
Latvijā viesosies pasaku pētnieks no Vācijas 0
Nākamnedēļ, 30. janvārī, Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātē risināsies pasakām veltīts zinātniskais vakars ar līdz šim vislielākās enciklopēdijas (“Enzyklopädie des Märchens”) par pasaku salīdzinoši vēsturisko pētniecību līdzizdevēja no Getingenes Zinātņu akadēmijas prof. Dr. Hana-Jerga Utera (Hans-Jörg Uther) vieslekciju “Brāļu Grimmu “Bērnu un mājas pasakas”. Pasaku krājums kā eiropeiskās kultūras vērtība” un Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta Latviešu folkloras krātuves pētnieka Dr. Gunta Pakalna prezentāciju “Latviešu pasaku un teiku mājas lapa – latviski un vāciski”.
Par godu šī gada nozīmīgākajam notikumam kultūrā Latvijā, Rīgai kļūstot par Eiropas kultūras galvaspilsētu, Baltijas-Vācijas Augstskolu birojs atklāj 2014. gada pasākumu ciklu ar pasakām veltītu zinātnisko vakaru.
Vieslekcijā prof. Dr. Hans-Jergs Uters runās par krājuma rašanās un ietekmju vēsturi, kā arī apskatīs tā tapšanas kultūrvēsturiskos un sociālvēsturiskos aspektus. Klausītāju uzmanība tiks vērsta uz brāļu Grimmu devumu pasaules literatūrā un kopējām eiropeiskajām kultūras vērtībām. Vieslekcijā varēs rast atbildes uz jautājumiem, kāda ir pasaku nozīme mūsdienu bērnu un jaunatnes literatūrā, kas padara pasakas tik pievilcīgas, un kādi pedagoģiskie nolūki bija brāļiem Grimmiem.
Savukārt, Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētnieks Dr. Guntis Pakalns sniegs prezentāciju “Latviešu pasaku un teiku mājas lapa – latviski un vāciski”. Pētera Šmita “Latviešu pasakas un teikas” 15 sējumos ir lielākais sistemātiskais latviešu pasaku un teiku publicējums. Ar Baltijas-Vācijas Augstskolu biroja atbalstu trīs no P.Šmita 15 sējumiem, kuros ir vairāk nekā 3 650 paralēli latviešu un vācu valodās lasāmi latviešu pasaku un teiku teksti, ir digitalizēti un pieejami mājas lapā http://www.lfk.lv/pasakas/, kas ir pirmais tik apjomīgs kultūrtekstu paralēlais divvalodu korpuss, kurā bez maksas ir iespējams lasīt minētos tekstus.