Foto: Shutterstock

No sarkana šķīvja izēdīsi mazāk? Kā krāsu spēles virtuvē ietekmē uztura izvēles 0

Pavasarī saules stari kutina degunu, zilas debesis liek pasapņot, bet zaļā zāle ļauj sajust vasaras smaržu – krāsas dabā uzlabo garastāvokli, un bez tām mēs nevaram. Bet kāda nozīme un vērtība krāsām ir mūsu pusdienu šķīvī? Vai arī tur tās var uzlabot garastāvokli, likt apēst vairāk vai gluži pretēji – turēt sevi grožos? Krāsu nozīmi uzturā izpētījusi un savā grāmatā Ar uzturu uz tu aprakstījusi uztura speciāliste Alise Kindzule.

VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 271
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons 194
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja valdība nepieņem šādu lēmumu, to izdarīs uzņēmumi.” Latkovskis par to, cik reāla ir nevakcinēto cilvēku atlaišana no darba 142
1 diena
Lasīt citas ziņas

Krāsa lielākoties nosaka ēdiena pievilcību un patēriņu. Ņemot vērā to, ka gremošanas sulas ir gatavas darbam jau mirklī, kad ēdienu ieraugām, krāsa nosaka arī patiku, garšas nianses, pat gremošanas ātrumu un efektivitāti, tātad arī pašsajūtu, svaru un veselību. Šo fenomenu pēta uztura psiholoģija, un praksē to realizē daudzi ēdināšanas uzņēmumi.

Zinot nianses, var paspēlēties ar krāsām, ietekmējot noskaņojumu un, kas zina, varbūt arī dzīvesveidu.
CITI ŠOBRĪD LASA

Protams, svarīgi ir individuālie faktori un krāsu uztvere, ko ietekmē bērnības pieredze, asociācijas, emocijas. Tomēr pastāv arī krāsu terapijas vadlīnijas un virzieni. Piemēram, pierādīts, ka krāsu ietekmē mainās garšas uztvere, kā arī pats baudīšanas process.

No kādas krāsas šķīvja varētu ieturēt maltīti šodien? Šādas spēles izmainīs noskaņojumu, stimulēs vai tieši otrādi – samazinās apēstā daudzumu, kā arī radīs prieku, ko var gūt ēšanas laikā. Ja pieņem, ka konkrēta situācija, notikumi, rezultāti ir domu un emociju rezultāts, turklāt, esot tieši tādā situācijā, kādā apzināti vai neapzināti ir vēlme būt, iespējams, ir vērts padomāt un integrēt ēdienā atbilstīgas krāsas, lai justos tā, kā iecerēts.

 

Sarkana

Pozitīvā ietekme: drosme, spēks, siltums, enerģija, izdzīvošana, aizrautība, vīrišķība.

Negatīvā ietekme: izaicinājums, agresija, brīdinājuma signāls, sasprindzinājums.

 

Sarkanā ir spēcīga krāsa ar visgarāko vilni. Tai raksturīgs vizuālais apmāns, it kā krāsa atrastos tuvāk nekā ir patiesībā. Fizioloģiski tā stimulē, tonizē, paātrina elpošanu un sirdsdarbību, palielina muskuļu spriedzi, rada izjūtu, ka dzīve rit ātrāk un spraigāk.

Sarkani šķīvji šķiet samērā biedējoši, saistās ar briesmām, brīdinājuma/apstāšanās signāliem, tāpēc no šādas krāsas šķīvjiem tiek apēsts mazāk ēdiena.

Turpretī sarkani ēdieni ir vieni no pievilcīgākajiem – tie saistās ar saldu garšu un rosina apetīti.

 

Zaļa

Pozitīvā ietekme: līdzsvars, svaigums, harmonija, universāla mīlestība, atpūta, atjaunošanās, mierinājums, izpratne un mīlestība uz vidi, miers.

Negatīvā ietekme: garlaicība, stagnācija, aklums.

 

Zaļā ir līdzsvara krāsa. Ja pasaule ir pietiekami zaļa, tas liecina par dzīvību. Fizioloģiski šī krāsa nedaudz pazemina asinsspiedienu, palēnina elpošanu un sirdsdarbību, samazina muskuļu spriedzi. Vēsturiski zaļa krāsa saistīta ar mazāku bada iespējamību, tā nomierina.

Uztura psiholoģijā šī krāsa saistās ar kaut ko veselīgu, veselīgi izvēlētām ēšanas opcijām. Šāda uztvere ir neatkarīgi no tā, vai ēdiens patiešām ir vai nav veselīgs.

No zaļa šķīvja ēdienu var apēst daudz vairāk nekā no citas krāsas šķīvja, tāpēc ir būtiski izvērtēt, vai šķīvja saturs tiešām ir vērtīgs.

Zaļa krāsa saistās ar skābas garšas sajūtu.

 

Pelēka

Pozitīvā ietekme: neitrāla.

Negatīvā ietekme: pārliecības trūkums, mitrums, neveiklība, enerģijas trūkums.

Gaiši pelēkā ir vienīgā krāsa, kam nepiemīt izteiktas pozitīvas īpašības. Tā ir diezgan nomācoša, tās galvenais trūkums ir asociēšanās ar depresiju: kad apkārtne kļūst pelēka, cilvēki instinktīvi cenšas ierauties sevī, noslēgties. Pārāk bieža pelēkās krāsas izmantošana tiek saistīta ar pārliecības trūkumu, bailēm izvērsties.

Pelēks ēdiens nešķiet kārdinošs, tas saistās ar pastāvējušiem, pat veciem produktiem, pelējumu, bojājumu, pievilcības un garšas trūkumu.

Arī no pelēkas krāsas šķīvja ēdienu būs grūti novērtēt un izbaudīt, tāpēc no tā, iespējams, apēdīsiet mazāk.

 

Foto: Shutterstock

Dzeltena

Pozitīvā ietekme: optimisms, pārliecība, pašvērtējums, ekstraversija, emocionālais spēks un līdzsvars, draudzīgums, radošums.

Negatīvā ietekme: iracionalitāte, bailes, emocionāls trauslums, depresija, nemiers.

 

Dzeltenās krāsas viļņa garums ir pietiekami garš un stimulējošs. Tai ir vislielākā ietekme uz noskaņojumu un pašsajūtu, tā paaugstina laimes hormona serotonīna līmeni organismā.

Šī krāsa stimulē apetīti un rada pozitīvas izjūtas ēšanas laikā.

Tā spēj paātrināt vielmaiņu un paaugstināt pašvērtējumu. Tieši tādēļ, lai radītu patiku pret uzņēmumu un ēdienu, ēdinātāji bieži vien izmanto dzeltenas krāsas ziedus un citus galda aksesuārus.

Arī oranža krāsa, līdzīgi kā dzeltenā, rada siltuma, aizrautības, entuziasma un komforta izjūtu. Uztura psiholoģijā oranžā krāsa saistās ar komforta ēdienu – pajumti, siltumu. Tas ir būtiski, jo komforta ēdienu neapzināti apēdam vairāk, nekā nepieciešams. Arī no oranžas krāsas produkta iepakojuma vai šķīvja, visticamāk, apēdīsiet vairāk.

 

Zila

Pozitīvā ietekme: inteliģence, komunikācija, uzticamība, efektivitāte, rāmums, loģika, miers, pārdomas.

Negatīvā ietekme: vēsums, atturība, emociju trūkums, nevēlēšanās draudzēties.

 

Zilā ir prāta krāsa un īpaši nomierinoša. Koši zila padara domas vieglas un skaidras. Gaišzila nomierina prātu un paaugstina koncentrēšanās spēju. Tā pazemina asinsspiedienu, palēnina sirdsdarbību un elpošanu, samazina muskuļu spriedzi, aizkavē emocionālas reakcijas. Taču zilas krāsas objekti var saistīties ar vēsumu, emociju un draudzības trūkumu.

Tomēr, par spīti tam, visā pasaulē tā ir iecienītākā un atzītākā krāsa un darbojas kā apetītes ierobežotāja.

Ēdot no zila šķīvja, tas nomierina, palīdz izbaudīt, rada lielāku patiku par ēdienu. Ņemot vērā to, ka šī nav dabīga ēdienu krāsa, uz zila šķīvja izceļas gandrīz visi. Šis faktors var palīdzēt ierobežot apetīti. Kontrasts starp šķīvja un ēdiena krāsu optiski rada izjūtu, ka porcija ir lielāka. Dabā zila krāsa nereti saistīta ar kaut ko indīgu (aizsargkrāsa). Iespējams, tāpēc zilas krāsas ēdiens var nešķist kārdinošs, pat ja garšo labi.

 

Rozā

Pozitīvā ietekme: miers, audzināšana, siltums, sievišķība, mīlestība, seksualitāte, izdzīvošana.

Negatīvā ietekme: aizture, emocionālā klaustrofobija, kastrācija, vājums.

 

Rozā kā sarkanās krāsas nokrāsa vairāk nomierina nekā stimulē, bet tā ir psiholoģiski spēcīga krāsa. Tā reprezentē sievišķību, izdzīvošanu, bagātina un fiziski nomierina. Ja šīs krāsas ir par daudz, tā fiziski novājina, samazina spēku/varenību.

Domājot par ēdienu, rozā krāsa asociējas ar jēlu gaļu, tāpēc apetīti nerosina. Ēdot no rozā šķīvjiem, tiks apēsts mazāks ēdiena daudzums, un to būs grūti izbaudīt pilnībā.

 

Brūna

Pozitīvā ietekme: nopietnība, siltums, daba, pasaule, paļāvība, nodrošinājums.

Negatīvā ietekme: smagums, humora un izsmalcinātības trūkums.

 

Brūno krāsu veido sarkanās un dzeltenās krāsas kombinācija, kas piesātināta ar procentuāli lielu melnās krāsas daļu. Ar melno krāsu tajā ienāk nopietnība, bet tā ir siltāka un maigāka.

Brūnas krāsas šķīvis un ēdiens tiek saistīti ar piedegušu, pārāk ilgi gatavotu un uzglabātu ēdienu. Šīs asociācijas nav pozitīvas un liek apēst mazāku porciju.

 

Balta

Pozitīvā ietekme: higiēna, sterilitāte, tīrība, nevainība, vienkāršība, efektivitāte, izsmalcinātība.

Negatīvā ietekme: aukstums, barjera, ierobežotība, noslēgtība.

 

Visbiežāk ēdam no baltiem šķīvjiem, bet, izrādās, tie var sagādāt vislielākās problēmas. Valensijas universitātē Spānijā izpētīts – ēdot no balta šķīvja, ēdiens šķiet par 7% saldāks, par 9% baudāmāks un par 13% aromātiskāks, un tas rosina apetīti. Balts ēdiens, īpaši uzkodas, tiek saistīts ar pārmērīgi lielu apēstā daudzumu.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ēdot baltus ēdienus, neapzināti var rasties izjūta, ka baltais ir tīrs, tas vispār neeksistē vai arī tajā nav kaloriju. Balti ēdieni un šķīvji ir saistīti ar biežāku nekontrolētu ēstgribu. Ja šķīvja krāsa no ierasti tumšākas tiek nomainīta pret baltu, ēdiens šķiet mazāk baudāms, un tas savukārt izraisa neapmierinātību, vēlmi pēc papildporcijas vai papildu uzkodām.

Fragments no Alises Kindzules grāmatas “Ar uzturu uz tu”

 

 

Mūsu eksperte

Alise Kindzule, uztura speciāliste

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
“Jāatceras, ka bērni jebkurā vecumā var saslimt smagi.” Ārsts par nepieciešamību vakcinēt arī jaunāko klašu skolēnus 37
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Palielinoties Covid-19 izplatībai, varētu samazināt plānveida stacionāro pakalpojumu pieejamību 10
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Liene Cipule: “Arī tiem, kas var nomirt, ir vajadzīga medicīniskā aprūpe. Uz kā rēķina mēs viņus ārstēsim?” 120
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
“Šis ir līdz šim labākais finansiālā atbalsta plāns, kāds jebkad ticis izveidots”: jaunais onkoloģijas plāns vieš cerības pacientos un mediķos 7
4 dienas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 271
7 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons 194
19 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 172
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja valdība nepieņem šādu lēmumu, to izdarīs uzņēmumi.” Latkovskis par to, cik reāla ir nevakcinēto cilvēku atlaišana no darba 142
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Māte ilgstoši indēja savu bērnu, iemesls vēl joprojām neskaidrs 11
1 diena
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē
2 dienas
KK
Kamita Kalniņa
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
6 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aizpampušas acis, pietūkušas potītes… Kā tikt galā ar tūsku? 6
22. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Laboratorisko izmeklējumu attīstības virziens – diagnosticēt slimību agrīnajā stadijā 1
19. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kondicionieris – kā glābiņš var būt arī nedraugs… 2
16. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc veldzei ir vērts izvēlēties kārdinošo arbūza šķēli 2
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc mūs traucē nemierīgie muskuļi…
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ var paaugstināties asinsspiediens? 1
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Avārijas kontracepcija – kad tas ir glābiņš un kad kaitējums 3
7. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā mazināt kukaiņu kodumu un apdegumu radītās raizes 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsdienīga privāta klīnika nodrošina pasaules līmeņa ķirurģiju 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 soļi, lai mazinātu pārāk augstu sliktā holesterīna līmeni 4
28. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 9
22. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Atceries – ir jāpadzeras! 4
18. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Influencere Beta Beidz: “Jāpalīdz meitenēm, kurām nav paveicies sociālā slāņa loterijā!” 32
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Bezdūmu produkti kā cigarešu alternatīvas. Nepieciešams saprātīgs regulējums 7
5 dienas
LA
Latvijas Avīze
Veselam
“Pēc potes gaidījām, kas nu būs, bet vīlāmies.” Ārstniecības augu audzētājs Ivars Geiba par vakcinēšanos pret Covid-19 99
6 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Fitopreparātu ābece ārīgai lietošanai 1
6 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
“Labāk ūdenī būt īsāku laiku, bet regulāri.” Kāpēc nepagarināt ledusaukstajā ūdenī pavadīto laiku? 1
6 dienas
LE
LETA
Veselam
Pētījumos noskaidrots, kuras vakcīnas pret Covid-19 ir drošas grūtniecēm 54
6 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā ir pelēkā zona.” Darba devēji prasa lielākas tiesības epidemioloģisko pasākumu ievērošanas nodrošināšanā 5
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Kā varēs atgūt naudu par biļetēm, ja cilvēks epidemioloģisko prasību dēļ pasākumu tomēr nedrīkstēs apmeklēt? 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Iedzīvotājus brīdina par apdrošinātāja vārdā izsūtītiem krāpnieku e-pastiem
32 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Cilvēkus izmanto.” Ilvesa par to, ka ar cilvēkiem tiek manipulēts, mērķtiecīgi izmantojot dažādas tehnoloģijas
29 minūtes
Inita Šteinberga
Praktiski
Lai orhidejas ziedētu vienmēr: dārzniece atklāj vienu “triku”
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šis gads pusaudžiem ir gauži nodarījis pāri.” Līdaka par sabiedriskās apziņas trūkumu
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TV personības Žaklīnas Cinovskas jaunā darbavieta – pārsteigums daudziem 10
3 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Ilze Kuzmina: Muižniece līdztekus “ugunsgrēka dzēšanai” veikusi arī darbus, kas no malas pat izskatās pēc kontrrevolūcijas
1 stunda
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ābolu pīrāgs “Šarlote”: klasiska recepte, kas izdodas katram!
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons 194
19 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 271
7 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Haoss Melburnā: vakcinācijas pretinieki ārdās Austrālijas pilsētas ielās 35
17 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Muļķis ir nevis ezis, bet tas, kurš nespēj elementāri “ierubīties”, ka ezis ir ezis 43
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Būšu kļūdījies. Tā bija kļūda, protams…” – vides aktīvists, deputāts Māris Olte komentē internetā izplatīto video, kurā šņauc balto pulverīti 61
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Nikolajs savu vainu atzīst un nožēlo: aizņemas naudu, lai samaksātu sāpju naudu. Jaunumi no tiesu zālēm 7
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Padarīsim galu šim murgam!”: princis Harijs un Megana paziņo, ka aktīvi pievērsīsies darbam ar Covid-19 vakcīnām 11
1 diena
EV
Edgars Vimba
Praktiski
Milzu baltmietenes – raganu apļu veidotājas parādījušās daudzos dārzos. Ko ar tām iesākt? 2
1 diena
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Izbrauc “Rail Baltica” maršrutu, pirms trase vēl gatava. Kas Rīgā ieradās ar “Eiropas savienošanas ekspreša” vilcienu?
14:54
LA
LA.LV
Ziņas
“Cilvēkus izmanto.” Ilvesa par to, ka ar cilvēkiem tiek manipulēts, mērķtiecīgi izmantojot dažādas tehnoloģijas
14:26
LE
LETA
Ziņas
Iedzīvotājus brīdina par apdrošinātāja vārdā izsūtītiem krāpnieku e-pastiem
14:23