Migranti no Francijas Doveras ostā Anglijā – viņus Lamanša jūras šaurumā 14. janvārī pārtvēra AK robežapsardze.
Migranti no Francijas Doveras ostā Anglijā – viņus Lamanša jūras šaurumā 14. janvārī pārtvēra AK robežapsardze.
Foto: Hannah McKay/REUTERS/SCANPIX

Kāpēc migranti bēg no Eiropas Savienības? 52

Ilze Kalve, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Parlamentā ir ievēlēta Rīgā leģendāra prostitūta!”: no partijas “Stabilitātei!” par deputāti kļuvusi sieviete ar apšaubāmu reputāciju 144
Šlesers aicinās KNAB un VDD ierosināt kriminālprocesu par izskanējušo informāciju saistībā ar divu miljonu it kā saņemšanu no Putina 118
VIDEO. Aculiecinieks nakts laikā netālu no Preiļiem nofilmē dīvainus dzīvniekus
Lasīt citas ziņas

Apvienotās Karalistes (AK) valdība kārtējo reizi paziņojusi, ka ar Karaliskās flotes palīdzību tiks sākta nopietna cīņa ar nelegālajiem imigrantiem, kas ierodas gumijas laivās no Francijas. Taču briti to uztver kā uzmanības novēršanu, jo pēdējās nedēļās dēļ ballītēm lokdauna laikā pamatīgi sašūpojies premjerministra Borisa Džonsona krēsls. Tikmēr par spīti ziemai, arvien jaunas gumijas laivas turpina piestāt Doveras krastā, šāgada migrantu skaitam jau sasniedzot 1000.

Kādēļ migranti gatavi riskēt ar dzīvību, ja varētu palikt Eiropas Savienībā (ES)?

CITI ŠOBRĪD LASA

Francija iebraucējus negrib

Nav noslēpums, ka iebraucējus Francijā nemīl un cīņa par prezidenta amatu situāciju ir saasinājusi. “Ir bijuši brīži, kad Francija bija viena no galvenajiem imigrācijas galamērķiem Eiropā, bet tas tā nav kopš 2000. gadu sākuma,” apgalvo Barbara Džoanna, faktu pārbaudes asociācijas “Désinfox-Migrations” biedre. Piemēram, 2016. gadā Vācija reģistrēja 722 000 patvēruma meklētāju, bet Francija desmitreiz mazāk – tikai 75 990.

“Mēs neesam valsts, kur cilvēki ierodas [no trešajām valstīm], tādām kā Itālija, Grieķija vai Spānija, bet mēs esam tranzītzeme, tādēļ daži dodas uz Franciju, cerot, ka izdosies nokļūt AK, taču citi pēc 2015. gada un Sīrijas krīzes ieradās Francijā, jo neieguva patvērumu Vācijā,” paskaidro Virdžīnija Girado, Eiropas migrācijas pētniece Eiropas studiju un salīdzinošās politikas centrā “Sciences Po”.

Franči uzskata, ka migranti ir vainojami lielākajā daļā noziegumu. Statistiski 15% no noziegumiem izdara iebraucēji, kas ir 7,5% no populācijas, taču migrācijas pētnieki teic, ka lielākā daļa noziegumu ir maznozīmīgi vai noziegumi, kas attiecas uz imigrācijas noteikumu pārkāpšanu, piemēram, strādāšana bez atļaujas. Tāpat ārzemniekus biežāk apturot policija un tiesās viņi saņemot bargākus sodus

Francija apstrādā apmēram vienu piekto daļu no visiem ES patvēruma prasītāju iesniegumiem. Laikposmā no 2020. gada jūnija līdz 2021. gada jūnijam 122 015 pieprasīja patvērumu Vācijā, 93 475 – Francijā, 88 541 – Spānijā. Grieķija bija ceturtā ar 37 900, kas joprojām ir vairāk par Apvienoto Karalisti – 36 041.

Briti gatavojas uzņemt divreiz vairāk

Eksperti brīdina, ka AK šogad gumijas laivās varētu ierasties ap 65 000 nelegālo imigrantu, kas būs divreiz vairāk nekā pagājušajā gadā, kad ieradās 28 400. Lai arī plānots, ka Karaliskā flote pārņems kontroli Lamanša jūras šaurumā, tomēr flote negrasās aizšķērsot ceļu gumijas laivām. Naidžels Farāžs, bijušais UKIP līderis, brīdinājis, ka flote kļūs par jaunu “taksometru servisu nelegālajiem imigrantiem”.

Britu medijos pagājušajā nedēļā izcēlās pamatīgs tracis, atklājot, ka Dunkirkā, Francijā, izlīmēti plakāti ar detalizētu aprakstu, kā droši šķērsot Lamanša jūras šaurumu. Vairākās valodās ieteikts ņemt līdzi savas folijas segas, pārtiku un ūdeni vienai dienai, uzrādīts Francijas telefona numurs ārkārtas gadījumos – 112, pamācība, kā sūtīt GPS signālu un saites laika prognozēm. Ir ieteikumi, kā restartēt laivas motoru, brīdinājums nenovilkt glābšanas vesti, ceļojuma laikā palikt sēžot un saglabāt mieru. Ja kāds iekrīt ūdenī, tad pārējiem jārāda iekritušā virzienā, lai viļņos to nepazaudētu.

Britu Iekšlietu ministrija plāno celt jaunas hosteļu tipa nometnes 30 000 migrantiem, izmaksas tiek lēstas desmitos miljonu mārciņu. Valdība uzstāj, ka tas ir lētāk nekā izmitināt patvēruma meklētājus četrzvaigžņu viesnīcās. Tāpat plānots beigt publicēt ikdienas statistiku par atpeldējušo imigrantu skaitu. Turpmāk to publiskojot reizi trijos mēnešos. Lieki teikt, ka britu sabiedrība ir sašutusi, valdība tiek vainota vēlmē slēpt patiesību.

Kādēļ uz Apvienoto Karalisti?

AK nebūt nav pati dāsnākā valsts, ja salīdzina migrantu pabalstus ar citām ES valstīm. Ir atšķirības izmitināšanā, papildu maksājumos utt., taču, piemēram, Francijā pieaugušais iztikai saņem 6,80 EUR dienā, taču AK tās ir 5,64 sterliņu mārciņas dienā, kas, pārrēķinot eiro, ir 6,74, tātad tikai 6 eirocentu atšķirība, un par labu Francijai.

Labdarības organizācija “Refugee Action” apgalvo, ka apmēram 50% patvēruma prasītājiem iemesls kāpt gumijas laivās ir ģimenes saites AK, tāpat AK ir “otrā iespēja” pēc patvēruma pieprasījuma noraidīšanas ES. Daudzi uzskata, ka AK ir demokrātiskāka, tiesiskāka un brīvāka valsts par ES, tāpat ir iespēja ātri sameklēt nelegālu darbu bez personu apliecinošiem dokumentiem, un pietiek ar angļu valodas zināšanām pāris vārdu līmenī.

Apmēram trīsreiz vairāk imigrantu paliek Francijā nekā dodas uz AK. Migranti apgalvo, ka Ziemeļfrancijā saskārušies ar sliktu attieksmi no amatpersonām, kas regulāri nojauc viņu nometnes un sabojā teltis, personīgās mantas tiek iznīcinātas vai atņemtas. “Situācija Kalē ir prātam neaptverama,” “Euronews” skaidro “Care4Calais” aktīviste Moseleja, “joprojām ir spēkā aizliegums dalīt pārtiku vairākās Kalē vietās, un policijas rīcība pret migrantiem ir briesmīga. Daudzās Kalē neapdzīvotajās daļās ir izcirsti koki un krūmāji, lai cilvēki nevarētu celt teltis, kur gulēt. (..) Galu galā cilvēki guļ tieši uz asfalta, pamestās degvielas stacijās, aiz veciem veikaliem. Viņi nepārtraukti tiek pārvietoti, bieži vien vardarbīgi pamodināti agros rītos, iztraucējot viņu miegu, nogurums ir ļoti izplatīts. Saprotams, ka viņi ir gatavi riskēt, lai varētu izbēgt!”

“Viltus bērni”

Identitātes dokumenti bieži tiek iznīcināti, taču “Migrationwatchuk.org” raksta, ka gada laikā līdz 2021. gada septembrim teju 2000 gadījumos, kad identitātes dokumenti tomēr tikuši uzrādīti, tie ir bijuši viltoti. Tāpat 1118 pieaugušo, kas ieradās AK, centās izlikties par bērniem, kas ir lielākais “viltus bērnu” skaits kopš 2006. gada, kad sāka publiskot statistiku.

Lai arī Iekšlietu ministrija taisnojas, ka vecums tiek skurpulozi pārbaudīts, tomēr atzīst, ka sākotnēji visi, kuri apgalvo, ka ir jaunāki par 18 gadiem, tiek ievietoti pie bērniem. Cilvēku kontrabandisti visiem, kuri izskatās gana jauni, iesaka iznīcināt identitāti apliecinošus dokumentus un izlikties jaunākiem, jo bērni bez pieaugušo pavadības, visticamāk, saņems uzturēšanās atļauju bez liekiem jautājumiem, bet noraidīšanas gadījumā netiks aizturēti.

Tā 2020. gadā izcēlās pamatīgs skandāls, klasē kopā ar 15 gadus veciem pusaudžiem ievietojot patvēruma meklētāju no Ziemeļāfrikas bez dokumentiem, pēc izskata vismaz 40 gadu vecu. Viņa foto ar izkrītošajiem matiem sāka klejot sociālajos tīklos, taču sākotnēji pusaudžu vecāku sūdzības tika noraidītas, skolai apgalvojot, ka ir nepiedienīgi apšaubīt tīņa vecumu. Galu galā Iekšlietu ministrijai nācās uzsākt izmeklēšanu, un pēc rudens skolēnu brīvdienām “tīnis” skolā vairs nav manīts. Nav zināms, vai tas noticis dēļ izmeklēšanas un mediju pastiprinātās intereses vai tādēļ, ka skolas vadība sapratusi, ka plikpaurainais kungs ir krietni par vecu vidusskolai, taču klases bērnu vecāki nobrīdināti, ka svešu bērnu fotogrāfiju publicēšana sociālajos tīklos ir nelikumīga.

2021. gada jūlijā Augstākā tiesa nosprieda, ka veids, kā nosaka to, vai patvēruma meklētājs ir pieaugušais, diviem Iekšlietu ministrijas pārstāvjiem amatpersonām pieņemot, ka persona izskatās krietni vecāka par 18 gadiem, ir likumīgs.


UZZIŅA

Sāk strādāt ES patvēruma aģentūra

19. janvārī sāka darboties Eiropas Savienības Patvēruma aģentūra (EUAA), kas pārņēmusi iepriekšējā Eiropas Patvēruma atbalsta biroja (EASO) funkcijas.

2022. gada budžets ir 172 miljoni EUR.

Darbība sākta Beļģijā, Kiprā, Grieķijā, Itālijā, Latvijā, Lietuvā, Maltā un Spānijā, atbalstot jau esošās dalībvalstu institūcijas, kas nodarbojas ar patvēruma meklētāju lietām.

Aģentūra uzlabos operatīvās un tehniskās palīdzības sniegšanu dalībvalstīm, nodrošinās lielāku konsekvenci starptautiskās aizsardzības pieteikumu izvērtēšanā.

Aģentūra atbalstīs dalībvalstu sadarbību ar trešajām valstīm, tāpat izveidos pastāvīgu patvēruma prasītāju izvietošanas sistēmu visā ES.

Aģentūra palīdzēs ātrāk un solidārāk risināt krīzes situācijas.

SAISTĪTIE RAKSTI

Esošās pirkstu nospiedumu datubāzei “Eurodac” (izveidota 2000. gadā, lai atturētu migrantus pēc patvēruma prasības noraidīšanas citur prasīt patvērumu atkārtoti) pievienos vairāk datu, pievienos personas fotogrāfijas.

Avots: ES Padome

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Parlamentā ir ievēlēta Rīgā leģendāra prostitūta!”: no partijas “Stabilitātei!” par deputāti kļuvusi sieviete ar apšaubāmu reputāciju 144
Šlesers aicinās KNAB un VDD ierosināt kriminālprocesu par izskanējušo informāciju saistībā ar divu miljonu it kā saņemšanu no Putina 118
VIDEO. Aculiecinieks nakts laikā netālu no Preiļiem nofilmē dīvainus dzīvniekus
Publiskajā telpā atgriezušies dinozauri, kuru nemirstība ir vienkārši apskaužama. Egila Līcīša feļetons 37
Putins beidzot pats mobilizējies? Cilvēki dalās ar kāda mobilizētā attēlu, kurš ir ļoti līdzīgs Krievijas prezidentam 10
Lasīt citas ziņas
Zaudējot pozīcijas kaujas laukā, Putins uz fronti nosūtījis kodolieročus, demonstrējot gatavību tos izmantot
ASV iznīcinātu visu Krievijas armiju, ja Putins Ukrainā ķertos pie kodolieročiem – brīdina bijušais CIP ģenerālis
Latkovskis: Latvija nevar atļauties no mobilizācijas bēgošos krievus 1
Kurus krievu karavīrus ukraiņi sauc par “čmobikiem”, kurus par “mobikiem”?
ASV iznīcinātu visu Krievijas armiju, ja Putins Ukrainā ķertos pie kodolieročiem – brīdina bijušais CIP ģenerālis
16:18
Siltumnoturības paaugstināšana var ieilgt
15:39
Šoigu atklāj, cik cilvēku Krievijā mobilizēti 8
15:36
Viena otru noveda līdz asarām: grāmatā atklāts, par ko īsi pirms prinča Harija un Meganas kāzām pamatīgi sastrīdējās līgava un Keita Midltone
VIDEO. Pēc atbrīvošanas no krievu gūsta beidzot savas ģimenes satiek “Azov” komandieri
Vai trešdien noderēs lietussargs? Laika prognoze
Politologs skaidro, ar ko saistīta nevēlēšanās iekļaut “Progresīvos” koalīcijā
“Mums nepieciešams auto, lai varētu doties uz karstajiem punktiem!” Andris lūdz palīdzību, karojot Ukrainā 1
FOTO. Vai noziedējušo hortenziju ziedi noteikti ir jāapgriež?
Parlamentā ir ievēlēta Rīgā leģendāra prostitūta!”: no partijas “Stabilitātei!” par deputāti kļuvusi sieviete ar apšaubāmu reputāciju 144
Siltumnoturības paaugstināšana var ieilgt
Putins beidzot pats mobilizējies? Cilvēki dalās ar kāda mobilizētā attēlu, kurš ir ļoti līdzīgs Krievijas prezidentam 10
“Nebūtu slikti padomāt par ikgadēju premjera rotāciju,” tā domā eks-ministrs Veldre
Kārlis Streips: Visiem tiem, kuri nobalsoja, gribu teikt malači. Un tiem, kuri tā nedarīja – tiešām nav kauns?
FOTO, VIDEO. “Nolēmu un devos – pūķim pašā rīklē!”: TV personība Žaklīna Cinovska jau vairākas nedēļas uzturas Ukrainā
“Satriecoši panākumi frontes priekšējās līnijās.” Pentagons atzīst, ka Ukraina ir ceļā uz stratēģisko mērķu sasniegšanu
Šis būs izdzīvošanas gads: enerģētikas krīze var novest pie pārtikas un dzērienu ražotāju bankrotiem
Mirušo Covid-19 pacientu skaits Latvijā pārsniedzis 6000 2
Publiskajā telpā atgriezušies dinozauri, kuru nemirstība ir vienkārši apskaužama. Egila Līcīša feļetons 37
Sāk trūkt īres dzīvokļu: divu nedēļu laikā Kazahstānā ieradušies 200 000 krievu
“Mēs Amerikā nejūtam kovida klātbūtni. Par to vairs nedomā.” Saruna ar profesoru Bertramu Zariņu 1
Teju puse robežu šķērsojušo Krievijas pilsoņu Latviju izmantojuši tranzītam
VIDEO, FOTO. Pārsteigums Parīzes modes nedēļā – skatītāju acu priekšā uz kailas supermodeles ķermeņa uzsmidzina kleitu
Dara sirdsdarbu Latvijas laukos: no milzu traktora līdz šmakovkas aparātam – viesos pie Ivara Selecka filmas “Zemnieki” varoņiem
Dainis Šēnbergs: Cilvēku resursu Ukrainai pietiek, bruņojuma gan ne, un tā ir Ukrainas atbalstītājas – NATO – vaina 31
APTAUJA. Kā vērtējat Saeimas vēlēšanu rezultātus un kam, jūsuprāt, jāveido jaunā valdība?
Vai lietus un vējš mitēsies? Laikapstākļu prognoze otrdienai