Nekontrolēta, nelikumīga nogalināšana, izmantojot neselektīvas metodes, piemēram, putnu ķeršanu ar tīkliem, apdraud dzīvnieku un putnu populācijas, tādēļ pret to cīnās mednieku kopienas visā Eiropā.
Nekontrolēta, nelikumīga nogalināšana, izmantojot neselektīvas metodes, piemēram, putnu ķeršanu ar tīkliem, apdraud dzīvnieku un putnu populācijas, tādēļ pret to cīnās mednieku kopienas visā Eiropā.
Foto: Kuttelvaserova Stuchelova/SHUTTERSTOCK

Mednieki pret malumedniekiem visā Eiropā 5

Linda Dombrovska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
3 horoskopa zīmes, kuras vienmēr domā, ka visu zina labāk par citiem
Pilnīga neveiksme! Eksperti nosaukuši 7 automašīnas, kuras kalpo uz pusi īsāku laiku nekā citas 15
Kokteilis
Valsts policijas šefam Armandam Rukam dienesta romāns: “Es ar šo sievieti dzīvoju kopā!”
Lasīt citas ziņas

Bieži vien cilvēki nezina atšķirību starp likumīgām medībām un malumedībām. Tā tomēr būtu skaidri jānodala, jo jebkāda veida nelikumīga dzīvnieku nogalināšana, lai gan tiek saukta par medībām, ir nosodāms noziegums, par kuru pienākas noteikta atbildība. Šā iemesla dēļ oktobrī Eiropas Medību un dabas aizsardzības asociāciju federācija (FACE) pieņēma dokumentu, kas nosoda noziegumus pret savvaļas dzīvniekiem.

Ne visas ierīces var izmantot medībām

To, kādus rīkus ir atļauts izmantot un pēc kādiem kritērijiem vadoties būtu atļaujama savvaļas dzīvnieku nogalināšana, nosaka dažādi starptautiskie normatīvie akti, piemēram, Bernes konvencija, kā arī nacionālie likumi un noteikumi. Lielākoties tieši starptautiskie dokumenti tika pieņemti ar domu noteikt regulējumu, kas ļautu cīnīties ar nelikumīgu dzīvnieku nogalināšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Piemēram, Eiropas Padome 1979. gada 16. septembrī pieņēma Bernes konvenciju par Eiropas dzīvās dabas un dabisko dzīvotņu aizsardzību. Tās mērķis ir aizsargāt Eiropas savvaļas augu un dzīvnieku sugas, kā arī to dzīves vidi.  Īpaša uzmanība veltīta sugām, kurām draud iznīcība un kuru īpatņu skaits strauji samazinās. Konvencija nosaka ne tikai īpaši aizsargājamās augu sugas, bet arī īpaši aizsargājamās dzīvnieku sugas.

Tā ietver arī aizliegtos nonāvēšanas un gūstīšanas līdzekļus un paņēmienus. Saskaņā ar konvenciju ir aizliegtas cilpas, skaņu ieraksti, apdullinošas vai nonāvējošas elektriskas ierīces, spoguļi un citas apžilbinošas ierīces, sprāgstvielas, tīkli, liela mēroga nešķirojošas lamatas, indes un saindēta vai paralizējoša ēsma, gāzēšana vai izkvēpināšana, lidaparāti, autotransporta līdzekļi kustībā. Latvijas normatīvajos aktos vairākas no šīm metodēm tiek atzītas kā vispārbīstamas, un par to nelegālu izmantošanu var pienākties arī cietumsods.

Apstiprinātā Eiropas mednieku nostāja šajā jautājumā uzsver to, ka nav pieļaujama nekāda veida nelikumīga dzīvnieku nogalināšana.

Tāpat FACE aicina labāk apzināt un saprast nelikumīgas savvaļas dzīvnieku nogalināšanas cēloņus, lai sniegtu iespēju likumdevējiem pieņemt un veidot atbilstošus normatīvos aktus, kas varētu efektīvi apkarot šādus noziegumus. Likumdevējus FACE aicina ciešāk sadarboties ar medniekiem, lai cīnītos pret dažādām nelikumībām. Svarīgi ir arī panākt to, ka jau esošo normatīvo aktu prasības tiek ieviestas dzīvē.

Malumedniecība apdraud dzīvnieku populāciju

Eiropā tieši mednieku kopiena ir tā, kas visaktīvāk iesaistās cīņā pret nelikumībām. Viens no galvenajiem iemesliem – nekontrolēta, nelikumīga nogalināšana, izmantojot neselektīvas metodes, apdraud dzīvnieku un putnu populācijas.

Arī Latvijā tieši mednieki ir tie, kas visbiežāk ziņo par novērotām nelikumībām. Līdzīgi ir arī citās Eiropas Savienības valstīs. Piemēram, Itālijas Mednieku asociācija ir uzsākusi kampaņu, kuras mērķis ir cīnīties ar nelegālu putnu nogalināšanu. Nelikumīga savvaļas dzīvnieku nogalināšana ne tikai apdraud sugu populācijas, bet arī bojā likumīgo mednieku reputāciju.

Reklāma
Reklāma

Itālijā ir ieviests plāns, lai cīnītos ar nelikumīgu putnu un zīdītāju nogalināšanu. Šis plāns jau darbojas aptuveni piecus gadus, un tā īstenošanā iesaistījušies arī Itālijas mednieki. Plānā ir noteikti vairāki pasākumi, kas it īpaši tiek ieviesti septiņos Itālijas apgabalos, kur ir vislielākais nelikumīgu dzīvnieku nogalināšanas skaits. Šajās vietās šī problēma ir bijusi vēsturiska.

Plānā ir noteikti četri mērķi. Pirmais ir stiprināt vides dienesta spēkus. Šobrīd vides uzraudzību Itālijā veic 9000 profesionāļu un 4000 brīvprātīgo no mednieku asociācijām. Malumednieki, kas izmanto saindētu ēsmu, ir ļoti sena problēma Itālijā, tādēļ tiek izmantoti speciāli apmācīti suņi, lai saindēto ēsmu atrastu.

Vēl viens svarīgs mērķis, kas ir jāsasniedz, lai Itālijā efektīvāk apkarotu nelikumības, ir nepieciešamība pārskatīt normatīvo dokumentu bāzi. To arī paredz šis plāns.

Bieži vien nelikumības attiecībā uz savvaļas dzīvniekiem tiek īstenotas savtīgu un ekonomisku interešu vārdā. Tādēļ plāna ietvaros tiek veiktas dažādas izglītojošas kampaņas, lai šai pro­blēmai pievērstu sabiedrības uzmanību. Nereti nelikumības notiek, kad ir sezonas liegums, kā arī dabas parkos un liegumos, tādēļ ir svarīgi, ka par aizdomīgām aktivitātēm ziņo arī vietējie iedzīvotāji.

Vēl viens svarīgs uzdevums, kas jāīsteno, cīnoties pret nelikumībām, ir datu ievākšana un apkopošana, lai sekotu līdzi tendencēm. Datu ievākšana ļautu novērtēt, vai normatīvā bāze ir pietiekami efektīva.

Nav viegls uzdevums

Malumednieku ķeršana arī Latvijā nav viegla un bieži vien prasa daudz laika, resursu un pacietības. Visbiežāk tieši vietējie mednieku kolektīvi ir tie, kas konstatē nelikumīgu dzīvnieku nogalināšanu ārpus sezonas un vietās, kur ir liegumi. Pēc tam kad tiek informētas atbildīgās iestādes, nereti ir tā, ka tieši mednieki uzstāda meža kameras, veic novērošanu un vāc informāciju, ko pēc tam efektīvi var izmantot policija un Valsts meža dienests. Medniekiem ir liela loma dažādu nelikumību apkarošanā, ja runa ir par savvaļas dzīvnieku aizsardzību.

Sagatavots ar Medību saimniecības attīstības fonda atbalstu

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.