Foto-Shutterstock

Mājoklī jāmaina vai jāpārvieto caurules? Padomi, tās izvēloties un lodējot 0

Remontējot dzīvokli, bieži vien nākas mainīt vai pārvietot apkures vai ūdensvada caurules. Vēl pirms gadiem divdesmit plaši izmantoja čuguna vai tērauda caurules, ko savstarpēji sametināja vai kam veidoja vītņveida savienojumus, bet tagad visbiežāk lieto polipropilēna caurules, kuru montāžu iespējams veikt pašu spēkiem.

Reklāma
Reklāma

Liela izvēle

Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
Kokteilis
Izplatītas frāzes, ko vedeklām labāk neteikt vīramātēm 1
Lasīt citas ziņas

– Veikalos pieejams ļoti plašs polipropilēna cauruļu un to savienojošo elementu klāsts. Pērkot nekādā gadījumā nedrīkst vadīties tikai pēc lētākās cenas. Daudz svarīgāk ir izvēlēties materiālus, kas vislabāk piemēroti konkrētās cauruļu sistēmas montāžai. Pretējā gadījumā būs iztērēti līdzekļi, bet sistēma deformēsies, tecēs vai pat pārplīsīs, – skaidro SIA “KMT Projekts” valdes loceklis Māris Stiprais.

Ir nopērkamas caurules 16–110 mm diametrā, bet īsto izmēru nosaka pēc pārvietojamā šķidruma daudzuma. Pieredze liecina, ka, ierīkojot apkuri vai ūdensvadu dzīvoklī vai privātmājā, parasti izvēlas līdz 40 mm diametra caurules. Resnākas tiek dēvētas par maģistrālajām, un tām ir īpaši montāžas paņēmieni, ko labāk uzticēt profesionāļiem.

Krāsai ir otršķirīga nozīme

CITI ŠOBRĪD LASA

Caurules mēdz atšķirties pēc krāsas, tomēr tai ir nozīme tad, ja cauruļvadi būs redzami. Piemēram, apkures ierīcēm pievienotas baltas caurules istabas interjerā izskatīsies labāk nekā koši zaļas.

Savukārt krāsainās līnijas gan vēsta par cauruļu tehniskajām īpašībām. Piemēram, zila svītra liecina, ka caurule paredzēta tikai aukstajam ūdenim, sarkana – par to, ka caurule spēj izturēt augstāku temperatūru. Tomēr šāds marķējums bieži vien ir nepietiekams, bet daļai cauruļu tāda vispār nav.

Daudz svarīgāks ir teksta marķējums. Starptautiskais apzīmējums polipropilēna caurulēm ir PPR. Taču sastopami arī apzīmējumi PPRC, PP-H, PP-B un citi.

Būtiski atcerēties, ka caurules atkarībā no pieļaujamā spiediena un šķidruma temperatūras iedalāmas četrās grupās.

PN-10. Caurules paredzētas spiedienam līdz 1 MPa vai 10,2 bar. Tās domātas aukstā ūdens apgādei. Šīs arī ir vislētākās caurules.

PN-16. Caurules paredzētas spiedienam līdz 1,6 MPa vai 16,3 bar. Aukstā un karstā ūdens apgādes ierīkošanai tās izmanto visbiežāk, tomēr karstā ūdens temperatūra nedrīkst pārsniegt +60 °C.

PN-20. Caurules paredzētas spiedienam līdz 2 MPa vai 20,4 bar. Tās izmanto aukstā un karstā ūdens apgādei, ja karstā ūdens temperatūra nepārsniedz +80 °C. Šīs caurules nav piemērotas apkures sistēmās, kur iespējami hidrotriecieni.

PN-25. Caurules paredzētas spiedienam līdz 2,5 MPa vai 25,5 bar. Var izmantot centrālajā ūdensapgādē un apkures sistēmās ar darba temperatūru +90…+95 °C. Šīs ir visizturīgākās un visdārgākās caurules.

Lai gan polipropilēna caurulēm ir daudz priekšrocību, ir arī kāds būtisks trūkums – sasilstot tās ievērojami pagarinās. Aukstā ūdens caurulēm, kas visbiežāk paslēptas ēkas konstrukcijās, tas nav tik būtiski, turpretī karstajam ūdenim un apkurei domātās caurules var izliekties, deformēties, tām var rasties iekšējie spriegumi, kas samazina cauruļu kalpošanas laiku.

Reklāma
Reklāma

Caurules ar armējumu

Lai pēc iespējas samazinātu augstas temperatūras ietekmi un caurules izplešanos, mēdz izmantot īpašu armējumu. Tas var būt izgatavots gan no stikla šķiedras, gan alumīnija. Turklāt alumīnija armējums vienlaikus ir siltumizolācijas materiāls un barjera pret skābekļa molekulu difūziju.

Stikla šķiedras armējums parasti izvietots caurules sieniņas vidū, un tas salodēšanu neietekmē, bet caurulēm ar alumīnija armējumu jāievēro īpaša lodēšanas secība.

Caurules marķējuma piemērs: PP-R SDR 6 40*6,7 PN 20 EN ISO 15874. DIN 8077.8078.

Šajā gadījumā marķējums PP-R rāda, ka caurule izgatavota no viena slāņa polipropilēna (caurules ar stikla šķiedras armējumu apzīmē PPR-FG-PPR, bet caurules ar alumīnija armējumu PPR-AL-PPR). SDR 6 ir koeficients, kas rāda ārējā diametra un sieniņu biezuma attiecību. 40*6,7 – caurules diametrs un sieniņu biezums. PN 20 – caurules tips atkarībā no spiediena. EN ISO 15874. DIN 8077.8078 – starptautisko standartu uzskaitījums, kam caurule atbilst.

Visiem cauruļu veidiem tiek ražoti ļoti daudzi savienotājelementi, līkumi, pārejas no viena diametra uz citu. Krānus un filtrus ielodē tieši caurulēs, neizmantojot pārejas un vītņu savienojumus. Vislabāk vienam projektam izvēlēties viena ražotāja materiālus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.