Miega speciāliste Marta Celmiņa.
Miega speciāliste Marta Celmiņa.
Publicitātes foto

Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9

Jau pirms Covid-19 katrs trešais jeb 39 % jauniešu gulēja mazāk par vecumam atbilstošo veselīga miega normu, liecina “Epilepsijas un miega medicīnas centra” (Bērnu klīniskā universitātes slimnīca) un „Veselības centru apvienības” (VCA) sertificētas pediatres – miega speciālistes Martas Celmiņas veiktās aptaujas dati.

Ārste novērojusi, ka pašlaik situācija ir krietni pasliktinājusies.

RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Ja karaspēka koncentrācijas zonā ir izveidoti pārvietojamie morgi, tad lieta ir nopietna 60
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 4
4 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cepumu “Selga” reklāma izraisīja pircēju viļņošanos. Kāpēc tā un kas cepumiem “vēderā”? 27
5 stundas
Lasīt citas ziņas

Kāds ir veselīgs miegs?
Tīņu vecumā veselīgi būtu naktī gulēt 8 – 10 stundas, jaunākiem skolas vecuma bērniem miegam būtu jāvelta 9 – 11 stundas.

Svarīgi, lai nakts laikā ikviens izdzīvo vairākus miega ciklus. Kā zināms, viens miega cikls sākas ar dziļo miegu, kam seko seklais jeb sapņu miegs. Dziļajā miegā atjaunojas smadzeņu šūnas un tieši šajā laikā bērni aug. Savukārt seklajā miegā – redz sapņus, smadzenes sakārto dienā uzkrājušās emocijas un iespaidus, apkopo atmiņas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Miega cikli nakts laikā atkārtojas vairākas reizes. Ar katru nākamo reizi dziļā miega fāzes kļūst arvien īsākas, bet seklā miega fāzes – garākas. Turklāt arī katrā vecuma posmā dziļā un seklā miega fāžu sadalījums mainās. Jo vairāk cilvēks pieaug, jo īsāki top dziļā miega posmi un garāki – seklā miega posmi. Tas saistīts ar fizioloģiju.

Bērnu normālai attīstībai ir svarīgi kārtīgi izgulēties un nepalaist garām tik veselīgo nakts sākuma miegu, kurā ir visgarākās dziļā miega fāzes. Ja šo miega laiku “nosviež”, čatojot ar draugiem vai skrollējot internetu, citā dzīves posmā to nebūs iespējams atgūt.

“Pirms dažiem gadiem par miega paradumiem aptaujāju vairāk nekā 1000 divpadsmit līdz deviņpadsmit gadus vecus jauniešus no dažādām Latvijas skolām.

Apkopojot aptaujas rezultātus, izrādījās, ka 39 % Latvijas jauniešu guļ mazāk par vecumam noteikto veselības normu. Vairāk nekā 50 % jauniešu paši atzina, ka guļ par maz.

Šo pētījumu veicu pirms Covid-19 pandēmijas. Esmu pārliecināta, ka tagad dati būtu vēl satraucošāki,” stāsta miega speciāliste Marta Celmiņa.

Pirms pandēmijas viņas pacienti bija galvenokārt zīdaiņi, kuru mammas satraucās par mazuļu nakts miegu. Līdz ar Covid-19 attīstību, arvien biežāk konsultācijas ir nepieciešamas pusaudžiem un jauniešiem, kuri sūdzas par bezmiegu vai tieši otrādi – pārlieku miegainību un nespēju koncentrēties. Bieži šo sūdzību pavadone ir depresija, drūmas domas, pārlieku liels stress, trauksmainība un pat panika.

“Ģimenēm neklājas viegli – daudzas ir skārusi pandēmijas radītā krīze. Vecāki ir satraukti, taču vēl satrauktāki par notiekošo ir tīņi, turklāt ne visiem pusaudžiem ir atklātas, uz uzticēšanos balstītas attiecības ar vecākiem. Bieži jaunieši noslēdzas, ieraujas sevī,” situāciju raksturo ārste.

Izplatītākie slikta miega iemesli

Covid-19 radītā krīze

Ar to saistītās pārmaiņas ir būtisks bezmiega un sliktas gulēšanas iemesls, taču tas nav vienīgais. Vairāki iemesli meklējami ikdienas gulēt iešanas paradumos.

Melatonīna aizkavēta izdalīšanās

“Melatonīns ir hormons, kas liek justies miegainam un kā izdalīšanos smadzenēs veicina tumsa. Parasti tas veidojas ap astoņiem vakarā. Zināms, ka pieaugušajiem melatonīns sāk izstrādāties agrākās vakara stundās, jauniešiem – vēlākās. Šī atšķirība skaidrojama ar fizioloģiskajiem procesiem, kas notiek augošā organismā, taču tas nav galvenais iemesls, kādēļ jauniešiem ir grūti aizmigt. Dienā uzkrājas stress un satraukumus un, kad satumst, destruktīvās domas kļūst asākas, uzmācīgas.

Ja jaunietim nav ar ko aprunāties, viņš meklē izeju, izmantojot kādu bēgšanas tehniku. Piemēram, čato ar klasesbiedriem, draugiem, skatās TikTok, daudzi jauniešu izvēlas šausmu filmas. Viedierīce rada gaismu, kas kavē melatonīna izstrādāšanos, taču galvenais – visas šīs darbības aktivizē smadzenes, neļaujot iemigt,” skaidro speciāliste.

Vecāku vēlme palīdzēt pusaudzim, aizliedzot lietot telefonu pirms miega, nebūs pietiekami efektīva, jo jebkurš aizliegums ir tikai vēl viens iemesls darīt tieši to, ko neļauj.

Apburtā loka efekts

Ja ilgstoši neizdodas vakaros aizmigt, jaunieša galvā izveidojas tāds kā apburtais loks – jo  tuvāk nāk brīdis, kad jāiet gulēt, jo lielāks satraukums, jo lielāks satraukums, jo grūtāk aizmigt.

Jaunietis zina, ja vakarā vēlu aizmigs, no rīta nevarēs pamosties, jutīsies slikti, pēcpusdienā būs miegains. Domas par to rada trauksmi un miegs tikai attālinās.

Psiholoģiskā veselība

Pandēmijas laikā daudzi jaunieši cieš no paaugstināta stresa, trauksmes, depresijas, tādēļ, mēģinot uzlabot miega paradumus, nedrīkst atstāt novārtā psiholoģisko aspektu. Iespējams jaunietim nepieciešama psihologa vai psihoterapeita palīdzība.

“Esmu pārsteigta, cik daudz vecāku, dzirdot, ka jaunietim vajadzētu aiziet pie psihologa vai psihoterapeita, sākotnēji ir noraidoši. Joprojām spēkā ir mīti par to, ka, piemēram, psihoterapeitu vajag tikai “psiham”, ka, apmeklējot šo speciālistu, bērns tiks iekļauts kādā īpašā sarakstā un nākotnē būs grūtības, piemēram, iegūt autovadītāja tiesības. Tās ir muļķības!

Tāpat kā dažreiz nepieciešama palīdzība jebkuram citam cilvēka orgānam, arī smadzenēm, kas netiek galā ar ikdienas stresu, trauksmi, emocijām, nepieciešama palīdzība. Miega traucējumu gadījumā it īpaši palīdz kognitīvi biheiviorālā terapija,” skaidro VCA  pediatre – miega speciāliste Marta Celmiņa.

Vecāku uzdevums – palīdzēt bērnam

Ja bezmiegs vai slikts miegs ir biežs viesis, svarīgi saprast – pat, ja pusaudzim ir jau piecpadsmit (vai pat astoņpadsmit) gadu, viņš netiks galā ar šo problēmu viens.

“Noteikti ir jāiesaistās vecākiem. Vispirms – atpazīstot un identificējot miega problēmu. Tad – jāizvairās no aizliegumiem. Pateikt jaunietim, ka viņš pirms miega nedrīkst lietot telefonu, jo tad nevarēs aizmigt, ir pilnīgi neefektīvi.

Ierosinu vecākiem būt proaktīviem, vairāk jautāt pusaudzim, kā aizritējusi diena, kas šodien ir satraucis, un kopā meklēt risinājumus, kā tikt galā ar stresu un trauksmi. Iesaku arī pārskatīt gulēt iešanas paradumus un aizstāt tos ar veselīgākiem,” saka ārste.

Veselīgi miega paradumi

  • Pastaigas vai fiziskas aktivitātes svaigā gaisā dienas laikā un ne vēlāk kā divas stundas pirms miega.
  • Izvēdināta istaba tieši pirms gulētiešanas.
  • Miegam labvēlīga vide.
  • Gulēt iešana un celšanās katru dienu vienā un tajā pašā laikā (arī brīvdienās).
  • Ieteicams kopā ar jauniešiem pārskatīt telpu un saprast, kuras lietas vairo stresu un kuras rada mierpilnu, harmonisku atmosfēru (šīs vajadzētu aktivizēt tieši vakara stundās).
  • Pēdējo pusstundu vai stundu pirms miega (var arī nedaudz ilgāk) darīt kaut ko mierīgu, piemēram, krāsot mandalu, meditēt, pierakstīt dienasgrāmatā pārdomas, klausīties nomierinošu mūziku.

Tieši vecāki var ierosināt izmēģināt kaut ko jaunu un nomierinošu. Ja jaunietis pirms miega ir pieradis skatīties telefonā, var rosināt atrast nomierinošu saturu, piemēram, ASRM video. Ir skaņas vai kustības, ko klausoties vai vērojot, smadzenes nomierinās un atslābst. Vakara nodarbes, kas efektīvi nomierina, katram var būt citādas, tādēļ ir vērts eksperimentēt, līdz atklāj vispiemērotāko nomierinošo rituālu.

„Mēness aptiekas” farmaceite Daiva Āboliņa mudina vecākus konsultēties ar ārstu par to, vai pusaudža organismam pietiek mikroelementu, jo, ja moka bezmiegs, iespējams, pie vainas ir arī magnija trūkums organismā. Tad var palietot preparātu, kurā magnijs ir kombinēts ar B6 vitamīnu.

“Visticamāk stress un trauksme pakāpeniski mazināsies un, uzlabojot ārstes minētos miega paradumus, gulēt iešanas laiku jaunietis sagaidīs mierīgāka noskaņā. Taču, ja runājam par rituāliem, harmonizējošam vakaram iesaku arī tasi nomierinošas tējas. Var dzert, piemēram, piparmētras, kumelītes, liepziedu, pasifloras vai baldriānu tēju, vai arī izvēlēties kādu tējas drogu maisījumu. Tomēr vissvarīgāk ir koncentrēties uz vairākiem veselīgiem miega paradumiem,” saka farmaceite.

Pārmaiņu efektivitāte – individuāla

Ikviens organisms individuāli pielāgojas pārmaiņām. Vienam būs nepieciešams ilgāks laiks, līdz miegs atjaunosies un vairs nesagādās problēmas, citam pietiks ar vienu soli, un efekts būs tūlītējs. “Kādu jaunieti mocīja miega traucējumi – viņa nespēja iemigt, jo izjuta stresu par to, kā dienas laikā paspēs izdarīt visu nepieciešamo. Jo vairāk par to uztraucās, jo mazāk paspēja.

Skolas psihologs jaunietei ieteica izveidot detalizētu dienas darbu plānu. Meitene izlēma, ka visu vēlas pagūt līdz sešiem, lai vakars būtu brīvs. Līdzko viņa ieviesa šo metodi, samazinājās gan stress, gan bezmiegs,” stāsta Marta Celmiņa un iesaka miega problēmas risināt, virzoties soli pa solim.

“Neskatieties uz milzīgajām kāpnēm, kas jāpieveic, lai tiktu galā ar miega problēmām, sāciet ar kaut ko vienu – pirmo pakāpienu, ko var pārvarēt jau šodien.”

Miega vērtība

Kvalitatīvs miegs iet roku rokā ar spēcīgu cilvēka imunitāti un dzīvībai svarīgiem procesiem. Miega laikā atjaunojas šūnas, no smadzenēm tiek izvadīti vielmaiņas galaprodukti, kā arī bērnu un jauniešu vecumā tieši miegā notiek augšana.

Miega svarīgo lomu cilvēka dzīvē novērtējuši visos laikos. Ja cilvēks ilgstoši nav izgulējies vai nav gulējis nemaz, smadzenēs notiek procesi, kas cilvēkam neļauj pilnība apzināties savu rīcību.

Iespējams, pirmās liecības par to, ka miega trūkumu izmantoja kā spīdzināšanas metodi, meklējamas 16. gadsimtā Skotijā. Sievietēm, kuras tika apsūdzētas okultismā, neļāva gulēt. Pietika ar trim diennaktīm – viņām sākās halucinācijas un sievietes darīja, ko lika, tostarp, atzinās visās apsūdzībās.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
5 veselīgi augļi un ogas, kas patiesībā bojā zobus 2
37 minūtes
ML
Māra Libeka
Veselam
Latvija izceļas ar augstāko novēršamo mirstību. Kāpēc mūsu valstī ir tik augsti mirstības rādītāji? 58
2 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Kā izvēlēties sev piemērotāko ierīci asinsspiediena mērīšanai?
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Saeimas komisija atbalsta tabakas akcīzes nodokļa ieņēmumus novirzīt onkoloģijas pacientiem 2
20 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Ja karaspēka koncentrācijas zonā ir izveidoti pārvietojamie morgi, tad lieta ir nopietna 60
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 4
4 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cepumu “Selga” reklāma izraisīja pircēju viļņošanos. Kāpēc tā un kas cepumiem “vēderā”? 27
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skatītājs jautā: kāpēc nav statistikas par nāves gadījumiem pēc vakcinācijas? 176
23 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Apstājies un padomā pirms pārkāpt kādu robežu! Horoskopi 8.decembrim
13 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
25. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 10
28. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
27. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 7
25. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
23. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
22. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
19. oktobris, 2021
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vai pēc trešās vakcīnas jālieto asins šķidrinoši medikameti? 110
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Labdarības maratona “Dod pieci!” laikā Rīgā aizliegs transportlīdzekļu apstāšanos Tirgoņu ielā 6
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
“Mani moka panikas lēkmes, dažreiz tik spēcīgas, ka nevaru braukt sabiedriskajā transportā.” Ko darīt, lai tādu lēkmju nebūtu? 11
2 dienas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Augsto smago saslimstību un mirstību no Covid–19 un citām slimībām lielā mērā nosaka valdības sētās nāves bailes 89
3 dienas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Ģimenes ārste pastāsta, kā ārstēties no Covid-19 mājas apstākļos 43
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ielu intervijas: vai jūs būtu gatavi divreiz nedēļā brīvprātīgi testēties pret Covid-19? 45
3 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Latvija izceļas ar augstāko novēršamo mirstību. Kāpēc mūsu valstī ir tik augsti mirstības rādītāji? 58
2 stundas
LA
LA
Ziņas
“Kādreiz dzērāji bļaustījās uz policiju, bet ne jau Saeimas deputāts,” Vārpiņš uzskata, ka Gobzems “velk” tautu uz anarhiju
22 minūtes
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cepumu “Selga” reklāma izraisīja pircēju viļņošanos. Kāpēc tā un kas cepumiem “vēderā”? 27
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas ir izdarīts ar Rīgas ielām ir noziegums!”: kur braukt avārijas dienestiem un medicīniskajai palīdzībai? 15
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 4
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Eirovīzijas” konkursa atlasei Latvijā pieteikts rekordliels skaits dziesmu
10 minūtes
LA
LA
Ziņas
Jenzis: Ja mājās var pulcēties 10 pieaugušie, kāpēc tikpat nedrīkst sēdēt pie viena galdiņa kafejnīcā? 9
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Kur ir deficīts, tur cenas aug.” “Sadales tīkla” priekšsēdētājs atzīst, ka ar bažām skatās uz elektrības cenu kāpumu 51
6 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Ja karaspēka koncentrācijas zonā ir izveidoti pārvietojamie morgi, tad lieta ir nopietna 60
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skatītājs jautā: kāpēc nav statistikas par nāves gadījumiem pēc vakcinācijas? 176
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Kā šogad uz Ziemassvētkiem izrotāta “lampiņu karaliene” Ogre 5
14 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
“Ja auto nereaģē vai stūre šķiet “vaļīga” – ceļš ir slidens!”: eksperts skaidro, kā, braucot ziemā, nepieļaut liktenīgas kļūdas 15
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība apstiprina neapliekamā minimuma apmēra aprēķināšanas kārtību 31
1 diena
"V
"Mājas Viesis"
Stāsti
Iepazīstamies ar trīs jauktu tautību ģimenēm. Kā viņi jūtas Latvijā? 19
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja man kontos ir palikuši tikai 10 tūkstoši, man reāli sākas panika”: Kašers šogad zaudējis visus ietaupījumus 64
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Smags zaudējums: mūžībā devies vēl viens karalienes Elizabetes II tuvinieks 10
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Darba devēji saka: mēs neko tādu neesam piedāvājuši.” Dombrovskis izklāsta piemēru par valsts naudas izšķērdēšanu 21
21 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Viss, kas vajadzīgs izciliem svētkiem: Ziemassvētku siera kūka
12:44
LE
LETA
Ziņas
Latvijā reģistrēti 796 jauni Covid-19 pacienti un 25 sasirgušie miruši
12:39
LA
LA.LV
Ziņas
Latvijā noris darbs pie mūsdienīga radiofrekvenču spektra uzraudzības tehnoloģiskā risinājuma izstrādes
12:30