Spartaka meitenes ar treneri Alfrēdu Kraukli. Labajā pusē draudzenes Rita (9. numurs) un Aina (3. numurs).
Spartaka meitenes ar treneri Alfrēdu Kraukli. Labajā pusē draudzenes Rita (9. numurs) un Aina (3. numurs).
Foto no Dainas Grīnhofas arhīva

Latvijas basketbola leģendai Alfrēdam Krauklim – 110 1

Autore: Daina Grīnhofa

Runājot par Latvijas basketbola vēsturi, Alfrēda Kraukļa (1911-1991) vārds tiek pieminēts bieži. Taču šobrīd par viņu runāt ir īsti vietā, jo 8. decembrī aprit 110 gadu kopš Meistara dzimšanas, savukārt pirms 30 gadiem 17. novembrī Krauklis aizgāja Mūžībā.

LA
LA.LV
Ziņas
Uz Liepājas šosejas avarējis satiksmes autobuss; ir cietušie 5
10 stundas
KS
Kristīne Stepiņa
Ziņas
Katrs iedzīvotājs saņems uzreiz samazinātu rēķinu jau automātiski – viss, kas jāzina par valsts atbalstu energokrīzē
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Daudzbērnu ģimenes tiešām sliktākā stāvoklī nekā pensionāri?” Soctīklotāji neizpratnē par valsts pabalstiem rēķinu nomaksāšanai 234
20 stundas
Lasīt citas ziņas

Kraukļa sporta karjeru var iedalīt vairākos posmos – viņš bija zvaigzne basketbola laukumā pagājušā gadsimta trīsdesmitajos un četrdesmitajos gados. Astoņkārtējs Latvijas čempions Starta (1933., 1938., 1943., 1944.) un Daugavas (1945-1948) sastāvā.

No 1932. līdz 1940. gadam spēlējis valstsvienībā, piedalījies 28 spēlēs. Eiropas vicečempions (1939.; 6 spēles, 39 punkti).

CITI ŠOBRĪD LASA
Alfrēds Krauklis (2. rindā vidū) ar slaveno cepuri. Minska, 1951. gada 8. februārī 4. pilsētas turnīrs. Zēnu komanda.
Foto no Dainas Grīnhofas arhīva

Nākamais svarīgais posms viņa sporta gaitās – veiksmīgs treneris, viens no vīriešu basketbola zelta panākumu kaldinātājiem četrdesmitajos un piecdesmitajos gados, jauno sportistu audzinātājs.

No 1958. līdz 1964. gadam Rīgas VEF vecākais treneris, no 1964. līdz 1972. gadam Rīgas VEF treneris. Lielākais panākums – 3. vieta PSRS čempionātā (1960).

1957. un 1963. gadā Latvijas PSR izlases vecākais treneris. Lielākais panākums – 3. vieta PSRS tautu 3. spartakiādē (1963). Latvijas PSR izlases treneris tautu spartakiādēs 1956. gadā (1. vieta) un 1959. gadā (3. vieta).

Zinošāks lasītājs varbūt jau ir pamanījis, ka izlaists būtisks fakts – no 1940. līdz 1949. gadam Krauklis bija spēlējošais treneris Dinamo, Startā un Daugavā. No 1949. līdz 1958. gadam viņš noorganizēja un vadīja komandu Spartaks (Rīgas ekspresis).

Runājot par iepriekšējā rindkopā minēto laika periodu, jāpiezīmē, ka medijos ir pieejama informācija par Latvijas Spartaka vīriešu komandu, taču Alfrēda Kraukļa piemiņas dienas sakarā vēlos nedaudz pastāstīt par Kraukļa trenēto Spartaka sieviešu komandu, un šajos stāstos atklāsies Kraukļa personība, kuras būtiskākā iezīme – krietnums.

Diemžēl pati ar groza bumbu neesmu saistīta, un šī vēstījuma pamatā ir manas mātes Ritas Bražas (vēlāk Grīnhofas) atmiņu stāsti par basketbolistes gaitām jaunībā (kādu laiku viņa bija arī komandas kapteine).

Spēlējošais treneris Alfrēds Krauklis un viņa komanda parādē. Meistarsacīkstes Ļvovā 1950. gadā. Zēni izcīnīja uzvaru.
Foto no Dainas Grīnhofas arhīva

Šajos stāstos vienmēr tika pieminēts Krauklis jeb Vecais, kā viņu mēdza dēvēt komandas biedri un audzēkņi. Visticamāk, šī iesauka sākotnēji bija domāta kā pagodinājums (pieredzes bagātākā komandas biedra nozīmē, jo viņš izcēlās ar precīziem metieniem, laukumā bija attapīgs un viltīgs), taču šo iesauku pārņēma visi, neskatoties uz gadu starpību.

Arī mana mamma viņu tā sauca. Mamma bija 19 gadus jaunāka par Kraukli, taču no dzīves aizgāja 6 gadus pirms sava elka, un neprātīgi aukstajā 1985. gada janvāra dienā Krauklis bērēs spītīgi stāvēja kailu galvu un rokās pamazām apledoja milzīgas dzeltenas rozes.

Atvadās piedalījās arī vairākas Spartaka basketbolistes, un protams, mammas tuvākā draudzene Aina (fotogrāfijās viņas abas parasti ir blakus – mammai 9. numurs, bet Ainai 3.).

Gatavojot materiālu šim rakstam, pāršķirstīju mammas basketbola albumu. Daudzās no fotogrāfijām redzams Krauklis. Cik labi, ka mamma ir veikusi pedantiskus ierakstus zem bildēm! (Tekstus zem fotogrāfijām neuzlaboju.) Tādējādi rodam apstiprinājumu, ka sieviešu Spartaks piedalījies daudzās nozīmīgās sacensībās un arī sacensību ģeogrāfiskais arsenāls gana plašs:

Foto ar Kraukli. Parāde Kazaņā 1949. gada 24. jūlijā. Rīgas Spartaks – vīrieši.
Latvijas kausa izcīņa 1949. gadā, Spartaka sieviešu komanda piedalās 1. reizi; 1. vieta.
Apvienības Spartaks PSRS meistarsacīkstes Ļvovā 1950. gadā. Zem foto ierakstīts – zēni izcīna čempiona nosaukumu. Meitenes izcīna 3. vietu.
Odesa, 1951. gads. Spēle ar Maskavas apgabalu (uzvarējām).
Spēle ar Rostovu, 1953. gads, uzvarējām.
Batumi, 1953. gads.
Spēles moments ar Paņevēžu, 1953. gads (zaudējām).
Latvijas meistarsacīkstes, 1953. gads. Ar Kazaņu (uzvarējām).
PSRS meistarsacīkstes Kauņā, 1954. gads.

Vairākās fotogrāfijās nav attēlots spēles moments, bet basketbolisti nobildēti pirms došanās ceļā. Šajās fotogrāfijās redzama arī Kraukļa slavenā cepure – naģene, par kuru mammas sarunās ar citām „meitenēm” daudzkārt dzirdēju šādus vārdus: ”Atceries Vecā šausmīgo cepuri? Atceries, kā mēs to pirms sacensībām paslēpām? Atceries, ka bijām spiestas atdot, jo Krauklis teica, ka bez cepures viņš nekur nebrauks. Kā – kāpēc? Jo tā ir veiksmes „žoķene” un ka bez tās mēs nevinnēsim.

Diemžēl mammas basketbola draudzeņu vārdus atceros daļēji, bet dažus tomēr nosaukšu – varbūt šo visu izlasīs viņu piederīgie.

Tātad jau pieminētā Aina, viņas visur gāja kopā, tikās arī pēc sporta gaitām. Kad abām ar pusgada starpību dzima bērni, mani nosauca par Dainu, bet Ainas dēls ir Dainis (mēs gan dzimām apgrieztā secībā).

Otra mammas tuvākā draudzene bija Dzidra, pie viņas ģimenes Rīgā Tilta ielā gājām ciemos līdz Dzidras nāvei.
Mamma bieži stāstīja par Vālodžu Veltu un Aiju Kauguri. Vienmēr tika pieminēta Inita un Edīte (albumā zem viņas foto ir rakstīts – Edīte, velna meitietis).

Ierakstos minētas arī dažādas iesaukas –- Otiņš, Stroķis, Melnais. Mana mamma teica, ka Krauklis dažreiz viņu uzrunājis: „Nu, Braža – Kraža – Brunovskis! ” Un mamma vienmēr smējās. Brunovskis!

Vairākas reizes dzirdēju stāstu, ka meitenes nav ņēmušas vērā Kraukļa teikto, ka pret katru pretinieku jāizturas nopietni. Reiz esot vēl palikušas pēdējās sacensības ar galīgi vāju komandu. Uzvara jau esot bijusi rokā.

Spartaka sieviešu komanda meistarsacīkstēs Ļvovā 1950. gadā. Meitenes izcīnīja 3. vietu.
Foto no Dainas Grīnhofas arhīva

Spēlējušas pa roku galam. Rezultāts kļuvis sliktāks un sliktāks. Kad sākušas spēlēt nopietni – bijis jau par vēlu… Kā mēs raudājām! Balvā uzvarētājām bija tiem laikiem nesasniedzams dārgums – rokas pulkstenis.

50. gados Rīgā kopā ar basketbola komandu no Tartu Medicīnas institūta nonāca vēlāk slavenais igauņu aktieris un dziedātājs Bruno Oja, kurš pirmais Rīgā uzstājās angļu valodā. Viņš iemīlējās latviešu meitenē Maijā un palika galvaspilsētā uz ilgāku laiku.

Tā Bruno Oja nonāca pie Kraukļa. Protams, viņš bija labs spēlētājs, taču Ojam patika „zīmēties”, un to viņš, pēc mammas stāstiem, darījis arī šādi – kad Bruno atkal iemetis kārtējo grozu, tūlīt pārstājis spēlēt un, lai izpelnītos aplausus, sīkā riksītī skrējis apkārt zālei goda apli. Krauklis dusmās kliedzis: „Mērkaķis tāds, būtu labāk spēlējis, nevis ākstījies!”

Tātad komanda Spartaks kļuva par Vecā mūža darbu, un 1958. gadā tā pārtapa VEF meistarkomandā. Krauklis bija šīs komandas dvēsele (treneris un menedžeris vienā personā). Viņa vadībā komanda ieguva savu īpatnējo basketbola rokrakstu, kas to darīja pamanāmu pat ASK zelta panākumu ēnā. Trenera Kraukļa vadībā izauguši daudzi izcili Latvijas basketbolisti – arī olimpisko spēļu sudraba medaļas ieguvējs Cēzars Ozers un Eiropas čempions Visvaldis Eglītis.

Alfrēda Kraukļa vārdā nosaukta VEF sporta skola, katru gadu notiek Alfrēda Kraukļa piemiņas turnīrs.

SAISTĪTIE RAKSTI

2016. gadā pie nama Zvaigžņu ielā, kur dzīvoja treneris, tika atklāta piemiņas plāksne, bet Alfrēdam Krauklim veltītais pirmais piemiņas turnīrs pirms 25 gadiem sākās Meža kapos ar pieminekļa atklāšanu basketbola Lielmeistara atdusas vietā.

Piemineklī iekalti vārdi – Mosties un cīnies! – un attēlotas trīs zvaigznes, basketbola grozs un bumba, kas krīt grozā. Visas relikvijas, kas svarīgas, lai meistars varētu trenēt Debesu basketbola komandu.
Piedalījos pieminekļa atklāšanā, jo vienmēr atceros dzelošo janvāra dienu, kad Krauklis atvadījās no manas mammas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
Uz Liepājas šosejas avarējis satiksmes autobuss; ir cietušie 5
9 stundas
KS
Kristīne Stepiņa
Ziņas
Katrs iedzīvotājs saņems uzreiz samazinātu rēķinu jau automātiski – viss, kas jāzina par valsts atbalstu energokrīzē
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Daudzbērnu ģimenes tiešām sliktākā stāvoklī nekā pensionāri?” Soctīklotāji neizpratnē par valsts pabalstiem rēķinu nomaksāšanai 234
20 stundas
LE
LETA/LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Okupantu pakalpiņi vēlas izjaukt pasākumu, par kuru Gunārs Astra kritis un miris,” Bordānu sadusmo vakcinācijas pretinieki 801
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO, FOTO. Māksliniece Elita Patmalniece atklāj, cik ilgu laiku katru dienu viņai nākas veltīt savai frizūrai
17 stundas
Lasīt citas ziņas
ML
Māra Libeka
Stāsti
Ko darīt ar dzērājšoferiem? Vai aizstāvētu autovadītāju, kurš nāvējoši notrieca bērnu? Saruna ar advokātu Jāni Rozenbergu
9 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
Štokenbergs: Vientuļi ļaudis bez bērniem ir pesimistiskāki par saviem nākotnes ienākumiem
1 minūte
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izplatības karte: trijos Pierīgas novados situācija ir nopietna 22
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Saskrējuši kā bites uz medus!” zemledus makšķernieki apsēduši Juglu
13 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Saskrējuši kā bites uz medus!” zemledus makšķernieki apsēduši Juglu
06:23
LA
LA.LV
Ziņas
Štokenbergs: Vientuļi ļaudis bez bērniem ir pesimistiskāki par saviem nākotnes ienākumiem
06:12
ML
Māra Libeka
Stāsti
Ko darīt ar dzērājšoferiem? Vai aizstāvētu autovadītāju, kurš nāvējoši notrieca bērnu? Saruna ar advokātu Jāni Rozenbergu
06:01
LE
LETA
Ziņas
Ārkārtas situācijas dēļ aptur tipogrāfijas darbību: kavēsies laikrakstu nonākšana pie lasītājiem 3
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Uz Liepājas šosejas avarējis satiksmes autobuss; ir cietušie 5
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kurzemē plosās sniega vētra: vēja ātrums vietām sasniedzis 33 m/s, stipri apgrūtināta braukšana 4
11 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Katrā lomā ir daļa no manis.” Saruna ar Dailes teātra aktrisi Kristīni Nevarausku 2
10 stundas
LE
LETA/LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Okupantu pakalpiņi vēlas izjaukt pasākumu, par kuru Gunārs Astra kritis un miris,” Bordānu sadusmo vakcinācijas pretinieki 801
15 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: “Progresīvo” idejas Rīgā atgādina laiku, kad visus ar varu mēģināja sadzīt kolhozā
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Diennaktī atklājot 4885 Covid-19 gadījumus, saslimstības rādītājs pieaudzis līdz 1895,1
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Krievijas izcelsmes miljonārs tiesājas ar Krasovickiem par “Villu Marta”
14 stundas
KS
Kristīne Stepiņa
Ziņas
Katrs iedzīvotājs saņems uzreiz samazinātu rēķinu jau automātiski – viss, kas jāzina par valsts atbalstu energokrīzē
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Daudzbērnu ģimenes tiešām sliktākā stāvoklī nekā pensionāri?” Soctīklotāji neizpratnē par valsts pabalstiem rēķinu nomaksāšanai 234
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Līvānu novadā noziedznieki lauksaimniekam izkrāpuši 3800 eiro solot piegādāt traktortehniku 3
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Traģiskā negadījumā 37 gadu vecumā miris viens no talantīgākajiem aktieriem pasaulē
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kas tik viss nav bijis solīts un pēc tam pagriezies savādāk…” Petraviča par Pavļuta zemajiem reitingiem
18 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Sēklas un stādi kļūs dārgāki: kam gaidāms straujākais cenas kāpums? 8
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Neparasts atradums: Liepājas pusē jūras krastā atrod pudeli ar vēstījumu. Meklē vēstījuma autorus 11
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Būs policija, mēs brīdināsim,” veikalu tīkla vadītājs atklāj, kā pārbaudīs sejas maskas pie lielveikaliem 118
1 diena
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
Latvijā ir vairāk nekā 191 tūkstotis bezīpašnieka ēku. Kā īpašumā tās varētu pāriet? 62
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Stiliste Žanna Dubska par vīriešiem, kas uzsāk attiecības ar jaunākām sievietēm: “Viņi paši novecos un būs viņām par vecu!” 24
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Kompensēs OIK, elektrības sadales tarifu, būs mēneša pabalsts par katru bērnu!” Eglītis atklāj, kā valdība palīdzēs iedzīvotājiem cīņā ar inflāciju 136
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Kur vēl nervozāku situāciju kā pašlaik!” Kreituse par to, ka visi klusē par valdības dēļ stresā iedzītiem iedzīvotājiem 119
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Padoties netaisos!” Gundars Kalve – vīrs, kurš ar traktoru gāza no postamenta un nogremdēja Daugavā Otrā pasaules kara lielgabalu 612
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Valdība atgādina amatieru ugunsdzēsēju brigādi – nezina, kā dzēst, atbrauc par vēlu un beigās visu sabojā līdz pamatiem,” Jenzis prasa skaidrību 45
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pastāv bažas, ka princis Čārlzs vairs nekad nesatiks savus mazbērnus – Ārčiju un Lilibetu, prinča Harija un Meganas bērnus
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Šī valdības PR akcija sabiedrībai diemžēl ļoti dārgi maksās,” Valainis atklāj, ka omikrona apkarošanas plāna nemaz nav 39
1 diena