
“Mūsu krievu pilsēta!” Izpostītajā Mariupolē speciālās skolās bērniem māca TikTok veidot melīgus video 0
Trīs gadus pēc tam, kad Krievija pēc nežēlīgas 86 dienu aplenkuma ieņēma Mariupoli, tā izmanto smalkākus varas rīkus – sociālo mediju influencerus, lai noturētu kontroli pār Ukrainas ostas pilsētu, raksta CNN.
CNN izmeklēšanā atklāts, ka pilsētas iedzīvotāji, tostarp skolēni, tiek apmācīti īpašās krievu “blogeru skolās”.
Lai gan šo influenceru sekotāju skaits ir neliels, eksperti norāda, ka Kremļa stratēģijai ir svarīgas tieši vietējās balsis, kas “pierāda”, kā dzīve zem Krievijas varas ir “uzlabojusies”.
“Paskatieties, ko Krievija dara Mariupolē,” TikTok videoklipā stāsta viens no šādiem skolotājiem Pāvels Karbovskis, rādīdams jaunu dzīvojamo ēku celtniecību. “Viņi būvē, nevis grauj… tā ir Mariupole, mūsu krievu pilsēta!”
Karbovskis ir viens no satura veidotājiem, kas rāda “atdzimšanas” ainu nelikumīgi anektētajos Ukrainas apgabalos – Doneckā, Luhanskā, Hersonā un Zaporižjā. Viņš noliedz, ka būtu propagandists. “Es tikai rādīju patiesību,” viņš saka CNN video intervijā no Doneckas.
Krievijas atbalstītās okupācijas amatpersonas aicina šādus veidotājus aktīvi publicēt par “atbrīvoto” teritoriju atjaunošanu. Janvārī Karbovskis tika uzaicināts uz tikšanos ar Doneckas tautas republikas līderi Denisu Pušilinu, kurš pauda cerību, ka šie veidotāji “pasaulē nesīs ziņu par Donbasa atdzimšanu”.
CNN analizēja vairāk nekā desmit Mariupoles influenceru profilus sociālajos tīklos, kas popularizē Krievijas “rusifikācijas” projektu. Daži ir skaidri prokrieviski, citi šķiet politiski neitrāli. Lai gan skatījumu skaits ir neliels, atsevišķi video par būvniecību tiek skatīti simtiem tūkstošu reižu.
Trūkst tikai viena – jebkāda konteksta par to, kāpēc šī pilsēta vispār jāatjauno.
Krievijas uzbrukumā Mariupolei tika nopostīti 90% dzīvojamo ēku, aptuveni 350 000 cilvēku tika piespiesti bēgt. Ukrainas amatpersonas uzskata, ka varētu būt nogalināti ap 20 000 civiliedzīvotāju, taču precīzs skaits nav zināms. Maskava noliedz civiliedzīvotāju slepkavību apsūdzības.
Ukrainas amatpersonas norāda, ka Krievija cenšas “noslāpēt” patiesību par izpostīto pilsētu, aizvietojot to ar skaistām ainām sociālajos tīklos. “Mēs mēģinām pastāstīt pēc iespējas vairāk par okupantu noziegumiem,” saka Ukrainas Stratēģiskās komunikācijas centra vadītājs Ihors Solovejs.
Tikmēr Mariupolē atvērta “blogeru skola”, ko vada Donbasa Mediju centrs (DMC) – prokrievisks mediju tīkls. Tajā notiek divu nedēļu kursi jauniešiem vecumā no 16 līdz 22 gadiem, kuros viņi apgūst filmēšanu, montāžu un popularitātes celšanas paņēmienus.
Organizācija saņēmusi atbalstu no Kremļa iniciatīvām, piemēram, konkursa “Top Blog” un arī Kremļa apbalvojuma – Runet balvas. Labākie absolventi tiek nosūtīti uz ekskursijām uz Maskavu.
Tāpat Rutube – Krievijas YouTube analogs – atver studijas visās okupētajās teritorijās, piedāvājot tehnisko atbalstu un aprīkojumu.
Tomēr CNN satelītattēlu analīze rāda, ka lielākā daļa Mariupoles joprojām ir drupās. Daudzi, kuri zaudēja mājas 2022. gadā, nav saņēmuši jaunu dzīvesvietu. Dažiem mājokļi tiek atņemti un nodoti citiem.
Vietējie iedzīvotāji norāda, ka daudzos jaunajos dzīvojamajos kvartālos nemaz nedzīvo cilvēki – tie ir tukši vai neapdzīvoti. “Tas ir kā Potjomkina ciems,” saka kāds iedzīvotājs.
Pat ja Krievija turpina attīstīt jaunas apkaimes un sola “skaistu dzīvi”, Mariupoles izsūtītais mērs Vadims Boichenko CNN saka: “Krievija izdarīja noziegumu Mariupolē, un pilsētas iedzīvotāji to zina.”