Leonīds Lencs: “Es vienmēr izrādei tuvojos un to izjūtu ar sirdi, prātu un dvēseli.”
Leonīds Lencs: “Es vienmēr izrādei tuvojos un to izjūtu ar sirdi, prātu un dvēseli.”
Foto: Edijs Pālens/LETA

“Ir pagājuši 2000 gadi, bet cilvēks joprojām grib maizi un izklaides.” Saruna ar Leonīdu Lencu 6

Diāna Jance, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Šogad “Spēlmaņu nakts” balvu “Par mūža ieguldījumu teātra mākslā” saņems režisore Māra Ķimele un M. Čehova Rīgas Krievu teātra vadošais aktieris, Latvijas Puškina biedrības priekšsēdētājs LEONĪDS LENCS.

VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Latvija izmisīgi lūdzas, gaudo un mēģina iežēlināt!” Krievijas ziņu lentēs sācies īsts viesulis 91
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Infektoloģe Baiba Rozentāle “pieķerta” TV ēterā ar kvalitatīvu, nesen veiktu manikīru: sociālo tīklu lietotāji – kā tas iespējams? 24
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Princis Viljams un Keita pagājušajā nedēļā ģimenē piedzīvojuši zaudējumu: tikai tagad tas atklāts publiski 9
3 dienas

Par Leonīdu Lencu pamatoti teikts, ka viņš ir viens no tiem mūsu kultūras cilvēkiem, kas vārda tiešā nozīmē cēluši garīguma, sapratnes un iejūtības tiltu starp cilvēkiem un tautām.

Dzimis Sibīrijā, kur izsūtījumā satikušies viņa vecāki, viņš ar saknēm daudzu paaudžu garumā ieaudzis Latvijas zemē.

Leonīds Lencs ir strādājis kopā ar visdažādāko mākslas principu režisoriem – Oļģertu Kroderu, Romānu Kozaku, Viesturu Kairišu, Elmāru Seņkovu u. c. M. Čehova Rīgas Krievu teātrī nospēlējis vairāk nekā 130 lomas – par iestudējuma garīgo centru kļuvis tiklab Leonīda Lenca tēlotais klaidonis Antonio izrādē “Lai lāsts pār abām jūsu dzimtām”, kā augstdzimušais Kents Šekspīra “Karalī Līrā”, dakteris Dorns Čehova “Kaijā” un  Kurts Strindberga “Nāves dejā”.

Ilgus gadus viņš vadījis “Latvijas Radio 4” programmu “Literārās pastaigas”. Leonīds Lencs bijis arī viens no ievērojamākajiem Indrānu tēva iemiesotājiem Latvijas teātra vēsturē.

Paziņo "Spēlmaņu nakts 2019/2020" nominantus

Vai jutāties pārsteigts, kad uzzinājāt par nozīmīgo nomināciju?

L. Lencs: Biju gan pārsteigts. Pēkšņi piezvanīja mūsu teātra direktore Dana Bjorka un teica, lai atnāku pēc nedēļas, būšot maza “surprīze”. Gaidīju, nekas skaidrāks nekļuva, tad pats aizgāju uz teātri un jautāju: “Nu, kas tad par “surprīzi”?” Tad, lūk, teātrī arī visu uzzināju.

Mācījos vēl vecajos laikos un no saviem pasniedzējiem īpaši gribu pieminēt Veru Baļūnu un Arkādiju Kacu – starp citu, viņš vēl ir dzīvs, nākamgad svinēs 90. jubileju un jau vairāk nekā trīsdesmit gadus dzīvo Maskavā. Tas bija laiks, kad grāmatas rakstīja rakstnieki un lasītāji tās lasīja.

Taču tagad tās saraksta paši lasītāji un neviens vairs nelasa… (skumji smejas).

To pašu varētu teikt par mūsdienu režiju un aktiermākslu. Tas sasaucas ar Arkādija Kaca teikto: “Varbūt savos izteikumos par teātri esmu pārāk patētisks, taču laiks ir tik nekaunīgs, ka kaunēties par to negribas.”

Kāds jums bijis šis laiks bez skatītājiem?

Skumu. Skumstu un vēlreiz skumstu. Tāpat kā mēs visi. Arī pašlaik liela Rīgas Krievu teātra trupas daļa vēl nav atsākusi darbu (saruna notika īsi pirms ārkārtējās situācijas sākuma. – D. J.). Senāk zāles bija pilnas ar skatītājiem.

Aktiera darbs ir grūts, tā tikai liekas: iemācies tekstu, ej un runā. Apgūstot lomu, spēlējot skatītājiem, patiesībā tā ir emocionāla elle, kurai jāiziet cauri. Aktierim ir ļoti svarīgi, ka jūt līdzi viņa spēlei.

Mūsu spēks nāk no tā iekšējā kodola, ko nevar nopirkt, to var tikai iedzīvināt un attīstīt. Tā ir mana dvēsele un sirds, ko izpaužu lomās, un tikai tad varu cerēt, ka būs izdevies mākslas darbs. Aktiera spēles kodols slēpjas viņa dvēselē.

Es vienmēr izrādei tuvojos un to izjūtu ar sirdi, prātu un dvēseli. Varbūt vissvarīgākais brīdis ir tās dažas minūtes, varbūt pat sekundes klusuma zālē; kādas asaras, līdzjūtība.

Kas cilvēkā ir garīgais un kas – vienkārši cilvēcīgais?

Pat nezinu, par ko mūsu dvēsele tagad ir pārvērtusies, ja vispār vēl atrodama. Katrs jau saredz tikai to, kas ietilpst viņa paša dzīves skatījumā. Viss atkarīgs no mūsu personīgās izvēles, un šī izvēle saskaņojas ar mūsu atmiņām, godaprātu, dvēseli.

"Spēlmaņu nakts" balvu pasniegšana

Kādā laikmetā jūs vislabprātāk dzīvotu?

Protams, Puškina laikā – gribētos kaut pa spraudziņu, atslēgas caurumu ieraudzīt tos laikus! Puškinu iemīlēju jau skolas solā, tāpat – arī Ļermontovu. Atceros, biju iemācījies daudzus dzejoļus, tos skaitīju, un skolotāja jautāja, vai esmu saslimis, vai man temperatūra, ka tāds sasarcis.

Atbildēju – nē, man tik ļoti patīk šī dzeja! Laikam bija lemts kļūt par aktieri. Puškina dzeja atver skatītāju sirdis gan Latvijā, gan Krievijā. Man vispār ļoti svarīgas ir tikšanās ar interesantiem cilvēkiem – dzejā un dzīvē.

Šķiet, ka dzejā mēs šķērsojam neredzamo līniju, kas atdala laicīgo, pārejot no mūžīgā uz būtisko. Puškins, Ļermontovs, Jeseņins, Brodskis… Viņi ir viscienīgākie sarunu biedri!

Katra tikšanās ar viņu dzeju ir gan atklājums, gan atmiņas par cilvēkiem, kuri mums atstājuši mantojumā gaišus žēlsirdības un mīlestības pilnus ideālus.

Kā domājat, kāpēc mēs nemācāmies no vēstures kļūdām?

Bet vēsture jau tieši sastāv no kļūdām. Jo gan tauta, gan katrs cilvēks dzīvo, aizmirstot par kļūdām, pārpratumiem un savstarpējo nesaprašanos. Tās ir ļoti cilvēcīgas lietas. Arī, runājot par mums, mūsu zemē – kā var dzīvot, nesaprotot vienam otru?

Tā rodas pārpratumi, arī nesaprašanās starp latviešiem un krieviem. Zelta vērti ir mirkļi, kad viens otrā ieklausāmies, viens otru izjūtam, varam par kaut ko vienoties. Cilvēks jau visur ir cilvēks, jebkurā valstī.

Savstarpējām attiecībām vajadzētu būt balstītām kultūrā, savukārt kultūra nedrīkst būt atdalīta no pašas dzīves, no dziļas izpratnes, mijiedarbojoties kultūrām dažādu tautu starpā. Jebkuru tautu vajadzētu vērtēt pēc tās visaugstākajiem ideāliem.

Šodien kultūra gan vairs nemaz nav tāda kā kādreiz. Šodienas kultūra ir viegla, meklē pēc smieklīgā, kultūras līmenis visu laiku samazinās. Tas, ko mūsdienās sauc par kultūru, bieži ir maznozīmīgs, un te domāju gan literatūru, gan mākslu, gan glezniecību.

Manuprāt, brīžam tas pat kļūst bīstami. Mums būtu jāatgriežas pie saknēm, pamata, jo, ja nav sakņu, nav arī augļu. Mūsu kultūras ir tik bagātas – ar tradīcijām, valodām, jau pateikto. Senā tautu dvēsele būtu gudri jāiedzīvina mūsdienās.

Kāda loma mākslai ir ideālā valstī? Kāda loma mākslai ir Latvijā?

Valsts ir izveidota cilvēkam, arī likumi tiek radīti viņam, ikvienam no tautas. Sabiedrībā ir nepieciešams noteikts vērtību mērs, jo svarīgākā nav pati valsts, bet cilvēki, kas tajā dzīvo.

Čehovs, kura vārdā nosaukts mūsu teātris, ir teicis: “Es neticu abstraktiem jēdzieniem, ticu atsevišķiem cilvēkiem. Saredzu glābiņu personībās, viņu spēkā, kaut gan tādu ir maz.”

Čehovs iestājās par to, lai cilvēkus vadītu kopējā tēvzemes balss, ne pašlabums. Mūsu dzīve ir tik pārpilna ar izlikšanos, sliktu aktierspēli nevietā.

Un tā visa ir tik daudz, ka pārstājam izjust un saprast, kas ir īstenība un kas – tikai egoistiska spēle, kur slēpjas oriģināls un kur – tikai pakaļdarinājums.

Kādas mūsdienu vērtības jūs tomēr gribētu nosaukt?

Ir pagājuši divi tūkstoši gadu kopš mūsu ēras sākuma, bet cilvēks vēl jo­projām risina tos pašus jautājumus, proti – pieprasot maizi un izklaides. Par to liecina arī mūsdienu izrādes, kas interpretē klasiku.

Kādēļ ir vajadzīgs no tās taisīt kaut kādu parodiju? Ja tev ir citi uzstādījumi, raksti pats savu lugu un pats to iestudē! Bet izķēmot klasiku… Dzīve jau tāpat ir pārpilna ar ķēmošanos.

Piemēram, pieminot Blaumaņa “Indrānus”. Tur ir viss: ģimenes un nacionālās vērtības, sociālie slāņi, jautājums par dvēseliskumu un darba tikumu. Mūsdienās tas izzūd.

Tagad pat – ja reiz saka, ka maska ir jāvalkā, tad taču tā ir jāvalkā, nevis jāņirgājas. Ja reiz izdots likums mūsu visu veselības labā, tas ir jāievēro. Visiem.

Dzīvei jābūt cīņai par cēlajām vērtībām mūsos, mums būtu jātiecas pēc kultūras zelta, nevis pēc ikdienas šova. Par to runāja arī Puškins. Ja mūsos nav tieksmes pēc cēlā, tad ir jārēķinās ar sekām.

Viss šajā pasaulē atkārtojas, reiz jau bija arī tā saucamā spāņu gripa. Cīnoties par mūsu cilvēktiesībām, nedrīkstam aizmirst arī par mūsu pienākumiem.

Nezinu, reizēm man liekas, ka vairs nespējam saprast, vai šobrīd dzīvojam kara vai pēckara laikos. Ja man jau nebūtu tik daudz gadu un es nebūtu ieguvis jau noteiktu dzīves pieredzi, tad tā neteiktu. Bet par to bieži aizdomājos.

Vai nav biedējoši iedomāties, ka viss atkārtojas?

Tas ir liktenis. Un mēs kā akli ejam tam pretim. Mūsdienu rakstnieki un mākslinieki izliekas esam ģēniji, un pārējie tikai applaudē. Pat nenojaušam, ka māksla un literatūra var būt arī nelietīga. Mums ir jāatgriežas pie vērtībām, jo bez atmiņas, bez sirdsapziņas nav cilvēka.

Izredzētie dzimst tikai reizi gadsimtā.

Atceros vārdus, tikai nav prātā, kurš tos teicis: “Cilvēkam nav jāapmirdz visa pasaule, pietiks, ka viņš pats kļūs par mazumiņu gaišāks.”

Tas ir trāpīgi pateikts. Mūsu glābiņš būs garīguma atjaunošana, bez tā mēs pazudīsim. Viss ir mūsos pašos. Nav jāmeklē svešas tantes un onkuļi, katram pašam sevī ir jāatrod tas kodols, kurš ļaus tev būt vismaz par cilvēku.

Puškins ir teicis, ka mēs esam slinki un mūsos trūkst zinātkāres. Mūsos dominē meli, izlikšanās, varaskāre. Viss ir mūsos pašos – gan labais, gan ļaunais, gan cēlais, gan zemiskais.

Ir jāizvēlas, no kā, daudz atsakoties, var iegūt mazumiņu, bet tas mazumiņš ir tas visvērtīgākais, bez kā dzīve ir nepilnvērtīga.

Mīlestība ir spēks, ar kura palīdzību var augt un saprast vērtīgāko. Mīlestība ir galvenais radošais spēks.

Saistītie raksti

Atkal gribu citēt, ko kāds teicis: “Visu vērtīgāko ir klusumā radījusi mīlestības pilna sirds.”

Uzsveru – klusumā! Mēs esam aizmirsuši par klusumu – ir parādījies tik daudz mākslīgu, mehānisku skaņu, ka patiesību mūsu ausis vairs nespēj sadzirdēt. Es ļoti ilgojos pēc īsta, dziļa klusuma. Ap mums ir tik daudz tukšu skaņu un vārdu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Latvija izmisīgi lūdzas, gaudo un mēģina iežēlināt!” Krievijas ziņu lentēs sācies īsts viesulis 91
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Infektoloģe Baiba Rozentāle “pieķerta” TV ēterā ar kvalitatīvu, nesen veiktu manikīru: sociālo tīklu lietotāji – kā tas iespējams? 24
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Princis Viljams un Keita pagājušajā nedēļā ģimenē piedzīvojuši zaudējumu: tikai tagad tas atklāts publiski 9
3 dienas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Sandris netīšām avārijā apskādē pašvaldības ūdens hidrantu, bet nesaprot, kāpēc OCTA prasa pašam atmaksāt tūkstošiem eiro 18
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Neizaicini šodien likteni, tas nebūs tev labvēlīgs! Horoskopi 28.novembrim 1
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ulberte: Darbu nelegāli turpina lielākā daļa skaistumkopšanas nozarē strādājošo
8 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Nespēlēsim loteriju ar savu veselību un dzīvību!” Kariņš aicina sabiedrību sargāt sevi 2
5 stundas
LE
LETA
Veselam
Latvijā pētīs iedzīvotāju imunitāti pret Covid-19 5
11 stundas
AK
Aija Kaukule
Stāsti
“Politkorektuma terors ir postošs.” Saruna ar Alvi Hermani 9
Intervija 13 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Nespēlēsim loteriju ar savu veselību un dzīvību!” Kariņš aicina sabiedrību sargāt sevi 2
23:38
LE
LETA/AFP
Ziņas
Beļģijā no 1.decembra pircējiem durvis atkal vērs veikali
23:05
LE
LETA
Ziņas
Tiesa noraidījusi pēdējos Trampa centienus apstrīdēt vēlēšanu iznākumu 1
22:41
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Infektoloģe Baiba Rozentāle “pieķerta” TV ēterā ar kvalitatīvu, nesen veiktu manikīru: sociālo tīklu lietotāji – kā tas iespējams? 24
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Rakstniece Nora Ikstena vīlusies Latvijas valdībā: es maksāju nodokļus, maksāju tā, ka drīz būšu bez ādas, tāpat kā mēs visi šai valstī 35
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Nerimst strīdi par troņa mantošanu. Princis Endrjū nokaitināts: “Princis Čārlzs nekad nekļūs par labu karali!” 2
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Policija Saldus apkārtnē meklē vīrieti, kuram būtu jāatrodas apcietinājumā
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Dukuriem Siguldā pirmās divas vietas Pasaules kausa otrajās sacensībās
11 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Smaga avārija uz Tallinas šosejas. Nopietnas traumas guvis mazs bērns
7 stundas
GN
Gints Narogs
Stāsti
No ielas puikas līdz Dieva rokai. Futbola ģēnijs Maradona dzīvoja kā rokzvaigzne
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tiesa noraidījusi pēdējos Trampa centienus apstrīdēt vēlēšanu iznākumu 1
6 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Pirmo reizi zinātnieki konstatējuši procesu, kas rada galveno enerģijas avotu Visumā 2
13 stundas
GP
Gunta Paavola
Ziņas
Pandēmijas blakne Somijā – ierobežoto pusaudžu vardarbība
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Iemīļotākie muzeji Latvijā pandēmijas laikā apvienojas asprātīgā izaicinājumā “Neviens vairs…”
18 stundas
Raivis Šveicars
Ziņas
Vai jaunu iekšdedzes auto ražošanai pienāks gals? “Euro 7” izmešu standarts sabiedējis auto īpašniekus 4
12 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Latvija izmisīgi lūdzas, gaudo un mēģina iežēlināt!” Krievijas ziņu lentēs sācies īsts viesulis 91
21 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Agita par zoba raušanu atdeva visu naudu, kas tobrīd viņai bija. Kā to spētu maznodrošināts iedzīvotājs? 30
21 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Valkāt maskas un nesarokoties aicināja jau pirms 100 gadiem. Kas bija postošā Spāņu gripa? 3
21 stundas
IA
Ieva Alberte
Veselam
“Mēs neredzam tam beigas.” Infektoloģe pieļauj, ka distancēsimies maskās vēl divus gadus 35
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. 20+ radošas idejas adventes vainagiem: no tradicionāliem līdz ļoti oriģināliem
16 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Vai var izveseļoties, ja Covid-19 pacients bijis pieslēgts pie mākslīgās elpināšanas aparāta? Atbild Fūrmanis 9
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. VIDEO. “Instagramīgākā” pilsētā Latvijā? Ogrē ierodas krāšņa Ziemassvētku kariete 6
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izdosies pat iesācējiem virtuvē: mājās gatavoti čebureki!
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
VID pieķer shēmotāju trijotni – valdes priekšsēdētāju, valdes locekli un grāmatvedi. Kādā jomā uzņēmums darbojies? 9
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vai populārais TV šovs ir “feiks”? “Ekstrasensu cīņu” vadītājs Safornovs pieķerts krāpniecībā – pārdevis dalībniekiem uzvaras 7
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 28. novembra līdz 4. decembrim: kādas vēlmes piepildīsies
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Lauris un Norberts 1
17 stundas