Foto – Anda Krauze

Lins apģērbā un interjerā 0

Vieni, kam patīk viss dabiskais, lina izstrādājumus izmanto mājokļa interjerā un apģērbā. Citiem ir rezervētāka attieksme – tas nešķiet pietiekami smalks, bet gan burzīgs, smags un samērā dārgs. Tāds priekšstats saglabājies no padomju gadiem.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Ķīniešu horoskops oktobrim: uzzini savu šī mēneša laimīgāko datumu
“Būs par vienu policistu mazāk…” Mūziķis Puzikovs dziļi pārdzīvo tiesas spriedumu, atklājot, kāpēc neatzīst savu vainu 34
Kokteilis
Darbs nav vilks – uz mežu neaizskries! 5 datumi, kuros dzimst īsti sliņķi 2
Lasīt citas ziņas

Mūsdienu lina audums būtiski atšķiras faktūras, blīvuma un krāsu toņu daudzveidībā. Turklāt joprojām saglabājot cilvēkam draudzīgas īpašības – tam ir arī antibakteriāla iedarbība.

 

Sen novērtēts

Lini ir sens un plaši izplatīts kultūraugs, ko cilvēce pazīst jau vairākus gadu tūkstošus. Sākumā no linšķiedrām austs apģērbs bija augstdzimušo privilēģija, vēlāk darinājumi no šī dabīgā materiāla kļuva pieejami plašākam ļaužu lokam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lietotāji novērtēja linam piemītošās vērtīgās īpašības – to, ka audums ir gaisa caurlaidīgs, izturīgs pret nodilumu, neizstaipās, ka vasarā šādā apģērbā ir vēsi, tas nesviedrē.

 

Novērtēja arī dziedniecisko iedarbību, ka vājniekam lina palagos nerodas izgulējumi, ka brūce, pārsieta ar lina audeklu, ātrāk sadzīst, ka, zīdainim lina autiņos neiekaist āda. Kāds no cilvēka anatomijas pētniekiem senlaiku Itālijā bija pārliecināts, ka lina audumam piemīt arī spējas novērst inficēšanos ar sifilisu.

 

Šo un vēl citu iemeslu dēļ aizvadītajos gadsimtos daudzi dziednieki, tostarp persiešu zinātnieks un ārsts Avicenna, iesaukts par prinču dakterētāju, savā praksē izmantoja gan lina audeklu, gan linsēklas. Linšķiedras antibakteriālās īpašības novērtē arī mūsdienu medicīna, piemēram, ķirurgi joprojām izmanto lina vati.

 

Labās īpašības

Visiem zināms, ka karstā laikā vēlams tērpties lina apģērbā, jo tajā valkātājam ir vēsi, nav jāsvīst. Šo komfortu nodrošina linšķiedras lieliskās termoizolācijas spējas – vasaras tveicē tajā telpā, kas veidojas starp cilvēka miesu un lina auduma apģērbu, ir trīs līdz četrus grādus zemāka temperatūrā nekā apkārtējā vidē. Linšķiedra apveltīta arī ar teicamām higroskopiskām īpašībām, proti, tā uzsūc mitrumu. Šī īpatnība dabīgā auduma apģērba valkātājam ļauj justies komfortabli, jo svīstot padušu rajonā neveidojas traipi, audums nelīp pie miesas, bet āda elpo.

 

Vasarā lins atvēsina, bet ziemā silda. Piemēram, guļot šāda auduma pidžamā uz linu palaga, mitrums, ko izdala gulētāja organisms, kondensējas un iesūcas audeklā, savukārt gaisa telpa, kas ir starp šķiedrām, darbojas kā dabisks termoregulators. Gulētājs nav sasvīdis, viņam ir silti. To vērts ņemt vērā, izvēloties gultasveļu un naktstērpu.

Reklāma
Reklāma

 

Linšķiedrām piemīt antiseptiskas un antibakteriālas īpašības, ko garantē augā esošie dabiskās izcelsmes fenolu savienojumi. Mākslīgie fenoli nav labvēlīgi cilvēkam, turpretim šie apdraud tikai patogēnos mikroorganismus (piemēram, sēnītes un baktērijas), kas parazitē uz mūsu ādas. Ieviešot garderobē un arī mājas vidē lina izstrādājumus, iespējams sevi pasargāt no dažādu ādas slimību, piemēram, ekzēmu vairošanās. Turklāt lins neitralizē kaitīgos toksīnus, ko organisms izdala caur ādu, novērš arī nepatīkamo sviedru aromātu.

Noteikti jāņem vērā, ka tas neizraisa alerģiju, tieši pretēji – spēj novērst alerģiskas reakcijas, īpaši, ja to cēlonis ir sintētiskie izstrādājumi. Tāpēc lins ieteicams zīdaiņu autiņiem, bērnu apģērbiem un tiem, kam jutīga āda.

Pretstatā sintētiskajiem un mākslīgajiem audumiem lins neuzkrāj statisko elektrību, kas rada nepatīkamas sajūtas, novelkot apģērbu, kad dzirksteles iet pa gaisu un trāpa arī ādai.

 

Dabiska vide


SIA “Plāns B” interjera dizainere Ilze Tola novērojusi, ka skandināvu valstīs un citur pasaulē lina izstrādājumu labās īpašības novērtē vairāk nekā pie mums, kaut savulaik linus esam pat eksportējuši.

– Būdams dabisks materiāls, lins ļoti labi sader ar citām dabiskām lietām. Ja mājas iekšējā apdarē un interjerā dominē koks, ir pārstāvēts metāls, māls un stikls, tiem droši var piepulcēt lina izstrādājumus. It sevišķi lauku mājās, kurām zīds un kaprons nepiedien.

Vispirms vajadzētu izdomāt, cik daudz lina izstrādājumu un kādos toņos vēlas redzēt telpā. Speciāliste norāda, ka ideāls salikums ir, ja kaut ko ļoti gaišu (baltu vai smilšu krāsā) kombinē ar kaut ko tumšu (riekstu brūno) un ar kaut ko pa vidu šiem toņiem (dažādas intensitātes oranžīgi brūniem toņiem). Tāpat labi saderot pavasarīgi zaļa krāsa, pelēka un balta.

– Ja izlemj, ka interjeru veidos vienā tonalitātē, un sāk pirkt aizkarus, dīvāna un atpūtas krēslu pārklājus, dekoratīvās spilvendrānas un grīdas celiņus, piemēram, smilšu krāsā, pastāv liela iespējamība, ka vienā telpā šie izstrādājumi pārāk labi neizskatīsies. Diemžēl smilšu krāsai (un ne tikai) ir vairākas tonalitātes, kuras veiksmīgi saskaņot izdodas tikai māksliniekam, dizaineram vai cilvēkam ar attīstītu krāsu uztveri. Ja nu tomēr no šīs krāsas negribas atteikties, to var līdzsvarot, telpā “ienesot” arī ļoti gaišu (balto) un tumšu (melnu vai brūnu) krāsu.

 

Ļoti izsmalcināts interjers sanākot, ja izvēlas viena toņa, bet dažādas faktūras tekstilijas, piemēram, baltus plānus lina auduma aizkarus, baltu reljefainu dīvāna pārklāju un no rupjiem lina diegiem tamborētu baltu paklājiņu.

 

Lai telpa vizuāli šķistu plašāka, lielām plaknēm (sienām, griestiem) jābūt gaišām. Ja istabiņa pavisam maza, gaiša jākrāso arī grīda. Tumšas šādā telpā varētu būt mēbeles, turklāt – ne pārāk masīvas. Dažādus interjera aksesuārus (spilvenus, dīvāna pārklājus, paklājiņus un galda celiņus) tad izvēlas trešajā tonī. Pēc kāda laika, aksesuārus nomainot, telpā valda cita noskaņa. Piemēram, tuvojoties ziemai, tekstilijas izvēlas siltos toņos (oranžs, dzeltens), savukārt vasarā pāriet uz aukstajiem toņiem (zilgans, zaļgans).

Interjera dizainere uzskata, ka lina izstrādājumi vairāk iederas guļamistabā, viesistabā un virtuvē, mazāk – bērnistabā.

– Bērna temperaments pieprasa košas krāsas, lina klusinātie toņi īsti neatbilst šīm prasībām.

Ja telpu vēlas padarīt mājīgāku, guļamistabā lina audumu var izmantot iebūvētajam skapim bīdāmo durvju vietā. Ja ir augsti vai slīpi griesti, tos var maskēt ar šī materiāla drapērijām, tās stiprinot pie sijām vai telpas stūros. No lina audekla var šūt mantu krātuvi ar daudzām kabatiņām bērnistabai. Koka krēsla karkasā var stiprināt tamborējumu, kas darināts no rupjām lina auduma strēmelēm. Šādu eksponātu interjera dizainere Ilze Tola šopavasar redzējusi Stokholmā, kur notika Ziemeļvalstu mēbeļu mese. Linam ir daudz pielietojuma iespēju.

 

 

Svarīgi

Kas jāievēro, kopjot lina izstrādājumus:

• tie ar katru mazgāšanas reizi kļūst mīkstāki, tāpēc, ja vēlas saglabāt galdauta vai salvešu sākotnējo izskatu, pēc mazgāšanas mazliet jāiestīvina,

• ir vieglāk mazgāt nekā kokvilnas izstrādājumus, jo netīrumi neiesūcas tik dziļi šķiedrā, paliek virspusē,

• izsmalcinātas sedziņas vai galdautus ieteicams tīrīt tikai ķīmiski, jo tad saglabājas izstrādājuma sākotnējā forma un krāsa,

• lins jāgludina mitrs, gludekli noregulējot uz karstāko režīmu.

 

Uzziņa

Lina auduma priekšrocības:

• piemīt antibakteriāla un antiseptiska iedarbība,

• neizraisa alerģiskas reakcijas, ieteicams cilvēkiem ar jutīgu ādu,

• izturīgāks nekā kokvilna,

• augsta gaisa caurlaidība un teicamas siltuma vadītspējas,

• neuzkrāj statisko elektrību, mazāk nekā citi audumi piesaista putekļus,

• lieliski uzsūc mitrumu, tāpēc virtuvē droši var izmantot lina dvieļus,

• noturīgs pret saules ultravioleto starojumu, strauji neizbalo,

• lina palagu un naktsapģērba lietošana mazina izgulējumus slimniekiem,

• aizbaida insektus – kodes lina apģērbam nekaitē!

Konsultēja SIA “Plāns B” interjera dizainere Ilze Tola un SIA “Larelini” speciāliste Tatjana Krivonosova.

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.