
Ledāju kušana var izraisīt globālu katastrofu: nosauktas valstis, kuras cietīs visvairāk 0
Zinātnieki secinājuši, ka ledāju kušana var veicināt biežākus un spēcīgākus vulkānu izvirdumus visā pasaulē, kas savukārt paātrina klimata pārmaiņas uz Zemes, raksta “Live Science”.
Antarktikā, Krievijā, Jaunzēlandē un Ziemeļamerikā zem ledājiem atrodas simtiem vulkānu. Pieaugot globālajai temperatūrai, ledus segas kūst, un zinātnieki uzskata, ka zem tām esošie vulkāni sāks izvirst biežāk un intensīvāk.
Sākotnēji tas var izraisīt globālu atdzišanu, taču vēlāk – krasu un strauju planētas sasilšanu, brīdina Viskonsinas Universitātes pētnieki.
Pētījuma autori norāda, ka ledāji līdz šim apslāpējuši vulkānu izvirdumu intensitāti. Taču, klimata pārmaiņu dēļ ledājiem kūstot, šie vulkāni izvirdīs biežāk un ar lielāku spēku.
Ledum atkāpjoties, zemes dzīlēs uzkrātā magma un gāzes izplešas, paaugstinot spiedienu un izraisot eksplozīvus izvirdumus.
Zinātnieki pētīja sešus vulkānus Čīles dienvidos, lai izprastu, kā Patagonijas ledus segas kušana pirms tūkstošiem gadu ietekmēja vulkānisko aktivitāti.
Analizējot ar argona metodi datētus izvirdumus un vulkānisko iežu kristālus, viņi atklāja, ka ledus segas sarukšana mazināja spiedienu uz zemes garozu, veicinot magmas kustību un biežākus, sprādzienbīstamākus izvirdumus.
Šie atklājumi liecina, ka mūsdienu ledāju kušana klimata pārmaiņu dēļ var palielināt vulkānisko aktivitāti, radot potenciālus draudus nākotnē.
Zinātnieku aplēses liecina, ka patlaban zem ledājiem visā pasaulē atrodas 245 potenciāli aktīvi vulkāni.
Vislielākās bažas sagādā tie, kas atrodas zem kūstošajiem ledājiem Antarktīdā, Ziemeļamerikā, Jaunzēlandē un Krievijā — šajās teritorijās ledāju izzušana var izraisīt īpaši postošus izvirdumus.
Vulkānu izvirdumu laikā atmosfērā nonāk sulfāta aerosoli, kas atstaro Saules gaismu atpakaļ kosmosā.
Tas var izraisīt īslaicīgu planētas atdzišanu, kā tas noticis arī agrāk. Taču ilgtermiņā vulkāniskā darbība palielina siltumnīcefekta gāzu koncentrāciju atmosfērā, veicinot klimata sasilšanu.
Tas, savukārt, veicinās vēl straujāku ledāju kušanu un vēl postošākus vulkānu izvirdumus. Šāds apburtais loks var novest pie globālas katastrofas.