Daudzi jaunieši izvēlas studiju programmu “Ārstniecība”.
Daudzi jaunieši izvēlas studiju programmu “Ārstniecība”.
Foto: Timurs Subhankulovs

Šāgada pārsteigums: no pieprasītākās studiju programmas troņa gāzta “Tiesību zinātne”. Ko šogad izvēlas studēt? 19

Ilze Kuzmina, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Jau otro gadu pēc kārtas turpina pieaugt Latvijas augstskolās uzņemto studentu skaits, tomēr pamatuzņemšanā ne visām augstskolām izdodas aizpildīt visas valsts apmaksātās studiju vietas.

LA
LA.LV
Ziņas
“Problēmas ir ļoti nopietnas.” Vai Lietuva kļūdījusies, aizliedzot nevakcinētiem cilvēkiem apmeklēt lielveikalus? 130
23 stundas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
“Ministra dēļ zaudējumi ir lielāki par visu antivakseru nodarīto kaitējumu!” Apinis par bailēm un haosu 92
11 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 680
1 diena
Lasīt citas ziņas

Savukārt vispieprasītākās studiju programmas nu ir “Ārstniecība” un “Medicīna”, kas apsteigušas līdz šim populārās “Tiesību zinātnes”.

Tādi ir galvenie secinājumi, pārskatot pamatuzņemšanas rezultātus Latvijas augstskolās.
CITI ŠOBRĪD LASA

Apkopojot uzņemšanas rezultātus pamatstudijās 13 Latvijas augstskolās, redzams, ka tās apstiprinājušas 12 221 studētgribētāja pieteikumus studijām. Pērn uzņemšanā tika apstiprināti 11 862 potenciālo studentu pieteikumi.

Lielākajās augstskolās uzņemšanas rezultātus vērtē kā ļoti labus. Taču šī uzņemšana apliecina, ka augstskolās ir arī ne pārāk pieprasītas studiju programmas – visas pieejamās studiju vietas augstskolās nav vēl aizpildītas, ir brīvas arī valsts apmaksātās studiju vietas.

Visvairāk studētgribētāju LU

Nu jau vairākus gadus gandrīz visas Latvijas augstskolas (izņēmums lielāko universitāšu vidū ir Rīgas Stradiņa universitāte) piedalās vienotajā uzņemšanas sistēmā, kas ļauj potenciālajiem studentiem vienlaikus pieteikties dažādās studiju programmās vairākās augstskolās, sarindojot tās prioritāšu secībā.

Nosakot populārākās studiju programmas, tiek ņemts vērā, cik studētgribētāju to ir norādījuši kā pirmo prioritāti.

Taču šāda sistēma nozīmē arī to, ka pieteikumu studijām ir vairāk nekā reālo studētgribētāju.

Visvairāk pieteikumu – 19 085 – saņēmusi Latvijas Universitāte (LU), kurai šogad turklāt ir vislielākais saņemto studiju pieteikumu skaits kopš 2012. gada.

Otra pieteikumiem bagātākā augstskola ir Rīgas Tehniskā universitāte (RTU), kas saņēma 11 105 pieteikumus. Trešā ar 7800 pieteikumiem ir Rīgas Stradiņa universitāte (RSU). Reģionālo augstskolu vidū visvairāk pieteikumu – 3062 – Latvijas Lauksaimniecības universitātei.

Topā medicīnas studijas

Vispieprasītākā studiju programma ir RSU piedāvātās medicīnas studijas. Citas pieprasītākās studiju programmas šogad pārsvarā ir LU.

Šāgada pārsteigums: no pieprasītākās studiju programmas troņa gāzta “Tiesību zinātne”, ko apsteigušas studiju programmas “Ārstniecība” un “Psiholoģija”.

Šīs gan nav tās studiju programmas, kur ir vislielākais konkurss uz vienu studiju vietu: tas visiespaidīgākais ir tur, kur ir maz valsts apmaksāto studiju vietu.

Tā LU studiju programmā “Biotehnoloģijas un bioinženierija” ir tikai divas valsts apmaksātas studiju vietas, bet saņemti bija 194 pieteikumi, veidojot konkursu – 97 gribētāji uz vienu vietu. Šajā programmā aizpildītas arī visas 38 maksas studiju vietas.

Tāpat programmā “Starptautiskā ekonomika un komercdiplomātija” ir tikai sešas budžeta vietas, tāpēc 316 studētgribētāji rada milzīgu konkursu – 52,6 uz vienu vietu. Studiju programmā “Māksla” ir tikai trīs vietas, uz ko pretendēja 123 studētgribētāji, tātad 41 pretendents uz vienu vietu.

Savukārt RSU vislielākais konkurss bijis studiju programmā “Uzturs” – 38 studētgribētāji uz vienu budžeta vietu, seko “Fizioterapija” – ar 21 studētgribētāju uz vienu vietu, “Vecmāte” ar 21,5 un “Zobārstniecība” ar 10,8 reflektantiem uz vienu vietu.

Salīdzinoši studiju programmā “Medicīna” konkurss nemaz nebija tik liels – 6,5 potenciālie studenti uz vienu vietu.

RTU populārākās jau pēdējos trīs gadus ir ar informācijas tehnoloģijām un datorsistēmām saistītas programmas, kā arī “Arhitektūra”, “Būvniecība”, “Uzņēmējdarbība un vadīšana”, “Muitas un nodokļu administrēšana”, “Telekomunikācijas”, “Medicīnas inženierija un fizika”, “Mehatronika”, “Aviācijas transports” un “Automobiļu transports”. Pieprasītas ir jaunās studiju programmas “Ķīmija un ķīmijas tehnoloģija” un “Viedā elektroenerģētika”.

Visvairāk pieteikumu – 19 085 – studijām saņēmusi Latvijas Universitāte.
Foto: Timurs Subhankulovs

Augstskolu savstarpējie kari

Lielākajās augstskolās uzņemšanas rezultātus vērtē kā ļoti labus. Taču šī uzņemšana apliecina, ka augstskolās ir arī ne pārāk pieprasītas studiju programmas. Pamatuzņemšana beidzās jau 16. jūlijā, bet visas pieejamās studiju vietas augstskolās nebūt nav aizpildītas.

Tāpēc jau sākta papilduzņemšana, kurā daļā augstskolu pieejamas arī valsts apmaksātās studiju vietas.

Sociālantropologs RSU docētājs Klāvs Sedlenieks sociālajos tīklos pauda sašutumu, ka, piemēram, Vidzemes un Ventspils augstskolās ir “pārsimts neaizpildītu budžeta vietu, tikmēr RSU joprojām nav nevienas budžeta vietas, studentiem nākas maksāt pašiem par mācībām”.

Piesaukto augstskolu rektori, atzīstot, ka brīvas studiju vietas vēl ir, sarunā ar “Latvijas Avīzi” tomēr noliedza, ka to būtu tik daudz.

Vidzemes Augstskolas rektors Gatis Krūmiņš neslēpj: ik gadu pamatuzņemšanā neizdodas aizpildīt pāris desmitu studiju vietu, kas parasti tiek aizpildītas papilduzņemšanā.

“Paši gan brīnāmies, ka diezgan daudz ir šo brīvo budžeta vietu, jo augstskolas reputācija ir ļoti laba, mūsu veikums zinātnē ir augsti novērtēts, esam aktīvi sociālajos tīklos un citviet. Iespējams, kļūda bija tā, ka nebija īpašas uzņemšanas kampaņas.

Turklāt visvairāk neaizpildīto budžeta vietu ir Tūrisma organizācijas un vadības studiju programmā.

Iespējams, tas saistīts ar to, ka kovida dēļ tūrisms tikpat kā apstājies, taču pēc trim četriem gadiem šādi speciālisti, visticamāk, būs atkal pieprasīti.

Nedaudz brīvu valsts apmaksāto studiju vietu ir arī Mediju studiju un žurnālistiskas studiju programmā.

Īstermiņa domāšana būtu samazināt reģionālām augstskolām valsts apmaksāto studiju vietu skaitu, jo valstij ir nepieciešama policentriska attīstība.

Sarunas par budžeta vietām ar Izglītības un zinātnes ministriju ik gadu ir smagas, nebūt nav tā, ka tās tiktu tā vienkārši piešķirtas. Mazāks pieprasījums pēc tām ir nevis sliktākas izglītības kvalitātes dēļ, bet gan tāpēc, ka potenciālo studentu te ir mazāk nekā Rīgā. Galvaspilsētā jau tagad ir proporcionāli daudz vairāk studiju vietu nekā reģionos.”

Tikmēr vispieprasītākā Vidzemes Augstskolā izrādījusies Informācijas tehnoloģiju studiju programma, ko arvien biežāk izvēlas arī meitenes.

Arī Ventspils Augstskolas rektors Kārlis Krēsliņš apgalvo, ka reāli brīvas ir vien nedaudz vairāk kā desmit valsts apmaksātās studiju vietas.

Visvairāk – bakalaura studiju programmā “Biznesa vadība”, kamēr maģistrantūras līmenī šajā programmā visas vietas jau aizpildītas. Dažas vietas vēl pieejamas studiju programmās, kas sagatavo nākamos datorspeciālistus, elektroniķus, inženierus.

“Neaizpildīto budžeta vietu šogad pat ir mazāk nekā pērn šajā laikā,” saka rektors. “Turklāt ierasts, ka daļa jauniešu nokavē pamatuzņemšanu vai neiestājas, kur vēlas, vai arī pārdomā un tad nāk uz papilduzņemšanu. Pērn tajā uzņēmām ap simt studentu.”

Starp pieprasītākajām studiju programmām augstskolā toties ir “Programmēšana”, “Valodu un starpkultūru komunikācija”, “Starptautiskais bizness”. Pieprasīta ir studiju programma “Jaunuzņēmumu veidošana”, kurā jau studiju laikā studentiem jāveido reāli uzņēmumi.

Brīvas budžeta vietas arī citur

Jāpiebilst, ka brīvas tā sauktās budžeta vietas saskaņā ar datiem portālā “Latvija.lv” ir arī citviet.

Piemēram, Daugavpils Universitātē nav aizpildītas valsts apmaksātās studiju vietas programmās “Bioloģija”, “Fizika (nanotehnoloģijas vai materiālu apstrādes tehnoloģijas)” un “Ķīmija (atjaunojamo resursu ķīmija vai praktiskā bioanalītika)”. Pat LU dažas brīvas vietas varētu būt studiju programmās “Fizika”, “Matemātika”, “Matemātiķis – statistiķis” u. c.

Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāve Inta Bērziņa, lūgta komentēt, vai nevajadzētu ieviest kādas pārmaiņas valsts finansēto studiju vietu sadalē, atbildēja: “Augstskolu likuma grozījumi paredz augstskolām noteikt stratēģiskās specializācijas, attiecīgi ar to saistītie pētniecības un studiju virzieni būs tie, kuru attīstība tiks prioritāri atbalstīta. Šobrīd ministrija gatavo informatīvo ziņojumu par turpmāko augstākās izglītības finansēšanu, kur tiks skatīts – ko un pēc kādiem vienotiem principiem valsts finansē.

Jāteic gan arī, ka 26. jūlijā ir par agru runāt par budžeta vietu aizpildīšanu/neaizpildīšanu. Augstskolu uzsaukumi “nāciet studēt, ir budžeta vietas” bieži vien ir mārketings.”

Jāpiebilst, ka RSU ir Veselības ministrijas pārziņā, tieši šī ministrija piešķir universitātei valsts apmaksātās studiju vietas. Taču IZM, visticamāk, iebilstu pret valsts apmaksātām studiju vietām sociālo zinātņu studiju programmās, jo valstī ir šo speciālistu pārprodukcija.

VIEDOKĻI

Studētgribētāji klausot darba devējus

Indriķis Muižnieks, LU rektors: “Aizvadītais attālināto mācību gads nav mazinājis jauniešu vēlmi iegūt augstāko izglītību. Tā ir laba zīme ne tikai mums kā augstskolai, bet arī sabiedrībai kopumā.

Kuplais pieteikumu skaits studiju programmā “Ārstniecība” – pat maksas studijām pieteikumu ir divreiz vairāk nekā studiju vietu – liecina, ka topošie mediķi augstu vērtē iespējas izmantot jauno Zinātņu mājas infrastruktūru, sinerģiju ar daudzveidīgo universitātes dabas un sociālo zinātņu ekosistēmu.”

Aigars Pētersons, RSU rektors: “Jau ceturto gadu pēc kārtas RSU saņēmusi lielu pieteikumu skaitu pamatstudiju programmās.

Esam gandarīti, ka jauniešu vidū tik lielu interesi raisa studijas medicīnā, zobārstniecībā un māszinībās.

Tāpat liels gandarījums par izcilajiem uzņemšanas rezultātiem sociālo zinātņu studiju programmās, kurās RSU nav valsts budžeta vietu. Studētgribētāji izvēlas studiju programmas, kas piedāvā precīzi definētas apgūstamās prasmes, kā arī ļauj ātri iekļauties darba tirgū. Studētgribētājs seko kvalitātei!”

Inesa Bušovska, RTU Uzņemšanas komisijas vadītāja: “Šogad apstiprināto pieteikumu skaits ir līdzvērtīgs pērnajam, esam ar šā brīža rezultātu apmierināti. Jaunieši saklausījuši darba devēju teikto, ka darba tirgū trūkst inženierzinātņu un augsto tehnoloģiju speciālistu. Jau desmito gadu RTU ir darba devēju visieteiktākā augstskola Latvijā, apliecinot, ka RTU studiju programmas atbilst darba tirgus prasībām.”

Pieprasītākās studiju programmas

SAISTĪTIE RAKSTI

Valsts apmaksāto studiju vietu sadalījums starp reģioniem

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Problēmas ir ļoti nopietnas.” Vai Lietuva kļūdījusies, aizliedzot nevakcinētiem cilvēkiem apmeklēt lielveikalus? 130
23 stundas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
“Ministra dēļ zaudējumi ir lielāki par visu antivakseru nodarīto kaitējumu!” Apinis par bailēm un haosu 92
11 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 680
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
„Pērc, ko gribi, te viss ir lētāks!” Latvieši dalās pieredzē, kāpēc pēc ikdienas precēm dodas uz „Lidl” Lietuvā 98
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Bērnu rotaļu laukumā lāču mamma ar lācēnu spēlējoties šļūc pa slidkalniņu 11
22 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Reirs skaidro, kāpēc nākamā gada budžetā nav paredzēta minimālās algas celšana 54
12 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Lemberga likumu noraida. Judins atzīst, ka viņam kauns, ka Saeima nopietni diskutē par šādiem jautājumiem 12
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja būs iekšējais taisnīgums, mēs tos bēgļus arī pieņemsim.” Rūta Dimanta par problēmām valsts prioritātēs 9
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Krieķis gadu pēc Rebenoka slepkavības: Pirmos pierādījumus atrada pēc mēneša, tīrot māju 23
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Botass ātrākais pirmajos F-1 treniņbraucienos
23:03
LE
LETA
Ziņas
Nīderlande ievieš obligātus Covid-19 sertifikātus 15
22:06
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Līdz ar Rūdolfu Blaumani mirusi arī ērglēniešu vienprātība
21:32
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
“Ministra dēļ zaudējumi ir lielāki par visu antivakseru nodarīto kaitējumu!” Apinis par bailēm un haosu 92
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Problēmas ir ļoti nopietnas.” Vai Lietuva kļūdījusies, aizliedzot nevakcinētiem cilvēkiem apmeklēt lielveikalus? 130
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Par interneta hītu kļuvis video, kurā Staķis pārsteigts par sportistiem, kas ieradušies uz apbalvošanu: “Kādā sakarā? Ā, īstais Pļaviņš un Točs!” 38
18 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Atsāks darbu pie Pašvaldību referendumu likuma 2
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Dažviet iespējams arī pērkona negaiss. Kāds laiks gaidāms sestdien?
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Viņi visu ir izdarījuši nepareizi!” Ušakovs vaino valdību par cilvēku vēlmi nevakcinēties 63
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Pēc uzmanības “izslāpušie”!”: princis Harijs un Megana dodoties vizītē uz Ņujorku, uzjautrinājuši soctīklu lietotājus 14
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Biju nepatīkami pārsteigts…”Levits prasījis, lai deputātes nokārto frakcijas atbalstu Kucinas ievēlēšanai ST tiesneša amatā 106
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Par mata tiesu! Autobraucējs šķērso vairākas joslas, neaizskarot nevienu citu braucošo auto 1
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
2022.gada valsts budžeta projekts: Reirs atklāj, vai nākamgad būs nepieciešama nodokļu celšana 6
15 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Latviešu Apvienotajā Karalistē vairāk, nekā rēķināts. Cik Latvija saņems par breksita ciešanām? 16
14 stundas
IK
ILZE KĻAVIŅA
Ziņas
Pintera spoguļi. Ilze Kļaviņa recenzē Ināras Sluckas iestudējumu “Nodevība” Nacionālajā teātrī
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tiks grauta uzticība pensiju sistēmai!” Vai Latvijai jāseko Igaunijas piemēram un jāļauj strādājošajiem izņemt pensijas 2. līmeņa uzkrājumu? 41
22 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
No omītes recepšu krājumiem: visgaršīgākais mājās gatavotais rasols 18
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Bērnu rotaļu laukumā lāču mamma ar lācēnu spēlējoties šļūc pa slidkalniņu 11
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dziedātājas Elīnas Gluzunovas vīrs pukojas, ka sieva ir kā “saaugusi” ar telefonu: “Tie “like” ir svarīgāki par bērniem!” 7
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
„Pērc, ko gribi, te viss ir lētāks!” Latvieši dalās pieredzē, kāpēc pēc ikdienas precēm dodas uz „Lidl” Lietuvā 98
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Pensija būs jākrāj pašam! Ar laiku pensijas 1. līmenis izzudīs arī Latvijā 125
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Cilvēkus izmanto.” Ilvesa par to, ka ar cilvēkiem tiek manipulēts, mērķtiecīgi izmantojot dažādas tehnoloģijas 58
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Agris un Agrita 1
18 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Ar kādiem “tautas līdzekļiem” labi var iztīrīt veļasmašīnu, bet kādus labāk tomēr nelietot?
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tad jau mums vajag mēru katrai Rīgas bedrei!” Ušakovs skeptisks par nakts mēra amata ieviešanu galvaspilsētā 38
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TV personības Žaklīnas Cinovskas jaunā darbavieta – pārsteigums daudziem 41
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Lai orhidejas ziedētu vienmēr: dārzniece atklāj vienu “triku” 5
1 diena