock

Lai nenopirktu zagtu mantu… Kā pārliecināties, ka velosipēds pieder pārdevējam 0

Tagad sludinājumos, ko publicē sociālajos tīklos, var iegādāties velosipēdus par ļoti demokrātiskām cenām. Bet kā var pārliecināties, ka velosipēds nav zagts? ARMANDS B.  OGRĒ

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
Lasīt citas ziņas

Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Elīna Sprudzāne norāda: “Pirms velosipēda iegādes Valsts policija aicina kritiski izvērtēt divriteņa pirkšanas vietu un pārdevēja personību. Būtiski pārliecināties par divriteņa dokumentu esamību, kā arī numuru, kuram jābūt skaidri redzamam uz velosipēda rāmja. Tāpat no pārdevēja vajadzētu iegūt pirkšanas čeku vai garantijas talonu, bet parasti garnadžiem šādu dokumentu nav.”

Iegūstot divriteni savā īpašumā, svarīgi to reģistrēt CSDD velosipēdu reģistrā. Tādējādi, ja būs nepieciešamība atrast divriteņa likumīgo īpašnieku, tas tiks atpazīts pēc velosipēda rāmja numura. Mūsu valstī velosipēdu reģistrācija ir brīvprātīgs pasākums. To var izdarīt e-CSDD, jebkurā CSDD nodaļā, izņemot tehniskās apskates stacijas, vai izmantojot CSDD mobilo aplikāciju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kad īpašnieks reģistrē savu velosipēdu CSDD, Transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistrā tiek veikts ieraksts. Lai būtu vieglāk identificēt oficiāli reģistrētu divriteni un palielinātu aizsardzību pret zādzību, reģistrēšanās brīdī var pasūtīt reģistrācijas uzlīmi. To jebkurā brīdī var pieteikt arī iepriekš reģistrēta divriteņa īpašnieks. Uzlīmes iespējams iegādāties e-CSDD vai mobilajā aplikācijā, maksa par pakalpojumu ir 1,92 eiro (0,94 eiro par reģistrācijas uzlīmi, 0,88 eiro – pasta izdevumi). Ja velosipēds iepriekš nav reģistrēts, maksa par šo pakalpojumu ir 0,91 eiro. Uzlīmi var saņemt arī CSDD nodaļā, tad jāšķiras tikai no 0,94 eiro. Savukārt reģistrācija klātienē izmaksās vairāk – 2,23 eiro.

Velosipēdu savā īpašumā var reģistrēt no 16 gadu vecuma. Kamēr bērns ir nepilngadīgs, to uz viņa vārda dara aizbildnis. Ja ritenim nav rāmja numura, CSDD to nereģistrē. CSDD sabiedrisko attiecību speciālists Rolands Rumba informē, ka velosipēdu nav iespējams piereģistrēt, ja tas nav noņemts no uzskaites un, pēc Transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistra datiem, pieder citai personai vai tā īpašnieks veicis atzīmi, ka konkrētais divritenis ir zagts. Diemžēl informācija par citām personām reģistrētu velosipēdu šajā sarakstā nav pieejama.

Ja tiek nozagts CSDD reģistrēts velosipēds, ieteicams uzreiz veikt atzīmi par zādzību. Tas liegs reģistrēt šo velosipēdu citas personas īpašumā. Tajā pašā laikā ieteicams uzrakstīt arī iesniegumu Valsts policijai, jo atzīmei Transportlīdzekļu un to vadītāju reģistrā ir informatīvs raksturs. Policija šo informāciju nesaņem.

Velosipēdus visbiežāk zog no iekštelpām: kāpņu telpām, garāžām, šķūņiem un balkoniem, kur tie bieži vien nav pieslēgti vai saslēgšanai izmantoti nekvalitatīvi drošības saslēgi. Garnadzim tad pietiek ar dažām minūtēm, lai pārkniebtu drošības trosi un dotos prom ar iegūto.

Lai velosipēds būtu drošībā, jāizmanto tikai kvalitatīvi saslēgi, piemēram, U veida metāliskās slēdzenes, kas ir masīvas, grūti uzlaužamas, arī pārkniebt vai pārzāģēt tās ir sarežģīti.

Atstājot riteni velonovietnēs, ieteicams pārliecināties, vai iespējams pieslēgt tā rāmi. Drošāk velosipēdu pieslēgt videonovērošanas kameru tuvumā, jo zādzības gadījumā policijai pēc ieraksta būs vieglāk atrast vainīgo.